Jump to content
evangelos2c

autodna (γνησιότητα ή οχι)

Recommended Posts

σωστα λεει ο φιλος πιο πανω.αν θες ν το τρεξεις τρεξτο.αφου το κτεο βρωμαει βρωμαει ολο το σκηνικο.χαμενος δε θα βγεις

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 15/10/2017 at 11:52 ΠΜ, takpanos said:

 

3. Ακομα και αν εχει 130.000χλμ αν εχει αλλαξει δισκους στα 100.000χλμ δε θα καταλαβεις τιποτα γιατι θα ειναι σα να βλεπεις ενα αμαξι με 50.000χλμ. Ιδιες φθορες στα δισκοφρενα θα εχει

 

 

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Σε ενα 5-7ετιας αμαξι με 50000km αλλη εικονα εχουν οι δισκοι οι μαμα απο την σκουρια που δημιουργηται αν δεν εχουν αλλαχτει ποτε, και αλλη αν εχουν αλλαχτει 1-2 χρονια πριν και εχει γινει μειωση των Km. Δηλαδη δεν μπορει ενα αμαξι να εχει 50000km να ειναι 5ετιας και να εχει καινουριους δισκους, με ελαχιστη σκουρια πανω. Μπορει να εχει αλλαξει δισκους για χιλιους λογους ποιο νωρις, αλλα μπενεις σε υποψιες οταν κοιτας ενα μεταχηρισμενο, και καταλαβαινεις οτι εχει αλλαγμενους δισκους με λιγα km

Για τον ιδιο λογο που ενα μχ αμαξι με λιγα km δεν μπορει να εχει καινουριo τιμονι και καινουρiα πατακια στα πενταλ, αυτα δεν καταστρεφονται σε λιγοτερο απο 100000km.

 

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν , dasauto said:

Και γιατι δεν πας στο συγκοινωνιων να ζητησεις τον φακελο του αυτοκινητου να δεις στα χαρτια του τελωνειου, ή το χαρτι εισοδου στο τελωνειο αν ηρθε οδικος, με ποσα km εισηχθει το αυτοκινητο στην Ελλαδα, αν εκει τα Km ειναι παραπανω απο αυτα που λεει το κοντερ, τοτε δικαστικα θα του κοψεις τον κωλο του μαντρα για εξαπατιση ή να σου επιστρεψει καποιο ποσο αν δεν θελει να παει δικαστικα.

Με το χαρτι του κτεο δεν μπορεις να αποδιξεις και πολλα, οσο ενα εγραφο απο το τελωνειο.

Δηλαδη με το χαρτι του τελωνειου απο το συγκοινωνιων μπορω να το αποδειξω?και αν εκει ειναι πειραγμενο ή υπαρχει περιπτωση να μην τα πειραζουν εκει αλλα αφου περασει το τελωνειο να αλλαζουν τα χαρτια?

Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν , diver86 said:

δεν ειπα οτι ειναι φυσιολογικη.ειναι μια νομιμη παρανομια να ξεγελανε τον υποψηφιο αγοραστη λεγοντας του :κοιτα το κτεο εχει μονο 50000χλμ ενω το πρωτοτυπο με τα 200000χλμ το κρατανε για παρτη τους.

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Στου κτεο το χαρτι και στην αδεια ειναι τα πολλα.στο κοντερ τα λιγα

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν , dasauto said:

Και γιατι δεν πας στο συγκοινωνιων να ζητησεις τον φακελο του αυτοκινητου να δεις στα χαρτια του τελωνειου, ή το χαρτι εισοδου στο τελωνειο αν ηρθε οδικος, με ποσα km εισηχθει το αυτοκινητο στην Ελλαδα, αν εκει τα Km ειναι παραπανω απο αυτα που λεει το κοντερ, τοτε δικαστικα θα του κοψεις τον κωλο του μαντρα για εξαπατιση ή να σου επιστρεψει καποιο ποσο αν δεν θελει να παει δικαστικα.

Με το χαρτι του κτεο δεν μπορεις να αποδιξεις και πολλα, οσο ενα εγραφο απο το τελωνειο.

Επειτα επειδη η καθε πολη εχει τον μαφιοζο της υπαρχει και ενα ρισκο αν το παμε δικαστικα μην βρουμε κανα αμαξι διαλυμενο.θα μιλησω με δικηγορο και θα δω.ευχαριστω πολυ για τις αποψεις σας και την βοηθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν , diver86 said:

στην αδεια λεει χλμ?δε καταλαβα

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ναι.επειδη ηταν εισαγωγης υποθετω γραφει και χιλιομετρα.

Link to comment
Share on other sites

Στην αδεια δεν γραφει km, γραφει μονο τους ιδιωκτητες ολους που εχει αλλαξει το αυτοκινητο και τις ζαντες που εχει αλλαξει, και τα νουμερα απο τις πινακιδες που ειχε. Τωρα που κοιταζω τα δικα μου χαρτια που τα κρατησα ολα αντιγραφα τα km φαινονται μονο στο πιστοποιητικο ταξινομισης αλλα και στο ιδιωτικο συμφωμιτικο αν αγοραστηκε στην Γερμανια απο ιδιωτη, τα οποια ειναι καταθεμενα στο συγκοινωνιων. Λογικα αν το πηρε απο μαντρα στην Γερμανια, η μαντρα θα του εχει κοψει τιμολογιο, οποτε και στο τιμολογιο ισως φαινονται τα πραγματικα km.

 

Ενοηται παντου υπαρχουν κυκλωματα, εδω γνωστος μου αγορασε μεταχειρησμενο δηλωμενο κλεμενο απο ουγγαρια, ολοκληρο κλυκλωμα που τα δηλωνε κλεμενα επερνε την αποζημειωση και τα εφερνε ελλαδα για πουλημα.

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

Ζήτα απο το μαντρα το βιβλιο σέρβις, αν δεν το έχει , ζήτησε απο την αντιπροσωπεία πχ automarin να δει το κωδικό στη βασή δεδομένων της VW την παγκόσμια ή να σου φέρει ο μαντρας ένα ραπόρτο απο τα σερβις απο την  ξένη αντιπροσωπία.

Edited by kosaitis
Link to comment
Share on other sites

Απέτησε με τον δικηγόρο σου να το επαναγοράσει ο τίμιος μάντρας που σου το φόρτωσε. Να το αλείψει με βαζελίνη και να το χώσει εκεί που δεν φτάνει το φως του ηλίου. 

Μετά βγαίνεις στην πιάτσα για έρευνα αγοράς.

Τώρα αν θες να είσαι το θύμα του κάθε λαμόγιου αλλάζει το πράμα.

Φιλικά πάντα, γιατί τα λεφτά ποτέ δεν βγαίνουν εύκολα πόσο μάλλον σήμερα.

Kicks (2016)
Kicks (2016)
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , tsikis007 said:

Απέτησε με τον δικηγόρο σου να το επαναγοράσει ο τίμιος μάντρας που σου το φόρτωσε. Να το αλείψει με βαζελίνη και να το χώσει εκεί που δεν φτάνει το φως του ηλίου. 

Μετά βγαίνεις στην πιάτσα για έρευνα αγοράς.

Τώρα αν θες να είσαι το θύμα του κάθε λαμόγιου αλλάζει το πράμα.

Φιλικά πάντα, γιατί τα λεφτά ποτέ δεν βγαίνουν εύκολα πόσο μάλλον σήμερα.

Kicks (2016)
Kicks (2016)

εννοειται πως δεν θελω να ειμαι το κοροιδο κανενος και δεν το επιδιωκω.απο αυριο θα ξεκινησω τις διαδικασιες.απλα το μονο που με φοβιζει ειναι μην πεσω σε κανα μαφιοζο και δω καμια μερα το αμαξι το επομενο γδαρμενο τωρα που εχει στοιχεια μου...

Link to comment
Share on other sites

To γμτ της υποθεσης ειναι οτι, ενταξει φερνει ενα αμαξι ο μαντρας με 150000km, το αγοραζει σε χαμηλη τιμη, το κατεβαζει στα μισα και το πουλαει στην τιμη που θα αξιζε ενα ιδιο με τα ιδια λιγα km. Δηλαδη η δικαιολογια δεν ειναι οτι ενα αμαξι δεν θα πουληθει με πολλα Km στο καντραν οπως μου ειχε πει ενας τετοιος απατεωνας, αλλα οτι με λιγα Km στο καντραν θα βγαλω ποιο πολλα.

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν , dasauto said:

To γμτ της υποθεσης ειναι οτι, ενταξει φερνει ενα αμαξι ο μαντρας με 150000km, το αγοραζει σε χαμηλη τιμη, το κατεβαζει στα μισα και το πουλαει στην τιμη που θα αξιζε ενα ιδιο με τα ιδια λιγα km. Δηλαδη η δικαιολογια δεν ειναι οτι ενα αμαξι δεν θα πουληθει με πολλα Km στο καντραν οπως μου ειχε πει ενας τετοιος απατεωνας, αλλα οτι με λιγα Km στο καντραν θα βγαλω ποιο πολλα.

το σωστο θα ήταν ολοι αυτη στην φυλακη αλλα επειδη στην ελλαδα ο απατεωνας ειναι παντα έξω συμβαινουν αυτα..

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι αρκετά ξεκάθαρα, το ΚΤΕΟ γράφει πάντα τα χιλιόμετρα του κοντέρ, ένα το κρατούμενο. Παίρνεις τον αριθμό του αυτοκινήτου και κάνεις έλεγχο για ιστορικό σε κάποια αντιπροσωπεία. Οι μαντράδες εισάγουν πάντα μτχ με πολλά χιλιόμετρα, εκτελωνίζουν με πολλά χιλιόμετρα οπότε και πληρώνουν λιγότερο φόρο, και μετά γυρίζουν τα χιλιόμετρα στο ψυχολογικό όριο 50-70 χιλιάδες χλμ και το μοσχοπουλάνε στους ευκολόπιστους. Από αυτά που γράφεις, το αυτοκίνητο που πήρες έχει τουλάχιστον 130.000! Αν είναι μόνο τόσα δεν είναι πρόβλημα αλλά θα έπρεπε να το ξέρεις και φυσικά θα έπρεπε να αγόραζες τουλάχιστον 1000 ευρώ φτηνότερα.

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν , koge said:

Τα πράγματα είναι αρκετά ξεκάθαρα, το ΚΤΕΟ γράφει πάντα τα χιλιόμετρα του κοντέρ, ένα το κρατούμενο. Παίρνεις τον αριθμό του αυτοκινήτου και κάνεις έλεγχο για ιστορικό σε κάποια αντιπροσωπεία. Οι μαντράδες εισάγουν πάντα μτχ με πολλά χιλιόμετρα, εκτελωνίζουν με πολλά χιλιόμετρα οπότε και πληρώνουν λιγότερο φόρο, και μετά γυρίζουν τα χιλιόμετρα στο ψυχολογικό όριο 50-70 χιλιάδες χλμ και το μοσχοπουλάνε στους ευκολόπιστους. Από αυτά που γράφεις, το αυτοκίνητο που πήρες έχει τουλάχιστον 130.000! Αν είναι μόνο τόσα δεν είναι πρόβλημα αλλά θα έπρεπε να το ξέρεις και φυσικά θα έπρεπε να αγόραζες τουλάχιστον 1000 ευρώ φτηνότερα.

Μηχανικα το αμαξι ειναι σε αριστη κατασταση.φοβαμαι μην γινει καποια διασταυρωση μελλοντικα και φυσικα εννοειται οτι θα δωσω λιγοτερα λεφτα απο την αρχικη συμφωνια σε περιπτωση που δε γινει αναστροφη πωλησης

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια να τονισω υπαρχει και το παραδοξο της εσωτερικης καταστασης του.το τιμονι ειναι σε αριστη κατασταση οπως και το σαλονι μεσα αν εξαιρεσουμε 2 ασημαντα σημεια για να αντεξε τοσα πολλα χιλιομετρα..εκτος αν ο προηγουμενος τα ειχε αλλαξει ολα αυτα προ πωλησης ή ηταν ο πιο προσεκτικος και clean maniac οδηγος που υπηρξε ποτε.

Link to comment
Share on other sites

τι θυμηθηκα τωρα που εγραψες το ονομα,πανω σε μια συζητηση ενας μαντρας γνωστος μου μου ειχε πει οτι ολα τα αμαξια αυτου του "κυριου"(και αλλων) ειναι μουφα και οτι εχει πανω απο 500 καταγγελιες και κανενας δεν του κανει τιποτα.

καταγγελιες για χιλιομετρα και τρακαρισμενα με εγγυησεις που δινει.

 

Edited by Themis83
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να ρωησω κάποιος αν ξέρει.αν πάω στο κτέο με τον αριθμό πλαισίου μπορεί να μου πει αν εχει ξαναπεράσει κτέο οταν εισήχθη απο το εξωτερικο?

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω να καταλαβω τι ψαχνεις τοσο καιρο. Πας σε δικηγορο με το χαρτι που εγραφε 130.000χλμ και το κοντερ που γραφει 50.000χλμ. Αυτος θα κανει τα υπολοιπα

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εκτός  από  το  χαρτί  του  τελωνείου (134000), το  χαρτί  του  κτεο (50000), υπάρχει  κάποιο  άλλο  χαρτί  ως  προσύμφωνο πχ  που  να  λέει  τα  χλμ  που  έχει  το  αμάξι  την  ημέρα  της  πώλησης  και  ότι  πρόκειται  να  πουληθεί  στον  τάδε;

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε παρε τηλεφωνο και ζήτησε απο την αντιπροσωπεία πχ automarin να δει τα χιλιόμετρα στη βασή δεδομένων της VW την παγκόσμια και μετά δικηγόρο.

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , TASOS M, said:

Εκτός  από  το  χαρτί  του  τελωνείου (134000), το  χαρτί  του  κτεο (50000), υπάρχει  κάποιο  άλλο  χαρτί  ως  προσύμφωνο πχ  που  να  λέει  τα  χλμ  που  έχει  το  αμάξι  την  ημέρα  της  πώλησης  και  ότι  πρόκειται  να  πουληθεί  στον  τάδε;

το χαρτι του κτεο εχει 134000(για δηθεν φορολογικους σκοπους) το προσυμφωνο μεχρι την εξοφληση 50000 και το κοντερ 50000

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν , kosaitis said:

Είπαμε παρε τηλεφωνο και ζήτησε απο την αντιπροσωπεία πχ automarin να δει τα χιλιόμετρα στη βασή δεδομένων της VW την παγκόσμια και μετά δικηγόρο.

 

ανεξαρτητα αν δεν το εχω παρει απο εκει?η αντιπροσωπεια της WV εδω δεν μπορει να τα δει..

Edited by evangelos2c
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.