Jump to content
Alekos86

Vw up-service ιμάντα

Recommended Posts

Καλησπέρα στο γκρουπ,

 

Αν και έχω διαβάσει αρκετά από εδώ πρώτη φορά λέω να γράψω και εγώ την απορία μου....

 

Έχω ένα vw up του 2013(75hp) και σε λίγο καιρό θα του κάνω το service για ιμάντα μιας και έχει κοντά 84.000χλμ.

Βγήκα λίγο στην γύρα για να δω τι παίζει και την άκουσα.

Απορίες:

1) Μαζί με ιμάντα αλλάζουμε και αντλία νερού??? Και αν ναι, παίζει να έχει 250€ η αντλία νερού για το up?? Δλδ για το q7 πόσο έχει???

2)Ζητάνε ότι τους έρθει...

*Ο  ένας ζητάει 290€(χωρίς να αλλάζει αντλία νερού) αλλά το θέλει το αμάξι 3-4 μέρες διότι το up θέλει ένα ειδικό εργαλείο(ετσι λέει) για να ανοίξει τον κινητήρα και θα το παρήγγειλνε αφού του πήγαινα εγώ το αμάξι για να μην το αγοράζει τσαμπα.

*Ο άλλος σε 2 μέρες μέσα θα έφτιαχνε το αμάξι αλλά θέλει 620€(θα άλλαζε αντλία νερού).

 

Τι παίζει εκεί έξω??

Ξέρουμεκανένα σοβαρό να πάω να μιλήσω??

 

Οι τιμές είναι με ΦΠΑ*

 

Ευχαριστώ πολύ ομάδα!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ηρθες φιλε!! Ναι μαζι με τον ιμαντα οντως πρεπει να αλλαξεις και την αντλία γιατι αν μελλοντικα σου βγαλει πρόβλημα για να την αλλαξεις θα πρεπει παλι να γινει η ιδια εργασια κατι το οποιο θα κοστίσει οποτε ολοι την αλλάζουν προληπτικά οταν αλλαζουν ιμαντες...Τώρα για τις τιμες δεν γνωριζω γιατι δεν εχω αλλαξει ακομα ιμαντα στο δικο μου αλλα οντως και μένα μου φαινονται κ υπερβολικές...ειδικα για την αντλια οπως μας ειπες!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι παράλογο. Δηλαδή η επίσημη αντιπροσωπεία ισχυρίζεται ότι πρέπει να αλλάξεις κάτι γιατί στο μέλλον μπορεί να χαλάσει! Μα η αντλία δεν είναι αναλώσιμη. Εγώ θα το ζητούσα αυτό γραπτά. Να αλλάξεις ένα εργοστασιακό εξάρτημα που δεν έχει χαλάσει με κάτι άλλο έστω γνήσιο! Η τιμή πάντως μιας αντλίας νερού για το up είναι 37-108 ευρω και κάποιες απο αυτές εχουν εγγύηση εφόρου ζωής. Μή μας δουλεύουν. Το ίδιο και οι ιμάντες απο 6-14 ευρω!

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , ermis1975 said:

Αυτό είναι παράλογο. Δηλαδή η επίσημη αντιπροσωπεία ισχυρίζεται ότι πρέπει να αλλάξεις κάτι γιατί στο μέλλον μπορεί να χαλάσει! Μα η αντλία δεν είναι αναλώσιμη. Εγώ θα το ζητούσα αυτό γραπτά. Να αλλάξεις ένα εργοστασιακό εξάρτημα που δεν έχει χαλάσει με κάτι άλλο έστω γνήσιο! Η τιμή πάντως μιας αντλίας νερού για το up είναι 37-108 ευρω και κάποιες απο αυτές εχουν εγγύηση εφόρου ζωής. Μή μας δουλεύουν. Το ίδιο και οι ιμάντες απο 6-14 ευρω!

 

Δεν γνωριζω για την επίσημη αντιπροσωπεία παντως εξω οι πιο πολλοί θα στο προτείνουν να τα αλλαξεις μαζι αυτα μιας και Όπως ειπαμε εαν αλλαξεις ας πουμε ιμαντα στα 80.000χλμ οπως ο φιλος και στα 140.000χλμ σου βγαλει αντλία παλι θα πρεπει να κατεβασεις ιμαντες για να την αλλαξεις οποτε θεωρω πως γενικα αξίζει να τα κανεις παρεα...εστω προληπτικά!Τουλαχιστον ετσι γινεται στα περισσοτερα αυτοκινητα που γνωρίζω!

Για το up δεν εχω ασχοληθει ακομα μιας και εχω λιγα χιλιομετρα αλλα γενικα πρωτη φορα ακουω και για αντλια νερου να εχει εφόρου ζωης εγγύηση!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει και διαβάσει σε site πολλά και διάφορα αλλά για αντλία νερού με εφόρου ζωής εγγύηση πρώτη φορά.

Μπορώ να καταστρέψω πολύ σύντομα μια εξωτερική (δεν παίρνει κίνηση από τον ιμάντα χρονισμού) αντλία τεντώνοντας υπερβολικά των ιμάντα που της δίνει κίνηση από τον στρόφαλο. 

Επίσης μια αντλία νερού μπορεί να βγει off όταν αντικαταστήσουμε το ενδεδειγμένο αντιψυκτικό που προτείνει ο κατασκευαστής του αυτοκινήτου μας με νερό βρύσης.      

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι τί λέει η επίσημη αντιπροσωπεία για τη παραπάνω αλλαγή, και όχι το κάθε συνεργείο. Επίσης σε άλλο αυτοκίνητο όταν άλλαξα χωριστά αντλία και χωριστά ιμάντες, δε θυμάμαι να είχε κάποιο αυξημένο κόστος η εργασία. Το αντίστροφο ναι. Σου λένε αν αλλάξω αντλία, να βάλω και καινούριο ιμάντα (που κανονικά δεν έχει κόστος).

Γενικά τηρώ τις οδηγίες του κατασκευαστή και δε καταλαβαίνω γιατί να χαλάσει κάτι υποχρεωτικά και να πρέπει να το αλλάξω, εκτός απο τακάκια κλπ αναλώσιμα. Δηλαδή να αλλάξουμε και αντλία βενζίνης μήπως και χαλασει...? Για την εγγύηση αν το βρώ θα σας πώ, το είχα δεί σε site ανταλλακτικών όταν την αγόρασα.

Link to comment
Share on other sites

εφοσον εχει τυχει να αλλαξεις αντλια σε αλλη φαση  απο αλλαγη ιμαντων δεν ειδες οτι τοτε πληρωσες 2 φορες εργατικα στο βαλε-βγαλε ιμαντες?

Link to comment
Share on other sites

Όχι γιατί δε μου πήρε πολύ εργασία και δε μου είπε ότι είναι κάτι δύσκολο. Η ένστασή μου είναι στο να αλλάξω αντλία όταν έρθει η ώρα για ιμάντες. Το ανάποδο δε θα με πείραζε. Δηλαδή να το λύσει να αλλάξει αντλία και να βάλω και τον ιμάντα. 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα τα 84000 km μου φαινονται πολυ λιγα για ιμαντα. Εγω τωρα τον αλλαζω και ολα τα σερβις γινονται αντιπροσωπεια. Το εχω απο το 2011 και με ενημερωσαν πως τωρα στα 120000km πρεπει να αλλαχθει. Αντλια νερου αλλαξα πριν 1 μηνα ακριβως επειδη μου ειχε πιει ολο το νερο(υποψιαζομαι οτι το φερνει μεσα στην καμπινα με το καλοριφερ)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ρητο με την αλλαγη ιμαντα αλλαγη και αντλιας ποτε δεν το καταλαβα και ποτε δεν το εφαρμοσα σε κανενα απο τα αυτοκινητα μου. Ολα ειναι μια χαρα και οταν ερθει  η ωρα τους τοτε αλλαζεται το καθε ανταλλακτικο.

Link to comment
Share on other sites

47 λεπτά πριν , GeorgeSmirlis said:

Αυτο το ρητο με την αλλαγη ιμαντα αλλαγη και αντλιας ποτε δεν το καταλαβα και ποτε δεν το εφαρμοσα σε κανενα απο τα αυτοκινητα μου. Ολα ειναι μια χαρα και οταν ερθει  η ωρα τους τοτε αλλαζεται το καθε ανταλλακτικο.

+1 Και εγω το ιδιο ποτε δεν ειχα θεμα σε κανενα, μονο τελευταια που αλλαξα 3η φορα ιμαντα χρονισμου στο golf την αλλαξα και την αντλια, αλλα ειχα και 200.000km γραμμενα και 16 χρονια στην πλατη της αντλιας. 

Τωρα να αλλαζεις αντλια νερου σε σχετικα καινουριο αυτοκινητο, με λιγα km, αυτο ειναι σπαταλη...και να παρουν και κανα φραγγο τα μαστορια παραπανω.

Edited by dasauto
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι επί της αρχής συμφωνώ ότι αλλάζεις κάτι όταν έχεις πρόβλημα,

απλά ήθελα να ξέρω στο περίπου πόσο κοστίζει η αλλαγή, και από όσο καταλαβαίνω(σχετικό είναι αυτό) περίπου στα 100.000 Km;

Link to comment
Share on other sites

On 26/4/2018 at 11:07 ΜΜ, stelaras1 said:

ναι επί της αρχής συμφωνώ ότι αλλάζεις κάτι όταν έχεις πρόβλημα,

απλά ήθελα να ξέρω στο περίπου πόσο κοστίζει η αλλαγή, και από όσο καταλαβαίνω(σχετικό είναι αυτό) περίπου στα 100.000 Km;

Εγώ πάλι παιδιά θα διαφωνήσω, πολλές φορές η πρόληψη είναι πολύ φθηνότερη. Φίλος μου με vw bora άλλαξε υμαντα χωρίς αντλία, φρακαρε η αντλία και χάλασε υμαντα και ευτυχώς όταν κόπηκε ο υμαντας δεν υπήρξε βλάβη στις βαλβίδες.

 

Οπότε κάποιες φορές μπορεί να ξοδέψεις 100 ευρώ παραπάνω αλλά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. 

 

Επίσης έχει μεγάλη διαφορά από αυτοκίνητο σε αυτοκίνητο, σε κάποια η αλλαγή είναι εύκολη σε κάποια η αλλαγή της αντλίας προϋποθέτει ακριβώς την ίδια δουλειά με την αλλαγή υμαντα.

 

Στο VW Up! είναι η δεύτερη περίπτωση και η αντλία νερού έχει έναν δεύτερο μικρό υμαντα που είναι πολύ πιο ευαίσθητος από τον κεντρικό.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ λίγα Μ φαίνονται τα 85.000 εκτός αν βλέπει φθορά με το μάτι.υποψιν η ίδια σελίδα στο golf iv μου λέει στα 90 όπως και η αντιπροσωπεία.στη θέση σ θα άλλαζα κ αντλία μαζί.23d9dda16f43ef934623470ae822e1fc.jpg

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παίδες,

ξέρουμε εάν υπάρχει από αντιπροσωπεία επίσημα στα πόσα χιλιόμετρα συνιστά ο κατασκευστής και το κόστος;

Link to comment
Share on other sites

On 2/9/2020 at 1:50 PM, stelaras1 said:

παίδες,

ξέρουμε εάν υπάρχει από αντιπροσωπεία επίσημα στα πόσα χιλιόμετρα συνιστά ο κατασκευστής και το κόστος;

κάποιος; 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , stelaras1 said:

κάποιος; 

Καλημέρα. Εγώ αντιπροσωπεία είχα αλλάξει στα 120.000 και το κόστος είχε πάει από 350-450 αν θυμάμαι καλά χωρίς αντλία νερού. Από ποια περιοχή είσαι;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες έτσι κ αλλιώς η αντλία στα up, αν χαλάσει αλλάζει μόνη της. Είναι ηλεκτρική και δεν χρειάζεται να βάλεις βγάλεις ιμάντες ξανά όπως γίνεται σε άλλα αυτοκίνητα. 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2021 at 9:28 AM, crazy bill said:

Καλά έκανες έτσι κ αλλιώς η αντλία στα up, αν χαλάσει αλλάζει μόνη της. Είναι ηλεκτρική και δεν χρειάζεται να βάλεις βγάλεις ιμάντες ξανά όπως γίνεται σε άλλα αυτοκίνητα. 

 

Πολύ χρήσιμη πληροφορία 

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν , stelaras1 said:

Πολύ χρήσιμη πληροφορία 

Πάρε τιμές. Έξω γίνεται πανικός με τα ιμιτασιόν και οι περισσότεροι τρέχουμε πάλι πίσω στην αντιπροσωπεία.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2021 at 7:31 AM, vastil said:

Καλημέρα. Εγώ αντιπροσωπεία είχα αλλάξει στα 120.000 και το κόστος είχε πάει από 350-450 αν θυμάμαι καλά χωρίς αντλία νερού. Από ποια περιοχή είσαι;

είμαι Αργυρούπολη, έχεις δίκιο θέλει προσοχή, από τη μια είναι τα υπερβολικά λεφτά της VW (~400) και από την άλλη πας να γλυτώσεις κάτι και σου γυρίζει boomerang

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , stelaras1 said:

είμαι Αργυρούπολη, έχεις δίκιο θέλει προσοχή, από τη μια είναι τα υπερβολικά λεφτά της VW (~400) και από την άλλη πας να γλυτώσεις κάτι και σου γυρίζει boomerang

Είμαι παθών. Αυτοκίνητο Peugeot 207 νέος οδηγός 120.000 χαλάει ρουλεμάν συμπλέκτη δίσκο πλατώ. Πάω αντιπροσωπεία 500 ευρώ. Ωστόσο το αμάξι πήγαινε και άλλο παίρνοντας ταχύτητες. Το πάω σε έναν από την δράμα από που είναι καταγωγή μου λεει άσε θα το κάνω εγώ με 250 € απλά να ξέρεις θα με λίγο πιο μαλακός ο συμπλέκτης. Αυτό είναι μεγαλύτερη απατεωνιά που έχει ειπωθεί ποτέ. Δεν ξέρω τι είναι ρυθμίσει σωστά αλλά όταν το ακούς προετοιμάσου για μεγάλη φόλα όταν στο λένε αυτό. Κάνω 600 km και σπάει κομμάτια ο συμπλέκτης. Τον τηλεφωνώ Μου λέει πατάς συμπλέκτη καλύτερα και βάλε πρώτη αυτό ήταν έσπασαν όλα δεν έβγαινε η ταχύτητα πλέον και ήρθε η οδική βοήθεια και τελικά το πήγα στο συνεργείο όπου και το πλήρωσα το πεντακοσάρι. Μία δουλειά που θα μου έβγαινε πέντε κατοστάρικα τελικά βγήκε 750 + το γερανό που κάλεσα αλλά 150 ευρώ σύνολο 900 ευρώ . Μόνο αντιπροσωπεία από μένα πλέον. Καλά να πάθω. Ότι πληρώνεις παίρνεις πάντα έτσι είναι στη ζωή.

Edited by vastil
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.