Jump to content
karmike

Ένδειξη "KEY BAT"

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλο το forum!

 

Έχω ένα Polo 1200 TSI του 2010.

Σήμερα το πρωί, μου έβγαλε την ένδειξη "ΚΕΥ ΒΑΤ", βάζοντας το κλειδί και πριν ξεκινήσω τον κινητήρα.

Είναι ένδειξη για χαμηλή μπαταρία του κλειδιού ή είναι κάποιο πρόβλημα του λογισμικού ή κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο. Αν έχεις σύστημα keyless είναι λογικό κ σε ειδοποιεί για τη μπαταρία του κλειδιου. Αν δεν έχεις κ δεν στο έχει βγάλει ξανά μάλλον είναι κάποιο system error. Αν στο βγάζει συνέχεια θέλεις σκαν με διαγνωστικό

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου το έβγαλε πριν ένα μήνα, η αλήθεια είναι πως έχω την αίσθηση ότι καθυστερεί στην ανταπόκριση και δεν πιάνει τόσο μακριά όσο έπιανε πριν.πιθανον μπαταρία.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου το έβγαλε πριν ένα μήνα, η αλήθεια είναι πως έχω την αίσθηση ότι καθυστερεί στην ανταπόκριση και δεν πιάνει τόσο μακριά όσο έπιανε πριν.πιθανον μπαταρία.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Λες να μπορεί όντως το αυτοκίνητο να μετρήσει τη μπαταρία του κλειδιου?
Link to comment
Share on other sites

Λες να μπορεί όντως το αυτοκίνητο να μετρήσει τη μπαταρία του κλειδιου?

Δεν ξέρω, θέλει να ψάξουμε στο βιβλιαράκι


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites


Δεν ξέρω, θέλει να ψάξουμε στο βιβλιαράκι


Sent from my iPhone using Tapatalk
Μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα σε Google πάντως για το σχετικό δείχνει ότι τα αυτοκίνητα με KESSY βγάζουν μήνυμα για το κλειδί. Θα πρότεινα αλλαγή της μπαταρίας ή αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το δεύτερο κλειδί (το οποίο λογικά θα έχει μπαταρία σε καλύτερη κατάσταση) για να δούμε αν επιμένει το μήνυμα.
Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα σε Google πάντως για το σχετικό δείχνει ότι τα αυτοκίνητα με KESSY βγάζουν μήνυμα για το κλειδί. Θα πρότεινα αλλαγή της μπαταρίας ή αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το δεύτερο κλειδί (το οποίο λογικά θα έχει μπαταρία σε καλύτερη κατάσταση) για να δούμε αν επιμένει το μήνυμα.


Επίτηδες δεν το έχω αλλάξει μπαταρία για να δω αν το ξαναβγάλει, μια φορά μόνο μου έβγαλε αυτό το μήνυμα πριν ένα μήνα.ίδωμεν!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites



Επίτηδες δεν το έχω αλλάξει μπαταρία για να δω αν το ξαναβγάλει, μια φορά μόνο μου έβγαλε αυτό το μήνυμα πριν ένα μήνα.ίδωμεν!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Α νόμιζα ότι στο βγάζει συστηματικά! Ενημέρωσε μας αν θέλεις αν υπάρχουν εξελίξεις. Θα ήταν πολύ καλό αν μπορούσε να σε ειδοποιήσει το αυτοκίνητο για κάτι τέτοιο πάντως.
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μου έκανε εντύπωση να διαβάζει τη μπαταρία και να σε ειδοποιεί, όπως γίνεται άλλωστε στα συστήματα συναγερμών όταν έχουμε ασύρματες επαφές ή ραντάρ, που μετά από μερικά χρόνια σε ειδοποιεί το κέντρο του συστήματος με μήνυμα στην οθόνη και σου λέει εκεί έχεις χαμηλή μπαταρία, στέλνει και το σήμα στην υπηρεσία security και σε ειδοποιούν και αυτοί. Ομοίως συμβαίνει με τις μπαταρίες των κοντρόλ π.χ. της τηλεόρασης, που βλέπεις αντίστοιχο μήνυμα στην οθόνη. Λογικά το ίδιο το σήμα όπως φτάνει στην συσκευή-δέκτη ανάλογα την ένταση με την οποία φτάνει, ενεργοποιεί ή όχι τον σχετικό αισθητήρα του δέκτη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2017 at 9:47 ΠΜ, faniaros said:
On 5/12/2017 at 9:06 ΠΜ, stellbouz said:

Δεν ξέρω, θέλει να ψάξουμε στο βιβλιαράκι


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα σε Google πάντως για το σχετικό δείχνει ότι τα αυτοκίνητα με KESSY βγάζουν μήνυμα για το κλειδί. Θα πρότεινα αλλαγή της μπαταρίας ή αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το δεύτερο κλειδί (το οποίο λογικά θα έχει μπαταρία σε καλύτερη κατάσταση) για να δούμε αν επιμένει το μήνυμα.

Εγώ έβαλα και το δεύτερο κλειδί και συνεχίζει να μου βγάζει το ίδιο μήνυμα! Μου το βγάζει συστηματικά

Edited by karmike
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα και το δεύτερο κλειδί και συνεχίζει να μου βγάζει το ίδιο μήνυμα!
Ο τηλεχειρισμός στα κλειδιά σου λειτουργεί κανονικά? Έχει μειωθεί αισθητά η εμβέλεια του? Θα μπορούσες να βάλεις καινούργια μπαταρία στο ένα, σε περίπτωση που έχει πέσει η μπαταρία κ στα δύο?
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , faniaros said:
7 λεπτά πριν , karmike said:
Εγώ έβαλα και το δεύτερο κλειδί και συνεχίζει να μου βγάζει το ίδιο μήνυμα!

Ο τηλεχειρισμός στα κλειδιά σου λειτουργεί κανονικά? Έχει μειωθεί αισθητά η εμβέλεια του? Θα μπορούσες να βάλεις καινούργια μπαταρία στο ένα, σε περίπτωση που έχει πέσει η μπαταρία κ στα δύο?

Και ο τηλεχειρισμός λειτουργεί κανονικά και η εμβέλεια δεν έχει μειωθεί! Μάλλον πρέπει να το πάω στο συνεργείο για να μπει στο διαγνωστικό

Link to comment
Share on other sites

Και ο τηλεχειρισμός λειτουργεί κανονικά και η εμβέλεια δεν έχει μειωθεί! Μάλλον πρέπει να το πάω στο συνεργείο για να μπει στο διαγνωστικό
Πριν πας, ρίξε μια ματιά στο βιβλιαράκι με τις οδηγίες, λογικά κάτι θα υπάρχει εκεί.
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , faniaros said:
5 λεπτά πριν , karmike said:
Και ο τηλεχειρισμός λειτουργεί κανονικά και η εμβέλεια δεν έχει μειωθεί! Μάλλον πρέπει να το πάω στο συνεργείο για να μπει στο διαγνωστικό

Πριν πας, ρίξε μια ματιά στο βιβλιαράκι με τις οδηγίες, λογικά κάτι θα υπάρχει εκεί.

Είναι το πρώτο που έκανα. Δεν υπάρχει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Είναι το πρώτο που έκανα. Δεν υπάρχει τίποτα!
Παράξενο... Ελπίζω να έχει κρατήσει κωδικό κ να δείξει κάτι το διαγνωστικό, αλλά υπάρχει η πιθανότητα να μην έχει κρατήσει τίποτα κ το μόνο που να μπορείς να κάνεις είναι να αλλάξεις μπαταρία στο κλειδί.
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , faniaros said:
4 λεπτά πριν , karmike said:
Είναι το πρώτο που έκανα. Δεν υπάρχει τίποτα!

Παράξενο... Ελπίζω να έχει κρατήσει κωδικό κ να δείξει κάτι το διαγνωστικό, αλλά υπάρχει η πιθανότητα να μην έχει κρατήσει τίποτα κ το μόνο που να μπορείς να κάνεις είναι να αλλάξεις μπαταρία στο κλειδί.

Νομίζω ότι δεν είναι μπαταρία αλλά bug στο σύστημα! Θα δείξει 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν είναι μπαταρία αλλά bug στο σύστημα! Θα δείξει 
Κ εγώ αυτό πίστευα στην αρχή, αλλά διαβάζοντας τα σχόλια των παιδιών πιο πάνω, ίσως είναι πιθανό να αντιλαμβανεται τη χαμηλή μπαταρία κ να βγάζει ειδοποίηση.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν είναι μπαταρία αλλά bug στο σύστημα! Θα δείξει 

Μπαταρία καινουρια έβαλες στο κλειδί να δοκιμάσεις?


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago , stellbouz said:


Μπαταρία καινουρια έβαλες στο κλειδί να δοκιμάσεις?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Όχι δεν έβαλα, αλλά χρησιμοποιώντας για πρώτη φορά και το δεύτερο κλειδί συνέχιζε να μου βγάζει το ίδιο μήνυμα! Λέτε και τα δύο κλειδιά να θέλουν μπαταρία; Μου φαίνεται μεγάλη σύμπτωση να συμβαίνει αυτό!

Edited by karmike
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έβαλα, αλλά χρησιμοποιώντας για πρώτη φορά και το δεύτερο κλειδί συνέχιζε να μου βγάζει το ίδιο μήνυμα! Λέτε και τα δύο κλειδιά να θέλουν μπαταρία; Μου φαίνεται μεγάλη σύμπτωση να συμβαίνει αυτό!
Κοίταξε, μετά από 7 χρόνια είναι λίγο πολύ φυσικό για οποιαδήποτε μπαταρία να έχει πέσει.. Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις το δεύτερο κλειδί για καμιά βδομάδα, σε περίπτωση που έχει κρατήσει κωδικό από το παλιό κλειδί κ δεν έχει ανανεωθεί ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

Το ψάχνεις και το περιμένεις 1,5 μήνα τώρα συμφορουμίτη.

Στο βιβλιαράκι δεν το λέει, οκ. Το δεύτερο κλειδί επίσης θα έχει πιθανόν πεσμένη μπαταρία. Στο λέει ξεκάθαρα "change the key battery". Tί άλλο να ψάξεις και να κάνεις; Άλλαξε απλά τη μπαταρία. 1 ευρώ θα δώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ψάχνεις και το περιμένεις 1,5 μήνα τώρα συμφορουμίτη.
Στο βιβλιαράκι δεν το λέει, οκ. Το δεύτερο κλειδί επίσης θα έχει πιθανόν πεσμένη μπαταρία. Στο λέει ξεκάθαρα "change the key battery". Tί άλλο να ψάξεις και να κάνεις; Άλλαξε απλά τη μπαταρία. 1 ευρώ θα δώσεις.

Το πρόβλημα δεν το έχω εγώ.Εγώ απλά ενημέρωση κάνω. Ο φίλος karmike που έχει το πρόβλημα ακόμα δεν μας ενημέρωσε, τι έκανε τελικά?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Στέλιο νομίζω ότι χάρη σε σένα ξέρουμε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά όντως το αυτοκίνητο σε ειδοποιεί για χαμηλή μπαταρία στο κλειδί. Αφού το Golf μας έχει αυτή τη δυνατότητα, λογικό είναι να υπάρχει σε όλα τα αυτοκίνητα της εταιρίας, οπότε για μένα λύθηκε το θέμα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.