Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα, καινούργιο μέλος κ νέος αγοραστής μεταχειρισμένου cross polo 2012 auto, 105hp, 1200cc.

Πολύ ευχαριστημένος, το μόνο που δεν ξέρω πώς να διαχειριστώ είναι το θέμα λάστιχο & ζάντα. Το αυτοκίνητο φοράει 215/40/17. Θέλω τις συμβουλές σας για:

1. Στο ενδεχόμενο αλλαγής διάστασης (δεν προτείνεται απο αντιπροσωπεία), ελαστικού σε πχ. 205/45/17.  Έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία ή τί θα μου προτείνατε χωρίς όμως την αλλαγή 17' ζαντών?

 

2. Σε αναζήτηση ελαστικών καταλήγω στα Maxxis allseason, 215/40/17. Οι χειμερινές εξορμίσεις σε χιονοδρομικό είναι κάτι που θα πραγματοποιηθούν όσο θα υπάρχει η δυνατότητα. Έχει κάποιος εμπειρία από αυτό το λάστιχο;

3. Τέλος, στην επιλογή 215/40/17 διάστασης, ποιά χρήση αλυσίδας προτείνετε λόγο του χαμηλού προφίλ. Μήπως είναι καλύτερα η χρήση πανί χιονιού λόγο της συγκεκριμένης διάστασης?? Προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ πανί και δεν έχω κάποια εμπειρία για την αποτελεσματικότητά;

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Γιάννης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ενημέρωση, όντως αναφέρει αλλά για κάθε περίπτωση χρειάζεται αλλαγή ζάντας.

Τό κόστος για αλλαγη πχ σε 16΄ ώστε να πάρει 215/45/16 λάστιχα θα είναι πολύ μεγάλο.

 

Μήπως έχεις να μου προτείνεις κάτι σχετικά με τα ζητήματα 2 και 3. Ειδικά για το 3 που όπως καταληγω θα παραμείνω με λάστιχα 215/40/17. (χιονοπανί ή ποιά αλυσίδα)

 

Σε ευχαριστώ. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

giati να ειναι μεγαλο το κοστος?

πουλας αυτο που εχεις και αγοραζεις αυτο που θελεις...οσο να πεις θα σου βγει πιο φθηνα...

και η επομενη αλλαγη σιγουρα θα ειναι ακομα πιο φθηνα.τεσπα

 

μακρια απο πανια και χαζα...η αλυσιδα η χιονολαστιχο.

τωρα αν βεβαια δε θελεις να εχεις χιονολαστιχα...

βαζεις 4 εποχων.και εκει ειναι μονοδρομος miscelin cross climate plus.

 

*edit ποιες ζαντες εχεις τωρα?μια φωτο αν ειναι ευκολο!?!?

Edited by DubbeR_ChRoniS
Link to comment
Share on other sites

Τα maxxis ap2 allseason τα φοραω εγω σε 225/18, ενω στην αρχη μου φενοταν πολυ μαλακο λαστιχο και μπαλατζαριζε ευκολα, οσο εγραψε Km το λαστιχο εστρωσε και πλεον σε στεγνο παταει βεντουζα, σε βρεγμενο το περπατησα καμια 100km χωρις να εχω ακριβη εικονα πως παταει.

Αλλα για 215 διασταση, λιγο δυσκολο να πατησεις χιονι ανηφορα και να βγεις ευκολα, για ευθεια δεν θα εχεις προβλημα, αλλα ανηφορα θα δυσκολευτεις και ισως χρειαστεις αλυσιδα.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, dasauto said:

Τα maxxis ap2 allseason τα φοραω εγω σε 225/18, ενω στην αρχη μου φενοταν λυ μαλακο λαστιχο και μπαλατζαριζε ευκολα, οσο εγραψε Km το λαστιχο εστρωσε και πλεον σε στεγνο παταει βεντουζα, σε βρεγμενο το περπατησα καμια 100km χωρις να εχω ακριβη εικονα πως παταει.

Αλλα για 215 διασταση, λιγο δυσκολο να πατησεις χιονι ανηφορα και να βγεις ευκολα, για ευθεια δεν θα εχεις προβλημα, αλλα ανηφορα θα δυσκολευτεις και ισως χρειαστεις αλυσιδα.

 

 

Edited by harhalas
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδια για την ανταπόκριση.

 

Επισυνάπτω κ φωτογραφία  ζάντας με καινούργια maxxis ap allseason λαστιχα Προς "DubbeR_ChRoniS":

Αναμένω προσφορές σας :-)

 

Link to comment
Share on other sites

Τα πανια τα ειχα εγω σε γκολφ και με ειχαν βγαλει παρα πολυ καλα στο Μετσοβο. Αυτα απο προσωπικη εμπειρια και οχι μου ειπαν μου πες.
Τα allseason προσπαθουν να τα κανουν ολα και αυτο δε γινεται. Ειναι μετρια παντου.
Στο χιονι θες χειμερινα και απο ενα σημειο και περα αλυσιδες. Τον υπολοιπο καιρο θερινα.
Επειδη ομως αυτο δε γινεται η καλυτερη λυση ειναι θερινα για να εχεις τις περισσοτερες μερες του χρονου καλο κρατημα και πανια ή αλυσιδες για χιονι

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

DubbeR_ChRoniS :

Επρεπε να μπούν τα λάστιχα λογο φθοράς των προηγούμενων. Άργησα να επικοινωνήσω μέσω του VWclub οπότε δεν μου πρότειναν άλλη λύση κανένας είτε στη καρεντα ή βουλκανιζατερ. Οπότε θα πορευτώ με αυτά. Με την μόνη ποια σκέψη να έχω αν τυχόν χρειαστεί αλυσίδες ή πανί.

 

Θα περιμένω αυτή την φορά για την συμβουλή σας σχετικά με την απόφαση χρήσης αλυσίδας ή πανιού. Οι απόψεις διίστανται.

Λόγο του χαμηλού προφίλ θα πρέπει να προσεχθεί η μικρή απόσταση εσωτερικά από το λάστιχο και να μην ακουμπήσουν οι αλυσίδες στα πλαστικα γύρω από την ρόδα. 

 

Έχει κάποιος χρησιμοποιήσει αλυσίδες και ποιές για 215/40/17 (cross polo), ώστε να προμηθευτώ αντίστοιχες?

 

Η αντιπροσωπεία αναφέρει την μη χρήση αλυσίδας οπότε είμαι μεταξύ πανιού και Weissenfels Clack & Go Quatro M90 F10 (βλ. photo).  Από εξωτερικό το προτείνουν για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο (polo 2009 και μετά). Στην Ελλάδα είναι πολύ ακριβές, αλλά έχω ανθρωπους από Ιταλία και Αγγλία που είναι πιο λογικές οι τιμές. 

Εχετε κάποια άποψη για την συγκεκριμένη αλυσίδα? ή ποια προτείνεται?

 

Ευχαριστώ

 

clack_go_quatro_m90_f10.jpeg

Edited by harhalas
Link to comment
Share on other sites

Ποιες είναι οι ανάγκες κίνησης  ?

Οι αλυσίδες κοστίζουν 250+ μια τετράδα χειμερινά από 250-450Ε

 

 

 

On 15/11/2017 at 1:30 ΠΜ, DubbeR_ChRoniS said:

giati να ειναι μεγαλο το κοστος?

πουλας αυτο που εχεις και αγοραζεις αυτο που θελεις...οσο να πεις θα σου βγει πιο φθηνα...

και η επομενη αλλαγη σιγουρα θα ειναι ακομα πιο φθηνα.τεσπα

 

μακρια απο πανια και χαζα...η αλυσιδα η χιονολαστιχο.

τωρα αν βεβαια δε θελεις να εχεις χιονολαστιχα...

βαζεις 4 εποχων.και εκει ειναι μονοδρομος miscelin cross climate plus.

 

*edit ποιες ζαντες εχεις τωρα?μια φωτο αν ειναι ευκολο!?!?

+1

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα είναι το 205/40/17 για τις ανάγκες που περιγράφεις. Αν καταλαβαίνω καλά πας άσφαλτο άντε και λίγο χιόνι. Όσο για τις κουβέρτες από προσωπική άποψη σου λέω ότι είναι κορυφαίες στο χιόνι. Η πρόσφυση ήταν πολύ καλύτερη από αλυσίδες όταν τις χρησιμοποιούσα. Το μόνο κακό ότι φθείρονται και μετά πάνε για πέταμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

@nikdev, τις συγκεκριμένες αλυσίδες όντως είναι ακριβές. Εξετάζω να προμηθευτούν από εξωτερικό περίπου 140E.

@skynet, οι κουβέρτες σίγουρα πολύ οικονομικές, αλλα΄δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Όσες φορές έχω βρεθεί σε χιόνι ήταν με 4Χ4 (pajero pinin) έχοντας και αλυσίδες αν χρειαζόντουσαν, και για αυτό έννιωθα μία ασφάλεια. Τώρα με προσθιοκίνητο (και allseason λαστιχο), δεν έχω οδηγήσει σε χιόνι και για αυτό προσπαθώ να προετοιμαστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
 
@nikdev, τις συγκεκριμένες αλυσίδες όντως είναι ακριβές. Εξετάζω να προμηθευτούν από εξωτερικό περίπου 140E.
@skynet, οι κουβέρτες σίγουρα πολύ οικονομικές, αλλα΄δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Όσες φορές έχω βρεθεί σε χιόνι ήταν με 4Χ4 (pajero pinin) έχοντας και αλυσίδες αν χρειαζόντουσαν, και για αυτό έννιωθα μία ασφάλεια. Τώρα με προσθιοκίνητο (και allseason λαστιχο), δεν έχω οδηγήσει σε χιόνι και για αυτό προσπαθώ να προετοιμαστώ.
 


Φίλε μου το αντίθετο συμβαίνει από αυτό που περιγράφεις. Οι κουβέρτες είναι πολύ πιο ακριβές καθώς φθείρονται και μετά είναι για πέταμα. Με σοβαρή χρήση είναι ακριβό σπορ.
Στα μεγάλα συν είναι οι μηδενικοι κραδασμοί, μηδενική φθορά ζαντών και η κορυφαία πρόσφυση.
Από την άλλη αλυσίδες τις έχεις μια ζωή.
Διαλέγεις και παίρνεις


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

φίλε harhalas για λάστιχα γιατι δεν κοιτάς και την διάσταση 225/45/17??? 

 

είχα και εγώ polo με 16αρα ζάντα και η 215/45/16 ειναι απλησίαστη!!! πανακριβα τα λάστιχα   

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.