Jump to content
Toni_power

Σιδερένιες ζάντες για χιονολαστιχα

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα παιδιά sos θελω να βάλω χιονολαστιχα στο αμάξι μπορώ να βάλω 15αρες ζάντες στο αμάξι η θα βρίσκουν στα φρενα? Χωράνε? Ψαχνω για 16αρες και δεν βρίσκω μεταχειρισμένα μονο 2 τετράδες 15αρια βρήκα 

Όποιος γνωρίζει ας μου πει ευχαριστω

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Οι 15άρες σε 288mm, στα 312 πας σε 16x6.5 στο Passat. Δυστυχώς διότι ανεβαίνει το κόστος και των ελαστικών.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

312mm φοράει οπότε να ξεχάσω τα 15αρια ... Θα ψάξω για 16 αρια και λογικά η πιο οικονομική διάσταση είναι 205/55/16 θα δω αν μπορέσω να βρω μεταχειρισμένες ζαντες απο Γερμανία .

Link to comment
Share on other sites

312mm φοράει οπότε να ξεχάσω τα 15αρια ... Θα ψάξω για 16 αρια και λογικά η πιο οικονομική διάσταση είναι 205/55/16 θα δω αν μπορέσω να βρω μεταχειρισμένες ζαντες απο Γερμανία .
Γιατί δεν βάζεις χειμερινά στης ζάντες που είδη έχεις;

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πολύ απλά δεν μου περισσεύουν 650 € για λάστιχα στα 18αρια... Και να μου περίσσευαν δηλαδή πάλι δεν θα τα έβαζα θέλω στενή διάσταση για να κόβει στο χιονι. 205/55/16 αυτήν την διάσταση θέλω και την βρήκα από έξω 280€ αλλά δεν μπορώ να βρω ζάντες σιδερένιες σε λογικές τιμές ...θα ψαχτω και για ζάντες μάλλον απο Γερμανία ...

Link to comment
Share on other sites

Και καλα κανεις.
Εκτος απο αυτα που ορθα αναφερεις, γλιτωνεις τα βαλε βγαλε + ζυγοσταθμισεις, που μαλιστα το κανεις και μονος γρηγορα ειδικα αν εχεις δραπανο/μπουλονοκλειδο/αεροκλειδο (που κανουν γρατσουνιες στις καλες ζαντες και κοστιζουν) και δεν ταλαιπωρεις στα αλατια, στις κρυμμενες πετρες - λακουβες στο χιονι και τα παγωμενα χιονια (χαραζουν το διαμανταρισμα και τις μαυρες) τις καλες σου ζαντες.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εδώ Γερμανία αρκετά άτομα με VW έχουν χειμερινά λάστιχα σε μεγάλες διαστάσεις.
Και από χιόνι εδώ έχει αρκετό.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα οικονομικα μεγεθη διαφορετικα ομως. Σε ολα.

Και ταξιδευω χρονια ευρωπη και τα βλεπω.

Το θετικο που κραταω ειναι οτι τα τελευταια χρονια αρχιζουν περισσοτερουν και βαζουν χειμερινα και στην Ελλαδα, παρολες τις ιδιαιτερα μεγαλες οικονομικες δυσκολιες που περναει η χωρα μας.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ψωνίζετε από Γερμανία λάστιχα μέσω ίντερνετ.
600€ πήρα τα 235/40/19 και Ελλάδα κάνουν 1100€-1200€.


Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν ήμουν Γερμανία και εγώ χειμερινά 18 άρια φορούσα και θερινά 20 απο Porsche...αλλά εκεί έχουν σωστούς δρόμους παντού ακόμα και στα χωριά που είναι στα βουνά... Τουλάχιστον στην Στουτγκάρδη που ήμουν εγώ ήταν άψογη... Ήρθα Ελλάδα και σε 1 χρόνο στραβώσαν οι ζάντες και έκοψα κ ενα λάστιχο μέσα στην Εγνατία και καλά καινούριος δρόμος στο κομμάτι Γιάννενα - Μέτσοβο ...πονεμένη ιστορία οι δρόμοι μας...

Link to comment
Share on other sites

Όταν ήμουν Γερμανία και εγώ χειμερινά 18 άρια φορούσα και θερινά 20 απο Porsche...αλλά εκεί έχουν σωστούς δρόμους παντού ακόμα και στα χωριά που είναι στα βουνά... Τουλάχιστον στην Στουτγκάρδη που ήμουν εγώ ήταν άψογη... Ήρθα Ελλάδα και σε 1 χρόνο στραβώσαν οι ζάντες και έκοψα κ ενα λάστιχο μέσα στην Εγνατία και καλά καινούριος δρόμος στο κομμάτι Γιάννενα - Μέτσοβο ...πονεμένη ιστορία οι δρόμοι μας...
40 προφίλ... Πιο κάτω δεν πέφτω με τίποτα.. Έτσι έχω το κεφάλι μου ήσυχο και στην Ελλάδα.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.