Jump to content
XIONOULIS

ΧΡΟΝΟΙ ΠΑΡΑΔΩΣΗς

Recommended Posts

Μαζι απαντήσαμε Γιάννη!
εγω πιστεύω ούτε αυτοί δε ξέρουν ακομα καλα...

Ναι μαζί!!!!χαχχααχκι εγώ πιστεύω το ίδιο!!σε μια αναζήτησή μου δεν μπορώ να βρω τίποτα για το νέο μοτερ


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι στο μέλλον ίσως και μέσα στο 2019 , ο 1400Tsi θα αντικατασταθεί από τον 1500Tsi EVO.

 

Αλλά ίσως να καθυστέρηση και λίγο, γιατί με το WLTP η vw και γενικότερα το group VAG  εχει φάει μεγάλη σφαλιάρα.:frantics:

 

Για αυτό και μοντέλα που ήταν να βγούνε με ποιό ισχυρούς κινητήρες, τελικά κατέβηκαν σε ίππους για να περάσουν το WLTP.

 

Πχ seat Leon cupra 300 θα έβγαινε με ονομασία cupra 300. 

 

Αλλά πλέον από 300hp κατέβηκα στα 290hp 

Link to comment
Share on other sites


Ναι μαζί!!!!χαχχααχκι εγώ πιστεύω το ίδιο!!σε μια αναζήτησή μου δεν μπορώ να βρω τίποτα για το νέο μοτερ


Sent from my iPhone using Tapatalk[/Έχω την εντύπωση ότι το κινητήρα τον αλλάζουν λόγω ρύπων


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Εμενα στη karenta ετσι μου είπαν οτι θα αντικατασταθεί λόγω ρύπων...λογικα θα ειναι καλύτερος σε ρύπους απο το 1,4

Link to comment
Share on other sites

Εμενα στη karenta ετσι μου είπαν οτι θα αντικατασταθεί λόγω ρύπων...λογικα θα ειναι καλύτερος σε ρύπους απο το 1,4

Κι εμένα αυτό μου είπαν αλλά τους πιστεύεις;;κάτσε να το δούμε και στα χαρτιά!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Koronas said:

Εμενα στη karenta ετσι μου είπαν οτι θα αντικατασταθεί λόγω ρύπων...λογικα θα ειναι καλύτερος σε ρύπους απο το 1,4

 

1 ώρα πριν , Γιαννης Βιστακης said:


Κι εμένα αυτό μου είπαν αλλά τους πιστεύεις;;κάτσε να το δούμε και στα χαρτιά!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Και ο 1500 Tsi έχει φάει Άκυρο από της μετρήσεις WLTP.

 

Οσο υπήρχαν η μετρήσεις NEDC με εκείνα τα δεδομένα είχε ποιό λίγους ρύπους και χαμηλότερη κατανάλωση.

 

Αλλά μετά που έγινε υποχρεωτικός ό WLTP με πραγματικές καταναλώσεις,  και πραγματικούς ρύπους. 

 

έφαγε σφαλιάρα το group vag.... Είναι που είναι χαντακωμενο με το σκάνδαλο τον diesel.

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Και ο 1500 Tsi έχει φάει Άκυρο από της μετρήσεις WLTP.
 
Οσο υπήρχαν η μετρήσεις NEDC με εκείνα τα δεδομένα είχε ποιό λίγους ρύπους και χαμηλότερη κατανάλωση.
 
Αλλά μετά που έγινε υποχρεωτικός ό WLTP με πραγματικές καταναλώσεις,  και πραγματικούς ρύπους. 
 
έφαγε σφαλιάρα το group vag.... Είναι που είναι χαντακωμενο με το σκάνδαλο τον diesel.

https://www.volkswagen.gr/el/wltp.html#


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites


https://www.volkswagen.gr/el/wltp.html#


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εγώ Από τα λίγα που διάβασα από τον Σεπτέμβρη όλα τα αμάξια που κατασκευάζονται είναι με πρότυπα WLTP και η καταναλώσεις και οι ρύποι έχουν ήδη αλλάξει!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Τον Σεπτέμβριο του 2018 ξεκίνησε το WLTP. 

 

Αλλά επειδή στην Ευρώπη έμεινε στόλος αυτοκινήτων εκτελονισμενα πριν των Σεπτέμβριο του 2018.  

 

Τα αμάξι αυτά έπρεπε να τα διώξουν η εταιρίες. 

 

Γι'αυτό και πολλά έπεσαν σε τιμές, και είχαν και μεγάλες προσφορές από της αντιπροσωπείες.

 

Οπότε εσείς που έχετε πάρει τώρα τελευταία αμάξι έχει ποιο χαμηλά τέλη κυκλοφορίας και είναι και ποιο φτηνά.

 

Γιατί με το WLTP τα αμάξια θα είναι ποιο ακριβά πλέων, γιατί θα έχουν. 

 

ΚΑΙ περισσότερα τέλη κυκλοφορίας.

Αλλά και περισσότερα έξοδα εκτελονισμου πλέον.

 

Ρίξτε μια ματιά εδώ.

http://www.enikonomia.gr/auto/189799,mono-sto-enikonomiagr-afxanontai-ta-teli-kykloforias-kai-oi-times.html

 

 

Επίσης αυτό στο site της vw δεν ισχύει. τον Σεπτέμβριο του 2018 ξεκίνησε το WLTP

 

Και όχι το 2017 όπως γράφει.

 

https://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/REPORTAZ---O-neos-kyklos-metrhshs-katanalwshs-WLTP_176387.asp

 

Link to comment
Share on other sites

Τον Σεπτέμβριο του 2018 ξεκίνησε το WLTP. 

 

Αλλά επειδή στην Ευρώπη έμεινε στόλος αυτοκινήτων εκτελονισμενα πριν των Σεπτέμβριο του 2018.  

 

Τα αμάξι αυτά έπρεπε να τα διώξουν η εταιρίες. 

 

Γι'αυτό και πολλά έπεσαν σε τιμές, και είχαν και μεγάλες προσφορές από της αντιπροσωπείες.

 

Οπότε εσείς που έχετε πάρει τώρα τελευταία αμάξι έχει ποιο χαμηλά τέλη κυκλοφορίας και είναι και ποιο φτηνά.

 

Γιατί με το WLTP τα αμάξια θα είναι ποιο ακριβά πλέων, γιατί θα έχουν. 

 

ΚΑΙ περισσότερα τέλη κυκλοφορίας.

Αλλά και περισσότερα έξοδα εκτελονισμου πλέον.

 

Ρίξτε μια ματιά εδώ.

http://www.enikonomia.gr/auto/189799,mono-sto-enikonomiagr-afxanontai-ta-teli-kykloforias-kai-oi-times.html

 

 

Επίσης αυτό στο site της vw δεν ισχύει. τον Σεπτέμβριο του 2018 ξεκίνησε το WLTP

 

Και όχι το 2017 όπως γράφει.

 

https://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/REPORTAZ---O-neos-kyklos-metrhshs-katanalwshs-WLTP_176387.asp

 

Από το Σεπτέμβριο του 2017, οι εκπομπές αυτές μετρώνται χρησιμοποιώντας ένα νέο εργαστηριακό τεστ, που ονομάζεται WLTP. Καθώς αυτή η νέα δοκιμή είναι πιο αυστηρή από την παλιά (NEDC), οδηγεί σε υψηλότερη εκπομπές CO2 σε μερικά οχήματα.Αντιγραφη από το site που ανέβασες!!!και διάβασα ότι από τον Σεπτέμβρη του 2018 έχουν αλλάξει οι τιμές!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν , Γιαννης Βιστακης said:

Από το Σεπτέμβριο του 2017, οι εκπομπές αυτές μετρώνται χρησιμοποιώντας ένα νέο εργαστηριακό τεστ, που ονομάζεται WLTP. Καθώς αυτή η νέα δοκιμή είναι πιο αυστηρή από την παλιά (NEDC), οδηγεί σε υψηλότερη εκπομπές CO2 σε μερικά οχήματα.Αντιγραφη από το site που ανέβασες!!!και διάβασα ότι από τον Σεπτέμβρη του 2018 έχουν αλλάξει οι τιμές! 

Έλα φίλε μου έχεις δίκιο  συγχωρείς. Είναι από το 2017 όντως! 

 

Μπήκα σε PC τώρα και το είδα προσεχτικά.

(Ήμουν από κινητό πρίν)  

 

Για της τιμές των αμαξιών δεν ξέρω τι παίζει? Αλλά ακόμα φτηνά τα διαφημίζουν, μηπως εχουν μήνη εκτελονισμενα και κοιτάνε τα διώξουν πρώτα???? 

 

Και μεσα στο 2019 να έρχονται με τα νέα δεδομένα?

 

 

33 λεπτά πριν , Γιαννης Βιστακης said:

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν υπάρχει θέμα εδώ συζήτηση κάνουμε πάντως από ότι διάβασα φέτος θα το πάνε ως έχει αλλά από του χρόνου θα αλλάξει και μέχρι το 21 θα γίνουν ακόμα πιο αυστηρά τα πράγματα για το θέμα του WLTP μιλάω!Για τις τιμές στα εκτελωνισμενα αυτοκίνητα δεν γνωρίζω να σου πω τίποτα!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago , OMINUS said:

Έλα φίλε μου έχεις δίκιο  συγχωρείς. Είναι από το 2017 όντως! 

 

Μπήκα σε PC τώρα και το είδα προσεχτικά.

(Ήμουν από κινητό πρίν)  

 

Για της τιμές των αμαξιών δεν ξέρω τι παίζει? Αλλά ακόμα φτηνά τα διαφημίζουν, μηπως εχουν μήνη εκτελονισμενα και κοιτάνε τα διώξουν πρώτα???? 

 

Και μεσα στο 2019 να έρχονται με τα νέα δεδομένα?

 

 

 

Οσο αφορά τα εκτελωνισμένα έχουν καλύτερη τιμη για αυτο ακριβώς το λογο!

θελουν να διώξουν αυτα που έχουν ήδη εδω...απλα επειδη το κοίταξα και το έψαξα πριν παραγγείλω ειναι ολα αδεια εννοώ δε έχουν κανενα extra!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Koronas said:

Οσο αφορά τα εκτελωνισμένα έχουν καλύτερη τιμη για αυτο ακριβώς το λογο!

θελουν να διώξουν αυτα που έχουν ήδη εδω...απλα επειδη το κοίταξα και το έψαξα πριν παραγγείλω ειναι ολα αδεια εννοώ δε έχουν κανενα extra!

Να σου πω την αληθεια απο εχθες που καναμε την κουβεντα με το αλλο παλικαρι φοβηθηκα αλλα μετα το εψαξα και δεν νομιζω εμεις να εχουμε θεμα!!!!Αν και δεν βαζω το χερι μου στην φωτια αλλα θελω να πιστευω πως δεν θα εχουμε προβλημα!!!Δεν περναει και ο καιρος να το παρουμε!!!!χαχαχααχαχχα

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν , Γιαννης Βιστακης said:

Να σου πω την αληθεια απο εχθες που καναμε την κουβεντα με το αλλο παλικαρι φοβηθηκα αλλα μετα το εψαξα και δεν νομιζω εμεις να εχουμε θεμα!!!!Αν και δεν βαζω το χερι μου στην φωτια αλλα θελω να πιστευω πως δεν θα εχουμε προβλημα!!!Δεν περναει και ο καιρος να το παρουμε!!!!χαχαχααχαχχα

Φοβηθηκες τι;;

ασε αυτή η αναμονή δε περιγράφεται...ειναι και μήνες!εγω εχω παραγγείλει απο Σεπτέμβρη κιολας γνωρίζοντας οτι η παραγωγή ξεκινάει μεσα Νοέμβρη και θα παραλάβω αρχές του 19!

Link to comment
Share on other sites

Φοβηθηκες τι;;
ασε αυτή η αναμονή δε περιγράφεται...ειναι και μήνες!εγω εχω παραγγείλει απο Σεπτέμβρη κιολας γνωρίζοντας οτι η παραγωγή ξεκινάει μεσα Νοέμβρη και θα παραλάβω αρχές του 19!

Φοβήθηκα την αύξηση για τα τέλη κυκλοφορίας με την WLTP.1,5 μήνα ακομα αλλά δεν περνάει ο καιρός!!σημερα μου ήρθαν κάποια πράγματα απο AliExpress περιμένω ακόμα λίγα να τα έχω έτοιμα μόλις έρθει το αμάξι!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν , Γιαννης Βιστακης said:


Φοβήθηκα την αύξηση για τα τέλη κυκλοφορίας με την WLTP.1,5 μήνα ακομα αλλά δεν περνάει ο καιρός!!σημερα μου ήρθαν κάποια πράγματα απο AliExpress περιμένω ακόμα λίγα να τα έχω έτοιμα μόλις έρθει το αμάξι!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εμενα πάντως μου είπε να περιμενω μια μικρη αύξηση!

για πες τι έχεις ετοιμάσει;;;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , Koronas said:

Φοβηθηκες τι;;

ασε αυτή η αναμονή δε περιγράφεται...ειναι και μήνες!εγω εχω παραγγείλει απο Σεπτέμβρη κιολας γνωρίζοντας οτι η παραγωγή ξεκινάει μεσα Νοέμβρη και θα παραλάβω αρχές του 19!

 

10 λεπτά πριν , Γιαννης Βιστακης said:


Φοβήθηκα την αύξηση για τα τέλη κυκλοφορίας με την WLTP.1,5 μήνα ακομα αλλά δεν περνάει ο καιρός!!σημερα μου ήρθαν κάποια πράγματα απο AliExpress περιμένω ακόμα λίγα να τα έχω έτοιμα μόλις έρθει το αμάξι!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Για Ρίξτε μια ματιά εδώ.

https://www.newsauto.gr/news/dipla-teli-kykloforias-ferni-i-tropologia-gia-ta-euro6/amp/

Link to comment
Share on other sites

Εμενα πάντως μου είπε να περιμενω μια μικρη αύξηση!
για πες τι έχεις ετοιμάσει;;;

Για τα τέλη κυκλοφορίας;;πήρε μια επένδυση καρμπον αυτοκόλλητη για αεραγωγούς κονσόλα!λαμπες philips h7 white vision και καθαριστικά για ζάντες λάστιχα και για εσωτερικό!αυτα ως τώρα!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , Γιαννης Βιστακης said:


Για τα τέλη κυκλοφορίας;;πήρε μια επένδυση καρμπον αυτοκόλλητη για αεραγωγούς κονσόλα!λαμπες philips h7 white vision και καθαριστικά για ζάντες λάστιχα και για εσωτερικό!αυτα ως τώρα!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Για τον εκτελωνισμό λόγω ρύπων μπορει να ανεβεί ο φόρος λιγο!

ωραιος!r-line το έχεις παραγγείλει;

Link to comment
Share on other sites

Για τον εκτελωνισμό λόγω ρύπων μπορει να ανεβεί ο φόρος λιγο!

ωραιος!r-line το έχεις παραγγείλει;

Θα δείξει για τους ρύπους.Γιατι ως τώρα με τους πίνακες του ταξις πληρώνουμε 156€ για 130ρυπους αν γίνουν παραπάνω ρύποι έστω και 10 νομίζω αλλαζουμε κατηγορία και πληρώνουμε 256€

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα δείξει για τους ρύπους.Γιατι ως τώρα με τους πίνακες του ταξις πληρώνουμε 156€ για 130ρυπους αν γίνουν παραπάνω ρύποι έστω και 10 νομίζω αλλαζουμε κατηγορία και πληρώνουμε 256€
 
 
Sent from my iPhone using Tapatalk

f299317e2c714f6b935f27b4542b9e82.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago , Γιαννης Βιστακης said:

Θα δείξει για τους ρύπους.Γιατι ως τώρα με τους πίνακες του ταξις πληρώνουμε 156€ για 130ρυπους αν γίνουν παραπάνω ρύποι έστω και 10 νομίζω αλλαζουμε κατηγορία και πληρώνουμε 256€

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλημέρα.

 

Πληροφοριακά , αποτι έμαθα τα αμάξια που θα εκτελωνιζονται  τα Καινούργια είναι με αυξημένα τέλη.

 

Δηλαδή

ford kuga το οποίο είναι FWD πηγαίνει στα 430€.(από 268€ που είναι τα παλιά )

Και ford Kuga το οποίο είναι 4WD πηγαίνει στα 640€.

 

Οπότε πολύ πιθανόν να παίξει ρόλο ,όχι μόνο η ρύποι αλλά και για το αν είναι και τετρακίνητο 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , OMINUS said:

Καλημέρα.

 

Πληροφοριακά , αποτι έμαθα τα αμάξια που θα εκτελωνιζονται  τα Καινούργια είναι με αυξημένα τέλη.

 

Δηλαδή

ford kuga το οποίο είναι FWD πηγαίνει στα 430€.(από 268€ που είναι τα παλιά )

Και ford Kuga το οποίο είναι 4WD πηγαίνει στα 640€.

 

Οπότε πολύ πιθανόν να παίξει ρόλο ,όχι μόνο η ρύποι αλλά και για το αν είναι και τετρακίνητο 

Ναι φιλε ominus αυτο εμενα μου το έχουν αναφέρει πριν ακομα κανω τη παραγγελια λόγω της αλλαγης της κατάστασης...μάλιστα στη παραγγελια ειναι σημειωμένο σαν (ανοιχτή τιμη έως εκτελωνισμό)!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.