Jump to content
Donnie_Darko

Είδος καυσίμου

Recommended Posts

Καλησπέρα, θέλω να μου διευκρινίσετε κάτι γιατί έχω μπερδευτεί. Έχω το golf vi και μέχρι στιγμής εκτός από τα 2 τελευταία γεμίσματα έβαζα 95άρα βενζίνη. Στο manual γράφει για 95 roz βενζίνη. H βενζίνη που βάζουμε εδώ σε τι μετριέται ; Υπάρχει διαφορά μεταξύ ron και roz ;

Edited by Donnie_Darko
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να μου διευκρινίσετε κάτι γιατί έχω μπερδευτεί. Έχω το golf vi και μέχρι στιγμής εκτός από τα 2 τελευταία γεμίσματα έβαζα 95άρα βενζίνη. Στο manual γράφει για 95 roz βενζίνη. H βενζίνη που βάζουμε εδώ σε τι μετριέται ; Υπάρχει διαφορά μεταξύ ron και roz ;

95 roz(γερμανικος τροπος) νομιζω ειναι 98 ron με λιγα λογια θελει κατοσταρα για την Ελλαδα..μα καλα σε αυτη την vw οτι θελουν λενε σε αλλους λεει 95 σε αλλους 100 με ακριβως τον ιδιο κινητηρα :) ....στην Ελλαδα μετριεται με ron η βενζινη...

Edited by GazofGT
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα! Είμαι κάτοχος ενός golf 6, 160ps, dsg7 κι έχω την εξής απορία: χρειάζεται ή όχι super αμόλυβδη; στην τάπα της βενζίνης γράφει τουλάχιστον 95άρα και δίπλα γράφει super αμόλυβδη. Τα φώτα σας παρακαλώ! 

ΥΓ. Στα εξουσιοδοτημένα που ρωτώ, άλλος μηχανικός μου λέει έτσι κι άλλος αλλιώς!!!

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφια της ταπας;


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aν εννοείς κάτι τέτοιο είναι αυτό που σου λέει και ο Skynet.

Σε audi που είχα είχε min 91 και 95άρα κανονικά

s6-lemans-albums-my-s5-sportback-picture

 

ΑΛΛΑ:

Έχουμε και τα διαφορετικά συστήματα κατάταξης/αξιολόγησης (rating) της αντικροτικότητας της βενζίνης και ίσως αυτά εννοεί ο φίλος μας 

95b7fdbf7cfa64c0a27c8ecacb61a4c8.jpg

Τα τέσσερα κυριότερα rating είναι:

RON --> Research Octane Number

ROZ --> Reguläre Octan-Zahl

MON --> Motor Octane Number

και τελευταίο το RdON στην Αμερική όπως επίσης και το PON(Pump Octane Number) ή ΑΚΙ.

Μια αντιστοιχία φαίνεται παρακάτω:

USA (AKI/PON) --- Europe (RON)
87 = 91
89 = 93
91 = 95
93 = 98

 

Αυτά που μας απασχολούν, διότι τα αυτοκίνητά μας κατασκευάζονται στη Γερμανία αλλά κυκλοφορούν Ελλάδα είναι τα ROZ και RON.

ROZ είναι η αντίστοιχη γερμανική "ετικέτα" για την αξιολόγηση της ποιότητας της βενζίνης.

RON είναι η παγκοσμίως άρα και EU πιο διαδεδομένη αξιολόγηση (rating) της ποιότητας βενζίνης.

Ο δείκτης ROZ προκύπτει από το άθροισμα 2/3 RON + 1/3 MON

Χοντρικά και για να μην μπλέκουμε βάζουμε τη βενζίνη που αναφέρεται βάσει RON στην τάπα εφόσον είμαστε Ελλάδα και έχουμε εργοστασιακό αυτοκίνητο.

Παράδειγμα αντιστοιχίας RΟΖ/RON

91,92,93/95

95/98 (Στην Ελλάδα έχουμε 100 οπότε βάζουμε αυτή).

 

 

Edited by nikdev
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.