Jump to content
Koursaros1979

Lpg Polo

Recommended Posts

Καλησπερα , εχω ενα vw polo 1200 2010 μοντελο dsp 105 ps tsi .... σκεφτομαι να το κανω υγραεριο τι λετε γινεται ; εχω ρωτησει εκει που το παω για service μου λενε ισως γινεται .... σε καταστηματα υγραεροκινησης μου παν γινεται ...

Link to comment
Share on other sites

Τοσο πολυ καει και θα βαλεις αεριο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καθημερινι χρηση κανω 90 χιλιομετρα .... το γεμιζω φουλ με απλη βενζινη μου κραταει περιπου 3 εβδομαδες .... εχω 90,000 χιλομετρα ..... 

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
21 λεπτά πριν , Koursaros1979 said:

καθημερινι χρηση κανω 90 χιλιομετρα .... το γεμιζω φουλ με απλη βενζινη μου κραταει περιπου 3 εβδομαδες .... εχω 90,000 χιλομετρα ..... 

90 χλμ. / ημέρα  x 12-13 εργάσιμες ημέρες είναι >>1000χλμ., μια χαρά κατανάλωση κάνεις! Εχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να μετακομίσεις κοντά στη δουλειά σου;;;; :lol: (μεταξύ σοβαρού & αστείου το λέω) 

Σίγουρα με αέριο θα έχεις μεγαλύτερη εξοικονόμηση & θα κανεις γρήγορα την απόσβεση, αλλά κάθε 2-3 μέρες θα είσαι για ανεφοδιασμό. Όλο & κάποιος θα έχει τολμήσει να βάλει αέριο σε tsi, όποτε αναμένουμε εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ακουσει οτι αν βαλεις αεριο σε tsi θα τα παρεις ολα στο χερι καποια στιγμη.

Μαλιστα οι 2 ειναι μηχανικοι που κανουν τετοιες τοποθετησεις.Μακρια μου ειπαν.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , Polakias TDI said:

90 χλμ. / ημέρα  x 12-13 εργάσιμες ημέρες είναι >>1000χλμ., μια χαρά κατανάλωση κάνεις! Εχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να μετακομίσεις κοντά στη δουλειά σου;;;; :lol: (μεταξύ σοβαρού & αστείου το λέω) 

Σίγουρα με αέριο θα έχεις μεγαλύτερη εξοικονόμηση & θα κανεις γρήγορα την απόσβεση, αλλά κάθε 2-3 μέρες θα είσαι για ανεφοδιασμό. Όλο & κάποιος θα έχει τολμήσει να βάλει αέριο σε tsi, όποτε αναμένουμε εντυπώσεις.

Γιατί αμα βάλει υγραέριο θα ειναι συνέχεια για ανεφοδιασμό αφού μπορεί να βάλει ντεπόζιτο όσο της βενζίνης δηλαδή 40+λίτρα.

 

Έχω υγραέριο σε 20vt και ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος,σε 1.2 Tsi δεν θα έβαζα.

Θα το έδινα και θα έπαιρνα πετρέλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
3 hours ago , Passatoukos said:

Γιατί αμα βάλει υγραέριο θα ειναι συνέχεια για ανεφοδιασμό αφού μπορεί να βάλει ντεπόζιτο όσο της βενζίνης δηλαδή 40+λίτρα.

 

Έχω υγραέριο σε 20vt και ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος,σε 1.2 Tsi δεν θα έβαζα.

Θα το έδινα και θα έπαιρνα πετρέλαιο.

Σωστός, απλά δεν ξέρω τι χώρο θυσιάζει σε χώρο αποσκευών & τι μεγέθη δεξαμενών υπάρχουν στην αγορά. Δεν ξέρω γιατί σκέφτηκα & απάντησα βάσει των δεξαμενών των μαμά αυτοκινήτων αερίου, λάθος μου.

Άλλη η τεχνολογία του 20vt, πιο απλή σε σχέση με το tsi, καλό το ότι δε σου έχει εμφανίσει κάποιο θέμα, σημαίνει πως ακόμη και με μετατροπή, η αξιοπιστία του 20vt είναι στα ύψη :rock:

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι εχω ακουσει διαφορα TSI χωρις προβλημα με υγραεριο,και αλλα τοσα χωρις,ο υγραεριατζης μου που τον εμπιστευομαι αρκετα μου εχει πει ουτε για αστειο.

 

Δοξα το θεο ο 20vt και εμενα και φιλων δεν εχει βγαλει το παραμικρο,με σεβασμο παντα και προδερμ :lol:

Link to comment
Share on other sites

TSi με υγραέριο εδώ και 2,5 χρόνια και 60.000 χλμ, απόλυτα ευχαριστημένος, χωρίς κανένα πρόβλημα. Κερδίζω ένα χιλιάρικο / 20k km και αυτό γιατί το πάω σχετικά γρήγορα το αμάξι.

 

Το καλό με τα TSi είναι ότι οι εγκέφαλοι έρχονται προρυθμισμένοι από το εργοστάσιο, οπότε δεν εξαρτώνται από τις γνώσεις του κάθε μάστορα να το ρυθμίσει (μικρορυθμίσεις γίνονται, αλλά γενικά ο εγκέφαλος ακολουθεί την ECU του αυτοκινήτου).

 

Για το δικό σου (λογικά θα έχει τον CBZB κινητήρα), υπάρχει έτοιμο κιτ (π.χ. από LandiRenzo http://www.gas-shop.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=19197 αλλά και από Lovato, Gas Italy κλπ.)

 

Το σημαντικό είναι να βρείς καλό εγκαταστάτη.

Αρχικά θα σου πρότεινα να ξεκοκκαλίσεις το σχετικό forum για την υγραεριοκίνηση και να διαβάσεις ό,τι υπάρχει για tsi εκεί : http://www.autogasforum.gr/index.php

Και μετά πήγαινε μια βόλτα από 4-5 εγκαταστάτες να δείς. Μακριά από τον πολυδιαφημισμένο με την 15ετή εγγύηση, και θα σου πρότεινα να συμπεριλάβεις ECOKINHSH και Καλογρίτσα στη Λαυρίου.

 

Για να πάρεις μια ιδέα, κρατάω στατιστικά χρήσης με το Fuelio, που μπορείς να τα δείς εδώ (μέχρι 07/2017) : http://www.autogasforum.gr/viewtopic.php?f=10&t=2825&p=59413#p59413

Edited by Candlemass
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , Candlemass said:

TSi με υγραέριο εδώ και 2,5 χρόνια και 60.000 χλμ, απόλυτα ευχαριστημένος, χωρίς κανένα πρόβλημα. Κερδίζω ένα χιλιάρικο / 20k km και αυτό γιατί το πάω σχετικά γρήγορα το αμάξι.

 

Το καλό με τα TSi είναι ότι οι εγκέφαλοι έρχονται προρυθμισμένοι από το εργοστάσιο, οπότε δεν εξαρτώνται από τις γνώσεις του κάθε μάστορα να το ρυθμίσει (μικρορυθμίσεις γίνονται, αλλά γενικά ο εγκέφαλος ακολουθεί την ECU του αυτοκινήτου).

 

Για το δικό σου (λογικά θα έχει τον CBZB κινητήρα), υπάρχει έτοιμο κιτ (π.χ. από LandiRenzo http://www.gas-shop.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=19197 αλλά και από Lovato, Gas Italy κλπ.)

 

Το σημαντικό είναι να βρείς καλό εγκαταστάτη.

Αρχικά θα σου πρότεινα να ξεκοκκαλίσεις το σχετικό forum για την υγραεριοκίνηση και να διαβάσεις ό,τι υπάρχει για tsi εκεί : http://www.autogasforum.gr/index.php

Και μετά πήγαινε μια βόλτα από 4-5 εγκαταστάτες να δείς. Μακριά από τον πολυδιαφημισμένο με την 15ετή εγγύηση, και θα σου πρότεινα να συμπεριλάβεις ECOKINHSH και Καλογρίτσα στη Λαυρίου.

 

Για να πάρεις μια ιδέα, κρατάω στατιστικά χρήσης με το Fuelio, που μπορείς να τα δείς εδώ (μέχρι 07/2017) : http://www.autogasforum.gr/viewtopic.php?f=10&t=2825&p=59413#p59413

Σας ευχαριστω ολους για τις προτασεις ... Candlemass ( Epicus Doomicus Metallicus ) ... σε ευχαριστω πολυ ... θα τα κοιταξω ολα ... δηλαδη με 1000 ευρω περιπου κανουν ολα ... Ο 15 ετης και χρονια στην Ελλαδα μου πε οτι φερτο εδω σε μια μερα το χουμε ετοιμο θα πεταει το αμαξι :) .... 

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι ότι για TSI και γενικά για direct injection κινητήρες καλό θα είναι να βάλεις κιτ που ψεκάζει το υγραέριο σε υγρή μορφή. Νομίζω έχει και η Vialle, όμως δε γνωρίζω τιμές εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι ότι για TSI και γενικά για direct injection κινητήρες καλό θα είναι να βάλεις κιτ που ψεκάζει το υγραέριο σε υγρή μορφή. Νομίζω έχει και η Vialle, όμως δε γνωρίζω τιμές εκεί.


Αρκετα τα λεφτα για τα κιτ που λες.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.