Jump to content
Bill92

Καταλυτης 100ρης

Recommended Posts

Καλησπερα και παλι! 

Το αυτοκινητο που εχω (golf 4 gti) εχει σωληνα απο μπροστα μεχρι πισω με τελικό μονο (απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη) και προγραμμα. Θελω να του βαλω καταλυτη 100αρη για να ειμαι πιο ησυχος σε θεμα καυσαεριων αλλα και θορυβου κατ'επέκταση.

Η ερωτηση μου ειναι ειναι με 100ρη θα βγαλω καρτα καυσαερίων?

Link to comment
Share on other sites

Καυσαέρια και χωρίς καταλύτη περνάς, οπτικά όμως όταν δουν στο κτεο ότι δεν φοράς καταλύτη θα σε κόψουν. 

Αν είσαι ευρο4 με 100αρη καταλύτη θα έχεις αναμενο λαμπάκι, αν δεν έχεις τώρα, λογικά τον έχουν κάνει delete τον 2ο λάμδα ή φοράς μουφα στον λάμδα, αλλιώς αν δεν έχεις 2ο λάμδα είσαι ευρο3 και με 100αρη δεν θα έχεις θέμα. Δηλαδή και με καυσαέρια δεν θα έχεις θέμα. 

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

 99 μοντέλο ειναι οποτε πρεπει να ειναι Euro 3.Θα του ριξω μια ματιά αλλα νομιζω ενα λαμδα εχει οπου εργοστασιακα πρεπει να ειναι πριν τον καταλυτη.Οποτε παω για 100αρη.Προτεινετε κάποια συγκεκριμένη μαρκα?

Thanks

Edited by Bill92
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , dasauto said:

Καυσαέρια και χωρίς καταλύτη περνάς, οπτικά όμως όταν δουν στο κτεο ότι δεν φοράς καταλύτη θα σε κόψουν. 

Αν είσαι ευρο4 με 100αρη καταλύτη θα έχεις αναμενο λαμπάκι, αν δεν έχεις τώρα, λογικά τον έχουν κάνει delete τον 2ο λάμδα ή φοράς μουφα στον λάμδα, αλλιώς αν δεν έχεις 2ο λάμδα είσαι ευρο3 και με 100αρη δεν θα έχεις θέμα. Δηλαδή και με καυσαέρια δεν θα έχεις θέμα. 

 

Τι αλλο θα διαβασουμε εδω μεσα

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , Bill92 said:

 99 μοντέλο ειναι οποτε πρεπει να ειναι Euro 3.Θα του ριξω μια ματιά αλλα νομιζω ενα λαμδα εχει οπου εργοστασιακα πρεπει να ειναι πριν τον καταλυτη.Οποτε παω για 100αρη.Προτεινετε κάποια συγκεκριμένη μαρκα?

Thanks

Αν είναι ευρο3, ναι ο λάμδα είναι πριν τον καταλύτη, πάνω στο downpipe. Συνήθως φτηνές λύσεις είναι ότι βρεις, παίζουν στο 200€ και δεν θα έχεις θέμα. Εγώ πριν χρόνια είχα βάλει της Daytona. Για επώνυμο δεν γνωρίζω μάρκα αλλά θα ξεφυγεις στο κόστος. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , Passatoukos said:

 

Τι αλλο θα διαβασουμε εδω μεσα

 

Ακόμα μικρός είσαι, θέλει κάποια χρόνια, θα μάθεις. 

Link to comment
Share on other sites

παρε φοχ γερμανικοι .από ευθυμιου...αυτόν εχω εχω κ εγω,,τοσα χρονια....χωρις λαμπάκια...αμα σου αναψει όμως ..νο προβλεμ, πες τους να σου βαλουν μια ροδελα να βγει ποιο εξω ο δευτερος λαμδα μετα τον καταλυτη και νετα καθαρισες α.αυτο κανουν ολοι. αν δεν βαλεις πρόγραμμα.το λενε κλεφτη και καλα επειδή ξεγελάς τον λ...τον τραβας στην ουσια ποιο εξω..

Link to comment
Share on other sites

Το αμαξι προγραμματιστηκε με σωληνα και τελικό  (οπως ειναι τωρα). Και δεν αναβει λαμπάκι. Οποτε με τον καταλυτη αδύνατο να ανάψει. Απλα τον βαζω για να ειμαι ησυχος απο καυσαερια και να κοψει λιγο ο θορυβος.

Που βρισκεται αυτος ο Ευθυμίου;

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμενεις καμια διαφορα με τον καταλυτη απο θορυβο,ελαχιστη θα ειναι.

Hjs ειναι πολυ καλη μαρκα αλλα πληρωνεις,350 νομιζω ειχα δωσει κατι τετοιο.

Αν θες να κοψεις θορυβο αναγκαστικα μεσαιο.

Οχι δεν θα εχεις θεμα με λαμπακι,τα χουν τσεκουρεψει απο το προγραμμα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.