Jump to content
DarkX

4K HDMI switch

Recommended Posts

Όπως λέει ο τίτλος ενδιαφέρομαι να βάλω HDMI switch το οποίο θα υποστηρίζει μέχρι και 4Κ. Η τηλεόραση είναι 4Κ, έχει συνολικά τρία HDMI ports, δύο απλά όπου συνδέονται ο αποκωδικοποιητής Cosmote και το XBOX One X (HDMI 1 και 3 αντίστοιχα), και ένα HDMI/ARC (HDMI 2) όπου συνδέεται ένα home cinema Sony και μέσω αυτού συνεργάζεται με την τηλεόραση είτε για να παίζει μόνο τον ήχο βλέποντας τηλεόραση, το οποίο δεν απαιτεί να μπούμε στο interface του αλλά απλά το βάζουμε σε λειτουργία, είτε για να παίξει ταυτόχρονα DVD/BluRay κτλ, όπου σε αυτή την περίπτωση επιλέγουμε μέσα από την τηλεόραση να ανοίξει το συγκεκριμένο port για να μπούμε στο interface του home cinema και από εκεί να βάλουμε την ταινία μας. Τα γράφω αναλυτικά για να έχετε όσο γίνεται καλύτερη εικόνα της κατάστασης.

 

Θέλουμε λοιπόν τώρα να βάλουμε και Nova, αλλά δεν υπάρχει άλλο διαθέσιμο HDMI port στην τηλεόραση για να συνδεθεί ο αποκωδικοποιητής, και προκειμένου να μην βαζοβγάζουμε τα καλώδια που κάποια στιγμή θα καταστρέψει το port, η μόνη λύση που μου ρχεται στο μυαλό είναι ένα 4K HDMI switch, που θα δίνει 2 ή 3 inputs για να βάλουμε εκεί τον αποκωδικοποιητή Nova, και σκέφτηκα π.χ. να τον βάλω μαζί με τον Cosmote στο HDMI 1, οπότε εκεί να μπει το switch. Και να μην είναι 4Κ το switch, εφόσον είναι να έχουμε μόνο τους αποκωδικοποιητές, δεν υπάρχει πρόβλημα καθώς ποιος ξέρει σε πόσα χρόνια θα βγει 4K περιεχόμενο από τα συνδρομητικά κανάλια. Τώρα αν υπάρχει πρόβλημα να έχει πάνω και τους δύο αποκωδικοποιητές, μπορώ να βάλω το ΧΒΟΧ πάνω στο switch και τότε θα πρέπει να είναι 4K γιατί έχουμε παιχνίδια 4Κ που παίζουμε. Και υπάρχει και το home cinema (edit: και αυτό 4Κ είναι) το οποίο μπαίνει μόνο στο HDMI/ARC port και εκεί δεν ξέρω μήπως έχουμε θέμα να μπει το switch. Τέλος θα πρέπει το switch, σε κάθε περίπτωση, να υποστηρίζει κάποιο προτόκολο για να δουλέψουν οι αποκωδικοποιητές και να μην βγάζουν μηνύματα περί προστασίας δικαιωμάτων και διάφορα που διαβάζω σε δίαφορα sites.

 

Έχω βρει κάποια switches, ας πόυμε και το πλαίσιο έχει ένα Turbo-X 4K HDMI SWITCH 3in1 SW-104 δεν βάζω το link για λόγους διαφήμισης, αλλά δεν γράφει για προτόκολα, λέει μόνο ότι υποστηρίζει 4Κ στα 30 fps, 1080p στα 24 fps και βέβαια τις πιό κάτω αναλύσεις. Έχω πάρει τηλέφωνο και Cosmote/Nova, δεν έχουν να μου προτείνουν κάτι καθώς δεν είναι κάτι που συστήνουν, δηλαδή το switch είναι εκτός της προβλεπόμενης συνδεσμολογίας, κατά τη γνώμη μου κακώς γιατί εν έτει 2018 δεν είναι δύσκολο να έχει κανείς 3 και 4 συσκευές πάνω στην τηλεόραση, τέλος πάντων σας κούρασα.

 

Έχει κανείς κάτι να προτείνει, ιδανικά να μου πει πιό προϊόν θα δουλέψει εγγυημένα (αν το έχει κάνει ο ίδιος), ποιες συσκευές προτείνει να συνδέσω πάνω του, π.χ. είναι κακό να βάλω τους δύο αποκωδικοποιητές, επίσης σε πιό port της τηλεόρασης να το βάλω (έχω δίκιο να αποφύγω το HDMI/ARC?), ή με τις γνώσεις που έχει να μου δώσει κάποιες κατευθύνσεις. Συνεχίζω να ψάχνω παράλληλα, αλλά δεν έχω βρει αναλυτικές πληροφορίες. Ευχαριστώ.

Edited by DarkX
Link to comment
Share on other sites

2 λύσεις βλέπω για σένα:

1) Δες αν ο ενισχυτής μπορεί να λειτουργήσει ως switch μεταφέροντας εκτός από ήχο και εικόνα μαζί

2) ψάξε για 4k hdmi switch της Inakustik (τα εμπορεύονται διάφοροι). Υπόψιν ότι είναι αρκετά ακριβά.

 

Για το ARC απλά επιστρέφει ήχο μέσω του HDMI και δεν θες άλλο καλώδιο. Εκεί συνδέεις τον ενισχυτή

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σ' ευχαριστώ πολύ δεν είχα σκεφτεί την 1η λύση, πράγματι το δοκίμασα και δούλεψε, μένει τώρα να λύσω ένα ζήτημα για το οποίο αναγκαστικά θα απευθυνθώ στο support της Sony, αν και μπορώ να ζήσω και χωρίς να λυθεί, θα εξηγήσω παρακάτω.

 

Έχουμε λοιπόν τώρα, συνδεδεμένα στην τηλεόραση:

στο HDMI 1 το Cosmote

στο HDMI 2/ARC τον ενισχυτή του home cinema ο οποίος δίνει και 2 δικά του HDMI inputs, σε ένα από τα οποία σύνδεσα το XBOX

στο HDMI 3 θα μπει η Nova σε λίγες μέρες

 

Και μου μένει και ένα ελεύθερο port στο όλο setup, αυτό του ενισχυτή.

 

Τι κερδίζω και τι χάνω από τη σύνδεση του XBOX με τον ενισχυτή:

 

Κερδίζω 5.1 dolby digital surround ήχο μέσω του ενισχυτή, που υποστηρίζει και το XBOX, με αποτέλεσμα εντυπωσιακό βάθος στον ήχο, πράγμα που φαίνεται στο Rise of the tomb Raider που παίζω αυτό τον καιρό. Πραγματικά είσαι σε θέση να καταλάβεις ότι οι σταγόνες που στάζουν από τον σωλήνα καθώς περνάς από δίπλα και τον αφήνεις πίσω σου, είναι στις 45 μοίρες πίσω αριστερά αντί για 50. Ή ότι περπατάς στην ξύλινη εξέδρα και από τους τριγμούς που κάνουν οι πολυκαιρισμένες σανίδες καταλαβαίνεις το πάχος τους. Μέχρι τώρα που είχα το XBOX πάνω στην τηλεόραση (όπως γράφω στο προηγούμενο ποστ), πάλι έπαιζε ο ήχος μέσω του home cinema (εφόσον έπρεπε απλά να είναι ανοιχτό) αλλά έπαιρνε έτοιμο τον ήχο από την τηλεόραση και τον έστελνε και στα 5 ηχεία (και στο sub), τα οποία όμως έπαιζαν όλα το ίδιο πράγμα, χωρίς βάθος, μιας και ο ήχος ήταν stereo. Χωρίς υπερβολή η ποιότητα του ήχου είναι ένα 50% πάνω, τουλάχιστον.

 

Χάνω το 4Κ στην εικόνα, και εδώ είναι που πρέπει να απευθυνθώ στη Sony γιατί ο ενισχυτής είναι 4Κ. Έχω κάνει όλα τα βήματα που λέει το βιβλιαράκι του home cinema αλλά το XBOX παίζει σε 1080p, κάνει αυτόματη προσαρμογή μάλιστα. Αν του κάνω force να παίξει 4Κ βγάζει μήνυμα ότι είτε η τηλεόραση δεν είναι 4Κ είτε ότι παρεμβάλεται AV receiver ανάμεσα στην κονσόλα και την τηλεόραση (αυτό έχω κάνει) και αυτό μπορεί να επηρεάσει την ποιότητα. Δεν θα πρεπε όμως γιατί είπαμε είναι 4Κ και ο ενισχυτής. Τουλάχιστον η πτώση της ποιότητας δεν είναι μεγάλη γιατί αν για οποιοδήποτε λόγο δεν μπορεί να παίξει Native 4K, αυτόματα επιλέγει 1080p το οποίο κάνει upscale σε κάτι λίγο καλύτερο. Και για τα σχεδόν 4 μέτρα που στέκομαι από την τηλεόραση είναι δύσκολο να εντοπίσεις διαφορές. Μέχρι τώρα που το είχα πάνω στην τηλεόραση έπαιζε σε Native 4K που για να καταλάβεις τις διαφορές έπρεπε να πας στο 1 μέτρο για να δεις π.χ. τις τρύπες στο συρματόπλεγμα πεντακάθαρα και κρυστάλλινα, σε αντίθεση με τώρα που είναι λίγο θαμπές. Αυτό από τα 4 μέτρα δεν το βλέπεις. Να σημειώσω ότι η τηλεόραση είναι 65άρα. Θα λεγα ότι η ποιότητα της εικόνας συνολικά σαν εμπειρία είναι ένα 10-20% κάτω, λαμβάνοντας υπ' όψη και τα πολύ κοντινά πλάνα που ενδέχεται να δεις ανάλογα πώς γυρνάει η κάμερα καθώς κινείσαι (πάντα στο συγκεκριμένο παιχνίδι). Στα μακρινά πλάνα δεν καταλαβαίνεις τίποτα.

 

Και με βάση τα παραπάνω, παρ' όλο που μπορώ αν θέλω να ρίξω πάνω στον ενισχυτή τους αποκωδικοποιητές και να αφήσω το XBOX στην τηλεόραση για να παίζω σε Native 4K όπως πρώτα, κατέληξα ότι προτιμώ το +50% στον ήχο και έτσι κράτησα τη σύνδεση του XBOX με τον ενισχυτή θυσιάζοντας αυτό το κατά τα φαινόμενα λίγο στην εικόνα. Παρ΄ όλα αυτά επειδή μου κάνει εντύπωση να μην παίζει σε 4K αφού είναι 4Κ και ο ενισχυτής, θα δω αν βγάλω κάποια άκρη με το support της Sony. Μπορεί να μου πουν ότι αν το θέλετε σαν pass through όσο αφορά την εικόνα (αυτό είναι στην ουσία) δεν υποστηρίζεται το 4Κ. Έτσι για την ιστορία θα επανέλθω μετά την επικοινωνία μου με τη Sony.

 

Τέλος να πω ότι το Cosmote παίζει εικόνα κανονικά, και τον ήχο από το 5.1 του home cinema, μάλιστα δεν μπόρεσα να εντοπίσω διαφορές συγκριτικά με τη σύνδεσή του πάνω στον ενισχυτή. Δηλαδή είτε είναι μέσω ενισχυτή είτε απευθείας στην τηλεόραση, ίδιος ήχος μου ακούγεται. Δεν είναι όπως στην περίπτωση του XBOX που η διαφορά είναι τεράστια. Ίσως έχει να κάνει με την ταινία ή το πρόγραμμα.

 

Και βέβαια πλέον δεν χρειάζεται να ασχοληθώ με switches κτλ, αφού υπάρχει τώρα διαθέσιμο HDMI για τη Nova, δύο μάλιστα, ένα της τηλεόρασης και ένα του ενισχυτή.

Edited by DarkX
Link to comment
Share on other sites

Έχει υπόψιν σου ότι για 4κ παίζει ρόλο και η καλωδίωση. Πρέπει τα καλώδια HDMI που χρησιμοποιείς να το υποστηρίζουν


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το τσέκαρα και τα καλώδια είναι εντάξει, για δοκιμή πήρα το HDMI που συνδέει το home cinema με την τηλεόραση και σύνδεσα την κονσόλα με την τηλεόραση και παίζει μια χαρά 4K, όπως παίζει και το HDMI που ήρθε με την κονσόλα δηλαδή. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι μπήκα στο youtube μέσα από το interface του home cinema και έβαλα να παίξει διάφορα 4K βίντεο, τα ίδια που η τηλεόραση από το δικό της interface τα παίζει 4Κ, το home cinema τα παίζει 1080p. Κι όμως έχει υπό-μενού 4K output (με διάφορες επιλογές τις οποίες δοκίμασα), και εκτός από την ικανότητα αναπαραγωγής 4Κ δίσκων μέσω ενός chip μέσα στη μονάδα BD, κάπου διάβασα ότι υποστηρίζει και 4K pass through. Δεν βρήκα άκρη από το support της Sony Ελλάδος, στην αρχή μου λένε ότι δεν είναι 4K το home cinema μα τους λέω υπάρχει στις επιλογές οθόνης πώς δεν είναι 4K, περιμένω 1-2 λεπτά στο τηλέφωνο και μου απαντάνε ναι τελικά είναι επεκτάσιμο σε 4Κ μέσω online αναβάθμισης. Το μόνο που βρήκα online είναι κάποια apps όπως το youtube που άνοιξα για να δοκιμάσω να παίξω 4Κ όπως έγραψα προηγουμένως. Καλή και ευγενική η κοπελίτσα αλλά δυστυχώς λύση στο πρόβλημά μου δεν βρήκα, οπότε θα στείλω και ένα email έξω.

 

Τώρα μία καθαρά τεχνική ερώτηση μιας και υπάρχει μία λύση για να τελειώσει το θέμα μια και καλή, αρκεί να στέκει τεχνικά. Σαν λύση σκέφτομαι να επαναφέρω τη σύνδεση της κονσόλας με την τηλεόραση όπως ήταν αρχικά ώστε να έχω εικόνα 4Κ και μετά με optical την κονσόλα με το home cinema για τον ήχο 5.1. Και κρατάω τη σύνδεση home cinema με τηλεόραση με HDMI όπως είναι, για να μου παίζει και τον ήχο από κανάλια για καμιά ταινία. Ο ήχος λοιπόν που διαβάζει το home cinema από την κονσόλα είναι LPCM 5.1 48khz 6.9 mbps, αυτό το info μου εμφανίζει όταν συνδέεται. Γνωρίζουμε αν αυτό το format περνάει από optical cable? Γιατί δεν έχω και θα πρέπει να αγοράσω. Μέσα από τα settings της κονσόλας διαβάζω ότι ο ήχος είναι 5.1 uncompressed. Σαν επόμενο βήμα θα ψάξω μήπως αλλάζει αυτό, αλλά ας ξεκινήσουμε με την παραπάνω ερώτηση.

 

Μερικές ακόμα προσπάθειες και αν τίποτα από αυτά δεν δουλέψει αναγκαστικά θα συμβιβαστώ με 1080p και ήχο 5.1 γιατί όπως είπα στο παραπάνω post, ο ήχος απλά τα σπάει, ενώ η εικόνα δεν έχει μεγάλη διαφορά από 4Κ λόγω απόστασης, και τουλάχιστον όσο αφορά το gaming γιατί για ταινίες δεν ξέρω, αλλά έχουμε δρόμο ακόμα για 4Κ content...

Link to comment
Share on other sites

20170118124102_hdmi_cable_splitter_0_2m_

Το είχα πάρει παλιότερα από Cosmodata, κανα 10κο δεν ξέρω αν το φέρνει ακόμα

Edited by nouli
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν βρήκα ποτέ άκρη με το support της Sony, νομίζω περισσότερα έχω ανακαλύψει μόνος ψάχνοντας online...

 

Οπότε έχω μείνει με τη συνδεσμολογία:

HDMI 1 το Cosmote

HDMI 2/ARC τον ενισχυτή του home cinema ο οποίος δίνει και 2 δικά του HDMI inputs, σε ένα από τα οποία σύνδεσα το XBOX

HDMI 3 Nova

 

Gaming σε 1080p με ήχο DTS Neo:6 (5.1) και όλα καλά. Η διαφορά της εικόνας με 4K είναι μικρή για 4 μέτρα απόσταση. Για να καταλάβεις διαφορά πρέπει να πας στο 1 μέτρο σε 65άρα όπου θα δεις πεντακάθαρα ακόμα και τα νεύρα πάνω στα φύλλα του δέντρου. Σε 1080p τα νεύρα θα είναι θαμπά. Στα 4 μέτρα όμως δεν το καταλαβαίνεις. Μέχρι να βγει πλούσιο 4K content που να αξιοποιεί τη διαφορά και να φαίνεται από 4 μέτρα το πιθανότερο είναι να έχουμε αλλάξει ηχοσύστημα η/και τηλεόραση.

 

Κάτι τελευταίο που αφορά το δορυφορικό σήμα, έχω προσθέσει βάλε-βγάλε ανταπτοράκι μπροστά από την ακίδα του καλωδίου ώστε να κάνουμε τράμπα τους αποκωδικοποιητές χωρίς να φθείρεται με τον καιρό το βύσμα μιας και δεν βιδώνεται τίποτα. Κάποια στιγμή ίσως την ακούσει αλλά θα αντέξει πολύ περισσότερο. Η άλλη λύση κοστίζει 100 ευρώ, ένα switch που θα βγάζει 2 εξόδους μία για κάθε αποκωδικοποιητή, που θα δουλεύει έχοντας τον έναν που δεν χρησιμοποιούμε πάντα σβηστό. Tι γίνεται τώρα υπάρχει ήδη switch τοποθετημένο στο hub στην ταράτσα (υπάρχει ολοκληρωμένη προεγκατεστημένη υποδομή στο κτήριο με τεράστιο πιάτο IKUSI με ισχύ και ποιότητα σήματος 85+ και 100% αντίστοιχα) για να έρχεται διπλό σήμα στο διαμέρισμα, αλλά για να μην χρειάζεται να γίνεται τράμπα το καλώδιο χρειάζεται και αλλαγή του switch της ταράτσας σε άλλο που θα συνεργάζεται με αυτό του σπιτιού (γι' αυτό και τα 100 ευρώ - θέλουμε 2 switches). Καλά και υπάρχει και η πιό ακραία λύση πάλι με 2 switches αλλα με δυνατότητα ταυτόχρονης παρακολούθησης, δηλαδή και οι δύο αποκωδ. σε λειτουργία για να μην χάνεις ούτε δευτερόλεπτο καθώς ζαπάρεις, με κόστος στα 170. Με δεδομένο όμως ότι τη Nova την έχουμε μόνο για τα αθλητικά (αν δεν είχε τη euroleague δεν θα βάζαμε) με κόστος 27 ευρώ/μήνα λόγω έκπτωσης, το να γλιτώνoυμε το βάλε-βγάλε 2 φορές τη βδομάδα άντε και λίγο παραπάνω όταν έχει τένις θα κοστίσει 4 μήνες συνδρομής. Δεν είμαι σίγουρος ότι αξίζει κάτι από τα δύο.

 

Αυτά τα ολίγα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.