Jump to content
Vempire_G4

Χρώμα και άδεια

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Σήμερα, μετά από 6 χρόνια, είδα ότι στην άδεια κυκλοφορίας του αυτοκινήτου, μου έχουν γράψει λάθος χρώμα. :startle: Γκρι αντί για μαύρο.

Ο αριθμός πλαισίου είναι σωστός. Έχω περάσει 3 φορές κτεο και δεν είχα πρόβλημα. Λογικά πρέπει να έκαναν λάθος. Το αυτοκίνητο το είχα αγοράσει μεταχειρισμένο.

Υπάρχει κανείς που να του έχει τύχει κάτι τέτοιο;

Τι πρέπει να κάνω τώρα;

Edited by Vempire_G4
Link to comment
Share on other sites

Βεβαιωθηκες οτι ηταν αβαφο πριν το παρεις?

Δεν νομιζω να γινονται τετοια λαθη ευκολα,για την ακριβεια πρωτη φορα το ακουω.

Μπορει να επεσε ενα χαλαζι και απλα να εκαναν αλλαγη χρωματος στην ολικη βαφη και να μην πηγαν απλα να το δηλωσουν.

Δεν θελω να σκεφτω χειροτερο σεναριο.

Ενημερωσε μας οταν μαθεις τι εχει γινει.

Link to comment
Share on other sites

Όταν το πήρα το είχα ελέγξει και δεν είχε, πέρα από ψιλό πράγματα, ολική βαφή η κοψίματα. Χαρακτηριστικό,  η ρεζέρβα, όπου φαίνεται εργοστασιακό το βάψιμο. 

Link to comment
Share on other sites

Το  χρώμα  κάτω  από  τη  ρεζέρβα  μην  σε  επηρεάζει. Είναι  αστάρι  το  οποίο  είναι  το  ίδιο  χρώμα  σε  όλα.  Κάτι  μεταξύ  πράσινου  και  γκρι.

Όπου  και  να  καταλήξεις  από  τον  έμπορο, είτε  λάθος  είτε  όχι  κλπ, εσύ  να  κανείς  δήλωση  αλλαγής  χρώματος  είτε  ως  επαναβαφή, είτε  ως  λάθος  της  αρχικής  άδειας,  για  να  είσαι  καλυμμένος  νομικά. 

Link to comment
Share on other sites

Ο αριθμός πλαισίου δείχνει μαύρο χρώμα. Συγκεκριμένα βγάζει 2T/C9X, που στο Google το βγάζει ως deep black pearl. Ο έμπορος,  θα δει αν μπορεί να βγάλει άκρη με την αντιπροσωπεία, για το τι έχει γίνει λάθος με τον εκτελωνισμό, μπας και γλυτώσουμε το 75€.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι.

Επαναφέρω το θέμα για να σας πω τελικά τι έχει γίνει.

Το αυτοκίνητο ήταν πάντα μαύρο. Απλά όταν ταξινομήθηκε για πρώτη φορά, το έγραψαν λάθος.

Δεν ξέρω πως και ποιος έκανε το λάθος αλλά έχω πάρει πιστοποιητικό από την Vw για το αυτοκίνητο και ο κωδικός του χρώματος είναι 2Τ2Τ.

Μετά από ένα απλό ψάξιμο στο Net είδα ότι το 2T2T αντιστοιχεί με μαύρο, συγκεκριμένα Deep Black Pearl. Στο πιστοποιητικό γράφει επίσης schwarz που σημαίνει μαύρο.

Γράφοντας, για πλάκα, στο google 2R2R, που είναι δίπλα στο πληκτρολόγιο, μαντέψτε τι χρώμα βγαίνει..... Platinum Gray Metallic !!!

Πλέον έχω τρέξει την διαδικασία για την διόρθωση, αλλά ρε παιδιά, το τι τράβηξα για να βγάλω άκρη δεν λέγετε. Μην σας τύχει, το εύχομαι από καρδιάς.

Γιατί αν είναι μόνο να έγινε λάθος, λες, οκ. Αλλά άμα αρχίζεις να σκέφτεσαι άλλα πράγματα..... καις εγκέφαλο.

Βέβαια, δεν τελείωσα ακόμα, αλλά με το πιστοποιητικό της αντιπροσωπείας, τουλάχιστο, ξέρω ότι δεν έχει τίποτα περίεργο.

Αυταάαααααα!!!!!!

Edited by Vempire_G4
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, το μηχανολογικό που έκανε το λάθος, έλαβε το αίτημα μου, έλεγξε τα έγγραφα ταξινόμησης και προέβη στην διόρθωση.

Πλέον έχω και την σωστή άδεια στα χέρια μου.

Χρόνος διεκπεραίωσης 7 μήνες.............

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.