Jump to content
Dimitris Malinakis

Ζώνη ασφαλείας οδηγού - Beeping!!!

Recommended Posts

Καλησπερα σε όλους..!

Μολις αγόρασα ένα golf v TSi 140hp και αντιμετωπίζω πρόβλημα με την ζώνη ασφαλείας του οδηγού.

Παρ’οτι φοράω τη ζώνη, πολλές φορές αρχίζει να χτυπάει το μπιπερ κ να εμφανίζει της ένδειξη της «απουσίας ζώνης» στο καντράν. Όταν πιέσω τη ζώνη ξανάσταματάει το μπιπερ και σβήνει η ένδειξη από το καντράν. 

Το θέμα είναι ότι κάθε 3 και λίγο πρέπει να πιέζω τη ζώνη για να σταματήσει.

Καθοτι λάτρης της ζώνης, θέλω να μου πει κάποιος που να ξέρει αν τυχόν χρειάζεται αλλαγή κάποιος αισθητήρας στο κλείστρο της ζώνης ή μπορεί να διορθωθεί κάπως αλλιώς. 

Ευχαριστω εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη στο κλιπ η με vagcom απενεργοποιηση


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/24/2018 at 2:15 ΠΜ, Dimitris Malinakis said:

Nikdev όταν λες αλλαγή στο κλιπ...? Ξέρεις μήπως να μου πεις πάνω - κάτω κόστος?


Sent from my iPhone using Tapatalk

https://shop.ahw-shop.de/gurtschloss-mit-warnkontakt-original-vw-golf-plus-/-jetta-fahrersitz-vorne?c=891

υπάρχουν και σε μεταχειρισμένα στα μισά λεφτά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειχα το ιδιο προβλημα και εγω. Κατω απο το καθισμα οδηγου εχει ενα μαυρο καπακι, το ανοιγεις και εχει 2 φισακια,το ενα ειναι για τον αισθητηρα της ζωνης, απλα βγαζεις το φισακι,και απενεργοποιεις τον αισθητηρα. Η πιο φθηνη λυση ειναι αυτη...υπαρχει σχετικο video στο youtube. Το κανει εδω και 7-8 μηνες, δεν ειχα προβλημα στον εγκεφαλο ουτε τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Ειχα το ιδιο προβλημα και εγω. Κατω απο το καθισμα οδηγου εχει ενα μαυρο καπακι, το ανοιγεις και εχει 2 φισακια,το ενα ειναι για τον αισθητηρα της ζωνης, απλα βγαζεις το φισακι,και απενεργοποιεις τον αισθητηρα. Η πιο φθηνη λυση ειναι αυτη...υπαρχει σχετικο video στο youtube. Το κανει εδω και 7-8 μηνες, δεν ειχα προβλημα στον εγκεφαλο ουτε τιποτα..


Σε περίπτωση ατυχήματος όμως, ο αερόσακος λειτουργεί ανεξάρτητα από το αν φοράς τη ζώνη ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με ενδιαφέρει να λειτουργεί ο αερόσακος κανονικά σε περίπτωση ατυχήματος παιδιά... και φυσικά να σταματήσει να χτυπάει στ’αφτια μου το μπιπ μπιπ! Χαχαχα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν το ξερω, αλλα φανταζομαι πως ναι, γιατι εχει 2 φισακια, το ενα για την ζωνη, το αλλο για τον αεροσακο. Ισως ο.αισθητηρας της ζωνης επηρρεαζει το χρονο ανοιγματος του αεροσακου, καθως οταν φορας ζωνη σε περιπτωση ατυχηματος, ο χρονος που θα φυγεις προς τα μπροστα ειναι πιο ''μεγαλος''απο το  να μην φορουσες ζωνη. Επισης το διαγνωστικο, δεν εμφανιζει το σφαλμα της ζωνης, τουλαχιστον στο δικο μου. Μηχανικος δεν ειμαι απλα σου λεω τι εκανα εγω, μπορεις να ρωτησεις καποιον εξειδικευμενο. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν το ξερω, αλλα φανταζομαι πως ναι, γιατι εχει 2 φισακια, το ενα για την ζωνη, το αλλο για τον αεροσακο. Ισως ο.αισθητηρας της ζωνης επηρρεαζει το χρονο ανοιγματος του αεροσακου, καθως οταν φορας ζωνη σε περιπτωση ατυχηματος, ο χρονος που θα φυγεις προς τα μπροστα ειναι πιο ''μεγαλος''απο το  να μην φορουσες ζωνη. Επισης το διαγνωστικο, δεν εμφανιζει το σφαλμα της ζωνης, τουλαχιστον στο δικο μου. Μηχανικος δεν ειμαι απλα σου λεω τι εκανα εγω, μπορεις να ρωτησεις καποιον εξειδικευμενο. 


Σε ευχαριστώ όπως και να’χει..!
Μέχρι να το πάω για αλλαγή - φτιάξιμο θα κάνω αυτό με το φισακι γτ μου έχει σπάσει τα νεύρα..! :)))


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ψάχνω για κλείστρο ζώνης οδηγού και δεν βρίσκω πουθενά....Μου χτυπάει και εμένα ο αισθητήρας ένω φοράω την ζώνη...Καμία ιδέα..(vw jetta 2008 μοντέλο)

Edited by mnrtzs
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.