Jump to content
ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΡΒΑΝΙΤΗΣ

ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΣΕ PASSAT 1,4TSI

Recommended Posts

Καλησπέρα

Κάτοχος ενός Passat 1,4 TSI

του 08.

Ήρθε η ώρα για αλλαγή ελαστικών.

Τώρα φοράει τα Dunlop blue response σε διάσταση 215 55 16. Για λόγους οικονομικούς και μόνο σκέφτομαι να κατέβω σε διάσταση 205 55 16 μιας και η διαφορά στην τιμή δεν είναι αμελητέα....

Είμαι ανάμεσα στο να ξαναβάλω τα ίδια ελαστικά στη νέα διάσταση πλέον μιας και έμεινα αρκετά ευχαριστημένος.

Επίσης θέλω τη γνώμη σας για κάποιες σκέψεις που κάνω για αλλαγή μάρκας και συγκεκριμένα:

Falken ecorun, Michelin energy +, good year efficiant grip

Η χρήση του αυτοκινήτου είναι καθαρά οικογενειακή κυρίως στο εθνικό επαρχιακό δίκτυο και στις εθνικές οδούς.

Συγνωμη εάν κούρασα την ομάδα

Θα εκτιμούσα τις απαντήσεις μελών που έχουν ίδια άποψη τόσο για το θέμα της αλλαγής της διάστασης όσο και για το ποια λάστιχα να βάλω.

Όλες οι προτάσεις σας, έστω κι αν δεν αναφέρονται στις δικές μου σκέψεις, θα εκτιμηθούν(μάρκες κλπ).

Ευχαριστώ πολύ

 

 

Edited by ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΡΒΑΝΙΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά σε αυτή την διάσταση (205/55-16) χρησιμοποιώ καθημερινά σε αυτοκίνητο της δουλειάς τα good year efficiant grip, τα οποία για την χρήση που αναφέρεις θεωρώ θα σε καλύψουν πλήρως... Εγώ είμαι ευχαριστημένος.
Όσο αφορά την αλλαγή διάστασης του ελαστικού (καλυτερα να σου απαντησει καποιος που το εχει κανει) δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά αλλά θεωρώ ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να μην αλλάξεις διάσταση για κανένα λόγο. Είναι φυσικό να είσαι ευχαριστημένος από το ελαστικό που αναφέρεις, είναι πραγματικά από τις πιο επιτυχημένες σειρές... Εάν η τιμή Στην προβλεπόμενη διάσταση είναι αποτρεπτική, υπάρχουν για την χρήση που αναφέρεις πολλές απροβληματιστες λύσεις. Εάν η πίεση και η διάσταση του ελαστικού είναι σύμφωνη με την προδιαγραφή του κατασκευαστή, ακόμη και μια οικονομική σειρά , έχει πολύ καλή συμπεριφορά. Πολύ ωραίο πέλμα, με συμπεριφορά που δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από ακριβότερα ελαστικά, είναι το rainsport 3 της Uniroyal... Μία τίμια και καλή λύση για την περίπτωση που αναφέρεις.

 

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.