Jump to content
Akisxalk

Εσωτερικός μπιλιοφορος?

Recommended Posts

Γειά σας έχω στην κατοχή μου ένα γκολφ 4 1.6.Τον τελευταίο καιρό είχα θόρυβο μπροστά αριστερά στο σύστημα διεύθυνσης όταν έστριβα δεξιά.η διάγνωση ήταν μπιλιοφορος.προχθες πήγα το αυτοκίνητο στο συνεργείο κ άλλαξα εξωτερικο μπιλιοφορο, σινεμπλόκ ψαλιδιού κ ημιμπαρο .το πρόβλημα είναι ότι ο ήχος στο στρίψιμο επιμένει.ο ήχος είναι ένα κρακ Κρουκ τον οποίο κάνει μόνο σε δεξιές στροφές απότομες.αν έχει κάποιος εμπειρία από κάτι παρόμοιο κ μπορεί να βοηθήσει.... γιατί τώρα με την κρίση δεν είμαστε για τσάμπα εξοδα

Edited by Akisxalk
Πρόβλημα
Link to comment
Share on other sites

Απο ποια μερια σου αλλαξε?? Για να κανει θορυβο με στριμενο το τιμονι, ο θορυβος δημιουργητε απο τον εξωτερικο μπιλιοφορο, απο την μερια των τροχων. 

Οι εσωτερικοι μπιλιοφοροι πανω στο σασμαν, συνηθως βγαζουν μονο θορυβο σαν χαλασμενο ρουλεμαν και βουιτο οταν εχουν φθορα, σε οποιαδηποτε θεση του τιμονιου.

Το ποιο πιθανον ο μηχανικος σου εκανε λαθος διαγνωση και σου αλλαξε μπιλιοφορ στην λαθος μερια, πες του να σου ξαναβαλει τον παλιο απο εκει που τον εβγαλε και τον καινουριο βαλτον στην αλλη μερια.

 

Πρωσοπικη εμπειρια, εξωτερικος μπιλιοφορος μου μου εκανε θορυβο σε δεξιες στροφες, ηταν ο αριστερος μπιλιοφορος, απο την μερια του οδηγου δηλαδη. Μπορεις να το διαγνωσεις και μονος σου σε ποια μερια ειναι, βρες ενα φιλο σου, πηγαινετε σε ανοιχτο χωρο, πχ παρκιν σουπερ μαρκετ, και ενας απο εξω, να ακουσει απο ποια μερια ακουγεται ο θορυβος με στριμενο το τιμονι.

Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν , dasauto said:

Απο ποια μερια σου αλλαξε?? Για να κανει θορυβο με στριμενο το τιμονι, ο θορυβος δημιουργητε απο τον εξωτερικο μπιλιοφορο, απο την μερια των τροχων. 

Οι εσωτερικοι μπιλιοφοροι πανω στο σασμαν, συνηθως βγαζουν μονο θορυβο σαν χαλασμενο ρουλεμαν και βουιτο οταν εχουν φθορα, σε οποιαδηποτε θεση του τιμονιου.

Το ποιο πιθανον ο μηχανικος σου εκανε λαθος διαγνωση και σου αλλαξε μπιλιοφορ στην λαθος μερια, πες του να σου ξαναβαλει τον παλιο απο εκει που τον εβγαλε και τον καινουριο βαλτον στην αλλη μερια.

 

Πρωσοπικη εμπειρια, εξωτερικος μπιλιοφορος μου μου εκανε θορυβο σε δεξιες στροφες, ηταν ο αριστερος μπιλιοφορος, απο την μερια του οδηγου δηλαδη. Μπορεις να το διαγνωσεις και μονος σου σε ποια μερια ειναι, βρες ενα φιλο σου, πηγαινετε σε ανοιχτο χωρο, πχ παρκιν σουπερ μαρκετ, και ενας απο εξω, να ακουσει απο ποια μερια ακουγεται ο θορυβος με στριμενο το τιμονι.

Καλησπέρα κ ευχαριστώ για την απάντηση.τον αριστερό άλλαξα κ γω,του οδηγού.κατα 99% ο θόρυβος είναι από αριστερά όπως το ακούω εγώ τουλάχιστον.μαλλον θα κάνω αυτό που λες.

Link to comment
Share on other sites

On 22/1/2018 at 11:45 ΜΜ, Akisxalk said:

Καλησπέρα κ ευχαριστώ για την απάντηση.τον αριστερό άλλαξα κ γω,του οδηγού.κατα 99% ο θόρυβος είναι από αριστερά όπως το ακούω εγώ τουλάχιστον.μαλλον θα κάνω αυτό που λες.

Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα seat leon και μετά τα 100 και μέχρι τα 115km ακούγεται ένα βουητό από δεξιά μεριά όταν έχω σταθερη ταχύτητα ή όταν ανεβάζω ταχύτητα. 

Όταν αφήνω γκάζι δεν ακούγεται. 

Υπέθεσα ότι είναι ρουλεμάν τροχού και το άλλαξα αλλά ο ήχος επιμένει. Δε πιστεύω ότι είναι τα λάστιχα. 

Μπορεί να ακούγεται μπιλιοφορος; Εσωτερικός; 

Link to comment
Share on other sites

Σηκωσε το σε ραμπα

Οταν γκαζωσεις αποτομα 1η τρεμει ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα απ' ότι μου είπε ο μηχανικός μου έχω αυτό το θέμα έχω ένα Opel Corsa 2010 ξέρει κανείς πόσο στοιχίζει;;

Και αν θα μπορώ να μετακινηθω η αν είναι επικίνδυνο;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.