Jump to content
Giorgoschania

Πρόβλημα με χαμηλη θερμοκρασία κινητηρα και αυξημενη καταναλωση!!!!

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους!!! 

Εδω κ τρεις ημερες παρατηρω οτι το cc μου δεν ανεβαζει θερμοκρασια πανω απο 80 βαθμους συμφωνα με τον μετρητη που εχουμε ολοι κατω απο το στροφομετρο, και επισης καταναλωνει υπερβολικα μεγαλη ποσοτητα καυσιμου. Για παραδειγμα ξεκιναω απο το σπιτι μου κ σύμφωνα με την οθονη που μας δειχνει ποσα χλμ μας απομενουν με την υπαρχουσα βενζινη στο ρεζερβουαρ ειχα ακομα 120 χλμ. Για μια αποσταση 15 χλμ, ( και οδηγωντας συντηρητικα στην πολη μεσα) επρεπε να λεει στο περιπου οτι εχω ακόμα 105 χλμ. Εδειξε οτι μου μενουν αλλα 50 χλμ!!!!

Το τσεκαρα κ στον δεικτη της βενζινης, οπου επεφτε σαν τρελος. 

Ο μηχανικος μου λεει οτι θελει αλλαγη ο θερμοστατης.

Καμια ιδεα;;;

 

Link to comment
Share on other sites

Αν ο θερμοστάτης έχει μείνει μόνιμα ανοιχτός, και δεν ανεβάζει θερμοκρασία αλλά και καταναλώνει περισσότερο καύσιμο.

Στο δικό μου, στο ρελαντί και όταν είναι κρύος ο κινητήρα, λέει 0,6 - 0,8 λίτρα ανά ώρα και όταν ζεσταθεί πάει στα 0,3 λίτρα ανά ώρα.

Προφανώς και στο δικό σου, λόγο του ότι δεν ανεβάζει την θερμοκρασία που θα έπρεπε, τσιμπάει λίγο παραπάνω.

Έχω παρατηρήσει, ότι στην ίδια διαδρομή που κάνω για την δουλεία, τον χειμώνα θέλω περισσότερα καύσιμα την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , Vempire_G4 said:

Αν ο θερμοστάτης έχει μείνει μόνιμα ανοιχτός, και δεν ανεβάζει θερμοκρασία αλλά και καταναλώνει περισσότερο καύσιμο.

Στο δικό μου, στο ρελαντί και όταν είναι κρύος ο κινητήρα, λέει 0,6 - 0,8 λίτρα ανά ώρα και όταν ζεσταθεί πάει στα 0,3 λίτρα ανά ώρα.

Προφανώς και στο δικό σου, λόγο του ότι δεν ανεβάζει την θερμοκρασία που θα έπρεπε, τσιμπάει λίγο παραπάνω.

Έχω παρατηρήσει, ότι στην ίδια διαδρομή που κάνω για την δουλεία, τον χειμώνα θέλω περισσότερα καύσιμα την εβδομάδα.

Οπότε αλλαγη θερμοστάτη δηλαδη;; Εν τω μεταξυ αλλαξα πρατηριο την ημερα που εμφανιστηκε το προβλημα. Παιζει ρολο το καυσιμο ή ηταν απλα συμπτωση πιστευεις;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Giorgoschania said:

Οπότε αλλαγη θερμοστάτη δηλαδη;; Εν τω μεταξυ αλλαξα πρατηριο την ημερα που εμφανιστηκε το προβλημα. Παιζει ρολο το καυσιμο ή ηταν απλα συμπτωση πιστευεις;;

 Τα καυσιμα παιζουν ρολο αλλα οχι τοσο πολυ οπως αναφερεις , εκτος εαν το ιδιο το καυσιμο προξενησε κατι . Εδω και αρκετο καιρο χρησιμοποιω ενα app  στο κινητο για να τσεκαρω καθε πρατηριο χωριστα για να βλεπω τι καυσιμα εχουν . Καθε πρατηριο και διαφορετικο προφιλ , οταν αλλαζω πρατηριο , αλλαζω και προφιλ στη  εφαρμογη . Απο πρατηριο σε πρατηριο εχω δει πανω απο 0.5 λιτρα στα 100 χιλιομετρα διαφορα , το οποιο το θεωρω πολυ .

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αλλαγη θερμοστάτη δηλαδη;; Εν τω μεταξυ αλλαξα πρατηριο την ημερα που εμφανιστηκε το προβλημα. Παιζει ρολο το καυσιμο ή ηταν απλα συμπτωση πιστευεις;;
Αν δεν σε ανεβάζει θερμοκρασία είναι ο θερμοστάτης δεν παίζει ρόλο τι καύσιμο έχεις βάλει.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπεραααα!!!! Ετοιμο το cc. Αλλαχτηκε ο θερμοστατης και ολα ειναι οκ. Λειτουργει μια χαρα οπως πριν.Ημουν μπροστα οταν πηγε να τον τοποθετησει τον καινουριο, κ ενω κανονικα επρεπε να ειχε δυο εγκοπες για να μπει, αυτος που τοποθετησε ειχε μια. Επειδη δεν κουμπωνε λοιπον κανονικα, του ανοιξε ο μηχανικος με τον τροχο μια δευτερη η οποια ηταν ακριβως οπως η πρωτη. Οταν τον ρωτησα γιατι δεν ειχε εγκοπη μου ειπε οτι θα του κανει αυτος κ οτι το κανει συχνα κ σε αλλα αμαξια, δεν θα εχω προβλημα. 130€ συνολο. 

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα!!

αλλαγη θερμοστατη 130 ευρω?

νομιζω ειναι παρα πολλα,καπου στα 20ευρω ειχα αλλαξει εγω στο λεον 2 που ειχα,μπας και δεν θυμαμε καλα?

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago , Themis83 said:

μια χαρα!!

αλλαγη θερμοστατη 130 ευρω?

νομιζω ειναι παρα πολλα,καπου στα 20ευρω ειχα αλλαξει εγω στο λεον 2 που ειχα,μπας και δεν θυμαμε καλα?

Καλημερα!!! Σε ευχαριστω για το σχόλιο σου, η αληθεια ειναι οτι τοσο κοστιζει ο θερμοστατης περιπου. Απλα μου χρεωσε τα εργατικα επειδη επρεπε να λυθει απο μπροστα ο κινητηρας, μου καθαρισε τις εισαγωγες επειδη κατι ειχαν αλλα δεν θυμαμαι πως ακριβως το ειπε κτλ. 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εκανε κ κατι καθαρισμους. Εγω απο οτι ειδα το ειχε δυο μερες λυμενο μεχρι να το φτιαξει, οποτε λογικα θα ειχε αρκετη εργασια αν βαλεις υποψη σου κ κατι καθαρισμους που εκανε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.