Jump to content
Demo Ena

Golf MK4 ελαφρώς κώλυμα γκαζιού

Recommended Posts

Χαιρετώ το forum,

 

έχω ένα μεταχειρισμένο golf mk4 1.4 16V  2 μήνες το οποίο από τότε που το πήρα (στην αρχή δεν το είχα καταλάβει και νόμιζα ότι φταίω εγώ) έχει ένα θέμα με το γκάζι.

'Οταν αφήσω το γκάζι, το γκάζι αργεί να αντιδράσει λίγο με αποτέλεσμα όταν αφήσω το πόδι μου για περίπου μισό με ένα δευτερόλεπτο να συνεχίζει να δίνει γκάζι.

Το κάνει και με ταχύτητα στο κιβώτιο (δηλαδή το αμάξι προχωράει για μισό δευτερόλεπτο ακόμα) ή όταν πατήσω συμπλέκτη χωρίς γκάζι στιγμιαία ανεβάζει ελαφρώς στροφές.

Έχει ιδέα τι μπορεί να είναι αυτό? δεν νομίζω να είναι φυσιολογικό.

Επίσης αυτό που έκανα αλλά δεν είδα ιδιαίτερη διαφορά  είναι να σφύζω την ντίζα του γκαζίου πίσω από την πεταλούδα που ήταν λίγο χαλαρή και εξακολουθεί να έχει ακόμα λίγο λάσκα

Edited by Demo Ena
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι ειδικός, θα έλεγα ότι μπορεί να είναι η πεταλούδα του γκαζιού. Ίσως να θέλει καθάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago , Demo Ena said:

Χαιρετώ το forum,

 

έχω ένα μεταχειρισμένο golf mk4 1.4 16V  2 μήνες το οποίο από τότε που το πήρα (στην αρχή δεν το είχα καταλάβει και νόμιζα ότι φταίω εγώ) έχει ένα θέμα με το γκάζι.

'Οταν αφήσω το γκάζι, το γκάζι αργεί να αντιδράσει λίγο με αποτέλεσμα όταν αφήσω το πόδι μου για περίπου μισό με ένα δευτερόλεπτο να συνεχίζει να δίνει γκάζι.

Το κάνει και με ταχύτητα στο κιβώτιο (δηλαδή το αμάξι προχωράει για μισό δευτερόλεπτο ακόμα) ή όταν πατήσω συμπλέκτη χωρίς γκάζι στιγμιαία ανεβάζει ελαφρώς στροφές.

Έχει ιδέα τι μπορεί να είναι αυτό? δεν νομίζω να είναι φυσιολογικό.

Επίσης αυτό που έκανα αλλά δεν είδα ιδιαίτερη διαφορά  είναι να σφύζω την ντίζα του γκαζίου πίσω από την πεταλούδα που ήταν λίγο χαλαρή και εξακολουθεί να έχει ακόμα λίγο λάσκα

Ρελαντι στις ποσες στροφες εχεις? Οταν ειναι κρυο και βαζεις μπρος παιζουν οι στροφες?

Edited by Giorgos 4
Link to comment
Share on other sites

το ρελαντί όταν το αμάξι ζεσταθεί είναι στις 800σαλ χωρίς να παίζει καθόλου ανάβω προβολείς και ίσα που τρέμει

όταν είναι κρύο (είχε -1 κάποιες μέρες) παίζει λίγο πάνω κάτω 200 σαλ

Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν , Demo Ena said:

το ρελαντί όταν το αμάξι ζεσταθεί είναι στις 800σαλ χωρίς να παίζει καθόλου ανάβω προβολείς και ίσα που τρέμει

όταν είναι κρύο (είχε -1 κάποιες μέρες) παίζει λίγο πάνω κάτω 200 σαλ

Κατεβαίνει 600 ρεταροντας και ξανανεβαινει μέχρι να ζεσταθεί?

Edited by Giorgos 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.