Jump to content
ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΥΖΙΩΡΤΗΣ

Θόρυβος μπροστά σαν να έχει ρουλεμάν τροχού η ρουλεμάν σασμαν

Recommended Posts

Γεια σας.. έχω το passat 1.4 tsi 2010.εχω ένα θόρυβο μπροστά όταν πάω με 70-80km κ αφήνω το γκαζι ,οταν πατάω συμπλέκτη χάνεται ο θόρυβος οταν το αφήνω ξαναέρχεται αλλά όταν πέσω στα 30km ο θόρυβος ακούγεται συνεχος και όταν δεν έχω ταχύτητα.πηγα σε "συνεργεία"κ μου είπαν ότι είναι ρουλεμάν τροχού κ ένας μου είπε ότι είναι ρουλεμάν στο σασμαν "σίγουρα" γιατί το  έχουν αυτό το πρόβλημα τα vw.τελικα τι να κάνω να αλλάξω ρουλεμάν στο σασμαν (250€) ή να περιμένω να δω τι είναι και να μην κατεβάσω σασμάν; ευχαριστώ πολυ....

Link to comment
Share on other sites



Γεια σας.. έχω το passat 1.4 tsi 2010.εχω ένα θόρυβο μπροστά όταν πάω με 70-80km κ αφήνω το γκαζι ,οταν πατάω συμπλέκτη χάνεται ο θόρυβος οταν το αφήνω ξαναέρχεται αλλά όταν πέσω στα 30km ο θόρυβος ακούγεται συνεχος και όταν δεν έχω ταχύτητα.πηγα σε "συνεργεία"κ μου είπαν ότι είναι ρουλεμάν τροχού κ ένας μου είπε ότι είναι ρουλεμάν στο σασμαν "σίγουρα" γιατί το  έχουν αυτό το πρόβλημα τα vw.τελικα τι να κάνω να αλλάξω ρουλεμάν στο σασμαν (250€) ή να περιμένω να δω τι είναι και να μην κατεβάσω σασμάν; ευχαριστώ πολυ....


Ετσι οπως το περιγραφεις μάλλον ρουλεμάν του συμπλέκτη είναι.
Όταν είσαι σταματημένος στο ρελαντί στο κάνει? Αν ναι, μόλις πατήσεις τον συμπλέκτη σταματήσει τότε είναι 100% ρουλεμάν συμπλέκτη.
Τώρα αν ακούγεται κάτι άλλο στην πορεία δυστυχώς διάγνωση δια του πληκτρολογίου δύσκολα γίνεται.


Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου δεν ακούγεται τίποτα όταν δουλεύει στο ριλαντι, Δουλεύει κανονικά.το κάνει μόνο όταν ρολαρι στα 70 με ταχύτητα κ όταν βγάζω τη ταχύτητα ξεκινάει να ακούγεται περίπου στα 30. Ευχαριστώ ..

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου δεν ακούγεται τίποτα όταν δουλεύει στο ριλαντι, Δουλεύει κανονικά.το κάνει μόνο όταν ρολαρι στα 70 με ταχύτητα κ όταν βγάζω τη ταχύτητα ξεκινάει να ακούγεται περίπου στα 30. Ευχαριστώ ..

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ρουλεμάν τροχού τότε το πιο πιθανό..

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό που μου είπε ο άλλος για ρουλεμάν στο σασμαν;;; Ισχύει αυτο που είπε ότι το βγάζουν κάποια vw siroco ;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό που μου είπε ο άλλος για ρουλεμάν στο σασμαν;;; Ισχύει αυτο που είπε ότι το βγάζουν κάποια vw siroco ;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Δεν ξέρω αν έχει κάποιο συγκεκριμένο θέμα το ρουλεμάν του scirocco , θα σου απαντήσει μάλλον κάποιος κάτοχος. Σαν γενική αρχή όμως για το ρουλεμάν του συμπλέκτη είναι αυτό που σου έγραψα παραπάνω...

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Γιάννη το ίδιο ακριβώς πρόβλημα εχω και εγώ με το passat 1.4 tsi 2011 της γυναίκας μου. Έχω παρατηρήσει τον ίδιο θόρυβο και μου είπαν οτι είναι τα ρουλεμάν του σασμαν. Τελικά εσένα τι είχε; Ρουλεμάν τροχού-ημιαξονίων ή ρουλεμάν σασμάν; Θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω τελικά τι ήταν. Ευχαριστώ!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν πατας-αφηνεις τον συμπλέκτη ο ήχος αλλάζει/σταματάει? Αν ναι τότε είναι το ρουλεμάν του συμπλέκτη και θέλει κατέβασμα το σασμάν και ευκαιρία να αλλάξεις και δίσκο αν έχει φάει τα ψωμιά του για να γλυτώσεις διπλές εργασίες.

Αλλιώς αν είναι από τροχό, σήκωσε μια μια τις πλευρές μπροστά με τον γρύλο, βάλτο στη νεκρά και δοκίμασε με το χέρι να γυρίσεις την κάθε ρόδα. Αν ακούς ήχο σαν κάτι να γέρνει ή αν ο ήχος είναι διαφορετικός από την άλλη ρόδα τότε είναι το ρουλεμάν τροχού. 

Αν πάλι δεν είναι αυτά, τότε είναι κάποιο ρουλεμάν από αυτά που οδηγεί η σερπαντίνα όπως η γεννήτρια, το idler pulley, από τον κομπρεσσορα ή του καθρέπτη.

 

Αν δεν μπορεις να τα ελέγξεις αυτά πήγαινε το σε ένα μηχανικό να στο ελέγχει με το στηθοσκοπιο που έχουν για τα ρουλεμάν.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τα ρουλεμάν από τους τροχούς μπορεί να μην ακούγονται όταν το αυτοκίνητο είναι σηκωμένο αλλά μόνο όταν έχει βάρος στις ροδες όταν δηλαδή πατάει στο έδαφος.

Link to comment
Share on other sites

Επισης εαν ειναι ρουλεμαν τροχου μπορεις να το καταλαβεις σε στροφη να μετατοπισεις το βαρος απο την μια ροδα και να δεις αν ο θορυβος μειωνεται!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω την εντύπωση οτι όταν πατάω συμπλέκτη ο ήχος σταματάει, θα το δοκιμάσω σήμερα... Το κιβώτιο όταν κάνω αλλαγές δεν δείχνει κάποιο θέμα, τον θόρυβο τον ακούω όταν το αυτοκίνητο κινείται και αφήνω το γκάζι είτε με νεκρά είτε με ταχύτητα, ο ήχος είναι περιοδικός δηλαδή σαν να γυρνάει μια ρόδα και να βρίσκει κάπου κάπως έτσι... Δεν είμαι γνώστης αλλά μήπως είναι κάποιο ρουλεμάν απο τα ημιαξόνια-μπιλιοφόρου;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να σταματήσεις και να πατήσεις τον συμπλέκτη αφήνοντας τον σιγά σιγά. Δες αν αλλάζει ο ήχος. Αν δεν αλλάζει τότε δεν είναι ρουλεμάν συμπλέκτη μετά δες των τροχών.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το ιδιο θεμα με το eos στα 70000 χλμ.. .ρουλεμαν σασμαν ....μονο που εμενα το κανει κ στο ρελαντι ....οταν παταω συμπλεκτη χανεται....

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω το ιδιο θεμα με το eos στα 70000 χλμ.. .ρουλεμαν σασμαν ....μονο που εμενα το κανει κ στο ρελαντι ....οταν παταω συμπλεκτη χανεται....

Sent from my SM-G950F using Tapatalk




Ρουλεμαν δισκοπλατω χρειαζεσαι


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.