Jump to content
OMINUS

Cruise Control Για Passat B7 (2011 έως 2014)

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους κατόχους passat και όχι μόνο.

 

Υπαρχουν καθολου ιδιοκτητες με passat B7 Που να έχουν βαλει cruise control σε passat Β7.

 

το δικό μου ειναι με χειριστήρια στο τιμόνι και ειναι του 2014. 

 

ξερετε τη χρειαζεται για αγορά τον εξαρτημάτων αυτών???

 

εχω βρει αυτο site της vw και έχει αυτά εδώ.

 

https://shops.volkswagen.com/en_GB/web/zubehoer/p/automatic-cruise-control-system-for-passat-b6-passat-b7-volkswagen-cc-without-mfd-or-with-mfd-and-mfsw-3aa054690c-10?category=4326:904_VWZ_OZ:Category 

 

 https://shops.volkswagen.com/assets/MASTER_904_VWZ_OZ/en_GB/904_DEBA_3AA054690C_ENG_002.pdf

 

 https://shops.volkswagen.com/assets/MASTER_904_VWZ_OZ/en_GB/904_DEBA_3AA054690C_ENG_002.pdf

 

 

Κάθε πληροφορία δεχτή παιδιάB)

 

 

Φιλικά Σιμος :hi:           

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα να ρωτήσω, έχει κανείς σας, αυτά τα Cruise Control στα υπόψιν του???

 

 https://www.lrisolutions.co.uk/cruise-control-kit-retro-fit-fits-post-2007-2-2-2-4-tdci-land-rover-defenders.html

 

http://www.rostra.com/how-does-electronic-cruise-control-work.php

 

 

 

 

    

 

 

Τα γνωρίζετε καθόλου??? 

 

μήπως έχει βαλει κανένας, αξίζει κάτι τέτοιο?  

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Κανένα νέο??  Κανένας με Passat B7 μήπως έβαλε cruise control???

 

Για τα cruise control που κυκλοφορούν στη αγορά έχετε ακούσει τίποτα???

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Καμία πληροφορία ρε παιδιά???

 

καμιά βοήθεια από κάποιον?

 

εχει κανείς υπόψη του αν μπορεί να μπει cruise control 

 

Της vw μετά?

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε  στη  vw και  βάλτο. Εγώ  το  τοποθέτησα  σε b6. τα  χρήματα  πρέπει  να  είναι  λιγότερα  από  του  καταλόγου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην αντιπροσωπεία  που ρωτησα  πριν απο καιρό μου είπαν ότι δεν μπαίνει cruise control.

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Αν υπήρχε ως έξτρα εξοπλισμός στο τότε μοντέλο τότε πιθανότατα να μπαίνει εκ των υστέρων, αλλιώς χλωμό το κόβω.

Στην αντιπροσωπεία δυστυχώς δεν γνωρίζουν από retrofit, πλην ελάχιστων εξαιρέσεων.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/7/2018 at 11:13 ΜΜ, TASOS M, said:

Πήγαινε  στη  vw και  βάλτο. Εγώ  το  τοποθέτησα  σε b6. τα  χρήματα  πρέπει  να  είναι  λιγότερα  από  του  καταλόγου.

Υπάρχει περίπτωση να είναι ίδιο με το Β6 και το Β7?

 

Εσύ τι χρειαστεικες για να το βάλεις τι κιτ είχε?? 

 

Κάθε βοήθεια δεχτεί.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα  στο  Φιλιππαίο. Παρήγγειλαν τα  απαραίτητα, τα  τοποθέτησαν  και  στο  καλό.

Υλικά: διπλός λεβιές αριστερά, καλύμματα κολώνας τιμονιού για διπλό λεβιέ .

Σύνολο περί τα 150€

Edited by TASOS M,
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago , TASOS M, said:

Πήγα  στο  Φιλιππαίο. Παρήγγειλαν τα  απαραίτητα, τα  τοποθέτησαν  και  στο  καλό.

Υλικά: διπλός λεβιές αριστερά, καλύμματα κολώνας τιμονιού για διπλό λεβιέ .

Σύνολο περί τα 150€

 

Να σου πω την αλήθεια και εγώ εκεί σκεφτόμουν. Ελπίζω να γίνετε και ας το πληρώσω και 200€.

 

Αυτό που έβαλα στο link ποιό πάνω, κάνουν τι λες...???

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του  χειριστηρίου  που  μπαίνει  όλο  καινούργιο, χρειάζεσαι  και  νέα  καλύμματα  για  την  κολώνα  του  τιμονιού.

Της  κουφατεκ  είναι  και  για  πίσω  υαλοκαθαριστήρα.

Κάτι  παίζει  και  με  ποιο  εγκέφαλο  έχει  στο  τιμόνι, γι’ αυτό  μόνο  επίσημη  τοποθέτηση  και  με  εγγύηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , TASOS M, said:

Εκτός του  χειριστηρίου  που  μπαίνει  όλο  καινούργιο, χρειάζεσαι  και  νέα  καλύμματα  για  την  κολώνα  του  τιμονιού.

Της  κουφατεκ  είναι  και  για  πίσω  υαλοκαθαριστήρα.

Κάτι  παίζει  και  με  ποιο  εγκέφαλο  έχει  στο  τιμόνι, γι’ αυτό  μόνο  επίσημη  τοποθέτηση  και  με  εγγύηση.

Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. 

 

Πρώτα ο Θεός θα το ψάξω όταν με το καλώ κατέβω Αθήνα. 

 

Θα ενημερώσω όπως και να έχει με πληροφορίες. 

 

Για το θέμα

 

Σας ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθεια σας. 

 

Όποιος έχει οποιαδήποτε πληροφορία ή αν έχει βάλει στο passat B7. 

 

Ευπρόσδεκτοι κάθε βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

On 19/7/2018 at 11:13 ΜΜ, TASOS M, said:

Πήγαινε  στη  vw και  βάλτο. Εγώ  το  τοποθέτησα  σε b6. τα  χρήματα  πρέπει  να  είναι  λιγότερα  από  του  καταλόγου.

 

On 20/7/2018 at 4:39 ΜΜ, dragonfighter said:

Αν υπήρχε ως έξτρα εξοπλισμός στο τότε μοντέλο τότε πιθανότατα να μπαίνει εκ των υστέρων, αλλιώς χλωμό το κόβω.

Στην αντιπροσωπεία δυστυχώς δεν γνωρίζουν από retrofit, πλην ελάχιστων εξαιρέσεων.

 

 

 

On 20/7/2018 at 1:09 ΜΜ, geool said:

Στην αντιπροσωπεία  που ρωτησα  πριν απο καιρό μου είπαν ότι δεν μπαίνει cruise control.

 

Καλησπέρα σας κύριοι επαναφέρω  το θέμα, για το cruise control.

 

Έστειλα μήνυμα στην kosmocar για το θέμα του cruise control και περιμένω απάντηση για το αν τελικά το αμάξι παίρνει αυτόματο πιλότο.

 

Τους έστειλα τον αριθμό πλαισίου μου, και περιμένω απάντηση της επόμενες ημέρες.

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , OMINUS said:

 

 

 

Καλησπςρα κύριοι επαναφέρει το θέμα, για το cruise control.

 

Έστειλα μήνυμα στην kosmocar για το θέμα του cruise control και περιμένω απάντηση για το αν τελικά το αμάξι παίρνει αυτόματο πιλότο.

 

Τους έστειλα τον αριθμό πλαισίου μου, και περιμένω απάντηση της επόμενες ημέρες.

 

Λοιπόν κύριοι πριν από λίγο με πήραν τηλεφονο από την Kosmocar σχετικά με τον αυτόματο πιλότο.

 

Λοιπόν έχουμε και λέμε η απάντηση είναι από την kosmocar, ότι cruise control ΜΠΟΡΕΊ ΝΑ ΜΠΕΙ!!! 

 

Μου εστιλαν τον κωδικό του cruise control που μπαίνει στο Passat B7 Και ο οποίος είναι ο εξής.

 

3AA054690C 

 

 https://shops.volkswagen.com/en_GB/web/zubehoer/p/automatic-cruise-control-system-for-passat-b6-passat-b7-volkswagen-cc-without-mfd-or-with-mfd-and-mfsw-3aa054690c-10

 

https://shop.ahw-shop.de/tempomat-nachruestsatz-gra-vw-passat-b6-b7-limousine-variant-cc-alltrack-3aa054690c

 

Μου επιβεβαίωσαν ότι μπορεί να μπει στο αμάξι μου, και για αναλυτικό κόστος να απευθυνθώ σε οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο vw.

 

 

Χωρίς να θέλω να κανω διαφήμιση, θέλω να ευχαριστήσω την kosmocar για την ταχύτατη εξυπηρέτηση.

Και την κυρία Μαργαρίτα Ρ. Που επικοινώνησε τηλεφωνικά αλλά και στο email μου για τον cruise control.

 

 

Edited by OMINUS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.

 

παιδιά μια ερώτηση πως θα μπορέσω να βρω τον κωδικό για το καλυμμα του τιμονιού που να ειναι για το cruise control????

θα πρέπει να το βρω και στο ιδιο χρώμα με το εσωτερικό.  

 

ξερετε κάποιο τρόπο?? και πως το ζητάμε αυτο??? έχει κάποια συγκεκριμένη ονομασία στα αγγλικά :huh:  

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

On 20/7/2018 at 1:09 ΜΜ, geool said:

Στην αντιπροσωπεία  που ρωτησα  πριν απο καιρό μου είπαν ότι δεν μπαίνει cruise control.

Για ξανά ρώτα σε παρακαλώ? 

 

Γιατί απο kosmocar μου διαβεβαίωσαν ότι μπαίνει αυτόματος πιλότος.

 

Τους έστειλα και τον αριθμό πλαισίου μου. 

 

Και μου είπαν ότι μπορεί να μπει, και μου είπανε ότι μπορώ να περάσω από εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο vw για να μάθω τελική τιμή.

 

Ο κωδικός που μου έδωσαν από την kosmocar είναι αυτός 3AA054690C 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και πάλι. :yahoo:

 

Σήμερα πήγα από την Αντιπροσωπία vw Φιλιππαιος , για τον αυτόματο πιλότο στο passat B7. 

 

επιβεβαιώνω πλέων ΚΑΙ ΕΠΊΣΗΜΑ προς όλους τους κατόχους PASSAT B7.  Ότι το cruise control ΜΠΑΊΝΕΙ ΣΤΟ ΑΜΆΞΙ ΜΑΣ....!!!! 

 

 

ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΊ ΤΟ CRUISE CONTROL ΕΊΝΑΙ ΣΤΑ  476€ κομπλέ!!!!      

 

όταν λέω κομπλέ εννοώ τα εξής στα 476€ ειναι μέσα ο Διακόπτης του cruise control , μαζί με ότι εξαρτήματα έχει. Το κάλυμμα που χρειαζόσαστε για τον νέο διακόπτη που θα έχει και την ρύθμιση που θα γίνει στον εγκέφαλο του αμαξιού και το κόστος εγκατάστασης του αμαξιού.

 

στα 476€ ειναι μέσα στην τιμή και η εργασία για την εγκατάσταση η οποία ειναι στα 120€                        

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

On 21/7/2018 at 1:05 ΠΜ, TASOS M, said:

Πήγα  στο  Φιλιππαίο. Παρήγγειλαν τα  απαραίτητα, τα  τοποθέτησαν  και  στο  καλό.

Υλικά: διπλός λεβιές αριστερά, καλύμματα κολώνας τιμονιού για διπλό λεβιέ .

Σύνολο περί τα 150€

 

Φίλε Τάσο, καλησπέρα εσύ πότε έβαλες το cruse control??? ποια χρονιά??? 

 

γιατι εγώ πήρα πολύ μεγαλύτερη τιμή από αυτην που αναφέρεις.

 

επίσης ''ΟΤΑΝ'' με το καλό το βάλω να προσέξω τίποτα??? κάτι συγκεκριμενο?? πριν παραλάβω το αμάξι???                

Link to comment
Share on other sites

Δεν  θυμάμαι  ακριβώς  αλλά  είναι  περίπου  πενταετία. Η  τιμή  ήταν  περί  τα  150€  τοποθετημένο(διακόπτες + καλύμματα + εργασία).

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν , TASOS M, said:

Δεν  θυμάμαι  ακριβώς  αλλά  είναι  περίπου  πενταετία. Η  τιμή  ήταν  περί  τα  150€  τοποθετημένο(διακόπτες + καλύμματα + εργασία).

 

Μαλιστα:logik: 

 

ειναι ακριβό αλλα να που μπαινει ΤΕΛΙΚΆ ΣΤΟ PASSAT B7. μου το επιβεβαίωσαν πράγματι και από τον Φιλιππεω με τον κωδικό που τους έδωσα. 

μίλησα μάλιστα και με φιλοσιδη περιστεριού σήμερα, και δεν μπορούνε να βρουν τίποτα!!! 

 

με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι ΌΧΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΊ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΑΜΆΞΙ ΣΑΣ......  οτι να ναι :whistling:        

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έβαλες το CC αλλα διάβασε παρακάτω.

Προσωπικά πρόσθεσα το CC και το auto Hold που δεν τα είχε απο το εργοστάσιο, το CC to χρησιμοποιώ τελικά μόνο σε ταξίδια σε μια προσπάθεια να μή ξεχαστώ και πάω "κάπως" πιο γρήγορα.

Τελικά δεν θα με χάλαγε καθόλου να μην το έχω, το auto hold όμως απο την άλλη είναι η καλύτερη προσθήκη που έκανα μέχρι τώρα.

 

Το πιθανότερο είναι εσύ (Β7) να χρειαστείς διαφορετικα parts απο ότι χρησιμοποίησα εγώ (Β6).

Σαν εξοπλισμό θα χρειαστείς -τουλάχιστον εγώ χρειάστηκα- το αριστερό μπλόκ χειριστηρίων, νέο πάνω και κάτω καπάκι κολώνας τιμονιού που να έχει τις εγκοπές για τον επιπλέον λεβιέ και πολύ πιθανόν ένα καλωδιάκι απο τον εγκέφαλο που έιναι στην κάτω πλευρά της κολώνας του τιμονιού μέχρι την ECU που είναι (στο Β6 τουλάχιστον) κοντά στον δεξί υαλοκαθαριστήρα οπότε πρέπει να βγούν οι δύο καθαριστήρες και τα δύο τμήματα του πλαστικού καλύματος με τις γρίλλιες της εισαγωγής αέρα καμπίνας.

Αυτό ήταν και το ας πούμε δυσκολότερο και πιό χρονοβόρο μέρος της δουλείας.

Μετά θα χρειαστεί να ενεργοποιήσεις την ύπαρξη cruise control στο αντίστοιχο module (J527?) αλλα και στην ECU με το πέρασμα του κατάλληλου κωδικού. Τούλάχιστον έτσι έκανα στο δικό μου (Β6).

Εδώ είναι και αντίστοιχες οδηγείες για το Β6 http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Cruise_Control_Retrofitting_(1K)

Τώρα όσον αφορά το «δεν γίνεται» που σου είπαν όπως μπορείς να δείς και παρακάτω με τον Jimmy απο την Σιγκαπούρη αν ασχοληθείς όλα γίνονται...

http://jimmy-cbx.blogspot.com/p/passat-everything.html

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν , Painter said:

Δεν ξέρω αν έβαλες το CC αλλα διάβασε παρακάτω.

Προσωπικά πρόσθεσα το CC και το auto Hold που δεν τα είχε απο το εργοστάσιο, το CC to χρησιμοποιώ τελικά μόνο σε ταξίδια σε μια προσπάθεια να μή ξεχαστώ και πάω "κάπως" πιο γρήγορα.

Τελικά δεν θα με χάλαγε καθόλου να μην το έχω, το auto hold όμως απο την άλλη είναι η καλύτερη προσθήκη που έκανα μέχρι τώρα.

 

Το πιθανότερο είναι εσύ (Β7) να χρειαστείς διαφορετικα parts απο ότι χρησιμοποίησα εγώ (Β6).

 

Σαν εξοπλισμό θα χρειαστείς -τουλάχιστον εγώ χρειάστηκα- το αριστερό μπλόκ χειριστηρίων, νέο πάνω και κάτω καπάκι κολώνας τιμονιού που να έχει τις εγκοπές για τον επιπλέον λεβιέ και πολύ πιθανόν ένα καλωδιάκι απο τον εγκέφαλο που έιναι στην κάτω πλευρά της κολώνας του τιμονιού μέχρι την ECU που είναι (στο Β6 τουλάχιστον) κοντά στον δεξί υαλοκαθαριστήρα οπότε πρέπει να βγούν οι δύο καθαριστήρες και τα δύο τμήματα του πλαστικού καλύματος με τις γρίλλιες της εισαγωγής αέρα καμπίνας.

 

Αυτό ήταν και το ας πούμε δυσκολότερο και πιό χρονοβόρο μέρος της δουλείας.

 

Μετά θα χρειαστεί να ενεργοποιήσεις την ύπαρξη cruise control στο αντίστοιχο module (J527?) αλλα και στην ECU με το πέρασμα του κατάλληλου κωδικού. Τούλάχιστον έτσι έκανα στο δικό μου (Β6).

 

Εδώ είναι και αντίστοιχες οδηγείες για το Β6 http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Cruise_Control_Retrofitting_(1K)

 

Τώρα όσον αφορά το «δεν γίνεται» που σου είπαν όπως μπορείς να δείς και παρακάτω με τον Jimmy απο την Σιγκαπούρη αν ασχοληθείς όλα γίνονται...

 

http://jimmy-cbx.blogspot.com/p/passat-everything.html

 

 

Οταν πέρασα το δικό μου CC πρέπει να είχα κάνει κάποιο σχετικό ποστ με φωτογραφείες αλλα πρέπει να ήταν στο παλιό φόρουμ και να το έφαγε η μαρμάγκα γιατι δέν μπορώ να το βρώ.

Βρήκα όμως ένα ωραίο howto για MFSW + cruise control που το είχε φτιάξει το 2011 ο χρήστης Kostas1 για golf, δεν είναι ακριβώς αυτό που θέλεις αλλα είναι χρήσιμο σε κάθε περίπτωση.

 

MFSW_CruiseControl_Retrofit.pdf

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστο για της πληροφορίες σου . 

 

δεν το έβαλα ακόμα, εμένα θα το βαλει η vw φιλιππαιος , δεν θα ασχοληθώ εγώ. 

 

έχουν και την ρύθμιση από τον εγκέφαλο του αμαξιού      

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , αύριο πρώτα ο θεός , πάω να κλείσω το cruse control για το passat Β7 . θα κάνει καμια 20-25 μέρες για να έρθουν τα απαραίτητα.

 

οπότε όταν θα εχω νέα θα ξανά ενημερώσω :db:  

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.