Jump to content
OMINUS

Cruise Control Για Passat B7 (2011 έως 2014)

Recommended Posts

Νομιζω ειναι υπερβολικα πολλα τα χρηματα.Θα μπορουσες να το κανεις οικονομικότερα πιστευω.

Εγω ειχα cc αλλα δεν ειχα πολυλειτουργικο τιμονι οποτε αναγκαστικα ναναλλαξω την φλασιερα και πηρα αλλη ωστε να καλυπτει και cc και χειριστήρια. Την πηρα απο ebay 120 ευρω.Και τα εκανα ολα μονος μου.Βεβαια εσενα που δεν ειχε απο μαμα cc χρειαζεται και 2καλωδια απο τον εγκεφαλο του τιμονιου προς το εγκεφαλο της μηχανης.

Υπαρχουν παιδια που κανουν ολες αυτες της μοντιφες εκτος vw  και με πολυ λιγοτερα χρηματα.

Με το καλο η τοποθετηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , Themis83 said:

Νομιζω ειναι υπερβολικα πολλα τα χρηματα.Θα μπορουσες να το κανεις οικονομικότερα πιστευω.

Εγω ειχα cc αλλα δεν ειχα πολυλειτουργικο τιμονι οποτε αναγκαστικα ναναλλαξω την φλασιερα και πηρα αλλη ωστε να καλυπτει και cc και χειριστήρια. Την πηρα απο ebay 120 ευρω.Και τα εκανα ολα μονος μου.Βεβαια εσενα που δεν ειχε απο μαμα cc χρειαζεται και 2καλωδια απο τον εγκεφαλο του τιμονιου προς το εγκεφαλο της μηχανης.

Υπαρχουν παιδια που κανουν ολες αυτες της μοντιφες εκτος vw  και με πολυ λιγοτερα χρηματα.

Με το καλο η τοποθετηση.

δεν ξέρω πως ειναι σε εσένα το cruise control ??? 

εμένα έχει είδη χειριστήρια στο τιμόνι του.   

 

αλλα σε εμένα θα μπει νέος διακόπτης, που  θα έχει έναν ακόμα διακόπτη ξεχωριστό για το cruise contro , + την μονάδα του.

γιατι μου είπαν ότι αυτά τα 2 ειναι πακέτο μαζί. + την καλωδίωση που θέλει για να πάει στον εγκέφαλο.

 

3aa054690c.thumb.jpg.87c24ad7d6a5420434123ab174c0ec8d.jpg

 

και + το καινουργιο καλυμμα που θέλει για να κουμπώνει ο νέος διακόπτης.       

 

 

λογικα το δικο μου πρεπει να ειναι αυτο εδω

 

https://shops.volkswagen.com/en_GB/web/zubehoer/p/automatic-cruise-control-system-for-passat-b6-passat-b7-volkswagen-cc-without-mfd-or-with-mfd-and-mfsw-3aa054690c-10

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό βλέπω? 

 

Αλλά έχει μια διαφορά το δικό σού αποτι βλέπω? 

 

Εσένα στον διακόπτη που έχεις,  ο δεξιά μοχλός του υαλοκαριστηρα έχει το TRIP επάνω του, και το RESET .

 

κατι που δεν εχει το δικό Μου έτσι όπως είναι τώρα???

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , OMINUS said:

Ναι αυτό βλέπω? 

 

Αλλά έχει μια διαφορά το δικό σού αποτι βλέπω? 

 

Εσένα στον διακόπτη που έχεις,  ο δεξιά μοχλός του υαλοκαριστηρα έχει το TRIP επάνω του, και το RESET .

 

κατι που δεν εχει το δικό Μου έτσι όπως είναι τώρα???

Ειναι αυτη που ΕΒΓΑΛΑ(την εχω για πουλημα),η φλασιερα που πηρα δεν το εχει το reset γιατι πλεον εχω χειριστήρια στο τιμονι και ειναι περιττό το ρεσετ.

20190130_165829.jpg

Edited by Themis83
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

ααααα μάλιστα τώρα καταλαβα τι παιζει , οπότε εσύ είχες cruse control χωρείς χειριστήρια στο τιμόνι, και επειδη έβαλες τιμόνι με χειριστήρια τα Ξανά άλλαξες.    

Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν , Themis83 said:

Ειναι αυτη που ΕΒΓΑΛΑ(την εχω για πουλημα),η φλασιερα που πηρα δεν το εχει το reset γιατι πλεον εχω χειριστήρια στο τιμονι και ειναι περιττό το ρεσετ.

 

να σε ρωτήσω κάτι, αυτή που έβαλες στο αμάξι σου τώρα. 

 

θυμάσαι τι κωδικό έχει μήπως???  

Link to comment
Share on other sites

https://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/view/12311907-suspension-steering-sensors-vw-flasiera-egkefalos-timoniou

 

Ακριβως αυτο που περιεγραψες εκανα.

Γι αυτο σου λεω ειναι πολλα τα χρηματα που θα δωσεις-εδωσες;!!

 

 

20180524_125746.jpg

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

θερμή παράκληση προς τους διαχειριστές.

 

Αν υπαρχει η δυνατότητα να μεταφέρετε το θεμα αυτο στην αρχική ενότητα του passat , θα σας ημουν ευγνώμον :thumbsu:

Γιατί εδώ στην ενότητα που το έβαλα ,τότε που έκανα το θεμα δεν νομιζω να το βλέπουν και πολύ ???? ισως και να μην ειναι και εύκολο να το ψάξει και κάποιος???  

 

ότι νομίζετε εσείς βεβαια ? :good: 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.

 

σήμερα έβαλα και εγώ το cruise control στο PASSAT B7 μου.  :yahoo: 

 

 

Για όποιον ενδιαφέρετε και ειναι κάτοχος PASSAT B7 και θέλει να βαλει cruise control , ΜΠΑΊΝΕΙ Κανονικά KAI με τον νόμο αυτόματος πιλότος στο passat Β7 σας. 

 

το κόστος για το ολο θεμα με το cruise control ειναι στην τιμή των  478,48€...!!!  Στην τιμή αυτή ειναι και η ΕΡΓΑΣΊΑ ΜΈΣΑ!!! +ΚΑΙ ΤΑ ΦΠΑ 

 

ΘΈΛΩ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΉΣΩ.

 

Όλα τα παιδιά του vwclub για οποία βοηθεια και πληροφορίες που μου παρείχαν ολο αυτο το διάστημα, και Βέβαια και την Kosmocar η οποία με πληροφόρησε και διαβεβαίωσε ότι μπαινει cruse control στο αμάξι μου. 

 

20190206_164511-1632x1224.thumb.jpg.826c9730b9d4e9101019c71822c9fa69.jpg

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Να πω ότι για το PASSAT B7 , αλλαζουν 3 πραγματα με νέα που χρειαζόσαστε.

 

διακόπτης φλασιερα με τον τρίτο διακόπτη, για το cruise control.

 

Νέο εγκέφαλο μονάδας τιμονιού για να μπορει να δεχτή τον cruise control. 

 

Νέο καλυμμα τιμονιού ,για να ταίριαζεi ο διακόπτης του cruise control 

 

Το καλώδιο που πρέπει να πάει στο μονάδα του εγκέφαλου του αμαξιού σας , και την εντολή που κάνουν μέσο του διαγνωστικού της vw    

       

Link to comment
Share on other sites

On 19/7/2018 at 11:13 ΜΜ, TASOS M, said:

 

 

On 22/10/2018 at 2:53 ΜΜ, Painter said:

 

 

 

 

On 30/1/2019 at 9:08 ΠΜ, Themis83 said:

 

 

Καλημέρα σας κύριοι.

 

Μια ερώτηση σας παρακαλώ,  εσείς που αλλάξατε το κάλυμμα κάτω από το τιμόνι σας.

Και βάλατε το καινούργιο κάλυμμα για να μπορεί να χωράει το τρίτο διακόπτη για το cruise control σας. 

 

Παρατηρήσατε μήπως όταν σας έβαλαν το ΝΕΟ κάλυμμα, είχατε κάποια διαφορά στο χρώμα που είχε το κάλυμμα αυτό????

Είχε κάποια απόχρωση στο χρώμα του,  σε σχέση με το προηγούμενο???

 

Ήταν λίγο κάπως ποιο ανοιχτώ στο χρώμα τού???  Και όχι έτσι μαύρο?

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

On 30/1/2019 at 9:08 ΠΜ, Themis83 said:

Νομιζω ειναι υπερβολικα πολλα τα χρηματα.Θα μπορουσες να το κανεις οικονομικότερα πιστευω.

Εγω ειχα cc αλλα δεν ειχα πολυλειτουργικο τιμονι οποτε αναγκαστικα ναναλλαξω την φλασιερα και πηρα αλλη ωστε να καλυπτει και cc και χειριστήρια. Την πηρα απο ebay 120 ευρω.Και τα εκανα ολα μονος μου.Βεβαια εσενα που δεν ειχε απο μαμα cc χρειαζεται και 2καλωδια απο τον εγκεφαλο του τιμονιου προς το εγκεφαλο της μηχανης.

Υπαρχουν παιδια που κανουν ολες αυτες της μοντιφες εκτος vw  και με πολυ λιγοτερα χρηματα.

Με το καλο η τοποθετηση.

Σωστό είναι αυτο που λες.

 

Αλλά δυστυχώς δεν νομίζω να έχει βάλει και κάποιος σε passat B7? 

 

Ώστε να ξέραμε τι θα χρειαζόταν και με τι κωδικούς , για αυτό και προχώρησα αναγκαστικά με την VW.

 

Αν είχα μια εικόνα από τα ανταλλακτικά του για το passat B7 ίσως να τα αγόραζα μόνος τα απαραίτητα?

 

 

Τα πράγματα που χρειάστηκαν,  είχαν  κόστος συνολικά 349.52€ όλα. 

 

Και για την εργασία έδωσα 128.96€ (εργατοώρα είναι 52€)

 

 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, OMINUS said:

Σωστό είναι αυτο που λες.

 

Αλλά δυστυχώς δεν νομίζω να έχει βάλει και κάποιος σε passat B7? 

 

Ώστε να ξέραμε τι θα χρειαζόταν και με τι κωδικούς , για αυτό και προχώρησα αναγκαστικά με την VW.

 

Αν είχα μια εικόνα από τα ανταλλακτικά του για το passat B7 ίσως να τα αγόραζα μόνος τα απαραίτητα?

 

 

Τα πράγματα που χρειάστηκαν,  είχαν  κόστος συνολικά 349.52€ όλα. 

 

Και για την εργασία έδωσα 128.96€ (εργατοώρα είναι 52€)

 

 

σε ποια αντιπροσωπεια φιλε μου;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , Kostas Tranoulis said:

σε ποια αντιπροσωπεια φιλε μου;

Στην vw στο Αιγάλεω πήγα, για το όλο εγχείρημα.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, OMINUS said:

Στην vw στο Αιγάλεω πήγα, για το όλο εγχείρημα.

στον φιλιππαιο δηλαδη. σ ευχαριστω για την απαντηση. γιατι ακομα ψαχνομαι να δω που θα παω γι σερβις το δικο μου. στον φιλιππαιο το πηγαινε και ο προηγουμενος ιδιοκτητης οποτε θεωρητικα το ξερουν τ αμαξι. απλα αλλο το ν αγορασω απο εκει τ ανταλλακτικα και αλλο να τους το παω. τους φοβαμαι λιγο...

σ εχει βολεψει το cruise control; δεν ειχα σκεφτει ποτε να βαλω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά με έχει βολέψει πάρα πολύ και για αυτό ένας λόγος παραπάνω που το έβαλα.

Ήταν από τα πρώτα πράγματα που ήθελα όταν αγόρασα το αμάξι μου. 

 

Και για αυτό αν διάβασες το θέμα,  το κυνηγούσα συνέχεια για να δω τι γίνετε.

 

Και τελικά το αποτέλεσμα με δικαίωσε.

 

Το μόνο δυστυχώς σε αυτή την υπόθεση είναι το κόστος, αλλά όμως μια φορά το βάζεις... 

 

Για τον Φιλιππαιο εγώ τουλάχιστον τους γνωρίζω από το 2010 , επειδή έχω και εγώ να κάνω service στο αμάξι. Κατά 99% δεν θα το κάνω εκεί το service μου. 

 

Μου έδωσαν τιμή για service στα 175€, θα εκτιμούσα αν μου έκαναν καλύτεροι τιμή γιατί όπως και να το κάνουμε τους έσκασα μια 500€ άρα 

 

Και δεν είπαν να του κάνουμε κάποια καλύτερη δυνατή τιμή, 

 

Γιατί όπως και στην περίπτωση του cruise control η ίδιοι μου είχα πει ότι θα σου κάνουμε καλύτερη τιμή.

Αλλά τελικά δεν έγινε τίποτα ποτέ . 

 

Και η δεύτερη φορά πάλι είναι με το service που σου ανέφερα μου είπαν ότι τα 175€ είναι η τάχα μου τάχα καλύτεροι τιμή που μπορούν να μου κάνουν.

 

Και όμως βρήκα καλύτεροι τιμή από αυτούς......

 

Θα έπρεπε να εκτιμήσουν τουλάχιστον ότι ενώ έχω είδη κάνει δουλειά μαζί τους. Και έχω σκάσει και 500€ Και, ενώ δεν μου έκαναν και καλύτεροι τιμή, όπως είχαν υποσχεθεί η ίδιοι.

 

Θα έπρεπε να εκτιμήσουν και να πουν ότι ας του κάνουμε κάτι καλύτερο τελικά.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, OMINUS said:

Εμένα προσωπικά με έχει βολέψει πάρα πολύ και για αυτό ένας λόγος παραπάνω που το έβαλα.

Ήταν από τα πρώτα πράγματα που ήθελα όταν αγόρασα το αμάξι μου. 

 

Και για αυτό αν διάβασες το θέμα,  το κυνηγούσα συνέχεια για να δω τι γίνετε.

 

Και τελικά το αποτέλεσμα με δικαίωσε.

 

Το μόνο δυστυχώς σε αυτή την υπόθεση είναι το κόστος, αλλά όμως μια φορά το βάζεις... 

 

Για τον Φιλιππαιο εγώ τουλάχιστον τους γνωρίζω από το 2010 , επειδή έχω και εγώ να κάνω service στο αμάξι. Κατά 99% δεν θα το κάνω εκεί το service μου. 

 

Μου έδωσαν τιμή για service στα 175€, θα εκτιμούσα αν μου έκαναν καλύτεροι τιμή γιατί όπως και να το κάνουμε τους έσκασα μια 500€ άρα 

 

Και δεν είπαν να του κάνουμε κάποια καλύτερη δυνατή τιμή, 

 

Γιατί όπως και στην περίπτωση του cruise control η ίδιοι μου είχα πει ότι θα σου κάνουμε καλύτερη τιμή.

Αλλά τελικά δεν έγινε τίποτα ποτέ . 

 

Και η δεύτερη φορά πάλι είναι με το service που σου ανέφερα μου είπαν ότι τα 175€ είναι η τάχα μου τάχα καλύτεροι τιμή που μπορούν να μου κάνουν.

 

Και όμως βρήκα καλύτεροι τιμή από αυτούς......

 

Θα έπρεπε να εκτιμήσουν τουλάχιστον ότι ενώ έχω είδη κάνει δουλειά μαζί τους. Και έχω σκάσει και 500€ Και, ενώ δεν μου έκαναν και καλύτεροι τιμή, όπως είχαν υποσχεθεί η ίδιοι.

 

Θα έπρεπε να εκτιμήσουν και να πουν ότι ας του κάνουμε κάτι καλύτερο τελικά.

Εχεις ενα δικιο σ αυτα που λες αλλα δεν το βλεπουν ετσι οι αντιπροσωπειες δυστυχως. για να μην ξεφυγω ομως απο το θεμα που ειναι για το cruise control θα πω κατι τελευταιο και θα το κλεισω εδω γιατι υπαρχουν τοσα ετοιμα θρεντ για συνεργεια και σερβις.

εχω ακουσει και για auto club που πηγαινει εκει ο πατερας ενα polo diesel του 2011 που εχει και εχει μεινει ευχαριστημενος. μπας και κανουν κατι καλυτερο αφου θα εχουν και τα 2 αμαξια της οικογενειας στο συνεργειο τους. να πω απλα οτι τ αμαξι το ειχε παρει καινουργιο απο τον βυρωνα στον φιλοσιδη. το πηγε εκει για πρωτο σερβις αλλαγης λαδιων (δυστυχως λογω δουλειας δεν το πηγε ο ιδιος και δεν ηταν μπροστα) και για μια αλλαγη λαδιων με ραντεβου στις 8-8:30 το πρωι σαν πρωτο ραντεβου κρατησαν τ αμαξι 4 ωρες και οταν το πηρε ειχε βλαβη στα μπεκ... οπου επειδη δεν αναβε το λαμπακι δεν αναγνωριζε το συνεργειο οτι εχει γινει κατι. εστειλε και στην κοσμοκαρ μειλ τηλεφωνα κτλ αλλα που να βρεις το δικιο σου μετα... με τα λιγα μαλλον πηραν το μπεκ το καινουργιο απο τ αμαξι και εβαλαν ψοφιο απο αλλο αμαξι... δεν ξερω τι αλλο παιζει να εκαναν..

στο συγκεκριμενο συνεγειο πηγαινε ο πατερας του κολλητου μου τ αμαξι του golf gt sport 140ps του 2008 (σαν το δικο μου δηλαδη) και το πηγαινε και ο κολλητος μου (chevrolet matiz) και εκανε αλλαγη λαδιων στον κολλητο μου και μετα απο 2 μερες τ αμαξι δεν ειχε υγρα στα φρενα και πηγε να σκοτωθει

και στο γκολφ ηρθε η ωρα του για καδενα του πηραν 1500 για να την φτιαξουν και μετα απο 2 εβδομαδες εβγαλε παλι προβλημα και του ειπαν οτι ειναι αντλια νερου και τον χρεωσαν αλλα 700 για να το φτιαξουν (θεωρω οτι αφου μπηκαν στην διαδικασια της αλλαγης την καδενας επρεπε ν αλλαχθει και η αντλια)

να πω οτι κανενας δεν εκανε παζαρια στην τιμη. και τα 3 ατομα απλα ηθελαν να γινει η δουλεια. υπηρχε η οικονομικη ανεση

 

συμπερασμα για μενα: να βρω ενα καλο συνεργειο για την ασφαλεια μου και την καλη συντηρηση του αυτοκινητου μου και ας πληρωσω και 100-200 παραπανω.

μετα που θ αρχισω τις εκδρομες θα το σκεφτω σοβαρα να βαλω και εγω το cruise control για πιο ξεκουραστη οδηγηση αλλα και πιο οικονομικη (θελω να πιστευω)

 

αυτα τα ολιγα απο εμενα και συγγνωμη για την μεγαλη απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω  ότι είναι ότι ποιο χρήσιμο για ένα αμάξι , το cruise control.

 

Αν μπορεί κάποιος να το βάλει στο αμάξι του ας το κάνει,  για εμένα αξίζει. 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , Kostas Tranoulis said:

εχεις δει διαφορα στην καταναλωση;; η απλα σε ξεκουραζει;

Και τα δύο μαζί,  αλλά ακόμα καλύτερα είναι όταν  θα κάνω μεγάλο ταξίδι. Με ποιο πολα χιλιόμετρα και σε ποιο ανοιχτώ δρόμο.

 

Τώρα όσο διάστημα το χρησιμοποιώ έχω δει μια μικρή διαφορά σε κατανάλωση. 

Αλλά για σιγουριά όταν  κάνω ταξίδι 

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν κόβει,  το cruise control μολις πατήσεις φρένο η συμπλέκτη σε κλάσματα του Δευτερολεπτου βγαίνει εκτός..

 

πρέπει να το ξανά setαρις πάλι.

 

   

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , Kostas Tranoulis said:

σ ευχαριστω

Αυτό που σου έβαλα στο video είναι ίσως σαν το δικό σου Που χρειάζεται.

 

Εμένα είναι ξεχωριστός διακόπτης καθαρά ανεξάρτητος λεβιές

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.