Jump to content
OMINUS

Φωτισμός Στα Πόδια Για Passat B7 2011 έως 2014 (Footwell Lighting).

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα :hi:

 

Για να μην υπαρχουν μπερδέματα σχετικά με το passat B7(2010-1014) 

 

έχουμε ξεκινήσει μια συζήτηση από την ενότητα του GOLF, επειδη μπορει να έχουν κάποιες διαφορες μεταξύ GOLF και passat B6 και passat B7. 

 

  

Πήρα το θαρος να κάνω ένα θεμα για το passat B7 σχετικά με την εγκατάσταση του εσωτερικού φωτισμού, ισως να ενδιαφέρουν και άλλους ιδιοκτήτες B7 μια τετοια εγκατάσταση B) 

 

 

 

 

Ας τα πάρουμε από την αρχή τα πραγματα όμως.

 

Τα υλικά που θα χρειαστούμε να πάρουμε απο την VW , ειναι τα εξής 

  

(Α).  2 Πλαφονιέρες της vw με κωδικό- Part Number: 6L0 947 415.

(Β).  2 Φίσες της vw με κωδικό- Part Number : 1J0 971 972. (εδώ όμως δεν ξέρω αν έχουν τα φις και τα λαμακια που κουμπώνουν μέσα)

(Γ).  Καλώδιο δίκλωνο για + και -  

(Δ).  Και το VAG-COM, για να ενεργοποιήσουμε τα Footwell Lighting. (εδώ δεν ξέρω ποιο ειναι κατάλληλο για Passat B7????)

 

Φωτογραφίες για τα υλικά μας 

 

5a81bf502b144_.jpg.e63b63eb7f81acf6f670119aaf74f363.jpg Red-black-Copper-Wire-2X1-5-LED-Strip-Monitor-Power-Cabl.thumb.jpg.edff4157fc336196dec613cc8dda36cf.jpg

    

Ρωτάω εγώ το εξης τώρα,

 

τα φωτιστικά τα οποία χρειάζομαι μαζί με τα φις που έχουν, ειναι σαν αυτά της φωτογραφίας??? τεριαζουν σίγουρα σε passat b7? η ειναι σε ολα τα ιδια, και δεν θα εχω κάποιο πρόβλημα. επισεις τα φις αυτά της φωτογραφίας ,έχουν και τα λαμακια που κουμπώνουν μέσα στο φις???. Μήπως υπαρχουν από την vw φις τα οποία ειναι έτυμα με καλώδιο??? ξέρει κάποιος τίποτα??? 

 

Tα έτοιμα φωτιστικά που ειναι μαζί με καλώδιο από το EBAY θα έχουμε κάποιο πρόβλημα με αυτά??? 

 

https://www.ebay.com/itm/No-Error-LED-Footwell-Courtesy-Under-Door-Glove-Box-Light-VW-Touareg-CC-Scirocco/130772306007?hash=item1e72a30857:g:QOIAAOSwpCpZtSMJ&vxp=mtr

https://www.ebay.com/itm/For-Audi-VW-Seat-Skoda-Courtesy-Interior-Canbus-Light-Footwell-Boot-Door-Lamp-2x/182931865143?epid=8010504967&hash=item2a9796be37:g:Cq8AAOSwsBtaHPiN&vxp=mtr

https://www.ebay.com/itm/FOOTWELL-LIGHT-HARNESS-FOR-VW-GOLF-6-JETTA-MK5-MK6-TIGUAN-TOURAN-PASSAT-B6-B7L/181818920398?epid=2250688853&hash=item2a55408dce:g:PtcAAMXQILVSJJ88&vxp=mtr 

https://www.ebay.com/itm/2x-Error-Free-WHITE-18-LED-LIGHT-FOOTWELL-For-VOLKSWAGEN-VW-GOLF-MK6-2009-2013/172841993281?hash=item283e2f8441:g:jg4AAOSwRJ1ZpDEa&vxp=mtr

https://www.ebay.com/itm/CABLE-SET-FOOTWELL-LIGHTING-Halogen-Rear-Both-Sides-for-VW-POLO-6R-6C/192450290505?hash=item2cceee6349:g:KyYAAOSwXrdZ-J2A

 

 

Σήμερα που κοιταξα στο αμάξι, εμένα το menu του αυτοκινήτου δεν έχει την επιλογή Footwell Lighting. όπως ειναι εδώ στην φωτογραφεία 

 

1245.thumb.jpg.7f76e53133093d05c81d262f271c248a.jpg

 

Με το VAG-COM όταν κάνεις της συνδέσεις και την εγκατάσταση, με τα φωτιστικά ,αυτην την επιλογή θα την εμφανίσει το menu του αυτοκινήτου??? 

 

Και εδώ εχω και την αλλη εξής απορία μου σχετικά με την εγκατάσταση τον φωτιστικών,

 

περνάμε τα καλώδια κανονικά και μετά συνδέουμε, το Πλην (-) στο σασί του αμαξιού, 

 

το Συν (+) αν εχω καταλάβει σωστά θα πρέπει να το συνδέσουμε στην πλεξούδα που πάει στον πίνακα σε κάποιο κενή θέση που έχει (Σωστά??? η κάνω λάθος) και ποια ακριβώς πλεξούδα ειναι αυτή και πως θα την αναγνωρίσω???? 

 

το θεμα που κολλάω ειναι στο που θα μπει το συν (+) για να πάρει ρεύμα, και στο vag com :blush:??? 

 

τι λέτε και εσείς

 

υπαρχει κανείς με passat Β7 που να τα έχει βαλει??                          

 

                 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

εεε; τι να κανουμε , ήμαστε ανήσυχα πνεύματα ;) 

 

τουλάχιστον να βάλουμε τα φώτα στην χειρότερη περίπτωση, αυτο που με απασχολεί  όπως είπα ειναι το που θα συνδέσω το + ακριβώς , το έχει κάνει κανείς σε passat Β7??? 

 

EDIT

 

Έχω βρει κάτι πληροφορίες από εδώ

 

http://www.vwwatercooled.com.au/forums/f234/guide-b7-passat-footwell-lights-92847.html   

 

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?6900054-DIY-Installing-OEM-Front-and-Rear-Footwell-Lighting

 

αλλα δεν ξέρω όμως αν είμαστε οκ??? 

 

γιατι ειναι από Αγγλία θα έχουμε κανένα πρόβλημα λέτε??? τα αγγλικα μου δεν ειναι και πολύ καλά οπότε κάθε βοηθεια ειναι πολύτιμη      

 

βρηκα και αυτο εδώ

 http://www.bold-sport.com/store/index.php?route=product/product&product_id=131   

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ :thumbsu: 

 

το εχω δει και αυτο το video και ειναι αρκετα αναλυτικό για το πως θα βάλω φώτα στης πόρτες. θα χρειαστώ και vagcom σωστά???  

 

αυτο που με προβληματίζει ειναι το πως θα βάλουμε φως στα πόδια οδηγού και συνοδηγού???

 

από ότι εχω καταλάβει θα πρέπει να βγάλω μια φύσα κάτω από το τιμόνι και να βάλω εκεί τα καλώδια αλλα έχει ειναι που χάνω την μπάλα?? και δεν μπορώ να καταλάβω :(       

Link to comment
Share on other sites

Α συγνωμη,αυτο το βιντεο ειναι για τις πορτες.

Για τα footwell δεν εχω βρει κατι αντιστοιχο.

Τα footwell ειναι λιγο πολυπλοκα στο να "κρυψεις" τα καλωδια,στην συνδεση ειναι πανευκολα.Εγω βεβαια ειχα βγαλει το σαλονι ολο εξω(εβαλα του r-line) και μου ηταν πιο ευκολο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , OMINUS said:

Σε ευχαριστώ πολύ :thumbsu: 

 

το εχω δει και αυτο το video και ειναι αρκετα αναλυτικό για το πως θα βάλω φώτα στης πόρτες. θα χρειαστώ και vagcom σωστά???  

 

αυτο που με προβληματίζει ειναι το πως θα βάλουμε φως στα πόδια οδηγού και συνοδηγού???

 

από ότι εχω καταλάβει θα πρέπει να βγάλω μια φύσα κάτω από το τιμόνι και να βάλω εκεί τα καλώδια αλλα έχει ειναι που χάνω την μπάλα?? και δεν μπορώ να καταλάβω :(       

Βγαζεις μια φυσα την B7 και βαζεις το πινακι σου στην θεση 7.Και την γειωση σε μια θεση που εχει αριστερα πισω απο χερουλι που ανοιγει το καπο.

20180121_012805.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η φύσα που λες ειναι σαν αυτή εδώ??? που κάνει αυτός στο στο δικό του?? 

 

 http://www.vwwatercooled.com.au/forums/f234/guide-b7-passat-footwell-lights-92847.html#post1023146  

Link to comment
Share on other sites

Θα βγαλεις την φυσα β οπως βλεπεις απο κατω το γραφει πια ειναι,και μολις την βγαλεις θα βαλεις το πινακι σου στην θεση 7 της φυσας(γραφει επανω με πολυ μικρα νουμενα).

Η δευτερη φυσα δειχνει πως ανοιγεις την φυσα για να βαλεις το πινακι.Τραβας εξω το ροζ κομματι για να σε αφησει να βαλεις το πινακι και μετα το κλεινεις παλι.

received_1411137165679690.jpeg

received_1410797125713694.jpeg

Μην βλεπεις τι γραφει,απλα πως τραβας το ροζ κομματι θελουμε απο την φωτο.

 

Αν ειναι διαφορετικα στο Passat b7 δεν ξερω.Εγω γραφω πως το εκανα στο δικο μου β6.

Edited by Themis83
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΕΊΣΑΙ ΘΕΟΣ!!!!!!! :yahoo:

 

όταν με το καλό βρω χρόνο και μπορέσω , θα ξεκινήσω της εργασίες αυτές, πραγματικά πολύτιμες η πληροφορίες σου.

 

αν χρειαστώ τίποτα θα σε ρωτήσω σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου 

 

 

φιλικά Σιμός :hi:           

Link to comment
Share on other sites

Τιποτε φιλε Σιμο.

Κι εμενα καποιος με βοηθησε γιατι δεν ήξερα που πανε τα τεσσερα,οποτε μην με ευχαριστεις,ετσι πανε αυτα.

Αν μπορω να βοηθησω πολυ ευχαρίστως!!

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία και από εμένα (η φωτογραφία με τα φωτάκια και τα βίσματα είναι δική μου, πίσω το 2007!)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , COSTAS_ said:

Καλή επιτυχία και από εμένα (η φωτογραφία με τα φωτάκια και τα βίσματα είναι δική μου, πίσω το 2007!)

 

On 16/2/2018 at 9:53 ΜΜ, Themis83 said:

Τιποτε φιλε Σιμο.

Κι εμενα καποιος με βοηθησε γιατι δεν ήξερα που πανε τα τεσσερα,οποτε μην με ευχαριστεις,ετσι πανε αυτα.

Αν μπορω να βοηθησω πολυ ευχαρίστως!!

 

 Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο, έχω κάποιο αλλά πράγματα για την ώρα που θέλω να κάνω, αλλά κάποια στιγμή θα το ξεκινήσω, γ

Για την ώρα μαζεύω πληροφορίας για ξέρω από ποιό μπροστά Τι και πώς? Για να μπορώ να κινηθώ.

 

Απο Τι έχω καταλάβει για να κάνω κάτι ακόμα και το ποιό απλό θα πρέπει να έχω vagcom ,εεε??

Χωρίς αυτό δεν πάμε ούτε για τουαλέτα...

 

Άρα πρέπει να έχουμε αυτοκίνητο με τεχνολογία NASA :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

 Καλησπερα επανέρχομαι στο θεμα με το  φωτισμό στα πόδια για το passat B7.

 

Σημερα πήρα τιμες. 

 

Και εδώ θέλω να ευχαριστήσω πάρα πολύ τον φίλο tasosS3 ο οποίος είχε την καλοσύνη και μου έδωσε τους κωδικούς από τα λαμπάκια και τα φις και τα καλώδια με τα βύσματα.

 

Τα εξαρτήματα αυτά: Φωτιστικά - Φις φωτιστικών - καλώδια .

Είναι από AUDI..!!

 

Πήρα προσφορά  για αυτά από την Audi στα 58,88€ 

 

 

Και η κωδική είναι η εξής 

 

8J0 947 409A  (Φωτιστικά με LED)

 

000 979 009 E  (Καλώδια)

 

8W0 971 832 (Βύσματα για τα φωτιστικά )

 

 

Τα φωτιστικά είναι led εργοστασίου .

 

Και πάμε σε μια λεπτομέρεια τώρα σχετικά με τα φωτιστικά.

 

Η Audi έχει 2 κωδικούς για τα φωτιστικά η οποίοι είναι η εξής 

 

8J0 947 409

 

8J0 947 409 A

 

Τα οποία έχουν μια διαφορά στο φως τους.

 

8j0947409a-2309874474561788659.jpg.7faed973b7a67af32d2aada7888238fa.jpg

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σήμερα ενεργοποίησα με επιτυχία τα footwell. Όσον αφορά την ερώτηση που έκανε ο φίλος OMINUS για το αν εμφανίζετε στην οθόνη η απάντηση είναι ναι μπορείς να το αυξομειώνεις από την οθόνη. Ευχαριστώ  όλους όσους με βοήθησαν με της γνώσεις τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

55 λεπτά πριν , dimikon70 said:

Καλησπέρα σήμερα ενεργοποίησα με επιτυχία τα footwell. Όσον αφορά την ερώτηση που έκανε ο φίλος OMINUS για το αν εμφανίζετε στην οθόνη η απάντηση είναι ναι μπορείς να το αυξομειώνεις από την οθόνη. Ευχαριστώ  όλους όσους με βοήθησαν με της γνώσεις τους.

ωραίος ο παίκτης.

 

αναμένουμε φωτογραφίες από το αποτέλεσμα.

 

τα έβαλες μόνος σου τα φωτιστικα?

 

και τι τελικά τι φωτιστικα αγωρασες ? με led η με κανονικές λάμπες..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ναι τα έβαλα μόνος μου και μου τα ενεργοποιησανε σε συνεργείο - ηλεκτρολόγος λόγω έλλειψης vag-com. ΟΙ λάμπες είναι led και στις πόρτες και τα footwell (και τα 4). Μόλις νυχτωση θα βγάλω φώτο για να φαίνονται καλύτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , dimikon70 said:

Καλησπέρα ναι τα έβαλα μόνος μου και μου τα ενεργοποιησανε σε συνεργείο - ηλεκτρολόγος λόγω έλλειψης vag-com. ΟΙ λάμπες είναι led και στις πόρτες και τα footwell (και τα 4). Μόλις νυχτωση θα βγάλω φώτο για να φαίνονται καλύτερα.

να σε ρωτήσω κάτι τώρα, το καλώδιο που πάει και κουμπώνει στην φυσα στην μονάδα που βρίσκεται στα πεντάλ 

για να ανάψουν/ ενεργοποίησουμε τα φώτα στα πόδια.

 

ποια φυσα θα πρέπει να βγάλουμε για να κουμπωσουμε το καλώδιο??

 

ένα καλώδιο πάει στο φις και ένα πάει στο σασί .

 

 

Έχεις βγάλει καθόλου καμία φωτογραφία από την εγκατάσταση?

και κυρίως από την φυσα που είναι το ποιο μπελαλιδικο.

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago , dimikon70 said:

Δες αυτό το βιντεάκι είναι πολύ κατατοπιστικό

Εσένα η μονάδα σου , είναι όπως είναι στο video που έβαλες???

 

Είναι ίδια ακριβώς? 

 

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ σε ένα άλλο club 

 

https://www.vwwatercooled.com.au/forums/f234/guide-b7-passat-footwell-lights-92847.html

 

 

Έχεις τέτοιες φισες,  σαν αυτές τον φωτογραφιών η είναι σαν αυτές του video.?

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν , dimikon70 said:

Καλησπέρα είναι ακριβώς σαν αυτή του βίντεο

Ok 

 

Θα το έχω στα υπόψιν μου,  όταν μπω και εγώ στην διαδικασία να τα κάνω εγκατάσταση. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.