Jump to content
OMINUS

RCD 510 Premium 8 +Bluetooth (Σε VW Passat B7).

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους.

 

θέλω την βοηθεια σας σχετικά με ένα ερώτημα που εχω, στο αμάξι που πήρα έχει αυτην εδώ την μονάδα radio CD 

 

Την RCD 510 PREMIUM 8  

 

2106171425_rcd510.jpg.4a0bf9cb357ee33e908cea3ff5a3956b.jpg

 

 

Kαι θέλω να συνδέσω το κινητό μου με την μονάδα αυτή, όσο και αν έψαξα σήμερα ότι και να κοιταξα δεν μπορώ να συνδέσω το κινητό μου μέσω bluetooth στην μονάδα επάνω έχει ένα κουμπί και γραφει και γραφει PHONE το πατάω αλλα δεν κάνει τίποτα???  

και στο τιμόνι που έχει το αμάξι έχει αυτο εδώ το κουμπί επάνω του.

 

     

 

αλλα και αυτο που το πατάω πάλι δεν κάνει τίποτα???

κάνω κάτι λάθος??? και δεν το ξέρω, μήπως θέλει κάποια άλλη διαδικασια για να δουλέψει και δεν το κάνω σωστά εγώ???  :blush:

 

 

όσοι από εσάς εχετε την ιδια πως συνδεσατε το τηλέφωνο σας ???? κάνω αναζήτηση με το κινητό αλλα δεν μου βγάζει τίποτα. και στο menu του κοντέρ που κοιταξα πάλι δεν βρηκα κάποια επιλογή,

για να κάνω κάποια αναζήτηση??? 

 

τι μπορει να παιζει???          

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν έχεις το Bluetooth module. Έχει κανένα κουτάκι το αμάξι κάτω από τη θέση του συνοδηγού?


Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω καθόλου αυτο  που μου λες ???? 

 

αν δεν έχει αυτο το Bluetooth module , τότε γιατι βάζει κουμπί στο τιμόνι και στην μονάδα επάνω????

 

αν δεν το έχει αυτο που λες , τότε ετσι όπως ειναι τι ακριβώς κάνουν????  

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα τιμόνια και οι μονάδες το έχουν. Δεν θα βγάζει διαφορετικό τιμόνι ή μονάδα αν έχει Bluetooth η όχι. Αν δεν το έχει 2 επιλογές: είτε αγοράζεις το module και το βάζεις είτε βάζεις νέα μονάδα με ενσωματωμένο Bluetooth.


Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

για το  module έχει να προτείνεις κάτι???

 

τη θα χρειαστεί ας πούμε γνήσιο της vw η έχει και αλλα όχι vw ???

η αντιπροσωπία μπορει να βαλει κάτι τέτοιο που λες???  

 

 

θα το κοιτάξω αύριο το πρωί να δω αν έχει τίποτα κάτω από το κάθισμα :(   

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago , SkyNet said:

Προφανώς δεν έχεις το Bluetooth module. Έχει κανένα κουτάκι το αμάξι κάτω από τη θέση του συνοδηγού?


Sent from my iPad using Tapatalk

Δυστυχώς Παιδιά :(:(

 

κοιταξα σήμερα κάτω από το κάθισμα του συνοδηγού και ΔΥΣΤΙΧΩΣ δεν εχω την μοναδα που λέτε , δεν έχει τίποτα!!! 

 

τι κάνουμε τώρα?????           

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις μου αρέσει σαν Πηγή έτσι όπως είναι ^_^ και επειδή δεν θέλω να την χαραμίσω (να το πω έτσι ) θέλω να την εκμεταλλευτώ όσο μπορώ.

 

Έχω δει και αυτά εδώ

 

https://www.ebay.com/itm/Aux-In-Bluetooth-Adapter-Cable-for-VW-RCD-200-210-300-310-500-510-MFD2-RNS-Radio-/263208192712?hash=item3d486e4ac8

 

http://fiscon-mobile.com 

 

https://www.ebay.com/itm/BT-Bluetooth-Music-Adapter-MP3-AUX-CD-Wechsler-Original-Radio-VW-RCD-RNS-5963/401039703853?hash=item5d5fd43f2d:g:~MIAAOSwnw9aDXM9

 

Τι λέτε και εσείς???

 

Τι διάφορες έχουν μεταξύ τους??? 

 

 

Υ/Γ

Πάντος παιδιά μεγάλη τσιγκουνιά της VW να μην βάζει Bluetooth, να σου δίνει τα κουμπιά και να μην τα έχεις.... 

Γιατί καλά τα ψέματα το Passat B7 δεν ήταν και κανένα φτηνό αμάξι 

Και η έκδοσή comfortline δεν ήταν και καμία φτηνιαρικη...???

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Επειδη βλεπω οτι το'χεις στο γκουγκλαρισμα, ψαξε για τους τυπους 9w2, 9w7 και 9wZ. Ο καθε τυπος εχει απο 2-3 part number. Συμβουλεψου το ross-tech.com για να δεις τι παιζει με το καθε p/n. Modules θα βρεις πολλα μεταχ/να στο ebay.

 

*αυτα τα χλεμπονιαρικα δεν ξερω αν λενε κατι.

**Τα Fiscon ειναι καλα, ΟΕΜ κατασταση, αλλα πανακριβα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα, μπαίνω σαν σφήνα και ρωτώ. Έχω το rcd300 χωρίς mp3 (μαύρα κουμπιά) το παραπάνω bluetooth module κάνει για να έχω bluetooth και αν ναι πως δουλευει, πως ενεργοποιηται για να βάλω μουσική από το κινητό;

Link to comment
Share on other sites

Κάνει. Ολα αυτα συνδεονται στην εισοδο για cd-changer της φισας (quadlock) του ραδιο-cd. Παιζουν στην επιλογη cd/cd-changer. Καθ'ενα απο αυτα τα gadget εχει οδηγιες πως κανει pair με το κινητο.

Για να παρεις μια ιδεα https://www.youtube.com/watch?v=ORmuZtqBjhs (δεν ειναι η ιδια μαρκα με αυτα που ποσταρε ο OMINUS αλλα η λειτουργια ειναι η ιδια)

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago , fkd said:

Κάνει. Ολα αυτα συνδεονται στην εισοδο για cd-changer της φισας (quadlock) του ραδιο-cd. Παιζουν στην επιλογη cd/cd-changer. Καθ'ενα απο αυτα τα gadget εχει οδηγιες πως κανει pair με το κινητο.

Για να παρεις μια ιδεα https://www.youtube.com/watch?v=ORmuZtqBjhs (δεν ειναι η ιδια μαρκα με αυτα που ποσταρε ο OMINUS αλλα η λειτουργια ειναι η ιδια)

 

Αυτό είναι το rcd300 mp3. Σε αυτά βαζαν aux και με έναν συνδυασμό στα κουμπιά δούλευε κανονικα ενώ στο απλό δεν δούλευε. Αυτό θα δουλέψει αν το εγκαταστήσω ή κάτι παρόμοιο; Έχουμε κάτι δοκιμασμενο; Δεν θέλω να αλλάξω πηγή αν μπορώ να βάλω τουλάχιστον aux ή bluetooth.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω δοκιμασει. Σιγουρα ειναι μονο τα BT modules της VW (εκτος του τυπου 9w3 που νομιζω οτι δεν εχει A2DP). Απο τη στιγμη ομως που εχει εισοδο για cd-changer (σιντιερα) το ραδιο-cd σου, πιστευω οτι κανει. Το καλυτερο ειναι να ρωτησεις τον πωλητη. Επισης να κοιταξεις αν η εισοδος του cd-changer (η ασπρη φισα που κουμπωνει στο quadlock ειναι 8πινη ή 12πινη).

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς Παιδιά default_sad.pngdefault_sad.png
 
κοιταξα σήμερα κάτω από το κάθισμα του συνοδηγού και ΔΥΣΤΙΧΩΣ δεν εχω την μοναδα που λέτε , δεν έχει τίποτα!!! 
 
τι κάνουμε τώρα?????           
Ούτε Bluetooth αλλά ούτε κάμερα οπισθοπορειας....
Το 2011 που είχα ρωτήσει στη vw ήθελαν κανένα 400€ για την μονάδα Bluetooth...
Βάλε μια Android οθόνη.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Joying 9 είναι μια καλή λύση. Προτάθηκε από τον φίλο με το όμορφο cc. 

Για μένα έχει μπει στο πρόγραμμα να την παραγγείλω.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ελλάδα μπορούμε να την βρούμε αυτην την  Joying 9??? 

 

από έξω που μπορούμε να την πάρουμε??? 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago , OMINUS said:

Ελλάδα μπορούμε να την βρούμε αυτην την  Joying 9??? 

 

από έξω που μπορούμε να την πάρουμε??? 

Joying Car Radio Android 6.0 2GB Ram 2 Din For VW 9" Music No DVD Player GPS Navigation Car Audio Stereo Tape Recorder Head Unit
http://s.aliexpress.com/RzAbyUNn?fromSns=Copy to Clipboard 
(from AliExpress Android)

 

Επιλογή από ευρωπαϊκή αποθήκη για αποφυγή τελωνειου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω για το ιδιο αμαξι με το ίδιο συστημα, που εψαχνα λύση για bluetooth...  βρήκα στο ebay ενα  9W7 BLUETOOTH MODULE UNIT (7P6035730F) στα 100 δολάρια στην αμερικη. 

Πήρα και την καλωδίωση απο ebay 22 δολαρια (VW Golf Jetta Passat RCD510 RNS510 Bluetooth Wiring Harness Cable 9W2/9W7) η οποία συμπεριλάμβανε και το μαμα μικρόφωνο.

 

Περασα μονος την καλωδίωση και το μικρόφωνο (βασισμενος σε βιντεακια που κυκλοφορούν στο νετ) 

Η καλωδίωση ήθελε μια πατεντα στην ακρη της προς το συστημα, καθώς δεν ήταν 100% συμβατη  (για κακή μου τύχη). 

 

Τωρα λειτουργει τέλεια. Και μουσική στριμαρω, και τελειο ηχο στις κλησεις, και την μουσική κόβει όταν μιλάω στο κινητο, και τις επαφες μου μεταφερει κανονικα (iPhone φρέσκο) και όλα λειτουργουν νομιζω όπως θα έπρεπε. 

Δυστυχως δεν εχω πολυλειτουργικό τιμόνι (αυτη θα ειναι η επόμενη αναβαθμιση αν βρω λίγο χρόνο) 

 

Θελω να πω οτι αν εχεις χρόνο για ψαξιμο, και αν πιάνουν και λίγο τα χέρια σου, το κανεις σχετικά οικονομικά, και στην πορεία μαθαίνεις και διάφορα για το αμάξι σου. 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως τώρα ότι module κυκλοφορεί στο ευρωπαϊκό ebay (για αποφυγή τελωνειου) είναι πανω από 150€ και χωρίς καλωδίωση - μικρόφωνο. Μια καλή λύση για όποιον θέλει να κρατήσει την αρκετά καλή εργοστασιακη πηγή αναβαθμίζοντας την.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , Sotos_ said:

Εγω για το ιδιο αμαξι με το ίδιο συστημα, που εψαχνα λύση για bluetooth...  βρήκα στο ebay ενα  9W7 BLUETOOTH MODULE UNIT (7P6035730F) στα 100 δολάρια στην αμερικη. 

Πήρα και την καλωδίωση απο ebay 22 δολαρια (VW Golf Jetta Passat RCD510 RNS510 Bluetooth Wiring Harness Cable 9W2/9W7) η οποία συμπεριλάμβανε και το μαμα μικρόφωνο.

 

Περασα μονος την καλωδίωση και το μικρόφωνο (βασισμενος σε βιντεακια που κυκλοφορούν στο νετ) 

Η καλωδίωση ήθελε μια πατεντα στην ακρη της προς το συστημα, καθώς δεν ήταν 100% συμβατη  (για κακή μου τύχη). 

 

Τωρα λειτουργει τέλεια. Και μουσική στριμαρω, και τελειο ηχο στις κλησεις, και την μουσική κόβει όταν μιλάω στο κινητο, και τις επαφες μου μεταφερει κανονικα (iPhone φρέσκο) και όλα λειτουργουν νομιζω όπως θα έπρεπε. 

Δυστυχως δεν εχω πολυλειτουργικό τιμόνι (αυτη θα ειναι η επόμενη αναβαθμιση αν βρω λίγο χρόνο) 

 

Θελω να πω οτι αν εχεις χρόνο για ψαξιμο, και αν πιάνουν και λίγο τα χέρια σου, το κανεις σχετικά οικονομικά, και στην πορεία μαθαίνεις και διάφορα για το αμάξι σου. 

 

 

5 hours ago , GeorgeSmirlis said:

Πάντως τώρα ότι module κυκλοφορεί στο ευρωπαϊκό ebay (για αποφυγή τελωνειου) είναι πανω από 150€ και χωρίς καλωδίωση - μικρόφωνο. Μια καλή λύση για όποιον θέλει να κρατήσει την αρκετά καλή εργοστασιακη πηγή αναβαθμίζοντας την.

 

 

κοιτάξτε εγώ σκεφτομαι για Module bluetooth αυτο εδώ 

 

https://www.ebay.com/itm/Aux-In-Bluetooth-Adapter-Cable-for-VW-RCD-200-210-300-310-500-510-MFD2-RNS-Radio/263208192712?_trkparms=aid%3D111001%26algo%3DREC.SEED%26ao%3D1%26asc%3D20131017132637%26meid%3D8bc0faa363c9454b9df977f77402e2eb%26pid%3D100033%26rk%3D3%26rkt%3D8%26mehot%3Dpp%26sd%3D291923273919%26itm%3D263208192712&_trksid=p2045573.c100033.m2042 

 

 

ΑΛΛΆ δεν ξέρω???  αν με αυτο έχεις το menu στην επιλογή τηλεφώνου (σαν της vw) 

 

η το αποκτάς μόνο με το module αυτο της FISCON

 

https://www.ebay.com/itm/Bluetooth-Modul-VW-Golf-EOS-Jetta-Passat-Tiguan-Touran/231484847090?hash=item35e59273f2:g:djcAAOSw0wRaKRWs 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε πει ξανά ότι τα fiscon είναι ότι καλύτερο στην κατηγορία τους. Το κινέζικο των 30τοσο ευρώ σου δίνει απλά την δυνατότητα να συνδεεις το κινητό για μουσική αν δεν κάνω λάθος. Βέβαια μπορεί να έχει και μικρόφωνο για κλήσεις άλλα καλύτερα να μιλήσεις με τον πωλητή για το τι μπορεί να κάνει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν εχω εμπειρία απο after market για να σου απαντησω. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Joying Car Radio Android 6.0 2GB Ram 2 Din For VW 9" Music No DVD Player GPS Navigation Car Audio Stereo Tape Recorder Head Unit
http://s.aliexpress.com/RzAbyUNn?fromSns=Copy to Clipboard 
(from AliExpress Android)
 
Επιλογή από ευρωπαϊκή αποθήκη για αποφυγή τελωνειου.
Και γιατί να μην την πάρεις απευθείας από την Joying;
Έχουν αποθήκη στην Ευρώπη.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.