Jump to content
spGolfIII

Αναζήτηση Καινούργιων Ανταλλακτικών VW Golf GT Mk III 1600 101Hp

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Διαθέτω αυτοκίνητο VW Golf GT Mk III 1600 101Hp του 1996, βενζινοκίνητο και με μηχανικό κιβώτιο ταχυτήτων. Έχω διανύσει 450.000 km και ενδιαφέρομαι να αγοράσω για αντικατάσταση τα παρακάτω καινούργια ανταλλακτικά. Θέλω να τα αγοράσω όλα μαζί πριν κάνω την αντικατάστασή τους. Οι κωδικοί είναι της VW και είναι κατάλληλοι για το αυτοκίνητό μου.

Μπορείτε να με βοηθήσετε στην επιλογή της Μάρκας. Ποια είναι η καλύτερη μάρκα για την αγορά τους; Αν γνωρίζετε ποιά μάρκα φοράει παρακαλώ αναφέρετέ το. Σας παραθέτω τα στοιχεία αυτών:

1.     032141031SX         Δίσκος Συμπλέκτη

2.     020141741B           Δίχαλο Αμπραγιάζ

3.     020141165G           Ρουλεμάν

4.     6N0615301D           Δισκόπλακα Εμπρόσθια

5.     1HM698151A          Σετ Τακάκια Εμπρόσθια

6.     067141026HX         Πλατό Συμπλέκτη

7.     055141069C           Ενδιάμεσο Πλακάκι

8.     055141124J            Πλακάκι Πλατό

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας. Καλή Σαρακοστή.

Link to comment
Share on other sites

Συμπλεκτη θα δεις σε σετ, και γνωμη μου ειναι της sachs, που ειναι ποιο ολοκληρομενο και εχει μεσα το 1-δισκο, το 6-πλατο, το 8-πλακακι πλατο και την ασφαλεια του. Ρουλεμαν το δινει χωρια η sachs δεν το εχει μεσα, σε εναν κωδικο που βλεπω, οπως και το δυχαλο.

Δισκοπλακες και τακακια, αναλογα τι θες να διαθεσεις, σου προτινω μια απο ate, pagid ή textar.

Επισης δες και τις τσιμουχες του σασμαν, και του κινητηρα-στροφαλου, να τις εχεις και αυτες, και καλα ειναι να τις αλλαξεις. Ισως και τσιμουχες για τα ιμιαξονια, σε τι κατασταση ειναι και βαλβολινες. 

Και εγω ετοιμαζομαι για αλλαγη συμπλεκτη, και πηρα της sachs σετακι, τσιμουχες της elring.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Θα αρχίσω να ψάχνω και να τα μαζεύω σιγά σιγά γιατί μάλλον όταν θα προκύψει το πρόβλημα θα είναι αργά.

Όσο για τις τσιμούχες και τις βαλβολίνες σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον γιατί οι λεπτομέρειες κάνουν την διαφορά. Σε παλαιότερο service μου είχε πει ότι έβαλε συνθετικές βαλβολίνες και δεν χρειάζονται αλλαγή ποτέ! Κατά πόσο ισχύει…δεν το γνωρίζω…αλλά να μην θέλουν ποτέ αλλαγή… μου ακούγεται παράξενο!!! Γνωρίζεις αν μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο; Αν όχι, έχεις να μου προτείνεις κάτι;

Επίσης, γνωρίζεις κάποιο αξιόπιστο και σε καλές τιμές site με ανταλλακτικά; Υπάρχουν πολλά αλλά ίσως να γνωρίζεις κάτι περαιτέρω…

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθειά σου.

Καλή Σαρακοστή!

Link to comment
Share on other sites

Ανά 60,000 χλμ αλλαγή και θα είσαι οκ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δες στο autotecparts.gr, απο εκει πειρα τον δικο μου σετ της sachs, και γενικα αγοραζω συχνα, εχει καλες τιμες, ηταν ο ποιο φτηνος απο ολους, τοτε ειχε πανω απο 70€ δωρεαν μεταφορικα, τωρα τα πηγε 120€, αλλα παλι εχει καλες τιμες.

και ενα 2ο το autodoc.gr, ειναι γερμανικο, κανει καμια 8-10 μερες να ερθουν, μετα τα 140€ εχουν δωρεαν μεταφορικα, παρακολουθα τις τιμες και ποτε θα κανει την μεγαλυτερη εκπτωση, αν κανεις αγορα μεσω της εφαρμογης στο κινητο εχει +2% εκπτωση απο οτι στο σαιτ μεσω σταθερου υπολογιστη, σε μερικα πραγματα εχει τεραστιες διαφορες, πχ πηρα μπιλιοφορο Gkn 35€ κατω απο οτι τον δινουν εδω, δισκο πλατο της luk για diesel το πηραμε σχεδον 100€ κατω, απο οτι εδω. Απλα δες και συγγρινε τιμες με ελλαδα. 

Απλα εχει μια παγιδα-π@@στια που κανουν, και δεν σε ενημερωνουν, αν αγορασεις απο αυτους, ελενξε του κωδικους στο ιμαιλ που σου στελνουνε μετα την αγορα αν ειναι ιδιοι με αυτους που αγορασες, γιατι πχ αν δεν εχουν ετοιμοπαραδοτο καποιο ανταλακτικο, και καλα για να μην αργησει η αποστολη σου στελνουν αλλη μαρκα αμφιβολους προελευσεως και ποιοτητας, και καλα οτι ειναι ποιο ακριβο απο αυτο που αγορασες και ιδια ποιοτητα, πχ μερικοι αγορασαν ate δισκους και τους ηρθαν stark!! Αν δεις οτι ειναι διαφορετικοι κωδικοι, εχουν online συζητηση, και τους λες να κανουν την αλλαγη με αυτα που αγορασες αρχικα. Τα αναλωσιμα τους φιλτρα,λαδια ειναι ποιο ακριβα απο οτι τα πουλανε εδω.

Edited by dasauto
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , nikdev said:

Ανά 60,000 χλμ αλλαγή και θα είσαι οκ.

+1

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , nikdev said:

Ανά 60,000 χλμ αλλαγή και θα είσαι οκ.

+2

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Έχω μαζέψει τα απαραίτητα ανταλλακτικά που μου συστήσατε και μόλις αρχίσει να παρουσιάζει πρόβλημα ο δίσκος θα πάω για αλλαγή. Έχω κάνει περίπου 210.000 κμ με αυτόν τον δίσκο. Ελπίζω να κρατήσει λίγο ακόμα.

Επίσης, απ ότι φαίνεται μάλλον θα αλλάξω πρώτα τους ιμάντες και έπειτα τον δίσκο. Έχω διανύσει περίπου 93.000 km με τους ιμάντες...και μάλλον πρέπει να τους αλλάξω άμεσα. Επιπλέον, το συνεργείο που ρώτησα για το service, μου πρότεινε να αλλάξω και την αντλία νερού παράλληλα με την αντικατάσταση των ιμάντων. Δεν την έχω αλλάξει ποτέ αν και έχω διανύσει 450.000km. Λάθος;

Οι κωδικοί που μου έδωσε το συνεργείο για την αντικατάσταση των ιμάντων και της αντλίας νερού είναι:

·       N 90296401            Κυλινδράκι

·       037121010CX         Αντλία Νερού

·       037145271F            Ιμάντας 11,5χ75

·       037903137G           Ιμάντας Εναλλακτήρα

·       051198119              Σετ Επισκευής

Τα χαρακτηριστικά του αυτοκινήτου είναι VW Golf GT Mk III 1600 101Hp του 1996 και διαθέτει Air Condition.

Μπορείτε να μου προτείνετε μια αξιόλογη μάρκα ιμάντων και αντλίας νερού;

Υπάρχει κάτι άλλο που θα χρειαζόταν αλλαγή κατά την αντικατάστασή τους;

Ευχαριστώ για τον χρόνο και την βοήθειά σας.

Καλή σας μέρα


 

Edited by spGolfIII
Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2018 at 9:19 ΠΜ, dasauto said:

 Απλα εχει μια παγιδα-π@@στια που κανουν, και δεν σε ενημερωνουν, αν αγορασεις απο αυτους, ελενξε του κωδικους στο ιμαιλ που σου στελνουνε μετα την αγορα αν ειναι ιδιοι με αυτους που αγορασες, γιατι πχ αν δεν εχουν ετοιμοπαραδοτο καποιο ανταλακτικο, και καλα για να μην αργησει η αποστολη σου στελνουν αλλη μαρκα αμφιβολους προελευσεως και ποιοτητας, και καλα οτι ειναι ποιο ακριβο απο αυτο που αγορασες και ιδια ποιοτητα, πχ μερικοι αγορασαν ate δισκους και τους ηρθαν stark!! Αν δεις οτι ειναι διαφορετικοι κωδικοι, εχουν online συζητηση, και τους λες να κανουν την αλλαγη με αυτα που αγορασες αρχικα. Τα αναλωσιμα τους φιλτρα,λαδια ειναι ποιο ακριβα απο οτι τα πουλανε εδω.

Αυτό ακριβώς!

Το autodok.gr (μολονότι γερμανικό ,παρά το όνομά του) θέλει μεγάλη προσοχή γιατί αν είσαι χαλαρός και εύπιστος κινδυνεύεις να βρεθείς με stark (ποιότητας jumbo) αντί για ate που παρήγγειλες.

Έχω αγοράσει από αυτούς σε χαμηλές τιμές , πάντα όμως με παρακολούθηση και με μια μικρή χρέωση για δωρεάν επιστροφές , "ασφαλή παραγγελία" το λένε.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , geopro said:

Αυτό ακριβώς!

Το autodok.gr (μολονότι γερμανικό ,παρά το όνομά του) θέλει μεγάλη προσοχή γιατί αν είσαι χαλαρός και εύπιστος κινδυνεύεις να βρεθείς με stark (ποιότητας jumbo) αντί για ate που παρήγγειλες.

Έχω αγοράσει από αυτούς σε χαμηλές τιμές , πάντα όμως με παρακολούθηση και με μια μικρή χρέωση για δωρεάν επιστροφές , "ασφαλή παραγγελία" το λένε.

Δηλαδή η Γερμανική STARK είναι κάτι σαν το jumbo? Εγώ ήθελα να αγοράσω αντλία νερού από την STARK διότι είναι η μόνη που δίνει 3 χρόνια εγγύηση. Ποιά μάρκα προτείνετε για αντλία νερού;

Link to comment
Share on other sites

Για αντλια νερου θα δεις skf ή hepu, ιμαντες contitech ή gates.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2018 at 9:19 ΠΜ, dasauto said:

 σου στελνουν αλλη μαρκα αμφιβολους προελευσεως και ποιοτητας, και καλα οτι ειναι ποιο ακριβο απο αυτο που αγορασες και ιδια ποιοτητα, πχ μερικοι αγορασαν ate δισκους και τους ηρθαν stark!!

 

2 hours ago , spGolfIII said:

Δηλαδή η Γερμανική STARK είναι κάτι σαν το jumbo?

Όπως ακριβώς διατυπώθηκε.

STARK =μάρκα αμφίβολου προελεύσεως και ποιότητας

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα...

Γνωρίζεις αν πρέπει να αλλαχθεί η αντλία νερού καθόσον δεν φαίνεται να έχει κάποια διαρροή παρόλο που έχω 450.000 κμ;

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , spGolfIII said:

Κατάλαβα...

Γνωρίζεις αν πρέπει να αλλαχθεί η αντλία νερού καθόσον δεν φαίνεται να έχει κάποια διαρροή παρόλο που έχω 450.000 κμ;

Οι περισσότεροι στη θέση σου θα την άλλαζαν , ειδικά μετά από τόσα Km

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2018 at 11:46 ΠΜ, geopro said:

Οι περισσότεροι στη θέση σου θα την άλλαζαν , ειδικά μετά από τόσα Km

+1

Το κοστος της δεν πρεπει να ειναι και μεγαλο, εγω σε 20vt, χωρις διαρροες την αλλαξα στις 200000km, εβαλα της skf κανα 40€.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.