Jump to content
stekon

ΚΤΕΟ VW ECO UP

Recommended Posts

Γεια σας ..

Εχει περασει κτεο καποιος με vw up φυσικο αεριο;

το περασα σημερα και μου ζητανε υπευθυνη δηλωση εγκαταστατη για καλη λειτουργεια του συστηματος φυσικου αεριου. Πηρα τηλ. την αντιπροσωπεια που κανω το service και μου ειπαν τετοια δηλωση δεν δινουνε,αμεσως πηρα τηλ. την κεντρικη αντιπροσωπεια 2109981100 και ειπαν οτι δεν χρειαζεται υ/δ/ γιατι ειναι εργοστασιακο.

Έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω τι να κάνω ....γι αυτό αν κάποιος πέρασε ΚΤΕΟ ας μου πει που,  και αν του ζητήσανε χαρτί από εγκαταστάτη.

Στο ΚΤΕΟ που πηγα μου εδωσαν μια φωτοτυπια του νομου που το λεει ,αλλα εμενα δεν με πειθει γιατι μιλαει για "μετασκευσμενα οχηματα" .Τους το ειπα και μου ειπε ο τεχνικος διευθυντης του ΚΤΕΟ οτι αφορα και τα εργοστασιακα οχηματα.

 

Υ.Γ. ανεβασα τη φωτοτυπια που μου εδωσαν .....που μιλαει σαφως για μετασκευασμενα οχηματα

IMG_20180223_151404[1].jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Μπορείς να πας σε ένα άλλο ΚΤΕΟ ή έχεις ήδη πληρώσει κάτι; Στο κάτω κάτω, πάρε 1-2 άλλα ΚΤΕΟ & ρώτα. Δόξα το Θεό, δεν έχουμε μονοπώλιο σε αυτόν τον τομέα.

Μετασκευασμένο δε μπορεί να θεωρηθεί το δικό σου σε καμία περίπτωση πάντως.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Polakias TDI said:

Μπορείς να πας σε ένα άλλο ΚΤΕΟ ή έχεις ήδη πληρώσει κάτι; Στο κάτω κάτω, πάρε 1-2 άλλα ΚΤΕΟ & ρώτα. Δόξα το Θεό, δεν έχουμε μονοπώλιο σε αυτόν τον τομέα.

Μετασκευασμένο δε μπορεί να θεωρηθεί το δικό σου σε καμία περίπτωση πάντως.

Εχω πληρωσει ηδη ...με βαλανε πληρωσα πρωτα και μετα μου ζητησανε την υπευθυνη δηλωση

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι μια βόλτα στο αρμόδιο τμήμα του υπουργείου Μεταφορών (Μεσογείων)

θα σου λύσει την απορία 

Τουλάχιστον έτσι φαντάζομαι

Link to comment
Share on other sites

Εχω πληρωσει ηδη ...με βαλανε πληρωσα πρωτα και μετα μου ζητησανε την υπευθυνη δηλωση
Χαχαχαχαχαχαχα...
Δεν ξέρουν τίποτα....
Φίλε άνοιξε το Google και παίρνε τηλέφωνα στα ιδιωτικά ΚΤΕΟ και ρωτα.
Μην πηγαίνεις με το αμάξι σε όλα.
Όποιος σε πει Ναι το παίρναμε χωρίς αυτό το χαρτί πας και το περνάς εκεί.
Μετά πάνε πίσω στο ΚΤΕΟ που σε κοροϊδεύουν δείξε τους ότι το πέρασες ΚΤΕΟ κανονικά και ζήτα τους τα λεφτά που πλήρωσες πίσω.
Απλά τα πράγματα

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το προβλημα λυθηκε μετα απο τηλεφωνημα στην κεντρικη αντιπροσωπεια της VW ,μου προτειναν να παω στα ΚΤΕΟ AUTOVISION .Πραγματι πηγα στο ΚΤΕΟ AUTOVISION μενιδιου οπου εκει ο υπευθυνος μου ειπε οτι η υπουργικη αποφαση μιλαει για 'μετασκευασμενα οχηματα' και οτι για τα εργοστασιακα δεν απαιτειται υπευθυνη δηλωση εγκαταστατη.

(Παρεπιμπτοντως τετοια εξυπηρετιση και ευγενεια δεν εχω ξανασυναντησει σε ΚΤΕΟ)......Η ΛΥΣΗ : περασα επανελεγχο το αμαξι με κοστος 5 ευρω και μου εδοθει χαρτι ελεγχου κανονικα για 2 χρονια....ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Οσοι ειναι κατοχοι ΙΧ με φυσικο αεριο απο το εργοστασιο πρεπει να πηγαινουν σε κτεο που δεν σου ζητανε υ/δ εγκαταστατη.....ενα απ αυτα ειναι τα κτεο autovision...μπορει να υπαρχουν και αλλα δεν προλαβα να ερευνησω .....παντως απο ιδια γνωση σας λεω οτι τα ΚΤΕΟ ΕCOCHECK kai MrKTEO ζητανε χαρτι εγκαταστατη...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Θεσσαλονικη έχουμε κάνα κτεο? Όσα πήρα τηλ θέλουν το χαρτί και η ετεα θέλει 50 ευρώ για να το δώσει. Δεν είναι καλά...... 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , denthnpalevw said:

Γειά σας. Θεσσαλονικη έχουμε κάνα κτεο? Όσα πήρα τηλ θέλουν το χαρτί και η ετεα θέλει 50 ευρώ για να το δώσει. Δεν είναι καλά...... 

με kosmocar μίλησες?

 

κανε ένα τηλέφωνό να τους κράξουν λιγο! τη 50€ τσάμπα έπρεπε να το δίνουν... δικη τους αμελια ειναι που δεν το έδωσαν από την αρχή      

Link to comment
Share on other sites

Στα 4 χρονια φετος που περασα Κτεο στον Ηνιοχο το δικο μου eco up,δεν μου ζητησαν κανενα χαρτι.

Edited by aetos
Link to comment
Share on other sites

Αθήνα βρήκα. Πήρα τηλ και στο Μενιδι που αναφέρθηκε. Εδώ θεσσαλονικη όμως πήρα τηλ σε όλα και όλα θέλουν την βεβαίωση. Βέβαια μίλησα με μερικούς που πέρασαν παλιότερα ότι καποιο ΚΤΕΟ το πέρασε έτσι αλλά τους πήρα τηλ και την ζητάνε.

Edited by denthnpalevw
Link to comment
Share on other sites

Πες τους ότι είναι εργοστασιακό και ότι καμία αντιπροσωπεία κανονικά δεν επιτρέπεται να δώσει «χαρτί» γιατί πολύ απλά δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο.
Η ίδια η άδεια του αυτοκινήτου το αναφέρει ότι είναι φυσικού αερίου, δεν έχεις κάνει καμία μετατροπή. Στην τελική, ζήτα από το ΚΤΕΟ να σου δώσουν γραπτώς αυτό που ζητάνε γιατί πες τους ότι θες να το προωθήσεις στο αρμόδιο υπουργείο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα κτεο Σέρρες. Δεν βγάζω άκρη με δαύτους. Έτσι κι αλλιώς θα πάω για μια δουλειά θα περάσω και κτεο. 

Σας ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλο φιλε μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Περασα τελικα ΚΤΕΟ Σερρες χωρις κανενα θεμα. ουτε χαρτια ουτε βεβαιωσεις ουτε καλη λειτουργιας.

 

ΑΝ καποιος θελει περισσοτερες πληροφοριες με πμ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εμενα στο ΚΤΕΟ μου είπαν να ξαναπερασω για έλεγχο αφού πρώτα διωρθώσω την αδεια κυκλοφορίας του οχήματος μου η οποία θα πρέπει να γράφει στο πεδίο ΚΑΥΣΙΜΟ εκτός απο ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ και ΒΕΝΖΙΝΗ.

 

Ζήτησα βεβαίωση απο KOSMOCAR ότι το αμάξι έχει ως καύσιμο ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ και ΒΕΝΖΙΝΗ και μου έδωσαν μονο ότι έχει ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ.

Μου είπαν ότι η άδεια κυκλοφορίας εκδίδεται με βάση το πιστοποιητικό συμμμόρφωσης του μοντέλου το οποίο αναγράφει μόνο CNG.

 

Σε αυτή την σελίδα του υπουργείου μεταφορών http://webtao.yme.gov.gr:16004/Default.aspx 

συμπληρώνοντας στα πεδία

"Κωδικός οχήματος": 3 Επιβατηγά,

"Κωδικός εργοστασίου":6510 VOLKSWAGEN

και "Κωδικός Τύπου": 1NW

όντως προκύπτει ότι το VW UP θεωρείτε ότι έχει ως καύσιμο μόνο φυσικό αερίο οπότε το υπουργείο μεταφορών δεν μπορεί βάση τα ανωτέρω να αλλάξει την άδεια κυκλοφορίας.

 

Η δικιά σας αδεια κυκλοφορίας στο καύσιμο αναγράφει μόνο ΦΥΣΙΚΌ ΑΈΡΙΟ η ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ και ΒΕΝΖΙΝΗ?

 

Τι κάνω τώρα? Πάω σε άλλο ΚΤΕΟ για επανέλεγχο? (ήδη στο ΚΤΕΟ που μου ζητούν να αλλάξω την άδεια  έχω πληρώσει τον αρχικό έλεγχο).

 

 

 

 

 

 

Edited by enedra
Link to comment
Share on other sites

Απλά για ενημέρωση:

Μου έστειλαν μήνυμα από την AUTOVISION που πέρασα ΚΤΕΟ το VW ECO UP  και λέει τα εξής:

ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΜΕ ΠΩΣ ΑΠΟ

ΤΗΝ 28/08/2019 , ΓΙΑ ΤΑ ΟΧΗΜΑΤΑ

ΠΟΥ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ

(ΕΙΤΕ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ ΕΙΤΕ ΑΠΟ 

ΔΙΑΣΚΕΥΗ), ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ

ΠΛΕΟΝ Η ΕΚΔΟΣΗ ΝΕΑΣ

ΥΠΕΥΘΥΝΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗ

ΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑ ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΤΕΟ (ΑΠΟ

ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ). ΓΙΑ

ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ ΚΑΛΕΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΟ

2102444444.

 

Πρέπει τώρα να βρούμε πιστοποιημένο συνεργείο. Όποιος γνωρίζει κάτι μας το λέει. Κόστος κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Το up θεωρείτε όχημα μόνο καυσίμου. Για αυτό και στην άδεια γράφει μόνο φυσικό αέριο. Όλες έτσι είναι. Για να ταν διπλού θα πρεπε να έχει δεξαμενή βενζίνης πάνω από 10 λίτρα.

Τώρα τι άλλαξε δεν ξέρω. 

Link to comment
Share on other sites

Χθες τηλεφωνησα  στην Carenta για το χαρτι πιστοποιησης για το ΚΤΕΟ , και μου  ζητησανε 50 ευρω και το αυτοκινητο θα παραμεινει ενα τριωρο στο συνεργειο....

σε αλλους πιστοποιημενους εγκαταστατες φυσικου αεριου που τηλεφωνησα μου ειπαν μονο η αντιπροσωπεια δινει την υπευθυνη δηλωση για ΚΤΕΟ..(μια χαρα ...αν αυτο δεν ειναι νταβατζιλικι με το ζορι  απο την αντιπροσωπεια ,τοτε πως αλλιως θα το πουμε;).

Δηλαδη καθε 2 χρονια εχουμε 100 ευρω κοστος γιαΚΤΕΟ και δηλωση....

(Επε ευκαιρια γνωριζει κανενας σας ποσο κοστιζει η αλλαγη φιαλης φυσικου αεριου και σε ποσα χρονια θελει αλλαγη;)

 

Edited by stekon
Link to comment
Share on other sites

Χθες τηλεφωνησα  στην Carenta για το χαρτι πιστοποιησης για το ΚΤΕΟ , και μου  ζητησανε 50 ευρω και το αυτοκινητο θα παραμεινει ενα τριωρο στο συνεργειο....
σε αλλους πιστοποιημενους εγκαταστατες φυσικου αεριου που τηλεφωνησα μου ειπαν μονο η αντιπροσωπεια δινει την υπευθυνη δηλωση για ΚΤΕΟ..(μια χαρα ...αν αυτο δεν ειναι νταβατζιλικι με το ζορι  απο την αντιπροσωπεια ,τοτε πως αλλιως θα το πουμε;).
Δηλαδη καθε 2 χρονια εχουμε 100 ευρω κοστος γιαΚΤΕΟ και δηλωση....
(Επε ευκαιρια γνωριζει κανενας σας ποσο κοστιζει η αλλαγη φιαλης φυσικου αεριου που πρεπει να γινει μολις κλεισει δεκα χρονια;)
 



Στο Facebook CNG group έγινε ανάρτηση για κάποιον εγκαταστάτη με αμοιβή 20€. Δες το.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago , alej said:

 

 


Στο Facebook CNG group έγινε ανάρτηση για κάποιον εγκαταστάτη με αμοιβή 20€. Δες το.


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Αφορά τεχνικό από Θεσσαλονίκη .....για Αθήνα γνωρίζουμε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Για ενημερωση .Περασα το VW UP ECO χθες απο ΚΤΕΟ .Δεν χρειαστηκε κανενα χαρτι γιατι τους ειχα στειλει email πριν και τους ειπα οτι ειναι μονου καυσιμου....ετσι το μονο που μου ζητησαν ειναι να αναγραφεται στο βιβλιαριο του αυτοκινητου οτι εχει δεξαμενη βενζινης λιγοτερο απο 15 lt ....O τεχνικος διευθυντης του ΚΤΕΟ AUTECO εβγαλε φωτοτυπια την σελιδα του βιβλιου και τελειωσε η παρασταση.....ευτυχώς και γλυτωσα 50 ευρω που μου ζητησε η αντιπροσωπεια για το χαρτι....τελος καλα ..( οποιος θελει του στελνω την απαντηση στο email που μου εστειλε το ΚΤΕΟ AUTECO Λεωφ. Αθηνών 107 T.K. 104 47, Αθήνα)

Link to comment
Share on other sites

Για ενημερωση .Περασα το VW UP ECO χθες απο ΚΤΕΟ .Δεν χρειαστηκε κανενα χαρτι γιατι τους ειχα στειλει email πριν και τους ειπα οτι ειναι μονου καυσιμου....ετσι το μονο που μου ζητησαν ειναι να αναγραφεται στο βιβλιαριο του αυτοκινητου οτι εχει δεξαμενη βενζινης λιγοτερο απο 15 lt ....O τεχνικος διευθυντης του ΚΤΕΟ AUTECO εβγαλε φωτοτυπια την σελιδα του βιβλιου και τελειωσε η παρασταση.....ευτυχώς και γλυτωσα 50 ευρω που μου ζητησε η αντιπροσωπεια για το χαρτι....τελος καλα ..( οποιος θελει του στελνω την απαντηση στο email που μου εστειλε το ΚΤΕΟ AUTECO Λεωφ. Αθηνών 107 T.K. 104 47, Αθήνα)

 

Στα μονού καυσίμου ισχύει αυτό, στα άλλα είναι το θέμα. Στο golf το δικό μου που είναι του 2016 πρέπει να δω την άδεια να δω τι ακριβώς γράφει.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.