Jump to content
Kazuhiro

Golf 7 1.4 Tsi - Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου [Turbo,Εξατμίσεις,Βελτιώσεις]

Recommended Posts

Μετά από αρκετό ψάξιμο πέραν σκαστρας και προγράμματος δεν έχω βρει κάτι στα ήδη υπάρχοντα θεματα. 

 

Που έχει φτάσει η εξέλιξη τους? Που τελειώνει η παροχή Turbo? Υπάρχει αντικατάσταση plug n play στο turbo? Που τελειώνει η παροχή αντλίας βενζίνης;  

 

Έχει μέλλον η βελτίωση τους; 

 

Πολλές ερωτήσεις αλλά ψάχνω σοβαρά για αγορά του συγκεκριμένου αυτοκινήτου με dsg μάλιστα. 

 

 

Edited by nikdev
Το νέο θεματάκι για τα 7άρια Tsi καρφιτσώθηκε. Καλές βελτιώσεις..
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν εχω ααπαντησεις στις ερωτησεις σου θα σου πω την αποψη μου γενικοτερα μετα απο σχεδον 3 χρονια συμβιωσης με το συγκεκριμενο αυτοκινητο..

 

Προσωπικα δεν μπηκα ουτε προκειται αμεσα να μπω στην διαδικασια πειραγματος (τουλαχιστον μεχρι το τελος της εγγυησης).. Αν και πριν ειχα αρκετα γρηγορα αυτοκινητα με καποιες βελτιωσεις, με το Golf ειμαι αρκετα ικανοποιημενος. Οχι πως οταν χρειαστεις δυναμη υστερει αλλα οκ... δεν λες οτι βαζει και φωτια στην ασφαλτο...

 

Στο ξεκινημα σπιναρει αρκετα ειδικα σε κακης ποιοτητας ασφαλτο ή βρεγμενο δρομο σε αντιθεση με τις σπορ εκδοσεις GTI και GTD που εχουν το  XDS . Εννοειται δεν συζητω για το R που σαν τετρακινητο ειναι αλλου!!

Οταν ειναι καλη η ασφαλτος φευγει αρκετα σβελτα και σ αυτο βοηθαει πολυ το DSG.

 

Στις ρεπριζ και αναλογα με το φορτιο ειναι σχετικα γρηγορο..

 

Αν καποια στιγμη το πειραζα θα εβαζα μονο καποιο προγραμμα..

 

Προς το παρον απολαμβανω την ανεση, την ποιοτητα κυλισης , την οδικη συμπεριφορα, την ποιοτητα κατασκευης και τις διαφορες "γκατζετιες" και λιγοτερο τα γκαζια...

Edited by pettros
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago , DubbeR_ChRoniS said:

καλα το GTD δε το λες και γρηγορο

Ενα αυτοκινητο με 184 PS, Ροπή380 Nm και επιτάχυνση 0-100 km/h 7,5 sec πως το λες??

 

Link to comment
Share on other sites

Μετά τα 140 είναι πολύ αργότερο από κάτι αντίστοιχο με ~200ps βενζίνη, πολύ μακρύ κιβώτιο και ξεψυχάει. Μέτριες ρεπρίζ εργοστασιακό (καλές με πρόγραμμα) και οικονομία, συνδυάζει ένα ωραίο πακέτο αλλά μέχρι εκεί, το έχει φίλος Κοζανίτης από Γερμανία.

Αλλά για ταξίδι είναι πολύ ωραίο, βέβαια ήταν 1ο στάδιο αλλά δεν έπεσα κάτω απ΄τα 160-190χλμ για περίπου 500χλμ, η οικονομία σε σχέση με βενζίνη είναι αισθητή.

 

Παρόλαυτά, Χρόνη πάρε ένα κόκκινο εγώ θέλω μαύρο :lol:

 

On 25/2/2018 at 6:29 ΜΜ, Kazuhiro said:

Μετά από αρκετό ψάξιμο πέραν σκαστρας και προγράμματος δεν έχω βρει κάτι στα ήδη υπάρχοντα θεματα. 

 

Που έχει φτάσει η εξέλιξη τους? Που τελειώνει η παροχή Turbo? Υπάρχει αντικατάσταση plug n play στο turbo? Που τελειώνει η παροχή αντλίας βενζίνης;  

 

Έχει μέλλον η βελτίωση τους; 

 

Πολλές ερωτήσεις αλλά ψάχνω σοβαρά για αγορά του συγκεκριμένου αυτοκινήτου με dsg μάλιστα. 

 

 

 

Έχω έναν τρελό φίλο, μου λέει δεν τραβάει μία το Golf είναι ήδη 1ο στάδιο με εξάτμιση 63,5άρα και Revo με custom εισαγωγή. Στα 200 περίπου.

 

Κάπου εκεί υπολόγιζε τα όρια της τουρμπίνας. Βέβαια επειδή περιβάλλομαι από τρελαμένους μου κουβάλησε μια 28R και μου λέει να τη βάλουμε :)

Άντε να βγάλεις άκρη..

 

Γενικά νομίζω και λόγω προσανατολισμού του μοτέρ για οικονομία δεν αξίζει να πας σε κάτι μεγαλύτερο, βέβαια όρεξη αν έχεις ένα υβριδιάκι με custom map κάτι θα πάρει ακόμα,

καθώς τα μπεκ έχουν περιθώρια ακόμα και στο 1ο στάδιο. Έχε υπόψη όμως ότι είναι μικρότερο turbo και μπεκ από τα Golf 5/6 Tsi και χωρίς compressor, οπότε έρχονται και οι όποιοι συμβιβασμοί.

Link to comment
Share on other sites

Το νέο θεματάκι για τα 7άρια Tsi καρφιτσώθηκε.  Καλές βελτιώσεις..

Link to comment
Share on other sites

Άρε Κοζαναρα!!! Έχω δει golf 7 dsg στα 200 άλογα φπε + πρόγραμμα dsg! Αρκετά ικανοποιητικό όντως, το θέμα είναι το λίγο παραπάνω!Νομίζω 230 240 άλογα με dsg θα είναι αρκετά ικανοποιητικό αν το κάνει κάποιος! Ίσως κάποιος να το έχει πειράξει λίγο παραπάνω αναμένουμε! 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.