Jump to content
XIONOULIS

MK2 TIGUAN-RLINE PLUS 1,4 ,DSG 6 SPEED ,4M,EA211,CZA ,RTMG HYBRID 150PS to 2++!!! the first hybrid MK2....

Recommended Posts

και οπως ειπα οι ποιο πανω ηταν με βαρυ ποδι.....σημερα που το πηγα με ποιο ελαφρυ ποδι εκανα ρεκορ καταναλωσης  για μενα....6,3 λιτρα τα 100 στην πολη ...ειχα το trainer blue ανοικτο και κοιταζα καταναλωσεις live...

qQ5EPx.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για excusive τετρακίνητο αυτόματο πάω +αναδιπλουμενους καθρέφτες, τώρα δεν ξέρω τι άλλο χρειάζεται να βάλω. Και εσύ τετρακίνηση έχεις; κ από έξτρα τι έβαλες;

Στάλθηκε από το WAS-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 7/4/2018 at 9:03 ΜΜ, kostaskofidis said:

Για excusive τετρακίνητο αυτόματο πάω +αναδιπλουμενους καθρέφτες, τώρα δεν ξέρω τι άλλο χρειάζεται να βάλω. Και εσύ τετρακίνηση έχεις; κ από έξτρα τι έβαλες;

Στάλθηκε από το WAS-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

EXTRA
1.Λευκό Pure για την έκδοση R-Line
2.Active Info Display - Διαδραστικός, και πλήρως ψηφιακός πίνακας οργάνων (Οθόνη TFT 12,3")
 

03,Head-up Display
Με το πάτημα ενός κουμπιού, ενεργοποιείται το
Head-up Display και σημαντικές πληροφορίες όπως
π.χ. για την ταχύτητα ή για την διαδρομή που θα
ακολουθήσετε, προβάλλονται πάνω από τον πίνακα
οργάνων. Έτσι, έχετε τα πάντα μπροστά σας,

 

4.Easy open & close - Σύστημα εύκολου ανοίγματος & κλεισίματος της πόρτας του χώρου
αποσκευών (ενεργοποίηση μέσω ανίχνευσης της κίνησης ποδιού). Περιλαμβάνει επιπλέον
ηλεκτρικό κλείσιμο πόρτας και σύστημα κλειδώματος/ξεκλειδώματος και εκκίνησης χωρίς κλειδί
(KESSY). Σε συνδυασμό με 7AS ο κωδικός αλλάζει σε PEL

 

5.Προβολείς LED Mid για μεσαία και μεγάλη σκάλα, με δυναμική ρύθμιση δέσμης, στατικό και
δυναμικό φωτισμό στροφής, φώτα ημέρας LED

 

6.Πακέτο R-Line Plus, για την έκδοση R-Line. Περιλαμβάνει:

■ Εσωτερική επένδυση οροφής σε μαύροχρώμα

■ Κατώφλι θυρών με ένθετα διακοσμητικά από ανοξείδωτο ατσάλι, εμπρός με λογότυπο R-Line

■Πεντάλ και υποπόδιο σε βουρτσισμένο ανοξείδωτο ατσάλι

■ Σπορ δερμάτινο πολυλειτουργικό τιμόνι RLine
■ Διακοσμητικά ένθετα ταμπλό και θυρών "Black Lead Grey”

■ Sport Comfort καθίσματα εμπρός

■Ταπετσαρία καθισμάτων σε σχέδιο "Race", εσωτερικά πλευρικά τμήματα καθισμάτων σε μικροϊνες "San
Remo", λογότυπο "R-Line" στα εμπρός καθίσματα, διακοσμητικές ραφές σε γκρι Crystal■ Διακοσμητικές
ραφές γκρι Crystal σε πατάκια και κεντρικό υποβραχιόνιο

 

Τα εξαιρετικά άνετα εμπρός καθίσματα R-Line με υφασμάτινη επένδυση
≪Race≫ σε απόχρωση γκρι magnetite και λογότυπο R-Line προσφέρουν μοναδική
αίσθηση και σπορ στυλ. Εντυπωσιακές λεπτομέρειες αποτελούν οι εσωτερικές
επενδύσεις των καθισμάτων με μικροΐνα ≪San Remo≫ σε ανθρακί απόχρωση και
διακοσμητικές ραφές σε γκρι crystal ενώ η επένδυση της οροφής σε μαύρο χρώμα
δένει αρμονικά με το σύνολο. Τα προσκέφαλα, οι εξωτερικές πλαϊνές επιφάνειες
των καθισμάτων και το μεσαίο κάθισμα πίσω διαθέτουν δερμάτινη επένδυσηη
όπως επίσης το κεντρικό υποβραχιόνιο και τα διακοσμητικά στις πόρτες.

 

7.Πακέτο Ambience για R-Line Plus.Περιλαμβάνει διακοσμητικές επενδύσεις "Dark Grid" στο
ταμπλό και στα πάνελ των εμπρός θυρών, κρυφό φωτισμό στις διακοσμητικές επενδύσεις και τις
λαβές των εμπρός θυρών, 2 LED σποτ ανάγνωσης εμπρός και πίσω

 

8.Χειμερινό Πακέτο. Περιλαμβάνει: Θερμαινομενα καθίσματα εμπρόςΘερμαινόμενα πιτσηλιστήρια
φωτιστικών σωμάτωνΤιμόνι με θερμαινόμενη στεφάνηΜόνο σε συνδυασμό με PM6 ή PM5Για
κιβώτια DSG, o κωδικός PM6 αλλάζει σε PM5


9.Σύστημα Infotainment "DISCOVER PRO" (MY18). Περιλαμβάνει επιπλέον του DISCOVER
MEDIA (PND):■ Έγχρωμη οθόνη αφής 9,2 ιντσών■ Online map update - Online ενημέρωση χαρτών
απευθείας στο σύστημα Infotainment■ Gesture Control - Λειτουργία ανέπαφου χειρισμού■ Voice
Control - Χειρισμός συστήματος Infotainment με φωνητικές εντολές■ DVD player, αναπαραγωγή
βίντεο μορφής AVI, MPEG, DivX, Η.264■ 10GB ελεύθερη εσωτερική μνήμη■ Λειτουργία
Rubberband■ 3 χρόνια δωρεάν Mobile Online Υπηρεσίες Car-Net "Guide & Inform PLUS"

Car-Net "App-Connect" -

 

10.ACC Το σύστημα ACC (Adaptive Cruise Control) προσαρμόζει συνέχεια την
ταχύτητα2) σε σχέση με το προπορευόμενο όχημα, διατηρώντας σταθερή την
προκαθορισμένη από τον οδηγό απόσταση1). Είναι επίσης διαθέσιμο μέσω του
Πακέτου Υποβοήθησης Οδηγού ≪Plus≫. Σε συνδυασμό με το κιβώτιο DSG, το
Πακέτο αυτό περιλαμβάνει, μεταξύ άλλων, το σύστημα Emergency Assist και

με Front Assist και CEB:

 

Το σύστημα παρακολούθησης περιβάλλοντος
χώρου «Front Assist» με City Emergency Brake και
λειτουργία αναγνώρισης πεζών1) παρακολουθεί μέσω
αισθητήρων τον χώρο γύρω από το όχημα. Αν διαπι-
στώσει ότι υπάρχουν πεζοί στο οδόστρωμα ενημερώ-
νει εγκαίρως τον οδηγό με οπτικά και ακουστικά
σήματα ή και φρενάροντας κοφτά το όχημα ή ακόμη
και ακινητοποιώντας1) το, αν χρειαστεί.
το σύστημα ≪Traffic Jam Assist≫

 

11. 2 Πλευρικοί αερόσακοι πίσω(KOYRTINES εχτρα 9 αεροσακοι total.

12.Sport Ανάρτηση

13.Ηλεκτρικά ρυθμιζόμενοι/θερμαινόμενοι αναδιπλούμενοι εξωτερικοί καθρέπτες με ενσωματωμένα
φώτα αλλαγής πορείας

 

14.DSG 6 speed 

 

15. 4 MOTION

 

χαχαχαχ συνομωταξιας και συ βλεπω...βαλτα ολα αμα μπορεις εγω δεν το καταφερα λογω αυστηρου  περιορισμου απτην συζηγο και αναγκαστικα εμεινα σε αυτα.

4κινητο ειναι και το δικο μου...και αυτο εχτρα παναθεμα το....λολ

εμενα μου αρεσε η ρλινε εκδοση στο τιγκουαν  για αυτο και κατεληξα εδω .αφου πας για exlusive παρε με το ασπρες ταπετσαριες να φωτισει μεσα.προσπαθησε να κανεις αντιθεση.

 

Link to comment
Share on other sites

EXTRA
1.Λευκό Pure για την έκδοση R-Line
2.Active Info Display - Διαδραστικός, και πλήρως ψηφιακός πίνακας οργάνων (Οθόνη TFT 12,3")
 

03,Head-up Display
Με το πάτημα ενός κουμπιού, ενεργοποιείται το
Head-up Display και σημαντικές πληροφορίες όπως
π.χ. για την ταχύτητα ή για την διαδρομή που θα
ακολουθήσετε, προβάλλονται πάνω από τον πίνακα
οργάνων. Έτσι, έχετε τα πάντα μπροστά σας,

 

4.Easy open & close - Σύστημα εύκολου ανοίγματος & κλεισίματος της πόρτας του χώρου
αποσκευών (ενεργοποίηση μέσω ανίχνευσης της κίνησης ποδιού). Περιλαμβάνει επιπλέον
ηλεκτρικό κλείσιμο πόρτας και σύστημα κλειδώματος/ξεκλειδώματος και εκκίνησης χωρίς κλειδί
(KESSY). Σε συνδυασμό με 7AS ο κωδικός αλλάζει σε PEL

 

5.Προβολείς LED Mid για μεσαία και μεγάλη σκάλα, με δυναμική ρύθμιση δέσμης, στατικό και
δυναμικό φωτισμό στροφής, φώτα ημέρας LED

 

6.Πακέτο R-Line Plus, για την έκδοση R-Line. Περιλαμβάνει:

■ Εσωτερική επένδυση οροφής σε μαύροχρώμα

■ Κατώφλι θυρών με ένθετα διακοσμητικά από ανοξείδωτο ατσάλι, εμπρός με λογότυπο R-Line

■Πεντάλ και υποπόδιο σε βουρτσισμένο ανοξείδωτο ατσάλι

■ Σπορ δερμάτινο πολυλειτουργικό τιμόνι RLine
■ Διακοσμητικά ένθετα ταμπλό και θυρών "Black Lead Grey”

■ Sport Comfort καθίσματα εμπρός

■Ταπετσαρία καθισμάτων σε σχέδιο "Race", εσωτερικά πλευρικά τμήματα καθισμάτων σε μικροϊνες "San
Remo", λογότυπο "R-Line" στα εμπρός καθίσματα, διακοσμητικές ραφές σε γκρι Crystal■ Διακοσμητικές
ραφές γκρι Crystal σε πατάκια και κεντρικό υποβραχιόνιο

 

Τα εξαιρετικά άνετα εμπρός καθίσματα R-Line με υφασμάτινη επένδυση
≪Race≫ σε απόχρωση γκρι magnetite και λογότυπο R-Line προσφέρουν μοναδική
αίσθηση και σπορ στυλ. Εντυπωσιακές λεπτομέρειες αποτελούν οι εσωτερικές
επενδύσεις των καθισμάτων με μικροΐνα ≪San Remo≫ σε ανθρακί απόχρωση και
διακοσμητικές ραφές σε γκρι crystal ενώ η επένδυση της οροφής σε μαύρο χρώμα
δένει αρμονικά με το σύνολο. Τα προσκέφαλα, οι εξωτερικές πλαϊνές επιφάνειες
των καθισμάτων και το μεσαίο κάθισμα πίσω διαθέτουν δερμάτινη επένδυσηη
όπως επίσης το κεντρικό υποβραχιόνιο και τα διακοσμητικά στις πόρτες.

 

7.Πακέτο Ambience για R-Line Plus.Περιλαμβάνει διακοσμητικές επενδύσεις "Dark Grid" στο
ταμπλό και στα πάνελ των εμπρός θυρών, κρυφό φωτισμό στις διακοσμητικές επενδύσεις και τις
λαβές των εμπρός θυρών, 2 LED σποτ ανάγνωσης εμπρός και πίσω

 

8.Χειμερινό Πακέτο. Περιλαμβάνει: Θερμαινομενα καθίσματα εμπρόςΘερμαινόμενα πιτσηλιστήρια
φωτιστικών σωμάτωνΤιμόνι με θερμαινόμενη στεφάνηΜόνο σε συνδυασμό με PM6 ή PM5Για
κιβώτια DSG, o κωδικός PM6 αλλάζει σε PM5


9.Σύστημα Infotainment "DISCOVER PRO" (MY18). Περιλαμβάνει επιπλέον του DISCOVER
MEDIA (PND):■ Έγχρωμη οθόνη αφής 9,2 ιντσών■ Online map update - Online ενημέρωση χαρτών
απευθείας στο σύστημα Infotainment■ Gesture Control - Λειτουργία ανέπαφου χειρισμού■ Voice
Control - Χειρισμός συστήματος Infotainment με φωνητικές εντολές■ DVD player, αναπαραγωγή
βίντεο μορφής AVI, MPEG, DivX, Η.264■ 10GB ελεύθερη εσωτερική μνήμη■ Λειτουργία
Rubberband■ 3 χρόνια δωρεάν Mobile Online Υπηρεσίες Car-Net "Guide & Inform PLUS"

Car-Net "App-Connect" -

 

10.ACC Το σύστημα ACC (Adaptive Cruise Control) προσαρμόζει συνέχεια την
ταχύτητα2) σε σχέση με το προπορευόμενο όχημα, διατηρώντας σταθερή την
προκαθορισμένη από τον οδηγό απόσταση1). Είναι επίσης διαθέσιμο μέσω του
Πακέτου Υποβοήθησης Οδηγού ≪Plus≫. Σε συνδυασμό με το κιβώτιο DSG, το
Πακέτο αυτό περιλαμβάνει, μεταξύ άλλων, το σύστημα Emergency Assist και

με Front Assist και CEB:

 

Το σύστημα παρακολούθησης περιβάλλοντος
χώρου «Front Assist» με City Emergency Brake και
λειτουργία αναγνώρισης πεζών1) παρακολουθεί μέσω
αισθητήρων τον χώρο γύρω από το όχημα. Αν διαπι-
στώσει ότι υπάρχουν πεζοί στο οδόστρωμα ενημερώ-
νει εγκαίρως τον οδηγό με οπτικά και ακουστικά
σήματα ή και φρενάροντας κοφτά το όχημα ή ακόμη
και ακινητοποιώντας1) το, αν χρειαστεί.
το σύστημα ≪Traffic Jam Assist≫

 

11. 2 Πλευρικοί αερόσακοι πίσω(KOYRTINES εχτρα 9 αεροσακοι total.

12.Sport Ανάρτηση

13.Ηλεκτρικά ρυθμιζόμενοι/θερμαινόμενοι αναδιπλούμενοι εξωτερικοί καθρέπτες με ενσωματωμένα
φώτα αλλαγής πορείας

 

14.DSG 6 speed 

 

15. 4 MOTION

 

χαχαχαχ συνομωταξιας και συ βλεπω...βαλτα ολα αμα μπορεις εγω δεν το καταφερα λογω αυστηρου  περιορισμου απτην συζηγο και αναγκαστικα εμεινα σε αυτα.

4κινητο ειναι και το δικο μου...και αυτο εχτρα παναθεμα το....λολ

εμενα μου αρεσε η ρλινε εκδοση στο τιγκουαν  για αυτο και κατεληξα εδω .αφου πας για exlusive παρε με το ασπρες ταπετσαριες να φωτισει μεσα.προσπαθησε να κανεις αντιθεση.

 

Αύριο πάω να το κλείσω, μπεζ μεταλλικό excusive 4motion dsg6 με έξτρα αναδιπλουμενους καθρέφτες κ σκέφτομαι το off road pack που δίνει κοφτό προφυλακτήρα κ θερμαινόμενα καθίσματα κ τιμόνι, πιο πολύ για τον προφυλακτηρα

Στάλθηκε από το WAS-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το θερμαινομενο τιμονι δεν το δινουν πλεον στην ελλαδα,μου το κοψανε και μενα...αντε με το καλο να το δεχτεις οπως το θες.προσπαθησε να βαλεις το ψηφιακο κοντερ γιατι ειναι μεγαλη ευκολια να βλεπεις τα παντα μπροστα σου και οχι να αποσπασε με την κεντρικη οθονη.

Link to comment
Share on other sites

το θερμαινομενο τιμονι δεν το δινουν πλεον στην ελλαδα,μου το κοψανε και μενα...αντε με το καλο να το δεχτεις οπως το θες.προσπαθησε να βαλεις το ψηφιακο κοντερ γιατι ειναι μεγαλη ευκολια να βλεπεις τα παντα μπροστα σου και οχι να αποσπασε με την κεντρικη οθονη.
Για τον προφυλακτήρα πιο πολύ με ενοιαζε, τα θερμαινόμενα είναι άχρηστα για εμας

Στάλθηκε από το WAS-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

o προφυλακτηρας γινεται να του βαλεις το off road και να εχει την μεγαλυτεργ γωνια εξοδου ,αν το λεω σωστα κιολας.

επισης στην ερωτηση για τα μπροστινα φωτα.δεν το ξερω ακριβως αν οι ψειρες ειναι λεντ γιατι εμενα η ενημερωση που ειχα ηταν χαλια .φωτα με led μεσαια σκαλα πχ 750 ευρο και φωτα λεντ παντου μεγαλη μεσαια,στορφης κτλ και drl led 1500.;πηρα το μεγαλο πακετο να τελιωνω.σε εμενα δεν εχω δει να εχει ψειρες με απλες λαμπες.επισης ηξερα οτι δεν μπαινουν στο μετα και για αυτο τα πηρα απτην αρχη.1000 κανει ο κινεζος με μονο στην μεσαια σκαλα led νομιζω και δεν στριβουν με το τιμονι πχ ουτε μαλλον θα εχεις φωτα να αναβουν καθε φορα που στριβεις το τιμονι.το εχω παρατηρησει γιατι οταν το βαζω στην επιλογη βουνο στην τετρακινηση μου αναβει τα πλαινα φωτα απο μονο του.που σημαινει για σενα που θες offroad μαλλον θα ειναι χρησιμο κατι τετοιο.

 

το χειμερινο πακετο αν σου ειναι αχρηστο μην το βαλεις.εμενα εχει σκοπο και το χω βαλει και στα 2 που εχω.

ο προφυλακτηρας παει με το offroad kai οχι με το χειμερινο πακετο που περιλανβανει τα θερμαινομενα καθησματα μονο για ελλαδα.

 

η καμερα οπισθοπορειας ειναι πολυ καλη και ισχυει και η διαγραμμιση που εχει για την αποσταση,την προτεινω 100%

Edited by XIONOULIS
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago , XIONOULIS said:

ετοιμαζομαστε σωστα για την εθνικη.....

ay61pv.jpg


gg5GxV.jpg


dshbH0.jpg


V0c3Vw.jpg


solZwC.jpg


Jcf5Tj.jpg

 

 

Φίλε μου καλορίζικο το εργαλείο σου. Μπορείς να μου δώσεις περισσοτερες πληροφορίες  για τις μεμβράνες στο καπό (τιμή, σε ποιον τις εβαλες)?

Link to comment
Share on other sites

περισσοτερες πληροφοριες για ποιοτητα και επιλογες στο λινκ .ειναι paint protection..

 

http://premiumshield.com/shop-film-kits/?_method=GET&vehicle_library_id=2&vehicle_year=2018&vehicle_make=VOLKSWAGEN&vehicle_model=TIGUAN&vehicle_trim=R+LINE&vehicle_type=SUV

 

to μαγαζι ειναι το 3dcarbon.gr παιζει και να ειναι απτους καλυτερους στην αθηνα...

Edited by XIONOULIS
Link to comment
Share on other sites

Με γειες..Το αμάξι είναι πανέμορφο..:thumbsu:

Το έντυσες ολόκληρο το αμάξι με μεμβράνη προστασίας χρώματος ή μόνο το καπό?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

o προφυλακτηρας γινεται να του βαλεις το off road και να εχει την μεγαλυτεργ γωνια εξοδου ,αν το λεω σωστα κιολας.
επισης στην ερωτηση για τα μπροστινα φωτα.δεν το ξερω ακριβως αν οι ψειρες ειναι λεντ γιατι εμενα η ενημερωση που ειχα ηταν χαλια .φωτα με led μεσαια σκαλα πχ 750 ευρο και φωτα λεντ παντου μεγαλη μεσαια,στορφης κτλ και drl led 1500.;πηρα το μεγαλο πακετο να τελιωνω.σε εμενα δεν εχω δει να εχει ψειρες με απλες λαμπες.επισης ηξερα οτι δεν μπαινουν στο μετα και για αυτο τα πηρα απτην αρχη.1000 κανει ο κινεζος με μονο στην μεσαια σκαλα led νομιζω και δεν στριβουν με το τιμονι πχ ουτε μαλλον θα εχεις φωτα να αναβουν καθε φορα που στριβεις το τιμονι.το εχω παρατηρησει γιατι οταν το βαζω στην επιλογη βουνο στην τετρακινηση μου αναβει τα πλαινα φωτα απο μονο του.που σημαινει για σενα που θες offroad μαλλον θα ειναι χρησιμο κατι τετοιο.
 
το χειμερινο πακετο αν σου ειναι αχρηστο μην το βαλεις.εμενα εχει σκοπο και το χω βαλει και στα 2 που εχω.
ο προφυλακτηρας παει με το offroad kai οχι με το χειμερινο πακετο που περιλανβανει τα θερμαινομενα καθησματα μονο για ελλαδα.
 
η καμερα οπισθοπορειας ειναι πολυ καλη και ισχυει και η διαγραμμιση που εχει για την αποσταση,την προτεινω 100%
Μια ερώτηση, θερμαινόμενο τιμόνι έχεις; κ αν έχεις δουλεύει μόνο σε συνδυασμό με το κάθισμα ή κ χωριστά;

Στάλθηκε από το WAS-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το θερμαινομενο τιμονι αφαιρεθηκε επισημα απτο winter πακετο γιατην ελλαδα γιατην εκδοση rline...ετσι μου εστειλαν εμενα προσωπικα και μου το αλλαξανε απτην αντιπροσωπεια .μετα την 47 βδομαδα του 2017,

 

το αμαξι φετος ντυθηκε ολη η μουρη .οποιος ακολουθησει το λινκ θα δει οτι ερχεται κιτ για το τιγκουαν με ολα τα μπροστα κομματια..φτερα,καπο,προφυλακτηρες ,σημα.η μασκα δεν γινεται γιατι στο νικελ δεν κανει καλη κολληση.αλλα τα υπολοιπα οκ.

πλαινες πορτες και πισω δεν εβαλα,δεν υπαρχει επισημα κιτ για αυτα αλλα αμα το ζητησεις στο κανει απο μονος του φανταζομαι με το μετρο.

εβαλα το μαυρο και εξσφαλισα τουλαχιστον και το ουρανο απο κουτσουλιες..

τις πορτες θα τι κανω του χρονου και το πορτ μπαγκαζ.

Link to comment
Share on other sites

ηρθαν και τα σκιαδια αλλα ειμαστε σε διαπραγματασεις με αγγλια για επιστροφη .εοχυν πετυχει τα πλαινα παραθυρα σωστα αλλα τα μικρα και το πισω ειναι απο αλλο τιγκουαν ποιο μεγαλο. μαλλον.η ποιοτητα εφαμιλλη του αυθεντικου στην μιση τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Για να τα βαλω σε μια σειρα ...ξεκιναω εδω βημα βημα κ μου λες αν κατι ειναι λαθος. Βημα 1 5f information 

Screenshot_2018-04-29-11-37-14.png

Screenshot_2018-04-29-11-46-52.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.