Jump to content
SRFM

ΛΑΜΠΕΣ ΠΙΝΑΚΙΔΑΣ

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, πρόσφατα αγόρα ένα Golf και θέλω να αλλάξω τις λάμπες του πλαισίου πινακίδας. Έχω δοκιμάσει να βάλω led με canbus μονό και διπλό και εξακολουθεί να μου ανάβει το error στο dashboard και στην κεντρική οθόνη λέγοντας να ελέγξω τις λάμπες του πλαισίου πινακίδας. Επικοινώνησα και με την αντιπροσωπεία και μου είπαν πως δεν μπορούν να βρουν εργοστασιακές λάμπες led. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος που να αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα ή να γνωρίζει την λύση;

Link to comment
Share on other sites

Φτηνη επιλογη σε ιμιτασιον εδω

 

Ακριβη επιλογη - γνησια εδω

 

Κωδικος ανταλακτικου ειναι: 1K8943021 . Ισως με λιγο παραπανω ψαξιμο βρεις και φτηνοτερες επιλογες.

 

Προσωπικα εχω βαλει τα γνησια και εμεινα πολυ ευχαριστημενος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή επιλογή και τα 2 φωτιστικά 

 

Τα πρώτα που έχει βάλει ό φίλος pettros είναι πολύ καλή επιλογή. 

Είχα βάλει κάτι αντίστοιχα στο Ford που είχα, αυτά από το ebay που κυκλοφορούν εχουν το καλό ότι βγάζουν πολύ περισσότερο φως Σε σχέσει με τα εργωστασικα φώτα led.

 

Στο Passat έχει φώτα led σαν και αυτά στο 2link  

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , SRFM said:

Εντάξει. Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια! Θα τα παραγγείλω!

Εχω πάρει απο τον tsokasound Καλλιθέα, δυο λεντ τύπου βαρελακι(δεν θυμαμαι ποσα cm),canbus.για τιμη παρε τηλ καθως παλι δεν θυμάμαι, δεν εχω κανενα πρόβλημα εχει ψύκτρες πανω, και φωτίΖει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Στις παλφονιέρες της πινακίδας δεν έχει νόημα τοποθέτηση μόνο λαμπάκια led, ότι και να μπει καίγεται σε πολύ σύντομο χρόνο, στο γκόλφ 5 είχα δοκιμάσει τρία διαφορετικά ζευγάρια και κανένα δεν κράτησε πάνω απο 3.000 χλμ. με αναμμένα φώτα. Η πιο αποτελεσματική λύση είναι τα γνήσια led με αντιστάσεις για μοντέλα απο το 6 και μετά, στο 5αρι δεν είχα θέμα (μοντ. 04).

Link to comment
Share on other sites

Σου έχει δώσει σύνδεσμο ο pettros  , υπολόγισε περίπου 35 ευρώ για τις παλφονιέρες και περίπου 10 με 15 για τις αντιστάσεις plug&play.

Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2018 at 7:29 ΜΜ, SRFM said:

Ωραία ευχαριστώ πολύ!

Σας βάζω φωτογραφία από τα δικά μου φωτιστικά πινακίδας που είχα αγοράσει για το προηγούμενο αμάξι που είχα.

 

 

20180316_205842.jpg

 

Από αριστερά είναι το φωτιστικό με λάμπες led can bus , 

Και απο δεξιά είναι το μαμά φωτιστικό με μία λάμπα Τ10 (W5W) CAN BUS 

 

Νομίζω ότι  είναι εμφανείς η διαφορά που έχει έχουν μεταξύ τους. Ακόμα και την μέρα.

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , SRFM said:

Όντως! Τεράστια διαφορά!

Και έχει και διαφορά Ακόμα και από τα εργοστασιακα φωτιστικά της vw.

 

Εγώ που έχω στο Passat τα led της vw και με αυτά που βλέπετε στην φωτογραφια, αυτά που αγόρασα από το eBay έχουν διαφορά στο φως.

 

Σας να βάζω και μια φωτογραφία σε απόλυτο σκοτάδι.

20180304_030851.thumb.jpg.c875292a0c149daf3a33490b37bee351.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 17/3/2018 at 12:51 ΜΜ, SRFM said:

Φαίνεται τέλειο!

Το βράδυ είναι λες και έβαλε λάμπες φθορίου στο πίσω μέρος.:rock:

 

Έχει και αντίστοιχα φωτιστικά σαν αυτά στην πινακίδας τα οποία είναι και για το πορτ μπαγκάζ του αμαξιού. 

 

https://www.ebay.com/itm/2x-Canbus-LED-Number-License-Plate-Light-For-VW-GOLF-GTI-MK4-MK5-MK6-PASSAT-POLO/202184304726?hash=item2f131fa856:g:C3YAAOSwHtJaeQk~&vxp=mtr

 

https://www.ebay.com/itm/For-VW-Jetta-MK5-5-Passat-B5-5-Sedan-B6-Wagon-LED-Number-License-Plate-Lights/172788769856?epid=6005271791&hash=item283b036440:g:MkIAAOSw3h1ZSIcw&vxp=mtr

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Προσπάθησα να μπω στους συνδέσμους που παραθέσατε πιο πάνω για να κάνω και εγώ παραγγελία αλλά δυστυχώς the listing has been removed. Δεδομένης της κατάστασης με την καθυστέρηση των μεταφορών διεθνώς, μήπως γνωρίζει κανείς που μπορώ να τα βρω από Ελλάδα;

Ευχαριστώ!

Edited by Foteini
Link to comment
Share on other sites

για πινακίδες vw εδω.

 

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=License+Plate+Light+For+VW&_sacat=0

 

 

για ελλαδα ΑΝ τα βρεις , πολη πιθανον να ειναι και 50% επανω η τιμη τους, σε σχεση με το ebay.

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Να λάβω υπ'όψιν μου κάποιες απαντήσεις σχετικά με ενσωματωμένη αντίσταση για να μην καούν κτλπ;

Επίσης σε τι SMD θα ήταν ικανοποιητικο ώστε να μην είναι πολύ δυνατά;

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να αλλάξω μόνο τα φώτα μέσα στο plate από το να το πάρω όλο μαζί με τα ledακια;

Αν ναι, έχω βρει πάρα πολλά σε skroutzομάγαζα αλλά δεν ξέρω ποιό θα ήταν καλύτερο.... γιατί θέλω να αλλάξω και της πλαφονιέρας, ντουλαπάκια κτλπ...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αλλάξεις μόνο τα λαμπάκια.

 

Αλλά θα πρέπει να είναι canbus ότι και να επιλέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.