Jump to content
Akisflopassat

Passat

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά έχω ένα passat to 2.0 diesel dsg σασμαν 2009 μοντέλο το οποίο χρησιμοποιώ ως ταξί...Το τελευταίο καιρό το αμάξι δουλεύει στις 1000 στροφές στο ρελαντί με μια μικρή κάπνα από την εξάτμιση και όταν το σβήνω δουλεύει το βεντιλατερ... Υπέθεσα ότι έχω θέμα με το φίλτρο σωματιδίων (dpf) αλλά παρόλο που το έκανα αναγέννηση στην εταιρεία μέσω διαγωνιστικού ξανά το ίδιο...Δεν ανάβει κάποια ένδειξη στο καντράν και δν ξέρω τι να κάνω..Είναι το dog ή κάτι άλλο???Παρακαλώ πολύ την γνώμη σας  όποιος γνώριζει...

Link to comment
Share on other sites

Μπούκωσε μάλλον. Μόνο εντός πόλης δουλεύεις ?

Δοκίμασες να το βγάλεις εθνική να το σκίσεις καθόλου ?

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago , nikdev said:

Μπούκωσε μάλλον. Μόνο εντός πόλης δουλεύεις ?

Δοκίμασες να το βγάλεις εθνική να το σκίσεις καθόλου ?

Φίλε μου καλησπέρα...Όχι δν το δουλεύω μόνο στην πόλη κάθε μέρα σε επαρχιακό δρόμο 60 χιλιόμετρα και το πατάω...Το αμάξι δεν χάνει σε γκάζια όμως καθόλου..Και από την αντιπροσωπεία μου λένε ότι το dog το βγάζει καθαρό δεν ξέρω τι να κάνω...

On 6/3/2018 at 6:23 ΜΜ, Akisflopassat said:

Καλησπέρα παιδιά έχω ένα passat to 2.0 diesel dsg σασμαν 2009 μοντέλο το οποίο χρησιμοποιώ ως ταξί...Το τελευταίο καιρό το αμάξι δουλεύει στις 1000 στροφές στο ρελαντί με μια μικρή κάπνα από την εξάτμιση και όταν το σβήνω δουλεύει το βεντιλατερ... Υπέθεσα ότι έχω θέμα με το φίλτρο σωματιδίων (dpf) αλλά παρόλο που το έκανα αναγέννηση στην εταιρεία μέσω διαγωνιστικού ξανά το ίδιο...Δεν ανάβει κάποια ένδειξη στο καντράν και δν ξέρω τι να κάνω..Είναι το dog ή κάτι άλλο???Παρακαλώ πολύ την γνώμη σας  όποιος γνώριζει...

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα πήγα για ακόμα μια φορά στο συνεργείο και το βάλαμε στο διαγνωστικό και βγάζει πρόβλημα στο βεντιλατερ 2...Το παρήγγειλα για να το αλλάξω λέτε να ήταν από αυτό το πρόβλημα???

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια μικρή αμφιβολία για το βεντιλατέρ το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα άλλαξα το 2 βεντιλατερ και το αμάξι έχει το ίδιο πρόβλημα το βάλαμε στο διαγνωστικό και βγάζει δυσλειτουργία egr...Θέλει αλλαγή ή μόνο καθάρισμα?? Λέτε να είναι από αυτό ή θα συνεχίσω να αλλάζω πράγματα?

Link to comment
Share on other sites

Δωσε το βεντιλατερ πισω βαλε ενα προγραμμα με καταργηση της egr.

Ο καθαρισμος δεν ειναι μονιμη λυση και ξανα εμφανιζει προβλημα. Η δε αγορα της ακριβη ως καινουργια.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς να δώσω το βεντιλατερ πίσω??Τσάμπα το άλλαξα πιστεύεις ότι δν είχε πρόβλημα?? Η αγορά καινούργιας έχει γύρω στα 120 € ενώ το πρόγραμμα για να την ακυρώσω θα κοστίσει κοντά  στα ίδια λεφτά... Έχω ακόμα μια egr από προηγούμενη μηχανή...Θα ταιριάζει να την κουμπωσω??

Link to comment
Share on other sites

Εσύ δεν γράφεις ότι, δεν λύθηκε με την αλλαγή ? άρα τσάμπα το βαλε το συνεργείο.

 

Δώστο πίσω και βάλε μια egr. Με το πρόγραμμα τελειώνεις με το θέμα egr.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω αδερφέ ότι τσάμπα το βαλε αλλά υποτίθεται ότι το έβγαζε  σαν βλάβη...Ξέρεις τι φοβάμαι?? Μήπως  πειράξω και την egr και εμφανίσει κάτι  άλλο...Μήπως καταλαβαίνει κάποιος από αυτά που μου κάνει αν έχει σχέση με την egr???Καλή Ανάσταση σε όλους 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Akisflopassat said:

Τι να είναι μπουκωμενη αδερφέ  το pdf???

Για την egr το έγραφα. Και επισης αν είναι σε καλή κατάσταση ή οχι

Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2018 at 6:23 ΜΜ, Akisflopassat said:

Καλησπέρα παιδιά έχω ένα passat to 2.0 diesel dsg σασμαν 2009 μοντέλο το οποίο χρησιμοποιώ ως ταξί...Το τελευταίο καιρό το αμάξι δουλεύει στις 1000 στροφές στο ρελαντί με μια μικρή κάπνα από την εξάτμιση και όταν το σβήνω δουλεύει το βεντιλατερ... Υπέθεσα ότι έχω θέμα με το φίλτρο σωματιδίων (dpf) αλλά παρόλο που το έκανα αναγέννηση στην εταιρεία μέσω διαγωνιστικού ξανά το ίδιο...Δεν ανάβει κάποια ένδειξη στο καντράν και δν ξέρω τι να κάνω..Είναι το dog ή κάτι άλλο???Παρακαλώ πολύ την γνώμη σας  όποιος γνώριζει...

 

Πόσα χιλιομετρα έχει το αμάξι???

 

Μπορεί να θέλεις αλλαγή φίλτρο DPF, για την EGR μπορείς να κάνεις μια αρχεί να καθαρίσεις την EGR και να δεις τι και πώς θα κάνει το αμάξι.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.