Jump to content
BlueMotionΧάρης

Bluemotion Polo 1.0 TSI του 2015 είναι 6R ή 6C?

Recommended Posts

Καλησπέρα σας !

 

Όπως αναφέρω και στο τίτλο έχω το Bluemotion Polo 1.0 TSI 95 Hp του 2015.

Τόσο καιρό δεν έχω καταλήξει ποια από τις 2 εκδόσεις είναι (6R ή 6C) !!!

 

Στο google διαβάζω ότι:

The Polo 6R was facelifted in 2014 and is now known as the Polo 6C. With this came subtle exterior styling such as redesigned bumpers. The interior was re-vamped which now includes a touch screen as standard and a new steering wheel. The facelift Polo adds technology such as Automatic Post-Collision Braking System as standard across all model lines. It also has CarPlay and Android Auto support since June 2015.

 

Εμένα έχει touch screen και δερμάτινο τιμόνι,Automatic Post-Collision Braking System,CarPlay and Android Auto support. Αλλά δεν έχει τις γρίλιες από χρώμιο και τις αλλαγές στα φανάρια και πίσω προφυλακτήρα.

 

Ο αριθμός πλαισίου μου αναφέρει ενα 6R κάπου ανάμεσα σε όλο τον κωδικό αλλά μπορεί να είναι και τυχαίο.

Η άδεια κυκλοφορίας μου αναφέρει επίσης 6R. Παρ όλα αυτά εγώ το καλοκαίρι του 2015 το πήρα.

Το μόνο που λέει 6C είναι το βιβλίο service μου στην πρώτη σελίδα !

 

Το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι εγώ δεν έχω κάποια normal έκδοση να μπορώ να καταλάβω τις διαφορές τους φως φανάρι .. Αλλά έχω τη bluemotion ! Η οποία έβγαινε 2014-2015 και ίσως βγήκε σε μόνο μία έκδοση ..

Δεν είχε δηλαδή ποτέ διαφορές από 6R σε 6C.. Αλλά και πάλι αυτό δεν αναιρεί ότι πρέπει να ξέρω ποια ακριβώς έκδοση έχω ... !

 

Έχετε κάποια ιδέα πως μπορώ να το ξέρω σίγουρα ? Μόνο να πάρω τη VW σκέφτομαι και να τους δώσω αριθμό πλαισίου μπας και μου πουν.

 

Note ! Έβαλα το ποστ σε αυτό το section γιατί αν μάθω επιτέλους τι στο καλό έκδοση έχω , να κάνω και την επόμενη μου ερώτηση που είναι αν η μπροστινή μάσκα του προφυλακτήρα  είναι ίδια σε 6R και 6C.

Edited by BlueMotionΧάρης
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Αυτό έχεις βρει, ε;

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Volkswagen_Polo

Ουσιαστικά, η facelift είναι η 6C. Μπορεί να έχει να κάνει με αυτό που αναφέρεις με τη bluemotion έκδοση. Πάντως ο κινητήρας 1.0 TSI μπήκε στο Polo στο 6C.

Η μπροστινή μάσκα σε 6R & 6C είναι διαφορετική, εσυ όμως έχεις την bluemotion, διαφορετική μάσκα και από τα δυο.

Με προβλημάτισες, ξέρω πως έχω τη facelift επειδή έχω τον νέο κινητήρα 1.4 TDI, αλλά θα κοιτάξω και τη δικιά μου έκδοση.

 

Edit: κοίταξα την άδεια & τον αριθμό πλαισίου, γράφει & εμένα 6R.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !

Ναι φίλε μου αυτό το άρθρο είχα διαβάσει και γω αλλά δε με βοηθάει και σε τίποτα... Δε λέει ξεκάθαρα κάτι

 

Όσο για τη μάσκα ναι εμφανισιακά είναι σίγουρα διαφορετικές... Αυτό που με νοιάζει είναι αν είναι ίδιες σε σχήμα,κουμπώματα και τέτοια..

Απλά εγώ επειδή έχω προχωρήσει σε κάποιες βελτιώσεις και θέλω να βάλω μια εισαγωγή της προκοπής , δε μου αρκεί η κλειστή μάσκα του bluemotion που έχω και ψάχνω μία με γρίλιες όπως του απλού 1,2-1,4 ή έστω και του gti άμα ξηλώσω το σήμα και την κόκκινη γρίλια... Αλλιώς τελείως aftermarket ..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.