Jump to content
giannisma

Βοήθεια με service Leon 5f 1.2 TSI

Recommended Posts

Καλή σας ημέρα και καλώς σας βρήκα στο κλαμπ.

Αγόρασα ένα Leon 5f dsg 2013 1.2 105ιππους με 55.000.

Αν και Αθήνα(εγω) το αυτοκίνητο κυκλοφορεί Κρήτη και κάνει λιγοστά χλμ.

Μόλις κατέβω  διακοπές σε μερικες εβδομαδες θα κάνω το σέρβις των 60.000 στην αντιπροσωπεια,μην έχω τρεξίματα το καλοκαίρι.

 

Πήρα τηλ στην αντιπροσωπεια (βενερης)και μου είπαν το σέρβις περιλαμβάνει λάδια,φίλτρα,μπουζι και αλλαγή υγρό φρένων λόγο πέρας 4ετιας.τιμη γύρω στα 350ευρω.

Από γνωστό επιβεβαίωσα ότι τα παιδιά που δουλεύουν είναι οκ και όχι σα να κάνουν αγγαρεία (μερσεντεσ γαρ).ο λόγος που επιλέγω αντιπροσωπεία είναι ότι δεν έχει πάει ποτέ το αμάξι απ τον πρώτο ιδιοκτήτη συν ότι στέκει μια αναβάθμιση στο κιβώτιο.οχι αλλαγή λαδιού από συνθετικό σε μινεραλ όμως απο την μεγαλη ανακληση..μεχρι τις 55.000 έχει μόνο αλλαγές λαδιών και φίλτρου λαδιού συν μια μπαταρία τίποτα άλλο.μεχρι εδώ όλα καλά.

 

Με προβληματίζει ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΟ από όλα το σέρβις του DSG7 (q200 νομιζω). λάδι του μεκστρονικ δεν το πειράζω στα σίγουρα.εξωτερικο συνεργείο μου λέει να αλλάξω την βαλβολινη τώρα στις 60.000 ενώ στην αντιπροσωπεια του γράφει στις 120.000 στο σύστημα ενώ άλλοι σε φόρουμ λένε για αλλαγή Πότε όπως το μεκστρονικ επειδή είναι ξηρού τύπου..δεν με νοιάζει τόσο το ποσό της αλλαγής προληπτικά αλλά ακούω ότι αν δε γίνει σωστά η δουλειά και μπει πχ 2 λίτρα και έχεις 100μλ συν πλην που μενουν μεσα μπορεί να υπολειτουργεί το κιβώτιο..ετσι φοβάμαι το να μπω σε προβλήματα.

 

Θα ήθελα λοιπόν από κάποιον που κατέχει το θέμα,να με διαφωτίσει με το dsg γιατί δε ξέρω τι να κάνω..φοβαμαι μη μπω σε προβλήματα και τρέχω 300κμ πήγαινε έλα στο συνεργείο...

Όποια άλλη πρόταση κλπ για το σέρβις ΔΕΚΤή.. 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε λάδια στο DSG σου τα χιλιόμετρα είναι αρκετά. Μόνο καλό θα κανείς.


Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν , SkyNet said:

Άλλαξε λάδια στο DSG σου τα χιλιόμετρα είναι αρκετά. Μόνο καλό θα κανείς.


Sent from my iPad using Tapatalk

Το θέμα είναι η αντιπροσωπεία μου λέει να μη κάνω τίποτα μέχρι τις 120.000 τα βιβλία ποτέ επειδή είναι ξηρού τύπου..Επισης Φοβάμαι περισσότερο το θέμα ποσότητα αν μπει παραπάνω παρακάτω και έχω πρόβλημα; Αυτό με κωλονει

Link to comment
Share on other sites

Μια αλλαγή είναι, μην το κάνουμε τραγικό. Αν δεν ξέρουν στην αντιπροσωπεία να το κλείσουν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.