Jump to content
Παναγιώτης Σταμ

Τρίξιμο στην πόρτα του οδηγού !

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλές γιορτές.

Στις 14 Μαρτίου 2018 έγινα και εγώ ιδιοκτήτης αυτοκινήτου Volkswagen.Συγκεκριμένα αγόρασα το νέο Volkswagen Polo (έκδοση beats 1.0 TSI 95 PS) και το πρόβλημά μου είναι ένα τρίξιμο στην πόρτα του οδηγού,το οποίο είναι άκρως ενοχλητικό,με αποτέλεσμα κάθε φορά που ακούω μουσική ή πέφτω σε καμιά λακούβα (στην Ελλάδα είμαστε μην το ξεχνάμε) να αποσπάται η προσοχή μου και να μην ευχαριστιέμαι το καινούριο μου αυτοκίνητο.

Επισκέφτηκα την αντιπροσωπεία της περιοχής μου (Ρόδος) και μου πρότειναν να κρατήσουν το αυτοκίνητο για να το τσεκάρουν αλλά αρνήθηκα.Ο λόγος που αρνήθηκα είναι ότι δεν θέλω να αρχίσουν να βγάζουν τα πλαίσια της πόρτας απο ένα αυτοκίνητο που καλά καλά δεν έκλεισε μήνα και θεώρησα πιο σωστό να απευθυνθώ σε κάποιο forum (καλή ώρα) για να δώ αν υπάρχουν και άλλοι με το ίδιο πρόβλημα.

Εσείς τι προτείνετε;

 

Υ.Γ

Έχω εγγύηση 4 χρονια.

 

Ευχαριστώ !

Edited by Παναγιώτης Σταμ
Link to comment
Share on other sites

Να το πας στην αντιπροσωπεια. Αν μετα βρεις καποιο ελλατωμα τους το πας και τους καντιλιαζεις!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ήταν και κάτι γνωστοί μου εκείνη την στιγμή στο συνεργείο της αντιπροσωπείας,μου πρότειναν να το αφήσω για κανένα 2μηνο-3μηνο ακόμα και αν συνεχιστεί το πρόβλημα τότε ναι να το πάω.

Edited by Παναγιώτης Σταμ
Link to comment
Share on other sites

εχεις εντοπισει απο ποιο σημειο της πορτας ακους τον θορυβο?ανοιξε την μονος σου αμα δεν εχεις εμπιστοσυνη σε αυτους ...το you tube ειναι γεματο απο how to...δεν ειναι νασα παντως καπακοτα κλιπς ειναι δεν σπανε και συνηθως και 5 βιδες τορξ..

ετσι νομιζα και εγω για νασα και οτι δεν πιανουν τα χερια μου και κατεληξα να το κανω για πλακα πλεον...τιποτα μα τιποτα δεν ειναι....

Edited by XIONOULIS
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να σχετίζεται με το παράθυρο και τον γρύλο.Ο θόρυβος ακούγεται απο το πάνω μέρος της πόρτας (πάνω απο το χερούλι).

 

Link to comment
Share on other sites

Δες κλειδαρια μηπως χαλαρωσε.

Μετα πρεπει να ανοιξεις πορτα να δεις το τζαμι αν ειναι σταθερο στα σημεια που κρατιεται απο το γρυλλο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα το ίδιο θέμα και εγώ με το polo 6R που είχα το 2010.

 

Το θέμα δεν είναι ο γρύλος ούτε κάτι άλλο, το πρόβλημα είναι στον μηχανισμό που κρατά το τζάμι.

 

Η βίδες που έχει που κουμπώνει στην πόρτα έχουν χαλαρωσει αν πάρεις ένα κλειδί και της σφυξεις θα σταματήσει.

 

Το 2010 στα πλαίσια της εγγύησης μου άλλαξαν το μηχανισμό από την μεριά του οδηγού χωρίς ουσιαστικά να έχει πρόβλημα. 

 

Το μόνο που ήθελε ήταν σφυξειμο η βίδες και τέλος.

 

Μετά από λίγες ημέρες μου έκανε το ίδιο ακριβώς και η πόρτα του συνοδηγού . Τότε δεν πήγα στην vw γιατί είδα πως έβγαλαν την ταπετσαρία και έτσι της έβγαλα εγώ μόνος μου και εσφυξα όλες της βίδες και τέλος! 

 

Στα 4 χρόνια που είχα το αμάξι δεν ξανά έκαναν ούτε κιχ...!!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη για την καθυστέρηση.

Τελικά το πρόβλημα ήταν η πλεξούδα των καλωδίων η οποία ηταν χαλαρή και 'έπαιζε'.

Την σφίξανε και όλα πλέον είναι εντάξει. :)

 

Σας ευχαριστώ όλους! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

είμαι κάτοχος του T-Cross 1.0 95 από το Σεπτέμβριο.Έχω κάνει 3000 χλμ και η πόρτα του οδηγού έχει αρχίσει και τρίζει σαν να κοπανάνε πλαστικά από μέσα.Επίσης στη ζώνη ακούγεται ένας ήχος σαν τριγμός.Επίσης μετά τα 120 μου ακούγεται ενας τριγμός στο κάτω μέρος του τιμονιού σαν να ακουμπάνε πλαστικά που όταν το πιέζω το σημείο σταματάει.Ακόμα μερικές φορές όταν έχω ενεργοποιημένο το A/C ανάβει η ανακύκλωση από μόνη της. Θα ήθελα σας παρακαλώ να ακούσω γνώμες πριν πάω στην αντιπροσωπεία

Link to comment
Share on other sites

Η πορτα θα την ανοιξει η αντιπροσωπεια να δει τι εχει γινει οπως και το πλαστικο στο τιμονι.το καλο στο τιμονι ειναι οτι βρηκες που "κοπαναει" αφου το πιανεις και σταματαει.
οταν ανοιγεις a/c και ανοιγει η ανακυκλωση πατησε την να κλεισει μετα σβησε το a/c και μετα off τελειως ολο το συστημα.μετα ανοιξε το a/c θα στο ξανακανει?

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2019 at 5:18 AM, diver86 said:

Η πορτα θα την ανοιξει η αντιπροσωπεια να δει τι εχει γινει οπως και το πλαστικο στο τιμονι.το καλο στο τιμονι ειναι οτι βρηκες που "κοπαναει" αφου το πιανεις και σταματαει.
οταν ανοιγεις a/c και ανοιγει η ανακυκλωση πατησε την να κλεισει μετα σβησε το a/c και μετα off τελειως ολο το συστημα.μετα ανοιξε το a/c θα στο ξανακανει?

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Καλημέρα και συγγνώμη για την καθυστέρηση φίλε μου,

πήγα χτές στην αντιπροσωπεία άνοιξαν τις πόρτες τελικά ήταν οι τσιμούχες που ακουγόντουσαν,τις σφίξανε και τις ψεκάσανε. Στο a/c σύμφωνα με όσα μου είπες δεν ξανάνοιξε η ανακύκλωση και τέλος βγάλανε και το γύρω γύρω απο το πλαστικό στο τιμόνι και το ψεκάσανε και αυτό.Θέλω να ελπίζω τέλος καλό όλα καλά  αφού δεν ακούγεται τίποτα πλέον 2 μήνες το χω το αμάξι..

Link to comment
Share on other sites

On 20/11/2019 at 8:06 ΠΜ, Nikos1986 said:

Καλημέρα και συγγνώμη για την καθυστέρηση φίλε μου,

πήγα χτές στην αντιπροσωπεία άνοιξαν τις πόρτες τελικά ήταν οι τσιμούχες που ακουγόντουσαν,τις σφίξανε και τις ψεκάσανε. Στο a/c σύμφωνα με όσα μου είπες δεν ξανάνοιξε η ανακύκλωση και τέλος βγάλανε και το γύρω γύρω απο το πλαστικό στο τιμόνι και το ψεκάσανε και αυτό.Θέλω να ελπίζω τέλος καλό όλα καλά  αφού δεν ακούγεται τίποτα πλέον 2 μήνες το χω το αμάξι..

Τελικά όλα εντάξει με το T-Cross  σου ξαναβγάλεκάποιο πρόβλημα; 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.