Jump to content
Guest paokara4

Ανακατασκευη η Αντικατασταση Κινητηρα

Recommended Posts

Guest paokara4

Καλησπερα εχω κανει πολλα χιλιομετρα 400.000 περιπου τι προτεινετε Ανακατασκευη η Αντικατασταση κινητηρα εχω τον 1.4, ουτε κυβικα θελω να αλλαξω ουτε το αμαξι οπως εχει ευχαριστω ο κινητηρας ειναι ο BCA

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει πρώτα να ελέγχει η φθορά κυλίνδρων, στρόφαλου και εκκεντροφόρων. Αν είναι μέσα στα πλαίσια που δίνει η VW εννοείται γενική επισκευή κινητήρα. 

Είμαι κατά του ρεκτιφιέ.

Edited by tsikis007
Link to comment
Share on other sites

Μέτρα ένα οβαλ κυλίνδρων να δεις τι ελατήρια πιστονιών θα βάλεις και συνεχίζεις με

κεφαλή :

Οδηγούς βαλβίδων και τσιμουχάκια κλπ.

 

Ρεκτιφιέ θα πρέπει να λύσει το μοτέρ να μετρήσει τα πάντα.

Έχε υπόψη ότι θέλει λεφτά νατο κάνεις όπως πρέπει. Δεν θα λύσεις πχ και θαφήσεις αντλία λαδιού 400Κ μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις σκοπό να το κρατήσεις και είσαι δεμένος προχώρα, αλλιώς δεν αξίζει.

Βέβαια μην νομίζεις ότι τα μεταχειρισμένα έιναι λουλούδια, 9/10 είναι φόλες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σου λέει ο άνθρωπος μήπως κάτσει καμιά ευκαιρία μοτέρ που είχε 120Κ έτσι δεν λένε αυτά που πουλάνε οι μαντράδες?

Link to comment
Share on other sites

Guest paokara4
8 hours ago , nikdev said:

Σου λέει ο άνθρωπος μήπως κάτσει καμιά ευκαιρία μοτέρ που είχε 120Κ έτσι δεν λένε αυτά που πουλάνε οι μαντράδες?

Ετσι ακριβως αλλα ολα ειναι μουφες πηγα ειδα αλλα δεν μου γεμισαν το ματι προτιμω να παρω απο εξωτερικο τον κινητηρα παρα απο εδω που λεει ο λογος,μαλλον θα επισκευασω τον ιδιο αλλα αμα δεν παιρνει επισκευη δυστυχως ο μεταχειρησμενος ειναι μονοδρομος για εμενα και δεν θελω να δωσω το αμαξι ειμαι παρα πολυ δεμενος.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως αλλα ολα ειναι μουφες πηγα ειδα αλλα δεν μου γεμισαν το ματι προτιμω να παρω απο εξωτερικο τον κινητηρα παρα απο εδω που λεει ο λογος,μαλλον θα επισκευασω τον ιδιο αλλα αμα δεν παιρνει επισκευη δυστυχως ο μεταχειρησμενος ειναι μονοδρομος για εμενα και δεν θελω να δωσω το αμαξι ειμαι παρα πολυ δεμενος.


Τωρα μιλας πιο λογικα. Καλη επιτυχια!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι πως δε χρειαζεται να σου πω οτι αυτο που πας να κανεις ειναι λαθος και οτι το πιο φρονιμο

θα ηταν να το δωσεις οσο πιανει,να συμπληρωσεις αυτα που ειναι να δωσεις απο πανω για να το φτιαξεις και 

να παρεις ενα πενταρι εφ ες αι για παραδειγμα.

φανταζομαι ξερεις οτι ειναι χαζο να δενομαστε με λαμαρινες....και

οτι σκοπος ειναι να σε υπηρετουν και οχι το αντιθετο... :)

 

Link to comment
Share on other sites

AN είναι λειτουργικό ας το δώσει, αλλιώς θα πάει για απόσυρση.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να κλειδωσει, μολις τελειωσεις γραψε και τις εντυπωσεις σου


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest paokara4
1 hour ago , nikdev said:

Δεν χρειαζεται να κλειδωσει, μολις τελειωσεις γραψε και τις εντυπωσεις σου


Sent from my iPhone using Tapatalk

Βρηκα 2 ο ενας ειπε 920€ και ο αλλος 1100€, και οι 2 ειπαν βαλβιδες εισαγωγης/εξαγωγης, εμβολα, ρεκτιφιε, αντλια λαδιου,αντλια νερου, ιμαντας χρονισμου φλαντζες ,ο 1 ειπε 6 μηνες εγγηση και ο 2 1χρονο εγγηση με διαβεβαιωσαν οτι δεν θα καιει λαδι γιατι εχουν επισκευασει πολες φορες τετοιον κινητηρα,μου ειπαν κιολας να περασω να μετρισουν συμπιεση μπορει να μην χρειαζεται ακομα ρεκτιφιε

Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη λυση ειναι να το επισκευασεις, που να βρεις καλο μοτερ μετα απο 15 χρονια, ολα θα ειναι σαπια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.