Jump to content
_vwpolo_

polo 6R 1.2TSI. Που πήγαν τα λάδια;

Recommended Posts

Polo 1.2TSI manual. (2010) 127.000km

 

τελευταίο service έγινε τον Αύγουστο (τα καθιερωμένα + μπουζί +υγρά φρένων). από τότε έχω κάνει 9000Km.

πριν κάμποσο καιρό, δε θυμάμαι πότε ακριβώς, ρίχνω μια ματιά στη στάθμη του λαδιού και βλέπω ότι έχει πέσει αρκετά και μου κάνει εντύπωση μιας και τότε είχα κάνει μόνο 6000-7000Km από το service και την αλλαγή λαδιών. απ ότι θυμάμαι πρέπει να ήταν περίπου στη μέση της "σαγρέ" περιοχής.

κοιτάω σήμερα (9000Km πλέον από το τελευταίο service του Αυγούστου) και βλέπω με έκπληξη ότι ο δείκτης είναι στο κάτω μέρος της "σαγρέ" περιοχής. βασικά θέλει λάδι άμεσα.

δηλαδή μέσα σε ~6000κμ μου έκαψε το μισό λάδι και σε άλλα ~3000κμ μου έκαψε το άλλο μισό; :shok::shok:

 

το λάδι που είχα βάλει ήταν Castrol Edge Titanium FST LL 5W-30.

από τότε που πήρα το αυτοκίνητο, αν εξαιρέσουμε τις 2 πρώτες φορές (mobil1, δε θυμάμαι) έβαζα συνέχεια το ίδιο λάδι (castrol).

την τελευταία φορά, μόλις πριν το πάω για service είχα κοιτάξει τη στάθμη και ήταν μέσα στο "σαγρέ". ίσως είχε κάψει το 1/4. τότε είχα κάνει κάπου στα 13000κμ.

 

λάδια δε χάνει. το παρκάρω συνέχεια στο ίδιο σημείο στο σπίτι.

τι κάνουμε τώρα; εκτός από το να παραγγείλω κανένα 4λιτρο να το γεμίσω.

 

σίγουρα κάτι δε πάει καλά. οκ, υποτίθεται ότι τα VW καίνε λάδι. αλλά μέχρι τα 120,000κμ δε έκαιγε και τώρα ξεκωλώθηκε να καίει τόσο απότομα; η λογική υποδηλώνει βλάβη

να πάω να του ρίξουν μια ματιά; τι πιστεύετε;

να αλλάξω μάρκα λαδιού, δε βρίσκω νόημα

 

τα χιλιόμετρα που αναφέρω είναι στο περίπου αλλά δεν απέχουν από τα πραγματικά

Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψη μου συμπλήρωσε με λάδι κανονικά μέχρι το max. 

 

Και σημείωσε στα πόσα χιλιόμετρα έβαλες, και από εκεί και μετά παρακολουθήστε το , και βλέπει πως και τι κάνει.

 

Να έχεις ποιο σίγουροι εικόνα. 

 

ΥΓ

 

Για αυτό που λες ότι τα vw καίνε λάδι , για εμένα είναι μύθως..!!! 

 

Είχα και εγώ vw polo tsi 1.2  από Καινούργιο, 4 χρόνια που το είχα το αμάξι ΔΕΝ ΜΟΥ ΈΚΑΨΕ ΟΎΤΕ ΣΤΑΓΌΝΑ ΛΆΔΙ.

 

τον περασμένο μήνα πήρα ένα vw passat 1400tsi 122hp μεταχειρισμένο με 70.000 χιλιόμετρα. Αυτή την στιγμή έχω κάνει κοντά στα 3.000 χιλιόμετρα και ΔΕΝ ΚΑΊΕΙ ΟΎΤΕ ΣΤΑΓΌΝΑ...!!!

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

έτσι άκουγα κι εγώ απ όλους ότι καίνε λάδι και τους έλεγα τι λέτε ρε. και να που το βλέπω μπροστά μου. όπου υπάρχει καπνός λένε.....

στα 4 χρόνια κι εμένα δε μου είχε κάψει σταγόνα (αν και τότε δε το κοιτούσα σχεδόν καθόλου)

δε στέκει πάντως 8 χρόνια και 120.000Km να μην έχω θέμα και μέσα σε 9000km να μου το καίει όλο. και ειδικά το μισό σε 3000.

αν εξαιρέσω λίγες φόρες (4-5) που πήγαινα λίγο πατημένος στην εθνική σε κάτι ταξίδια, όλες τις άλλες το αυτοκίνητο πήγαινε max 120km/h. οπότε δε τίθεται θέμα να το έκαψε λόγω ζορίσματος. που και πάλι δε θα δικαιολογούταν.

ειδικά από πότε που είδα ότι έκαψε σχεδόν το μισό, τα υπόλοιπα 3000Km τα έκανα εξαιρετικά χαλαρά.

 

ρε μήπως το λάδι που έβαλα ήταν νερό ή σπορέλαιο;

 

να δοκιμάσω να αλλάξω μάρκα λαδιού (κανένα eneos μήπως); έχω ακούσει πως καλό είναι να μην αλλάζουμε μάρκες διότι ο κινητήρας συνηθίζει.... ηλίθιο μου φαίνεται αλλά δε ξέρω.

θα παραγγείλω ένα 4λιτρο, θα το γεμίσω και θα το παρακολουθώ κάθε βδομάδα.

αν υπάρχει όντως θέμα, με το ρυθμό που εξελίσσεται θα φανεί μέσα σε 2 βδομάδες 

(ξέρει κανείς όταν ο δείκτης είναι χαμηλά στην αρχή της σαγρέ περιοχής πόσο λάδι έχει μείνει μέσα;)

Link to comment
Share on other sites

μια απορία.

για να μη θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση το κατάστημα, ανεβάζω το screenshot μόνο.

ποια η διαφορά ανάμεσα στα 2;

στο site της castrol έχει 2 αυτού του τύπου 5W-30. το LL και το C3.

εδώ τι είναι το 2ο; λείπει το LL από την ετικέτα

 

 

castrol.thumb.png.ce8cf7809f157a65e32056b913fdeacd.png

Link to comment
Share on other sites

1 λιτρο εχεις καψει και οχι 4, η ζαγρε περιοχη του δεικτη απο το πανω μερος μεχρι το κατω ειναι 1λιτρο. Γνωμη μου αφου εχεις κλησει 10000Km κανε αλλαγη και μην συμπληρωνεις, να δεις πως  θα παει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόνο Castrol EDGE βάζω. 

 

Και τίποτα άλλο. 

 

Σκέφτομαι να βάλω στο passat  τα liqui moly τώρα που θα αλλάξω λάδια.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

δεν ήξερα ότι αυτή η περιοχή αντιστοιχεί σε 1 λίτρο. τώρα που το σκέφτομαι ήρεμα βέβαια, δε θα ήταν και 4 λίτρα γιατί η vw θεωρεί ότι είσαι οκ όσο είσαι μέσα σε αυτή την περιοχή. άρα και στο τέλος, χαμηλά να είσαι (όπως είναι σε εμένα) είσαι οριακά εντάξει. οπότε έχουμε "ανεκτικότητα" 1 λίτρο από τα 3,8 που παίρνει το μοτερ.

άρα χοντρικά, 1 λίτρο στα 10,000Km 

να υποθέσω ότι από εδώ και πέρα θα αρχίσει να τσιμπάει λίγο λάδι όσο ανεβαίνουν τα χιλιόμετρα;

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο είναι 5w-30 άλλα τα λάδια που είναι για τον δικό μας είναι με προδιαγραφεί VW 504 00 /  507 

 

Αυτός είναι ο κωδικός ο σωστός.

 

Δηλαδή τα λάδια που έβαλες της φωτογραφίας πρέπει να είναι αυτά που γράφουν LL 

 

Δηλαδή Long Life.

 

Μήπως δεν βάζεις σωστά λάδια και στο καίει, και τελικά το αμάξι σου δεν έχει τίποτα????

Link to comment
Share on other sites

5a1fdfa609b3a_IMG_20171129_2004341.thumb.jpg.ac90bbebfeac366a5628f6290b32542d.jpgΡίξε μια ματιά στην φλαντζα του καπακιου των βαλβιδων μηπως υπάρχει διαρροή /δακρυα αλλά και στην βαλβιδα αναθυμιασεων μήπως έχει σπάσει  (μου έτυχε δυο φορές  στα 6 χρόνια) 

Η βαλβιδα στην κάτω φώτο είναι το μαυρο εξαρτημα διπλα απο τον γκρι κρίκο (στην φωτο έχει βγει ο σωληνας εισαγωγής απο την τουρμπινα η βαλβιδα ειναι ακριβως απο κατω του) 

Οπως βλέπεις στην  πάνω  φωτο (η αλλη είναι του γουγλη :Ρ) μου είχε αρκετή διαρροή απο λαδι που δεν επέστρεψε στο μοτερ) 

18712d1441683433t-oil-seep-leak-pcv-valv

Edited by naruel
Link to comment
Share on other sites

λεω για πρωτη φορα να παρω vw ενα beetle tsi 1200.

Ακουω απο διαφορους οτι τα vw καινε λαδια.

Καλα κανουνε και καινε,,,συμπληρωνεις που και που και τελειωσε το θεμα.

Το τι μαιμουδιες γινονται με τισ εισαγωγες των λιπαντικων ειναι αλλο πραγμα. Καλο ειναι να τα αλλαζεις στην αντιπροσωπεια.

Πας σε 3000 χλμ και τους λες !!! ρε εσεις δεν μου βαλατε λαδια ??? και σου λενε απο την ντροπη τους !!! συγνωμη κυριε θα το δουμε,,,

σου συμπληρωνουν λοιπον την ποσοτητα που σου λειπει,,,και ξαναπας και ουτο καθεξης.

Μπορεις να πηγαινεισ και συχνοτερα,,οποτε απο την ντροπη τους θα σου αλλαξουν μπτερ στο τελος χαχαχαχ.

Ασε που δεν πληρωνεις για τα συμπληρωματα.

Και οπως λεει και ο σοφος Λαος μας.... ΒΑΛΕ ΛΑΔΙ ΚΑΙ ΕΛΑ ΒΡΑΔΥ

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.