Jump to content
Andritsos

Polo(aw) 2018 1,0 tgi(φυσικό αέριο)

Recommended Posts

Έχουμε κανένα νεότερο από την κεντρική αντιπροσωπεία, αν έχει έρθει στους καταλόγους το νέο μοντέλο;

 

Να δούμε τις νέες προδιαγραφές, κυρίως τις εκπομπές και το μέγεθος της δεξαμενής CNG που θα αυξήσει την αυτονομία με φυσικό αέριο.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια έρευνα σήμερα τηλεφωνικά σε μερικές αντιπροσωπείες, ρωτώντας αν ήρθαν οι τεχνικές προδιαγραφές του νέου μοντέλου, ο εξοπλισμός και η τελική τιμή. Σε καμία δεν είχαν εικόνα για τίποτα από όλα αυτά.

 

Ενδιαφέρθηκαν όμως να εισπράξουν την προκαταβολή για να καταχωρίσουν την παραγγελία, ώστε να «παίρνει σειρά» κανείς στο εργοστάσιο. Για ένα αμάξι που ο καταναλωτής δεν γνωρίζει το παραμικρό.

 

Περιττό να πω ότι πρώτη φορά υποψήφιος αγοραστής VW, έχω σχηματίσει μακράν τη χειρότερη άποψη για ένα car brand name, σε επίπεδο presales.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση με τον vwfighter. Έχοντας ενημερωθεί για το WLTP πήγα 1 Σεπτέμβρη σε αντιπροσωπεία της VW και ακόμα περιμένω να μάθω τη νέα τιμή του αυτοκινήτου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σήμερα μίλησα με πωλητή -φίλο μου .Το αμάξι θα έχει 1 έξτρα μποτίλια ,αλλα 2 κιλά ,αρχίζει η γραμμή παραγωγής Μάρτιο ,αλλάζει το τέλος ταξινόμησης ,τιμή βασική 17.500€€€€€.....

Link to comment
Share on other sites

Ακούμε όλοι άπειρες φήμες και πιστεύω ότι τίποτα δεν είναι αξιόπιστο μέχρι να δούμε επίσημες ανακοινώσεις.

 

Για παράδειγμα πάνω στα παραπάνω, μού φαίνεται περίεργο να φτιαχτεί καινούρια δεξαμενή 2 κιλών όταν οι άλλες δύο είναι των 6 κιλών, χωρίς να αποκλείεται λόγω έλλειψης χώρου.
 

Σχετικά με την έναρξη παραγωγής ... αν πάει για Μάρτιο του 2019, δεν θα μού φανεί περίεργο να κλείσει η VW. :D

Edited by vwfighter
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, vwfighter said:

Ακούμε όλοι άπειρες φήμες και πιστεύω ότι τίποτα δεν είναι αξιόπιστο μέχρι να δούμε επίσημες ανακοινώσεις.

 

Για παράδειγμα πάνω στα παραπάνω, μού φαίνεται περίεργο να φτιαχτεί καινούρια δεξαμενή 2 κιλών όταν οι άλλες δύο είναι των 6 κιλών, χωρίς να αποκλείεται λόγω έλλειψης χώρου.
 

Σχετικά με την έναρξη παραγωγής ... αν πάει για Μάρτιο του 2019, δεν θα μού φανεί περίεργο να κλείσει η VW. :D

το πόλο έχει 11.6 κιλά ενώ το ιμπιζα 13 κιλά. άρα πάνω κάτω θα το εξισσοροπησουν με το ιμπιζα αν είναι να μείνει στα 40 λίτρα η βενζίνη.. κρίμα που θα αυξηθεί η αρχική τιμή (τέλος ταξινομησης?) και μπορεί με το wltp αν είναι πάνω από 90 γραμμάρια co2 να μην είναι χωρίς τέλη κυκλοφορίας 

Link to comment
Share on other sites

Καλές απώλειες πωλήσεων αν τα πρώτα αμάξια θα παραδοθούν το καλοκαίρι.

 

Αν ισχύει αυτό, εκτός των άλλων, οι αντιπροσωπείες είναι απατεώνες που θέλουν να κλειδώσουν τώρα προκαταβολή για παράδοση τον Ιούνιο του 2019.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμη, αν έχει παρατηρήσει κάποιος ή γνωρίζει.
Το αυτοκίνητο κλειστό σε υπόγειο γκαράζ όλο το βράδυ, το πρωί με το ξεκίνημα, στην κονσόλα οδηγού, δείχνει συνολική αυτονομία 230km, cng 200km, βενζίνη 30km. Μετά από λίγα λεπτά αφού κινήθηκε το αυτοκίνητο, η ένδειξη της βενζίνης έχει πέσει κατά 5km παρόλο που γίνετε χρήση φυσικού αερίου.
Τι γίνεται εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Η αυτονομία που δείχνει ουσιαστικά είναι ένας υπολογισμός με βάση την ποσότητα καυσίμου που έχεις και την προηγούμενη χρήση. Επειδή η κίνηση ήταν εντός αστικού ιστού ανέβηκε η στιγμιαία κατανάλωση, αυτή με τη σειρά της ανέβασε την μέση και τελικά μείωσε την αυτονομία. Μαθηματικά είναι.

Θα σου έλεγα να μην αφήνεις την βενζίνη τόσο χαμηλά.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , gousias said:

 


Κανείς;

 

To WLTP ειναι αυτο εχω κάνει και αντίστοιχο θεμα  

 

ειναι ο καινουργιος κύκλος μετρήσεων σε κατανάλωση αλλα και ρύπους   

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

To WLTP ειναι αυτο εχω κάνει και αντίστοιχο θεμα  
 
ειναι ο καινουργιος κύκλος μετρήσεων σε κατανάλωση αλλα και ρύπους   
 


Δεν ανοίγει ο σύνδεσμος.
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Η αυτονομία που δείχνει ουσιαστικά είναι ένας υπολογισμός με βάση την ποσότητα καυσίμου που έχεις και την προηγούμενη χρήση. Επειδή η κίνηση ήταν εντός αστικού ιστού ανέβηκε η στιγμιαία κατανάλωση, αυτή με τη σειρά της ανέβασε την μέση και τελικά μείωσε την αυτονομία. Μαθηματικά είναι.
Θα σου έλεγα να μην αφήνεις την βενζίνη τόσο χαμηλά.
 
 
Sent from my iPhone using Tapatalk
 


Με το ξεκίνημα του κινητήρα ήταν ανεβασμένες οι τιμές, μόλις κινήθηκε το αυτοκίνητο μειώθηκαν όπως είπα.
Ωστόσο μετά από χιλιόμετρα περίπου 20, ανέβηκε πάλι στα 30 η αυτονομία της βενζίνης.
Άρα;

Αυτό που ανέφερες για το ρεζερβουάρ να μην είναι τόσο χαμηλά, μπορείς να το εξηγήσεις, δεν το κατάλαβα.
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν , gousias said:

 


Δεν ανοίγει ο σύνδεσμος.

 

επανω δεξια στο link που εβαλα εχει τερμα δεξια ενα βελακι αν πατησεις εκει θα σου ανοιξη το θεμα μου?

 

αλλα και στην αρχή του forum να πας θα το δεις δεξιά εκεί που λέει ''ροή θεμάτων'' θα το δεις και εκεί 

Link to comment
Share on other sites



Με το ξεκίνημα του κινητήρα ήταν ανεβασμένες οι τιμές, μόλις κινήθηκε το αυτοκίνητο μειώθηκαν όπως είπα.
Ωστόσο μετά από χιλιόμετρα περίπου 20, ανέβηκε πάλι στα 30 η αυτονομία της βενζίνης.
Άρα;

Αυτό που ανέφερες για το ρεζερβουάρ να μην είναι τόσο χαμηλά, μπορείς να το εξηγήσεις, δεν το κατάλαβα.



Δεν είναι γενικά καλό να μένει το ρεζερβουάρ με τόση λίγη βενζίνη.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγίες της VW αναφέρουν μια ανανέωση του ρεζερβουάρ / 6 μήνες.
Για να έχεις 20 km αυτονομία σημαίνει ότι έχεις 1-2 λίτρα βενζίνη. Δεν γνωρίζω την διαμόρφωση του ρεζερβουάρ, ούτε από που τραβάει αλλά σε μια ανηφόρα / κατηφόρα δεν ξέρω καν αν η αντλία θα βρει να πάρει. Λέμε αν μείνεις από αέριο ή αν μετά από ανεφοδιασμό σε έντονο κρύο το κρατήσει για 4-5 χλμ με βενζίνη.
Δεν υπάρχει λόγος νομίζω να το έχεις έτσι οριακά, εγώ το γεμίζω μια φορά το χρόνο και το ανανεώνω όπως λέει η VW.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγίες της VW αναφέρουν μια ανανέωση του ρεζερβουάρ / 6 μήνες.
Για να έχεις 20 km αυτονομία σημαίνει ότι έχεις 1-2 λίτρα βενζίνη. Δεν γνωρίζω την διαμόρφωση του ρεζερβουάρ, ούτε από που τραβάει αλλά σε μια ανηφόρα / κατηφόρα δεν ξέρω καν αν η αντλία θα βρει να πάρει. Λέμε αν μείνεις από αέριο ή αν μετά από ανεφοδιασμό σε έντονο κρύο το κρατήσει για 4-5 χλμ με βενζίνη.
Δεν υπάρχει λόγος νομίζω να το έχεις έτσι οριακά, εγώ το γεμίζω μια φορά το χρόνο και το ανανεώνω όπως λέει η VW.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Το αφήνεις πρώτα να αδειάσει το φυσικό αέριο ούτως ώστε μετέπειτα να καταναλώσει τη βενζίνη, σωστά; Αυτό ανά 6 μήνες.
Link to comment
Share on other sites



Το αφήνεις πρώτα να αδειάσει το φυσικό αέριο ούτως ώστε μετέπειτα να καταναλώσει τη βενζίνη, σωστά; Αυτό ανά 6 μήνες.



Έτσι ακριβώς.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Κλείνει ο Οκτώβριος και ακόμα οι αντιπρόσωποι δεν έχουν την παραμικρή εικόνα για το μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους βγήκε το polo αλλά με παράδοση σε 5 μήνες περίπου. Λέτε να βγάλουν και το golf;;;
Πάντως το polo του δώσανε και κατάλαβε!
από τα σημαντικά που αφαίρεσαν από τον βασικό εξοπλισμό : προβολείς ομίχλης, υποβραχιόνιο. προαιρετικά έχει για επιλογή μόνο το απλό cruise control ενώ το Ibiza έχει adaptive, η τιμή από 15900 πήγε στα 17400 και τον προαιρετικό εξοπλισμό τον τσίμπησαν λίγο και αυτόν στην τιμή.
Βέβαια ο προαιρετικός εξοπλισμός του έχει πραγματάκια να επιλέξεις που το ibiza δεν τα έχει αλλά είπαμε κοστίζει.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεξαμενή 14,1kg Cng & 15lt βενζίνη και πλέον είναι εξατάχητο.
Επειδή δεν έχω την απαιτούμενη γνώση δεν ξέρω μήπως λόγω του ότι έχει 6 ταχύτητες είναι λίγο πιο οικονομικό από το προηγούμενο, πάντως περισσότερη αυτονομία θα έχει σίγουρα.
Ας μας πει κάποιος που το έχει τι αυτονομία έχει τώρα ή αν έχει διαβάσει κανένας κάποιο test drive το καινούργιο πόσο θα έχει.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.