Jump to content
Andritsos

Polo(aw) 2018 1,0 tgi(φυσικό αέριο)

Recommended Posts

Έχετε υπόψη τι γίνεται με αναβαθμίσεις στο infotainment ή και γενικότερα αν παίρνει κάτι το αυτοκίνητο;

Επίσης έχει δοκιμάσει να περάσει κάνεις τα logo των ραδιοφωνικών σταθμών; Τα έχει σε αρχείο για downloading στο site της VW.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , gousias said:

Έχετε υπόψη τι γίνεται με αναβαθμίσεις στο infotainment ή και γενικότερα αν παίρνει κάτι το αυτοκίνητο;

Τον Ιούλιο που ημουν αντιπροσωπεία για σερβις και ζήτησα απο μόνος μου αναβάθμιση firmware στο infotainment μου ειπαν οτι υπηρχε αναβαθμιση (τ polo αγορασμενο αυγουστο 18'). Αυτη γινεται μεσω μιας sd card. Δυστυχως επρεπε να την παραγγειλουν κ δεν προχωρησε τ θεμα για να πω και αν αλλαξε κατι ή λυθηκε το θεμα με το bluetooth..

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα σκεψου τελευταια στιγμη μου ειπαν οτι γινεται με sd και δεν την εχουν. Μονες πληροφοριες ειναι οτι εχω το μοντελο infotainment I8F και ζηταω αναβαθμιση firmware/bluetooth οπου το παω. Κοστος αν εισαι εντος εγγυησης υποτιθεται ειναι free, αλλα μιας κ δεν το εκανα δεν μπορω να σου πω σιγουρα. Μου τα μασαγαν..

Το bluetooth σαν λειτουργια μια χαρα στο δικο μ, απλα καποιες φορες ειναι απροθυμο να συνδεθει. Η πχ αμα αποσυνδεσω το κινητο manually δε συνδεεται με τιποτα ξανα. Πρεπει να σβησω κινητητα φαση. Τις προαλλες ανακαλυψα οτι απλα.κλεινοντας κ ανοιγοντας το bluetooth του αμαξιου το φτιαχνει.. Τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

Έχετε υπόψη τι γίνεται με αναβαθμίσεις στο infotainment ή και γενικότερα αν παίρνει κάτι το αυτοκίνητο;
Επίσης έχει δοκιμάσει να περάσει κάνεις τα logo των ραδιοφωνικών σταθμών; Τα έχει σε αρχείο για downloading στο site της VW.
Μπορείς να ποσταρεις λινκ;
Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι άλλο, για χειρισμό γκαραζόπορτας, υπάρχει κάποια δυνατότητα με διακόπτη/μπουτόν σε κάποιο σημείο στη κονσόλα ή κάπου στο αυτοκίνητο; Εννοώ κάτι που να είναι είτε εργοστασιακό είτε να δένει με τους υπόλοιπους διακόπτες που έχει;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι άλλο, για χειρισμό γκαραζόπορτας, υπάρχει κάποια δυνατότητα με διακόπτη/μπουτόν σε κάποιο σημείο στη κονσόλα ή κάπου στο αυτοκίνητο; Εννοώ κάτι που να είναι είτε εργοστασιακό είτε να δένει με τους υπόλοιπους διακόπτες που έχει;
Όχι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Το έχω δει αυτό σε κάποια αμερικάνικα αυτοκίνητα όπου έχουν προγραμματιζόμενο κουμπί για αυτόν ακριβώς τον λόγο. Προσωπικά αφήνω το τηλεκοντρόλ του γκαράζ στην ποτηροθηκη.
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Το έχω δει αυτό σε κάποια αμερικάνικα αυτοκίνητα όπου έχουν προγραμματιζόμενο κουμπί για αυτόν ακριβώς τον λόγο. Προσωπικά αφήνω το τηλεκοντρόλ του γκαράζ στην ποτηροθηκη.

Ξέρεις ποιο είναι το πρόβλημα, ότι με το τηλεκοντρόλ κάποια στιγμή θα ξεμείνεις από μπαταρία και το πιθανότερο είναι ότι θα «καίγεσαι» εκείνη τη στιγμή... έτσι και την έπαθα προχθές! Φυσικά λίγο δύσκολο να δώσεις σημασία ή να καταλάβεις πότε θα είναι στα τελευταία η μπαταρία ή να την αλλάζεις προληπτικά γιατί πάλι κάθε μπαταρία ακόμη και από την ίδια εταιρία και ίδιο μοντέλο δεν έχει την ίδια διάρκεια ζωής, άσε που προκύπτουν συνήθως και άλλοι παράγοντες που ενδέχεται να αυξομειώνουν ανάλογα αυτή τη διάρκεια. Συνεπώς βάσει όλων αυτών θεωρώ ότι είναι καλύτερη λύση ο διακόπτης. Ίσως δίπλα στο λεβιέ όπως έχει και τους άλλους.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, δεν φαίνεται δύσκολο. Θα το δοκιμάσω! Κλικαρε στο manual και ανοίγουν οι οδηγίες.

Δύσκολο δεν φαίνεται, αλλά επειδή υπάρχει και η εύλογη-θεωρώ-ανησυχία μήπως κάτι δεν γίνει σωστά, γι’αυτό ρώτησα αν κάποιος έχει να αναφέρει κάτι που να χρήζει προσοχής!
Link to comment
Share on other sites


Δύσκολο δεν φαίνεται, αλλά επειδή υπάρχει και η εύλογη-θεωρώ-ανησυχία μήπως κάτι δεν γίνει σωστά, γι’αυτό ρώτησα αν κάποιος έχει να αναφέρει κάτι που να χρήζει προσοχής!
Θα το κάνω το σκ και θα σου πω βήμα βήμα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, οπως ειχα πει ειναι οντως πανευκολο. Το εκανα μεσα σε 2'.Κατεβαζεις το αρχειο και το αποσυμπιεζεις. Δεξι κλικ και unpack/unzip αναλογως τα windows σου. Θα φτιαξει εναν φακελο ο οποιος μεσα εχει μια μεγαλη λιστα απο αρχεια png, τα οποια ειναι αρχεια εικονας με τα λογοτυπα των ραδιοφωνικων σταθμων. Φορμαρεις ενα usb stick (καλυτερα κανε το σε fat32 για να ειμαστε σιγουροι) και αντιγραφεις μεσα οσα λογοτυπα σε ενδιαφερουν. Πας στο αυτοκινητο, αναβεις ραδιοφωνο, κουμπωνεις στικακι πανω σε μια απο τις μπροστινες θυρες (μην το βαλεις, αν εχεις, σε αυτες των επιβατων).  Θα σου βγαλει μηνυμα "reading usb". Μετα πας στα settings του ραδιοφωνου, πατας station logos και σου βγαζει το μενου με τους ραδιοφωνικους σταθμους που εχεις ως preset. Πατας εναν σταθμο που εχεις και δεν εχει λογοτυπο και μετα σου βγαζει σε μενου τα λογοτυπα που υπαρχουν στο στικακι. Πατας αυτο που θες να μπει και τελος!

Οι οδηγιες λενε να χρησιμοποιησεις sd card, αλλα και με usb stick γινεται μια χαρα.

 

Χαζευοντας λιγο το γερμανικο σαιτ στον τομεα downloads ειδα οτι αν εχει καποιος εργοστασιακο navigation μπορει να κανει update μονος του και οχι να περιμενει απο τις αντιπροσωπειες εδω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση!!
Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχεδόν σχετικό; Γνωρίζει κάποιος αν γίνεται να αναβαθμιστεί το composition media 8’’ που έχω σε discover media ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση!!
Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχεδόν σχετικό; Γνωρίζει κάποιος αν γίνεται να αναβαθμιστεί το composition media 8’’ που έχω σε discover media ?
Έχω την εντύπωση πως όχι. Αλλά γιατί σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο; navigation και όλα τα multimedia δεν τα έχεις μέσω Android auto - apple carplay?
Link to comment
Share on other sites

Ναι τα έχω να σου την αλήθεια δεν έχω δει τι διάφορες έχει το ένα με το άλλο μόνο το navigator και το voice control είναι;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει κ δυνατότητα να συνδεθεί στο ίντερνετ οπότε, ανάλογα με το αυτοκίνητο, ίσως να έχεις απομακρυσμένο έλεγχο. Δηλαδή να δεις αν έχεις κλειδώσει, που ακριβώς βρίσκεται το αμάξι και κάτι τέτοια. Μέσω του app της VW.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι άλλο, για χειρισμό γκαραζόπορτας, υπάρχει κάποια δυνατότητα με διακόπτη/μπουτόν σε κάποιο σημείο στη κονσόλα ή κάπου στο αυτοκίνητο; Εννοώ κάτι που να είναι είτε εργοστασιακό είτε να δένει με τους υπόλοιπους διακόπτες που έχει;

Υπαρχει σκιαδιο εργοστασιακο με κουμπι γκαραζοπορτας


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites


Υπαρχει σκιαδιο εργοστασιακο με κουμπι γκαραζοπορτας


Sent from my iPhone using Tapatalk

Έχεις κάποιο link; Όταν θα είναι όμως γυρισμένο προς τα έξω και το κουμπί θα δέχεται ακτινοβολία από ήλιο, δεν θα έχει θέμα;
Link to comment
Share on other sites

Έψαξα και βρήκα μόνο για Passat.
Χωρίς να αρνούμαι ότι κάτι τέτοιο θα ήταν βολικό, μήπως θα ήταν πιο απλό να δώσεις ένα 10αρικο και να πάρεις ένα εφεδρικό ή να έχεις μια μπαταρία και ένα κατσαβίδι μέσα στο ντουλαπάκι;

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα και βρήκα μόνο για Passat.
Χωρίς να αρνούμαι ότι κάτι τέτοιο θα ήταν βολικό, μήπως θα ήταν πιο απλό να δώσεις ένα 10αρικο και να πάρεις ένα εφεδρικό ή να έχεις μια μπαταρία και ένα κατσαβίδι μέσα στο ντουλαπάκι;

Αυτό είναι το πιο σύντομο ή εύκολο υπό την προϋπόθεση ότι θα πρέπει να θυμάσαι να ελέγχεις αν έχει μπαταρία κάθε τόσο, οπότε νομίζω ότι κάπως ακυρώνεται αυτό αφού πάλι αν πρόκειται να κάνεις τέτοιο έλεγχο θα μπορεί να γίνεται και στο κύριο τηλεχειριστήριο. Άρα, κατά τη γνώμη μου δεν εξυπηρετεί ιδιαίτερα! Νομίζω ότι σε μόνιμη εγκατάσταση στο αυτοκίνητο σε απαλλάσσει από τέτοιες έννοιες! Όλα είναι σχετικά θα μου πεις, ίσως ανάλογα τι εξυπηρετεί τον καθένα!
Πάντως αυτό στο σκιάδιο, το μόνο που με ανησυχεί είναι λόγω των υψηλών θερμοκρασιών και των συχνών ηλιοφανειών ότι θα προκύψει βλάβη κάποια στιγμή και θα είναι κρίμα τόσα έξοδα να πάνε έτσι!
Link to comment
Share on other sites

Έχετε εντοπίσει κάποιο ωραίο κάλυμμα για τα καθίσματα; Λογικά για τα μπροστινά θα πρέπει να έχει άνοιγμα στα πλαϊνά λόγω πλευρικών αερόσακων;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.