Jump to content
Alltrack

Συντονισμος πεταλ συμπλέκτη passat 2013

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους....!

Αλλαξα πρόσφατα δισκο πλατώ και ρουλεμάν στο αυτοκινητό μου passat 2.0 tdi MY2013 και όταν το παρέλαβα

το πενταλ του συμπλεκτη είχε αποκτήσει ένα μικρό τρέμουλο (ασήμαντο θα έλεγα) αλλά και ένα συντονισμό (εκνευριστικό) με τις στροφές του κινητήρα όταν αυτές ανεβαίνουν πάνω από τις 2500 στροφές και πατάω συμπλεκτη για να αλλάξω ταχύτητα. Πιο απλά να το πώ, όταν πατάω συμπλεκτη στο βάθος του νιώθω στο πόδι μου τις στροφές του μοτέρ.

Το ξαναειδαν και μου ειπαν να το αφήσω να κυκλοφορήσει λιγο για να πατήσει ο δίσκος στο βολάν. Αλλιώς μάλλον πάω για βολάν....

Μήπως κάποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι σχετικό? Κάθε ιδέα καλοδεχούμενη

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

On 24/4/2018 at 9:23 ΜΜ, Alltrack said:

Καλησπέρα σε όλους....!

Αλλαξα πρόσφατα δισκο πλατώ και ρουλεμάν στο αυτοκινητό μου passat 2.0 tdi MY2013 και όταν το παρέλαβα

το πενταλ του συμπλεκτη είχε αποκτήσει ένα μικρό τρέμουλο (ασήμαντο θα έλεγα) αλλά και ένα συντονισμό (εκνευριστικό) με τις στροφές του κινητήρα όταν αυτές ανεβαίνουν πάνω από τις 2500 στροφές και πατάω συμπλεκτη για να αλλάξω ταχύτητα. Πιο απλά να το πώ, όταν πατάω συμπλεκτη στο βάθος του νιώθω στο πόδι μου τις στροφές του μοτέρ.

Το ξαναειδαν και μου ειπαν να το αφήσω να κυκλοφορήσει λιγο για να πατήσει ο δίσκος στο βολάν. Αλλιώς μάλλον πάω για βολάν....

Μήπως κάποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι σχετικό? Κάθε ιδέα καλοδεχούμενη

Ευχαριστώ!

τελικά τι εγινε με το θεμα σου? 

 

έκανες τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Τελικά έστρωσε ο δίσκος και σταμάτησε το τρέμουλο! Ίσως ένα μικρό υπόλειμα να το έχω συνηθίσει !

Τί να πω δεν ξέρω ! 

Πάντως το άφησα και έστρωσε όπως προείπα ! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.