Jump to content
Angelos Chantzigiannis

Αλλαγή σε led φωτα

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλη την παρέα!

 

έχω ένα polo 1,2 tsi 105ps confortline και θα ήθελα να αλλάξω όλες τις λάμπες σε led. Μιλάω για μεσαία σκάλα, προβολάκια και ψείρες, εκτός μεγάλης σκάλας.Καταρχήν θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε τι λάμπες έχει (Η3,Η4 Η7?), καθώς και ποιες θα μου προτείνατε να είναι αξιόπιστες και να βγάζουν λευκό φως.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου.Απο την στιγμη που εισαι Αθηνα υπαρχει ενας ανθρωπος ο οποιος μπορει να σε βοηθησει σε αυτο το κομματι παρα πολυ καλα πιστευω. 

 

https://www.xenonlights.gr/el/επικοινωνία.html

 

Ελπιζω να σε βοηθησει σε αυτο

 

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

On 28/4/2018 at 1:04 ΠΜ, Angelos Chantzigiannis said:

καλησπέρα σε όλη την παρέα!

 

έχω ένα polo 1,2 tsi 105ps confortline και θα ήθελα να αλλάξω όλες τις λάμπες σε led. Μιλάω για μεσαία σκάλα, προβολάκια και ψείρες, εκτός μεγάλης σκάλας.Καταρχήν θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε τι λάμπες έχει (Η3,Η4 Η7?), καθώς και ποιες θα μου προτείνατε να είναι αξιόπιστες και να βγάζουν λευκό φως.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Από προσωπική εμπειρία αξιοπιστία στης λάμπες LED και ειδικά για τα σημεία που λες ότι θέλεις να βάλεις δεν υπάρχει!!! 

Για τα φώτα στα φανάρια καλύτερα να βάλεις ένα kit λάμπες xenon. 

Η λάμπες τύπου xenon αλογόνου. Με καλά αποτελέσματα.

Για εμένα η led σε αυτά τα σημεία είναι πεταμένα λεφτά, και θα καούν και πολύ γρήγορα.

 

Τα λεφτά που δώσεις για τέτοιες λάμπες φάτε τα στα σουβλάκια!! 

Θα πιάσουν και τόπο:thumbsu:

 

Αν έχεις φανάρια σαν της έκδοσης highline τότε είναι H7 και στην μεσαία και μεγάλα σκάλα η πολύ μικρές λάμπες στα φανάρια είναι η Τ10 (αλλιώς γνωστέςw5w)

 

https://www.skroutz.gr/c/1241/car_bulbs/m/9493/Osram.html

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , OMINUS said:

Από προσωπική εμπειρία αξιοπιστία στης λάμπες LED και ειδικά για τα σημεία που λες ότι θέλεις να βάλεις δεν υπάρχει!!! 

Για τα φώτα στα φανάρια καλύτερα να βάλεις ένα kit λάμπες xenon. 

Η λάμπες τύπου xenon αλογόνου. Με καλά αποτελέσματα.

Για εμένα η led σε αυτά τα σημεία είναι πεταμένα λεφτά, και θα καούν και πολύ γρήγορα.

 

Τα λεφτά που δώσεις για τέτοιες λάμπες φάτε τα στα σουβλάκια!! 

Θα πιάσουν και τόπο:thumbsu:

 

Αν έχεις φανάρια σαν της έκδοσης highline τότε είναι H7 και στην μεσαία και μεγάλα σκάλα η πολύ μικρές λάμπες στα φανάρια είναι η Τ10 (αλλιώς γνωστέςw5w)

 

https://www.skroutz.gr/c/1241/car_bulbs/m/9493/Osram.html

 

 

 

Διαφωνω καθετα φιλε μου χωρις παρεξηγηση παντα!Εγω μιλαω απο εμπειρια και στον σωστο ανθρωπο δεν ειναι πεταμενα λεφτα τιποτα που ξερει.

 

Φιλικα παντα

Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν , klenar said:

 

 

Διαφωνω καθετα φιλε μου χωρις παρεξηγηση παντα!Εγω μιλαω απο εμπειρια και στον σωστο ανθρωπο δεν ειναι πεταμενα λεφτα τιποτα που ξερει.

 

Φιλικα παντα

 

Όχι δεν παρεξηγήθηκαν προς θεού:thumbsup2:

 

Είχα δοκιμάσει αρκετές τέτοιου λάμπες στα φανάρια ότι έβαζα και ψύχτρες που είχαν μετά από λίγο καιρό άρχιζαν να αναβοσβηνουν, και να κάνουν τα τρελά τους.

 

Τα πέταξα και ησύχασα:jig: 

 

Έβαλα ένα κιτ λάμπες xenon και ένα κιτ αλογόνου και όλα κομπλέ.

 

Δεν είναι και τυχαίο ότι ένα φεγγάρι σε γνωστό site όλη τα πούλαγαν όσο όσο.

 

Και ειδικά κάτι λαμπάκια ψείρες που βάζουν σε led αυτές μετά από καιρό με της θερμοκρασίες από της άλλες λάμπες που έχει το φανάρι αρχίζουν να χαλάνε και να διαλύονται και σπάνε λίγο λίγο άσε και της σκουριές που πιάνουν. 

 

Αλογόνου και πάλι αλογόνου για τα φανάρια.

 

Για το αμάξι μέσα ΝΑΙ τα led εκεί κάνουν δουλειά και τα πρότυπο για μέσα στο αμάξι μου.:money:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Έχω την εντύπωση πως μεγάλο ρόλο πάντως παίζει και τι λάμπες led θα μπούνε.

Άλλο να βάλεις philips και άλλο να βάλεις μία μάρκα ότι να ναι απλά επειδή θα είναι πιο φθηνή.

Link to comment
Share on other sites

Και αυτά που είχα βάλει και εγώ υποτίθεται :db: καλές και ποιοτικές ήταν,  από καταστημα γνωστό στην Αθήνα με λάμπες led και υπόσχονταν θαύματα.

 

Τέτοιες λάμπες φίλε μου (ΓΙΑ LED μιλάω πάντα) τύπου σαν της λάμπες αλογόνου. Δεν λένε και πολλά.

 

Έχουν μόνο εμφάνιση και τίποτα άλλο. για καμία εκδήλωση η τίποτα συνάντησης (για να κάνεις μόστρα ) μια χαρά είναι.

 

Άσε και που δεν έχουν και καλή ακτίνα από το φώς που βγάζουν. 

 

Η λάμπες αλογόνου και xenon έχουν καλύτερη.

 

 

Η απόφαση βέβαια είναι δική σου αν πιστεύεις ότι θα κάνεις δουλειά Βάλτα.

 

Αλλά καλό θα είναι να τα δεις πρώτα από κοντά και λειτουργία το βράδυ σε αμάξι επάνω και τι φως βγάζουν. 

 

Και μην κάνετε τίποτα συγκρισης τα LED ΤΟΥ ΕΡΓΟΣΤΑΣΊΟΥ ΠΟΥ ΈΧΟΥΝ ΣΤΑ ΦΑΝΆΡΙΑ! με αυτά τα led ότι μάρκα και να βάλετε επάνω και ας τα πληρώσετε και 200ευρω την λάμπα.

 

Είναι μέσα με 1000 νύχτες τα εργοστασιακά.

Και προσοχή και στην μπαμπατζες που λένε πολύ για να πουλήσουν ότι και καλά τέτοια led και τέτοια xenon βάζουν από εργοστάσιο και ότι είναι ίδια μάρκα με αυτά που προσπαθούν να σας πουλήσουν.

 

ΕΙΧΑ στο προηγούμενο αμάξι εργοστασιακά φανάρια xenon και είναι μέρα με την νύχτα με τα xenon που βάζου η περισσότερη.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , OMINUS said:

Και αυτά που είχα βάλει και εγώ υποτίθεται :db: καλές και ποιοτικές ήταν,  από καταστημα γνωστό στην Αθήνα με λάμπες led και υπόσχονταν θαύματα.

 

Τέτοιες λάμπες φίλε μου (ΓΙΑ LED μιλάω πάντα) τύπου σαν της λάμπες αλογόνου. Δεν λένε και πολλά.

 

Έχουν μόνο εμφάνιση και τίποτα άλλο. για καμία εκδήλωση η τίποτα συνάντησης (για να κάνεις μόστρα ) μια χαρά είναι.

 

Άσε και που δεν έχουν και καλή ακτίνα από το φώς που βγάζουν. 

 

Η λάμπες αλογόνου και xenon έχουν καλύτερη.

 

 

Η απόφαση βέβαια είναι δική σου αν πιστεύεις ότι θα κάνεις δουλειά Βάλτα.

 

Αλλά καλό θα είναι να τα δεις πρώτα από κοντά και λειτουργία το βράδυ σε αμάξι επάνω και τι φως βγάζουν. 

 

Και μην κάνετε τίποτα συγκρισης τα LED ΤΟΥ ΕΡΓΟΣΤΑΣΊΟΥ ΠΟΥ ΈΧΟΥΝ ΣΤΑ ΦΑΝΆΡΙΑ! με αυτά τα led ότι μάρκα και να βάλετε επάνω και ας τα πληρώσετε και 200ευρω την λάμπα.

 

Είναι μέσα με 1000 νύχτες τα εργοστασιακά.

Και προσοχή και στην μπαμπατζες που λένε πολύ για να πουλήσουν ότι και καλά τέτοια led και τέτοια xenon βάζουν από εργοστάσιο και ότι είναι ίδια μάρκα με αυτά που προσπαθούν να σας πουλήσουν.

 

ΕΙΧΑ στο προηγούμενο αμάξι εργοστασιακά φανάρια xenon και είναι μέρα με την νύχτα με τα xenon που βάζου η περισσότερη.

οι περισσοτεροι οπως κι εγω αντιμετωπισαν προβληματα με τις led αλλα εγω οταν εμαθα τι πρεπει να βαλω ηταν αργα σε led για αυτο προτεινα αυτο το μαγαζι να κανει μια επισκεωη το παλικαρι.και εχει τρομερη δεσμη και φως.

 

Φιλικα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν , klenar said:

οι περισσοτεροι οπως κι εγω αντιμετωπισαν προβληματα με τις led αλλα εγω οταν εμαθα τι πρεπει να βαλω ηταν αργα σε led για αυτο προτεινα αυτο το μαγαζι να κανει μια επισκεωη το παλικαρι.και εχει τρομερη δεσμη και φως.

 

Φιλικα

Εσυ φίλε τελικά τι έβαλες?

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν , Angelos Chantzigiannis said:

Εσυ φίλε τελικά τι έβαλες?

 

εγω μου εκατσαν κατι philips καλα στο αμαξι αλλα το καθε αμαξι εχει και τις δικες του λαμπες.

Αθηνα εισαι φιλε μου μια επισκεψη ανετα μπορεις να πας στον ανθρωπο και αν δεν σου αρεσει φευγεις.

 

Βοηθεια θελω να προσφερω οχι σων και καλα να κανεις αυτο!

 

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , klenar said:

 

εγω μου εκατσαν κατι philips καλα στο αμαξι αλλα το καθε αμαξι εχει και τις δικες του λαμπες.

Αθηνα εισαι φιλε μου μια επισκεψη ανετα μπορεις να πας στον ανθρωπο και αν δεν σου αρεσει φευγεις.

 

Βοηθεια θελω να προσφερω οχι σων και καλα να κανεις αυτο!

 

Φιλικα

Πηρα τηλ και ρωτησα..

Μου ειπαν πως δεν ειναι η λαμπα philips αλλα ο μηχανισμος μονο..

Και προβληματιστηκα

Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν , Angelos Chantzigiannis said:

Πηρα τηλ και ρωτησα..

Μου ειπαν πως δεν ειναι η λαμπα philips αλλα ο μηχανισμος μονο..

Και προβληματιστηκα

Αναμενομενο να προβληματιστεις φιλε μου οπως ολοι μας.Εγω τα ειδα σε αλλους 2 πρωτα απο αυτο το μαγαζι την δουλεια του και μετα πηγα.

Αν δεν εισαι σιγουρος η φοβασαι πηγαινε στην απλη λυση που προτεινει ο φιλος μας.

Μην αγχωνεσαι για τιποτα

Link to comment
Share on other sites

On 24/5/2018 at 10:57 ΠΜ, Angelos Chantzigiannis said:

Πηρα τηλ και ρωτησα..

Μου ειπαν πως δεν ειναι η λαμπα philips αλλα ο μηχανισμος μονο..

Και προβληματιστηκα

 

Μια μικρή παρατήρηση να κάνω γενικά προς όλους, να προσέχετε τα υποτιθέμενα philips η και osram που πολλοί λένε ότι είναι.

κυκλοφορεί πολύ μαϊμού και για καλό δικό σας να κάνετε μια έρευνα πριν αγοράσετε.

 

 

Να θυμίσω πριν από μερικά χρόνια κυκλοφορούσαν ΜΑΪΜΟΎ κιτ xenon της Bosch τα οποία μόνο Bosch δεν ήταν.... 

Μέχρι και Bosch Ελλάς είχε βγάλει ανακοίνωση για τα κιτ αυτά.

Ότι ΔΕΝ ΈΧΟΥΝ ΚΑΜΙΆ ΑΠΟΛΎΤΩΣ ΣΧΈΣΗ ΜΕ ΤΗΝ Bosch.

Και ότι δεν κατασκευάζει κανένα είδος ΚΙΤ Χενον , μόνο λάμπες xenon σκετες έχει,  ούτε μπαλαστ ούτε πλεξούδα καλωδίου για xenon

 

Edited by OMINUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν , OMINUS said:

 

Μια μικρή παρατήρηση να κάνω γενικά προς όλους να προσέχετε τα υποτιθέμενα philips η και osram που πολύ λένε ότι είναι κυκλοφορεί πολύ μαϊμού και για  καλώ δικό σας να κάνετε μια έρευνα πριν αγοράσετε.

 

 

Να θυμίσω πριν από μερικά χρόνια κυκλοφορούσαν ΜΑΪΜΟΎ κιτ xenon της Bosch τα οποία μόνο Bosch δεν ήταν. 

Μέχρι και Bosch Ελλάς είχε βγάλει ανακοίνωση για τα κιτ αυτά 

 

 

πολυ σωστη υπενθυμιση φιλε μου!

οι περισσοτεροι το θυμουνται καλα αυτο συνεχεια!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.