Jump to content
XIONOULIS

κωδικοποιησεις με obd11

Recommended Posts

On 1/6/2018 at 11:38 ΜΜ, Nrgakos3 said:

Για να κάνουμε manual κωδικοποίηση πρέπει να αγοράσουμε pro version? 

συμφωνα με το site της εταιρειας χρειαζεσαι την pro για να κανεις Long coding etc.

9 hours ago , PITvasilis said:

Το high beam assist τι είναι ακριβώς? Τι διαφορά έχει από το auto  για την μεγάλη σκάλα? Ενεργοποιειται για τα κλασικά φώτα ή είναι για τα Led? 

Το auto δεν θα σου αναψει ποτε την μεγαλη σκαλα, απλως ενεργοποιει τα φωτα αναλογα με τα ποσοστα του φωτος που διαβαζει ο αισθητηρας.

Το High beam assist χρησιμοποιεται  στη μεγαλη σκαλα και ενεργοποιειται και στα κλασσικα φωτα.

Τι ειναι... ενας αισθητηρας "διαβαζει" τον δρομο και αν ανιχνευσει οχημα απο το αντιθετο ρευμα (δεν γνωριζω αν δουλευει και στην περιπτωση που συνανταμε οχημα που προπορευεται), σβηνει τα μεγαλα και αναβει τα μεσαια ετσι ωστε να μην τον τυφλωσουμε και φυσικα να μην πραγματοποιουμε χειροκινητα αυτη τη διαδικασια.

Νομιζω οτι λειτουργει και αντιστροφα, δλδ απο τα μεσαια στα μεγαλα.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ ωραία. Σε ευχαριστώ. Το auto το έχω δοκιμάσει ανάβει κ σβεινει τα μεγάλα φώτα αλλά με το ποσοστό φωτός όπως τα λες. Πάντως σε όχημα που ήρθε από την απέναντι μεριά έσβησε την μεγάλη σκάλα. Για το άλλο που λες για το αν συναντήσεις προπορευομενο όχημα προς την ίδια κατεύθυνση δεν μου έτυχε να δω τι κάνει. 

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω ότι αφορά το θέμα τα Tiguan, μπορείτε να πείτε όμως αν γίνονται κωδικοποιήσεις ανάλογες σε Polo TGI 2018 και που/πως πρέπει να ξεκινήσει η αναζήτησή; Έχει την οθόνη infotainment.

Link to comment
Share on other sites

πρωτα αγορασε το obd11.ειναι βολικο και γρηγορο.εδω ειναι το site https://obdeleven.com/en/

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μερικές άλλες κωδικοποιησεις που βρήκα για να υπάρχουν και εδώ. 

 

- LED lights in door mirrors light, even in close:

Modules 42 and 52 -> Coding -> Byte 01 -> Bit 5 deactivated

- DRL off when lights switch on position "0", but on when "AUTO":

Module 09 -> Security Access enabled -> Adaptation -> search for "ENG115734" and change to inactive

- DLR option to switch on/off from menu (independent from above tweak):

Module 09 -> Security Access enabled -> Adaptation -> search for "ENG116594" and select from dropdown "Außenlicht_Front-Tagfahrlicht Aktivierung durch BAP oder Bedienfolge moeglich" -> change to active

Now you can go to Car Setup menu and you'll find extra tick to enable/disable DLRs.

- Refuel quantity on AID as one of Driving data options:

Module 17 -> Coding -> Byte 10 -> Bit 4 activated

1zdy4h-3.jpg

- Fan speed indicator (leds around button) when in AUTO mode:

Module 08 -> Coding -> Byte 11 -> Bit 6 activated

- Disable "ingnition on" alarm, when drivers door open:

Module 17 -> Adaptation -> search for "ignition" and select "actuator should appear as the only entry" from list -> change to "No display"

- Changing "blink" number on comfort blinkers:

Module 09 -> Security Access -> Adaptation -> select "Turn Signal Controls-Komfortblinken Blinkzykien" -> change between 1 and 5

- Gauge/Needle sweep on AID

Module 17 -> Coding -> Byte 01 -> Bit 00 activated

33ct1te-3.jpg

- "beep" when lock and unlock car doors

Module 09 -> Security Access -> Adaptation -> search for "acknowledgement" and depending what you want, select active or inactive for available options with "Akustische" in description

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το mirror dip το έχει κάνει κανείς? Το έκανα "on" από την έτοιμη κωδικοποίηση αλλά δεν κάνει κάτι όταν βάλω όπισθεν. Τον διακόπτη των καθρεφτων το έχω στο 0.

Link to comment
Share on other sites

59 λεπτά πριν , Nrgakos3 said:

Θέλει να βάλεις τον διακόπτη στο R

Οκ θα το δοκιμάσω.  Ευχαριστώ!  :)

 

ΥΓ: ναι τώρα το είδα στο app ότι έχει οδηγίες :(

Edited by PITvasilis
Link to comment
Share on other sites

boys τωρα τελευταια μου βγαζει συνεχεια σφαλμα στην ασφαλειοθηκη.εχω το seat arona αλλα το βαζω εδω λογω obd11.εψαξα λιγο στο googli αλλα δε καταλαβα και πολλα.0809967bd52783b3bd7afc0f82ca27fa.jpg5eb6cf6b71c8ec02c6316f3417faa0f3.jpg

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αφου εχεις εγγυηση τι σκας?δεν παει να βγαλει και πλοκαμια!!!παρτο στη σεατ και problem solved....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Γνωρίζει κάποιος εαν υπάρχει κάποια κωδικοποίηση που να εμφανίζει την στάθμη λαδιού (ώστε να αποφεύγεται η κλασσική διαδικασία με την χρήση της συρμάτινης ράβδου) ?

Link to comment
Share on other sites

αφου εχεις εγγυηση τι σκας?δεν παει να βγαλει και πλοκαμια!!!παρτο στη σεατ και problem solved....


Μήπως θα μπορούσαν να αρνηθούν την κάλυψη εγγύησης λόγω μη εξουσιοδοτημένης παρέμβασης;
Link to comment
Share on other sites

δε θα τους πεις οτι εβαλες διαγνωστικο.σε κανα service τους λες βαλτο διαγνωστικο και θα το βγαλει το σφαλμα λογικα.στο δικο μου τον αντιπροσωπο του τα λεω κανονικα.ξερει οτι τα πειραζω.χαχα

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

την εγγυηση την χανεις απο σοβαρες βλαβες και οχι απο κωδικοποιησεις που ειναι αστειες για πραγματα που κανουμε εμεις...αμα το βελτιωναμε το μοτερ ναι.,..με τις λαμπες και τα λαμπιονα...ουτε καν...με μια επανακωδικοπιηση ονλινε με γερμανια  30 ευρο στο εχει κανει μαμα και σου εχει  πεταξει απτο παραθυρο οτι κωδικοποιηση εχεις κανει εσυ με το οβδ11...

Edited by XIONOULIS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην ομάδα. Υπάρχει κωδικοποίηση που όταν πατάς φρένο να ανάβει και το εσωτερικό φανάρι πίσω ή μόνο η γραμμή (ορίζοντα)  από το εσωτερικό? 

Link to comment
Share on other sites

στο απλο φαναρι λεντ η στο φου λεντ πισω ?γιατι στο φουλ λεντ υπαρχουν παπαδες στο youtube

Link to comment
Share on other sites

On 26/6/2018 at 9:38 ΠΜ, PITvasilis said:

Καλημέρα στην ομάδα. Υπάρχει κωδικοποίηση που όταν πατάς φρένο να ανάβει και το εσωτερικό φανάρι πίσω ή μόνο η γραμμή (ορίζοντα)  από το εσωτερικό? 

καλημερα.

 

παιξε με τις κωδικοποιησεις που εχω ανεβασει πιο πανω και αφορουν τη "μετατροπη" των πισω φαναριων σε drl.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , XIONOULIS said:

στο απλο φαναρι λεντ η στο φου λεντ πισω ?γιατι στο φουλ λεντ υπαρχουν παπαδες στο youtube

Στο απλό, αργότερα ίσως τα αλλάξω σε 3D.

Link to comment
Share on other sites

On 16/6/2018 at 10:38 ΜΜ, PITvasilis said:

Οκ θα το δοκιμάσω.  Ευχαριστώ!  :)

 

ΥΓ: ναι τώρα το είδα στο app ότι έχει οδηγίες :(

Σου δούλεψε η παραπάνω λειτουργία? Δηλαδή ότι βάζεις όπισθεν κατεβαίνει ο καθρέπτης? Ποια έκδοση έχεις? Λειτουργεί και στην advance?

Link to comment
Share on other sites

On 15/10/2018 at 9:32 ΜΜ, elias87 said:

Σου δούλεψε η παραπάνω λειτουργία? Δηλαδή ότι βάζεις όπισθεν κατεβαίνει ο καθρέπτης? Ποια έκδοση έχεις? Λειτουργεί και στην advance?

λειτουργει κανονικα αρκει να εχεις πρωτα γυρισει τον διακοπτη των καθρεπτων στο R.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , nightmare said:

λειτουργει κανονικα αρκει να εχεις πρωτα γυρισει τον διακοπτη των καθρεπτων στο R.

Ok ευχαριστώ! Περιμένω να μου έρθει το obd eleven να το περάσω...το έκανες με το app? Είχε καθόλου δωρεαν credits?

Link to comment
Share on other sites

On 29/4/2018 at 8:35 ΜΜ, XIONOULIS said:

κωδικοποιηση για να βλεπουμε τα ορια ταχυτητας στο κοντερ και στο head up display.

 

πρεπει να εχετε καμερα στο μπαμπριζ

 

αυτοματα απο εδω

 

 

 

 

χειροκινητα εδω ,


Enable Dynamic Road Sign Display

1. Go into Module 5F Information Electronics

image.png.4234cc84c2c8b7127d93d0a97b898e0d.png

2. Select Adaptations, then Vehicle_Functions_List_BAP_Gen2

 

image.png.6e238c4b691b29ac438809a14e496ca6.png

3. Select menu_display_road_sign_identification_0x21, and set to Enabled

image.png.6d8933143285163388265aee90a1c0b5.png

4. Select Adaptions, Vehicle_Function_Adaptations_Gen2-menu

5. Select menu_display_road_sign_identification, set to Enabled

 

6. Select Coding, and then select Byte 24, activate Bit 6

image.png.cba17cf01d1981366a10092bfc6944af.png

-----------------------------------------------------------------------------------

7. Go into Module A5 - Front Sensor Driver Assistance

8. Select Coding, and then select Byte 16, activate Bit 4

image.png.b5519ac369f9c7ff8ecd7f58b1f9cc26.png

---------------------------------------------------------------------------------

9. Go into Module 17 Instruments

sto long coding ενεργοποιηστε το road sign detection

image.thumb.png.fba10b9460e5fd9de69781eedba8586c.png

10. Select Coding, then Byte 5, active bit 2

image.png.8227668097d10e85e5280739ec7fa4fa.png

----------------------------------------------------------------------------------

11. Go back into Module A5 - Front Sensor Driver Assistance

12. Select Adaptations, then Road sign detection fusion mode, and change to Road Sign Detection. The original is Road Sign Fusion

 

image.png.e7ef9075d3b8cb7cd94e45dc26a8d9c6.png

θα σας ζητησει βαλετε κωδικο διαλεξτε οποιον σας δουλευει.αυτος που θα σας αφησει να κανετε την αλλγη.συνηθως πανω η κατω κ οχι ο μεσαιος,

NnfU8v.png

 

Εμενα βλέπω είναι ενεργοποιημένο και το:  menu display road sign identification over thresholh high

 

13. Reboot the infotainment unit (πατάμε το κουμπί on/off συνεχόμενα μεχρι να σβήσει η κεντρική μονάδα).  

υα σας βγαλει σφαλμα και καλα στο κοτερ μετα κανετε το εξης

 

Όσο για το σφάλμα νομίζω οτι βρήκα τι έκανα στο δικό μου και δουλεύει.

Πήγαινε:

Control unit A5 (front / advance camera)
Adaptation
Road Sign Detection Fusion Mode
εκεί εγώ έχω επιλεγμένο το Fusion mode και οχι το Road Sign Detection.

Δοκίμασε και πές μου αν σου δουλεύει.

 

image.png

image.png

image.png

Καλησπέρα για να ενεργοποιήσω τα σήματα την κάμερα μπροστά την βάζεις έξτρα η την έχει εκεί που είναι η αισθητήρες για τα φώτα και τους υαλοκαθαριστηρες ?

Edited by kuriakou_g
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.παρελαβα σήμερα και εγώ το obd11..δοκιμασα το app για το start stop και ηταν κομπλέ.Δοκιμαζοντας όμως το app για το mirror dip γράφει not supported..μου φαίνεται λίγο παράξενο να μην το υποστηρίζει..όσοι το κάνατε χρησιμοποιήσατε το app ή κάνατε manual κωδικοποίηση? Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και συγνωμη ισως για την βλακωδη ερωτηση. Εχω ενα passat B8 γεναρη του 2018 μονο με adaptive cruise control πανω. Μπορω να ενεργοποιησω το Lane assist ή και το sign recognition μεσω OBD11? Σας ευχαριστω για την οποια απαντηση. (εχω διαβασει οτι πρεπει να εχω την Α5 καμερα αλλα δεν ξερω πως να δω ποια εχω)

 

Μολις το τσεκαρα δεν εχω αυτη την καμερα δυστυχως :(

Edited by Scarecrow_7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.