Jump to content
XIONOULIS

κωδικοποιησεις με obd11

Recommended Posts

On 11/5/2018 at 4:04 PM, Scarecrow_7 said:

Καλησπερα και συγνωμη ισως για την βλακωδη ερωτηση. Εχω ενα passat B8 γεναρη του 2018 μονο με adaptive cruise control πανω. Μπορω να ενεργοποιησω το Lane assist ή και το sign recognition μεσω OBD11? Σας ευχαριστω για την οποια απαντηση. (εχω διαβασει οτι πρεπει να εχω την Α5 καμερα αλλα δεν ξερω πως να δω ποια εχω)

 

Μολις το τσεκαρα δεν εχω αυτη την καμερα δυστυχως :(

γρήγορη ερώτηση. Έχω ήδη παραγγείλει obdeleven πριν το αυτοκίνητό μου ακόμα φτάsει. Όταν αρχίσω να κάνω τις αλλαγές, θα είναι δυνατov η VW να το βρει χωρίς να τους μιλήσει τίποτα; Δεν θέλω να χάσω την 4ετή εγγύηση. Επίσης, αν κάτι πάει στραβά κατά τη διάρκεια της κωδικοποίησης, υπάρχει τρόπος να φέρει το αυτοκίνητο πίσω στην αρχική κατάσταση πριν το paw στh VW; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Αγόρασα OEM rear view camera που ειχαν προτεινει καποια μελη απο εδω σαν έξτρα (https://www.carsystems.eu/new-2016-vw-tiguan-rear-view-camera-with-guidance-lines,id2374.html ) ,απλα επειδή χρειάζεται VAC για το σεταρισμα,ήθελα να δω αν κάνεις έχεις σεταρει καμερα με obdeleven?

 

Έχω βρει κάποιες οδηγίες στο νετ αλλά τίποτα που να δουλεύει.Εχω ήδη parking assist και παρότι κάνω το activation στο parking assistance και στο info system δεν βλέπω κάτι.

 

Ευχαριστώ. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/12/2018 at 8:06 ΜΜ, Sharkman said:

Καλησπέρα σας,

 

Αγόρασα OEM rear view camera που ειχαν προτεινει καποια μελη απο εδω σαν έξτρα (https://www.carsystems.eu/new-2016-vw-tiguan-rear-view-camera-with-guidance-lines,id2374.html ) ,απλα επειδή χρειάζεται VAC για το σεταρισμα,ήθελα να δω αν κάνεις έχεις σεταρει καμερα με obdeleven?

 

Έχω βρει κάποιες οδηγίες στο νετ αλλά τίποτα που να δουλεύει.Εχω ήδη parking assist και παρότι κάνω το activation στο parking assistance και στο info system δεν βλέπω κάτι.

 

Ευχαριστώ. 

 

 

Επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα η camera, πήγες σε κάποιον για την εγκατάσταση ή την έκανες μόνος σου; Επίσης μήπως έβγαλες άκρη με το coding? Η kufatec την έχει 499€ και στέλνει και ενα obd που κάνει το coding. Και σε αυτή την περίπτωση βέβαια χρειάζεται ένας καλός εγκαταστατης.

 

Edit. Μετά απο λίγο ψάξιμο ειδα σε forum του Troc οτι γίνεται, με οδηγίες https://www.vwroc.com/forums/topic/20768-activate-rear-view-camera-obdeleven-coding/

Edited by spyro80
Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια πατατα στην παραγγελια του r line μου κ ξεχασα να βαλω τους αναδιπλουμενους καθρεπτες. Αν υποθεσουμε οτι αγοραζω απο ebay ενα ζευγαρι αναδιπλουμενους με τον απαραιτητο controller, γινεται η αλλαγη; Με το coding τι παιζει; Ξερετε καποιον που να το αναλαμβανει καθοτι σε δυο επισημα συνεργεια της vw που ρωτησα μου ειπαν οτι δεν γινεται κ δεν το αναλαμβανουν.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν τους έχω δοκιμάσει αλλά έχω δει ότι τους προτείνουν για retrofit, https://delectronics.gr/

Θα παω κι εγώ μολις παραλάβω για εγκατάσταση κάμερας οπισθοπορειας.

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει το (κατά τη προσωπική μου γνώμη) υψηλό κόστος μια τέτοια κάμερα;

Θα με ενδιέφερε να πληροφορηθώ για τα προτερήματα της έναντι λοιπών οικονομικότερων. Ρωτώ επιζητώντας να μάθω εποικοδομητικά και όχι να κρίνω ή κατακρίνω την αγορά τέτοιων καμερών. Άλλωστε ο καθένας επιλέγει αυτοβούλως και με βάση τις επιθυμίες-ανάγκες-δυνατότητες του.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν τους έχω δοκιμάσει αλλά έχω δει ότι τους προτείνουν για retrofit, https://delectronics.gr/
Θα παω κι εγώ μολις παραλάβω για εγκατάσταση κάμερας οπισθοπορειας.


Εφ οσον μιλαμε για καινουργιο αμαξι, δεν υπαρχει προβλημα με την εγγυηση οταν κανεις retrofiftting?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Εγω πήρα την highline δηλαδή αυτή που μπορείς να επιλέξεις σαν εξτρα με 600€ + ΦΠΑ κατά την αγορά, με 205€ με τα μεταφορικά. Το θέμα είναι να γίνει σωστά η εγκατάσταση. Από εκεί και πέρα αν υπάρξει κάποιο μηχανικό πρόβλημα δεν βλέπω πως μπορεί το συνδεσουν με την κάμερα. Ποτέ δεν ξέρεις αλλά είναι κάτι που το ήθελα και απο τη στιγμή που πήγα σε ετοιμοπαραδοτο, δεν είχα άλλη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ερθει η ωρα (μακρια απο εμας) να χρειαστει θα το συνδεσουν. Ασε που νομιζω οτι ειναι ορος εγγυησης οτι οποιαδηποτε μετατροπη επισκευη κλπ απο μη εξουσιοδοτημενο ακυρωνει της εγγυηση.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.
Με ενδιαφέρει να "παίξω" με το obdeleven σε Tiguan II.
Αν κάποιος από Αθήνα ενδιαφέρεται να το πουλήσει ας μου στείλει ένα μήνυμα.
Ευχαριστώ
Τι σκέφτεσαι να κάνεις; Ρωτάω γιατί δεν έχω βρει και πολλά ενδιαφέροντα πράγματα που μπορούν να γίνουν
Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν , forza said:
1 ώρα πριν , George ti said:
Καλησπέρα.
Με ενδιαφέρει να "παίξω" με το obdeleven σε Tiguan II.
Αν κάποιος από Αθήνα ενδιαφέρεται να το πουλήσει ας μου στείλει ένα μήνυμα.
Ευχαριστώ

Τι σκέφτεσαι να κάνεις; Ρωτάω γιατί δεν έχω βρει και πολλά ενδιαφέροντα πράγματα που μπορούν να γίνουν

Καλησπέρα φίλε @forza.

Προς το παρών θα ασχοληθώ με κάποια από αυτά που υπάρχουν στο παρών φόρουμ και αφορούν σε start-stop, φωτισμό, καθρέφτες.

Στην συνέχεια θα ρίξω μια ματιά σε φόρουμ εξωτερικού και βίντεο μήπως υπάρχουν και άλλα που δεν έχουν γραφεί εδώ .

Τρώγοντας έρχεται η όρεξη.

Αν βρω κάτι εννοείται θα το ποσταρω εδώ.

Link to comment
Share on other sites

On 4/5/2018 at 12:09 ΠΜ, XIONOULIS said:

θα πρεπει να τα κανεις mpeg2  γιανα παιξουν .εγω ετισ τα καν ω και μου παιζουν.την κδικοποιηση ψαξε να την βρεις γιατι εγω ετοιμη την πηρα...100 κρεντις εχει. αλλα μεσω διαφημισεων τα βγαζει

Καλησπέρα και εγώ που μετέτρεψα τα αρχεία σε mpeg2 δεν έπαιξαν. Είναι κατι που πρέπει να αλλάξω;

Link to comment
Share on other sites

Θέλει να βάλεις τον διακόπτη στο R
Καλησπέρα... Το πέρασα μέσω obd11, δέχτηκε την εντολή, έβγαλε το μήνυμα στην οθόνη και το τικαρα, βάζω τον διακόπτη στο R αλλά δεν κατεβαίνει ο καθρεφτης. Καμία συμβουλή;

Στάλθηκε από το NTH-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.