Jump to content
sun_night

Προβλημα με retrofit projector

Recommended Posts

Καλησπέρα πριν μερικες μέρες παρελαβα τα φαναρια μου ρετροφιτ ( τα μαμα με projector h1 /bixenon ) εχθές το βράδι κατα τη πρώτη δοκιμή ενω η μεγάλη σκάλα λειτουργει αψογα τα πορείας μαλλον θελουν ρυθμισμα μάλλον ποιο ψηλά , μπορεί να μου πεί καποιος γνωστης απο που ρυθμιζουμε τα φώτα με κατευθυνση πανω -κάτω , ποιες βίδες είναι και αν πρέπει να βγεί ο προφυλακτηρας .

Το αμαξι ειναι Golf 6 tsi 122 .

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε ένα καλό ηλεκτρολόγο που να έχει μηχανιμα για ρύθμιση για φώτα.

 

Ή αλλιώς στην αντιπροσωπεία που έχουν.

 

Το να το κάνεις μόνος σου δεν θα έχει και το σωστό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Και τι ακριβώς έγινε????

 

Γιατί δεν σου έκανε δουλειά??? Τι πήγε στραβά και δεν μπόρεσε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έγινε φιλε μου στο δρόμο πάντως κόντεψα να σκοτωθώ δεν έβλεπα πέρα από 5 μέτρα λογικά θέλουν ανεβασμα αλλά δεν μπορώ να βρω από που ρυθμίζουν στο golf 6

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φοβάμαι ότι το 6αρι έχει μόνο μια ρύθμιση και για τις 2 δέσμες.. Και όχι για την καθεμία ξεχωριστα

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο golf 5 υπάρχει διαδικασία ανεξάρτητης ρύθμισης της δέσμης low και της δέσμης high.

Ξεκινάμε με τη ρύθμιση της high αφού όμως "κρύψουμε" τις λάμπες της δέσμης low beam για να μην μας μπερδεύουν.

Είναι η εμφανής ρέγουλα που ανεβοκατεβάζει ταυτόχρονα και τη low και τη high.

Στη συνέχεια ρυθμίζουμε τις λάμπες low beam με το αντίστοιχο εργαλείο από τη κρυμμένη ρέγουλα (βλέπε φωτογραφία).

Ασχολήσου μόνος σου γιατί οι ηλεκτρολόγοι συνήθως δεν το κατέχουν το ζήτημα.

Προσωπικά κόντεψα να σκοτωθώ μετά τη ρύθμιση από ηλεκτρολόγο , η μεγαλη σκάλα στόχευε τα σύννεφα.

Μελέτησε τις φωτογραφίες ,είναι κατατοπιστικές.

JettaHeadlights1.jpg

JettaHeadlights2.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , sun_night said:

Δεν ξέρω τι έγινε φιλε μου στο δρόμο πάντως κόντεψα να σκοτωθώ δεν έβλεπα πέρα από 5 μέτρα λογικά θέλουν ανεβασμα αλλά δεν μπορώ να βρω από που ρυθμίζουν στο golf 6

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Λογικά και στο golf 6 ρυθμίζονται κάπως έτσι.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω να υπάρχει ρύθμιση ανεξάρτητης δεσμης

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν , sun_night said:

Δεν βρίσκω να υπάρχει ρύθμιση ανεξάρτητης δεσμης

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Στο golf 5 υπάρχει μια "κρυμμένη" ρέγουλα. Είναι η L3 της φωτογραφίας.

Λογικά και το golf 6 έχει κάτι ανάλογο.

Προσοχή όμως χρειάζεσαι το κατάλληλο εργαλείο (σωληνωτό εξάγωνο μινιατούρα , δεν θυμάμαι τώρα μάλλον 4 ή 4,5)

Edited by geopro
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω παιδιά ενω το αριστερό φανάρι σε ύψος ρυθμιζει κανονικά,  το δεξί ενώ γυρνάει η βίδα,  το υψος δεν ρυθμιζει!  , Ενω  και τα 2  ( Ζ ) ρυθμιζοντε και απο αριστερά και απο δεξιά.. 

Υπάρχει περίπτωση ο λαμαρινας που τα τοποθετησε να εχει κανει καμια ,μ@λ@κία; Εχω απογοητευτεί  εχω ξοδεψει ενα 1000αρικο και δεν εχω φώτα , είμαι ενα στάδιο πριν τα ξυλώσω και τα πετάξω στα σκουπίδια..

Edited by sun_night
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago , sun_night said:

Δε ξέρω παιδιά ενω το αριστερό φανάρι σε ύψος ρυθμιζει κανονικά,  το δεξί ενώ γυρνάει η βίδα,  το υψος δεν ρυθμιζει!  , Ενω  και τα 2  ( Ζ ) ρυθμιζοντε και απο αριστερά και απο δεξιά.. 

Υπάρχει περίπτωση ο λαμαρινας που τα τοποθετησε να εχει κανει καμια ,μ@λ@κία; Εχω απογοητευτεί  εχω ξοδεψει ενα 1000αρικο και δεν εχω φώτα , είμαι ενα στάδιο πριν τα ξυλώσω και τα πετάξω στα σκουπίδια..

Να υποθέσω οτι βρέθηκε η κρυφή ρύθμιση L3 που ρυθμίζει μόνον τη low beam ??

Ο Φανοποιος δεν μπορεί να ευθύνεται στο ότι δεν λειτουργεί η ρύθμιση λόγω του ότι η μεταβολή γίνεται εντός του φαναριού.

Σίγουρα κάτι φταίει. Ελλατωματικο φανάρι; ακατάλληλο εργαλείο; 

Link to comment
Share on other sites

καποιος εχει κανει την μαλακια και και ο ενας τα ριχνει στον αλλον και ακρη δεν βγαίνει , βεβαια στο μηχανημα ειναι μονο μιση γραμμή απο την σωστη ρυθμιση του αριστερου φανου ς αλλα το θεμα δεν ειναι αυτο το θεμα ειναι η ποιοτητα φωτος  ειναι σκοτωστρα τελείως με μικρή σκάλα και γενικά πολλά προβληματα μια δεν δουλευουν τα σινιαλα μια χτυπαει ο ρελες μια με τα πορείας απλά σε θεοσκοτινο δρόμο  δεν υπαρχει περιπτωση να οδηγισεις για κανενα λόγο, η αρχικη συνδεσμολογια για να αναβουν τα 2 πορείας δεν δουλεψε ποτε και το γυρισαμε στη μαμα συνδεσμολογια , τζαμπα τα κανσελερ , αναμενα λαμπακια στο ταμπλο  και μην μου πει κανεις ειναι θεμα ρυθμισης , τα εχω ρυθμισει 2 φορες σε ηλεκτρολογο  απλα το δεξι σταματισε  μιση γραμμη ποιο κατω απο το κανονικη ευθυγραμιση , επίσης μου καηκε το φλας λεντ και αναβοσβηνει το ημερας με το φλας σαν περιπολικο με το που αναβω τα φωτα και δεν μπορω να το αλλαξω γιατι το κολλησε με κόλλα ο ρετροφας ,  τι να λέμε τώρα..   Σημερα θα παω να τα ξαναδοκιμασω αλλα εχω να πω μονο ενα ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΠΑΤΕΝΤΕΣ ΣΤΑ ΦΩΤΑ .. εγω το μετανοιωσα πικρά... εκτος απο τον χρονο , το χρημα  1000 φορες να ειχα τα μαμα και να μην εβαζα χερι η θα εχεις εργοστασιακα xenon η τιποτα αν βαλουμε και το κοστος  για τα καινουργια φαναρια λαμπες κτλ  θα αγγιξω τα 1400 ευρώ για να εχω τα ιδια φώτα άλλα καλα να πάθω.. πατεντες ήθελα !!!

 

 

Edited by sun_night
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago , sun_night said:

καποιος εχει κανει την μαλακια και και ο ενας τα ριχνει στον αλλον και ακρη δεν βγαίνει , βεβαια στο μηχανημα ειναι μονο μιση γραμμή απο την σωστη ρυθμιση του αριστερου φανου ς αλλα το θεμα δεν ειναι αυτο το θεμα ειναι η ποιοτητα φωτος  ειναι σκοτωστρα τελείως με μικρή σκάλα και γενικά πολλά προβληματα μια δεν δουλευουν τα σινιαλα μια χτυπαει ο ρελες μια με τα πορείας απλά σε θεοσκοτινο δρόμο  δεν υπαρχει περιπτωση να οδηγισεις για κανενα λόγο, η αρχικη συνδεσμολογια για να αναβουν τα 2 πορείας δεν δουλεψε ποτε και το γυρισαμε στη μαμα συνδεσμολογια , τζαμπα τα κανσελερ , αναμενα λαμπακια στο ταμπλο  και μην μου πει κανεις ειναι θεμα ρυθμισης , τα εχω ρυθμισει 2 φορες σε ηλεκτρολογο  απλα το δεξι σταματισε  μιση γραμμη ποιο κατω απο το κανονικη ευθυγραμιση , επίσης μου καηκε το φλας λεντ και αναβοσβηνει το ημερας με το φλας σαν περιπολικο με το που αναβω τα φωτα και δεν μπορω να το αλλαξω γιατι το κολλησε με κόλλα ο ρετροφας ,  τι να λέμε τώρα..   Σημερα θα παω να τα ξαναδοκιμασω αλλα εχω να πω μονο ενα ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΠΑΤΕΝΤΕΣ ΣΤΑ ΦΩΤΑ .. εγω το μετανοιωσα πικρά... εκτος απο τον χρονο , το χρημα  1000 φορες να ειχα τα μαμα και να μην εβαζα χερι η θα εχεις εργοστασιακα xenon η τιποτα αν βαλουμε και το κοστος  για τα καινουργια φαναρια λαμπες κτλ  θα αγγιξω τα 1400 ευρώ για να εχω τα ιδια φώτα άλλα καλα να πάθω.. πατεντες ήθελα !!!

 

 

προφανός κατα το κλείσιμο των φώτων όταν προσθεσαν τους projectos στο συγκεκριμένο φανάρι κάτι δεν έκαναν σωστά με τον συγκεκριμένο ρυθμηστή. τώρα όσο αφορά τα χρήματα που αναφέρεις απλά ΔΕΝ υπάρχουν επειδή έχω φτιάξει τα δικά μου το κόστος είναι περίπου στα 100 - 120€ υλικά και εργασία πόσο να σου πάρουν άλλα τόσα ? 

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις δεν υπαρχουν;  καινουργια φαναρια λογο πολυμερισμου ,4 προτζεκτορες , μεταφορικα ,κανσελερ , δαχτυλιδια ,ρελε , καινουργια φαναρια  ,4 ballast  xenon + λαμπες, φλας λεντ, εργατικα  για κανε εναν υπολογισμο ξανα να δουμε ποσα βγαινουν μονο 660 βγαινουν τα μαμα φαναρια και οχι γνησια.. και τις κατσικας ο κωλος ποτ τα κανει στρογγυλα μάστορας είναι  φιλαρακο ..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου να σε ρωτήσω κάτι αν επιτρέπεται.

 

Τα κανσελερ που λες για ποιο λόγο τα αγόρασες????

 

Κανονικά θα πρέπει να πας το αμάξι σε αντιπροσωπια για να ρυθμίσουν στον εγκέφαλο του αμαξιού σου τα φώτα.

 

Από λάμπες αλογόνου , να τα ρυθμίσουν σε xenon για να μπορεί να δουλεύει κανονικά και να μην κολλάνε σε μεγάλη σκάλα μόνιμα αναμμένα η να μην ανάβει και καθόλου η μεγάλη σκάλα.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , sun_night said:

τι εννοεις δεν υπαρχουν;  καινουργια φαναρια λογο πολυμερισμου ,4 προτζεκτορες , μεταφορικα ,κανσελερ , δαχτυλιδια ,ρελε , καινουργια φαναρια  ,4 ballast  xenon + λαμπες, φλας λεντ, εργατικα  για κανε εναν υπολογισμο ξανα να δουμε ποσα βγαινουν μονο 660 βγαινουν τα μαμα φαναρια και οχι γνησια.. και τις κατσικας ο κωλος ποτ τα κανει στρογγυλα μάστορας είναι  φιλαρακο ..

οκ δεν ηξερα ότι αγορασες και καινουρια φαναρια αλλά για να κάνεις τα φανάρια bixenon δεν χρειάζεται 4 projectors και 4 ballasts τέλος πάντων όμως πάντως το λαθος έγινε κατα το κλείσιμο του φαναριου

Link to comment
Share on other sites

860 για τα φαναρια valeo και οχι 660 , διορθωση  , τα κανσελερ και καλα τα αγορασαμε για να μην αναβουν λαμπακια κτλ , ρυθμιση σε αντιπρωσοπια κτλ δεν μου ειπε κατι ο ρετροφας παιδια σήμερα τα ξυλωνω οποιος ενδιαφερετε για golf6  και πιστευει οτι εχει τσακαλο μαστορα να μπορει να τα κανει να δουλεψουν ας μου στηλει να τα παρει όλα μαζί μαζι με καινουργια κρυσταλλα και  λαμπες 5000k .

 

οι 2 προτζεκτορες ειναι bixenon και επισεις οτι χρειαζετε τα εχω στο κουτι τους μέσα γιατι σημερα μπηκαν τα μανησια αλογονου , αντιστασεις ρελε κτλ

 

Edited by sun_night
Link to comment
Share on other sites

βρε αγιε...στην ελλαδα τα φτιαξες?εγω εχω ενα υποψη μου τον θεμη χρυσα στπο φβ θα τον βρεις ,μας εχει αναλαβει ολους με τα γκολφακια και μετα σεατ...εχει και δουλειες του στην σελιδα του...πορωμενος με τα φωτα...για κανε ερευνα να του τα δωσεις νατα επισκευασει μηπως και τα γλυτωσεις..και εγω εκει τα εφτιαξα ρετροφιτ τα δικα μου.bixenon fx projectors daylight led +flash+angel eyes

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago , XIONOULIS said:

βρε αγιε...στην ελλαδα τα φτιαξες?εγω εχω ενα υποψη μου τον θεμη χρυσα στπο φβ θα τον βρεις ,μας εχει αναλαβει ολους με τα γκολφακια και μετα σεατ...εχει και δουλειες του στην σελιδα του...πορωμενος με τα φωτα...για κανε ερευνα να του τα δωσεις νατα επισκευασει μηπως και τα γλυτωσεις..και εγω εκει τα εφτιαξα ρετροφιτ τα δικα μου.bixenon fx projectors daylight led +flash+angel eyes 

Φιλε μου στο Θεμη τα εφτιαξα τα φώτα και τα ξηλωσα σε 2 μερες...  , ενω του ειπα τα προβληματα θα επρεπε να μου πει , ξέρεις κατι στειλτα μου πισω αλλα η απαντηση του ηταν φυσικά οτι κατι δεν συνδεσαμε εμεις σωστά η οτι ο λαμαρινας εβαλε λαθος τα φαναρια και γενικά δεν μου αφησε καλή εντυπωση.., μετα το ταμείο ουδέν λαθος αναγνωρίζετε.. , τα φαναρια ηταν ρυθμισμενα και τα 2 τα ιδια , τώρα πως τα ρυθμισε με σπασμενο το ρεγουλατορο είναι ενα θεμα το αμαξι πηγε σε 2 ηλεκτρολογους καλους, του εστειλα καινουργια φαναρια του κουτιου και μου ηρθε με σπασμενο ρεγουλατορο και τα πορειας να φεγγουν οτι νανε κατεβαινα απο το αμαξι και ηθελα να κανω εμετό, κοντεψα να σκοτωθω το βράδι που πηγα να τα δοκιμάσω ενω η δεσμη ηταν σωστα ρυθμισμενη  πηγαινε περα δωθε , Προφανός κατι δεν εκανε σωστά απο την μέσα μεριά και επιδή δεν εχω τον χρόνο και την επιθυμια να ξανα ασχοληθω και να κατεβαζω προφυλακτίρες θα τα πουλησω 50% κάτω

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για τον themis retrofit creations?

Είναι κρίμα να έχεις δώσει τόσα χρήματα και τόση ενέργεια γιά νά υπάρχει αυτό το απογοητευτικό αποτέλεσμα.

Δηλαδή τι σού λέει;

Οτι ,εσείς τα χαλασατε ;

Υπάρχει περίπτωση απο τή μεριά σου να κάνατε κάτι άστοχο ;

Link to comment
Share on other sites

απο την μερια μας οχι φιλε δεν υπαρχει περίπτωση, αυτα ειναι να χαμε να λεγαμε το αμαξι περασε απο 2 καλους ηλεκτρολογους και οι δυο μου λενε το ιδιο πράγμα , φουλ απογοητευμενος απο το αποτελεσμα δυστηχως..

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εδω ειμαι και δεν κρυβομαι να σου μιλησω, 

εγω ειμαι ο themis retrofit creations για οσους δεν το καταλαβαν.

 

τα φαναρια σου αρχικα ειναι με 4 bixenon και οχι 2 που αναφερεις πιο πανω.

παμε επειτα στο εσωτερικο τους,

κανενας ρεγουλατορος δεν εσπασε εδω η κατα την μεταφορα η ακομα και απο τους μαστορες σου, απλα δεν ξερουν τι τους γινεται γενικα.

τον ρεγουλατορο τον ξεβιδωσε ο μάστορας σου στην προσπαθεια του να ρυθμισει το υψος, δεν σπαει απλα τελειωνει το σπειρωμα και βγαινει, αλλα που να το ξερει αυτο. δεν θα ξερει καν πως ειναι μεσα ο ρεγουλατορος.

και αυτο εγινε γιατι οταν σου ειχα πει παρε με οταν τα βαζεις επανω εσυ το αφησες, με αποτελεσμα τους κατω ρεγουλατορους να τους κρυψεις με τον προφ και παλευατε μονο με τον επανω. μετα οταν στο ξαναπα στο τηλ αν τους ρυθμισατε μου λεγες α τωρα εβαλα τον προφ. ε δεν γινονται ομως ετσι αυτα, πρεπει να μπουνε σωστα επανω, γιαυτο το υψος ειναι τερμα κατω και σου φεγγει 5 μετρα.

 

η συνδεσμολογια παλι κανατε λαθος και δεν ξερω αν εχετε καψει τιποτα μεσα, στα καλωδια που εχουν ρευμα μου συνδεσατε επισης ρευματα και ποιος ξερει με τι πολικοτητα τα βαζατε, αραγε ο μαστορας δεν μετραει τα καλωδια πριν συνδεσει κατι επανω τους. μετα απο αρκετα τηλεφωνηματα με τον μαστορα καταφερα να του εξηγησω και σε εσενα πως συνδεετε το κανσελερ πισω και πως την εξτρα καλωδιωση, αλλα δεν ειμαι εκει για να το δω κιολας αν το κανατε σωστα, δεν ευθυνωμαι εγω για ζημιες συνδεσμολογιας και τοποθετησης επανω στο αμαξι. οταν τα πηρες δεν κουναγαν και μετα απο τον μαστορα σου κουνανε, ε τοτε δεν παει το μυαλο σου τι εγινε;

εγω εχω ολη την καλη διαθεση να σε βοηθησω να τα βαλεις επανω σωστα αλλα πρεπει να ακουτε πως γινεται σωστα και οχι οπως το θελει ο καθενας. 

 

και τα φαναρια δεν κοστισαν ενα χιλιαρικο που ακουγεται αλλα 600 περιπου ευρω σαν ανταλλακτικα μαζι με την δουλεια και τα 200 ηταν μονο τα 2 σετ canbus xenon.

ναι ξερω μερικοι βλεπετε στο ebay οπως και εγω κοιταω βεβαια για να ενημερωνομαι  σετακια και με 40 ευρω αλλα οτι πληρωνεις παιρνεις.

το φως που μου ελεγες επισης οτι κατι εχει σαν Ζ ετσι πρεπει να ειναι, δεν ειναι προβλημα.

 

η φωτο αυτη ειναι το ενα φαναρι μονο αναμμενο η μεσαια σκαλα. αν αυτη η δεσμη δεν σε ικανοποιει τοτε φιλε μου αδικα μπηκες στον κοπο να φτιαξεις φαναρια γιατι μαλλον σου αρεσουν οι δεσμες που πεταγονται μεχρι τον 4ο οροφο των σπιτιων.

γιατι αυτη την δεσμη που την ειχα βγαλει και σε δρομο να την δω ηταν τουλαχιστον 150-180 μετρα σε σκοτεινο δρομο ευθεια γραμμη, ειναι για ανθρωπους ομως που θελουν ενταση στον δρομο και οχι στα μπαλκονια.

FB_IMG_1526849897826.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει περιπτωση να ασχοληθω θεμη , είσαι εδώ τώρα που βγηκα στο φορουμ ..  τωρα τα εχω στα κουτια τους καθως ξανα αγορασα κομπλε φαναρια , τωρα αν και ποσο κοστισαν με τα καινουργια φαναρια το ξερω γιατι εγω τα πληρωσα και φυσικα τα δινω σε οποιον διαθετει στο 1/3 της τιμης που λες , να σε πληροφορισω οτι τα φωτα αναψαν δεν ειναι οτι δεν αναψαν και μαλιστα  ο ρεγουλατορος εμεινε οπως λες μια γραμμη κατω απο την σωστη ρυθμιση , πραγμα αμελητεω ,  η πρωτη  συνδεσμολογια που εκανες  η πρωτη χτυπουσε ο ρελες και δεν ειχε σινιαλο  ,επισης στη φωτο μας διχνεις  απλα την δεσμη στο τοιχο επρεπε να ειμαι αθηνα να σου δωσω το αμαξι να το οδηγισεις σε πραγματικες συνθηκες αλλα δυστηχως ειμαι πολυ μακρια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.