Jump to content
passatfsi

Καινοτομια passat b6

Recommended Posts

καλημερα σε ολους

ειπα να γραψω εδω μιας και στο chat δεν το εβλεπε κανεις.Αυτο που θελω να πω ειναι πως για μενα εποχη 2005-6 που πρωτοβγηκε το passat b6 θεωρω οτι ηταν μπροστα για την εποχη εκεινη οσο αφορα το ηλεκτρονικο φρενο το auto hold park assist και διαφορα αλλα.Και πλεον βλεπω αλλα ιαπωνικα π.χ διαφημιζοντας το αυτοματο παρκαρισμα και τους αισθητηρες σαν κατι πρωτοποριακο ενω το passat π.χ τα εχει εδω και μια δεκαετια.

Κανω λαθος η οχι? ποια αλλα αμαξια ειχαν τοτε αυτη την τεχνολογια ας γραψει καποιος μοντελα και τη γνωμη του

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aπτην πρωτη στιγμη ελεγα οτι ηταν πολυ μπροστα. Led φωτα πισω ηλεκτρικα καθισματα, auto hold, park assist, αισθητηρες, αυτοματα φωτα, αισθητηρας βροχης, υγρασιας και αλλα πολλα! Και ολα αυτα τα επαιρνες το 2005-2006 με 27.000€. Τωρα θες πανω απο 35

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , GeorgeSmirlis said:

Aπτην πρωτη στιγμη ελεγα οτι ηταν πολυ μπροστα. Led φωτα πισω ηλεκτρικα καθισματα, auto hold, park assist, αισθητηρες, αυτοματα φωτα, αισθητηρας βροχης, υγρασιας και αλλα πολλα! Και ολα αυτα τα επαιρνες το 2005-2006 με 27.000€. Τωρα θες πανω απο 35

ωραιος συμφωνουμε λοιπον passat forever

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω το Passat  B6 εγώ.

 

Αλλά το B7 για εμένα μεγάλη καινοτομία εκτός από αυτά που αναφέρατε, 

 

Στο δικό μου passat Β7 παρατήρησα εκτός από τον  αντιθαμβωτικο καθρεπτη που έχει, Και τον αντιθαμβωτικο καθρέπτη του οδηγού στο αμάξι τον αριστερό. 

 

Πολύ μπροστά μιλάμε το συγκεκριμένο πακέτο.:rock:

 

Και βέβαια το άνοιγμα του Πορτ μπαγκαζ που σηκώνετε με το ξεκλείδωμα του. 

 

Σε αντίθεση θέση παρότι το passatΒ6 έκανε την εμφάνιση του το 2006 το αμάξι να θυμίσουμε ότι εκείνη την εποχή-περιοδο κυκλοφορούσε και το AUDI A4 το οποίο ήταν αρκετά φτωχό σε εξοπλισμό.

 

Και το κυριότερο ΕΊΧΕ ΚΙΝΗΤΉΡΑ που με το καρότσι του σούπερ μάρκετ πήγαινες ποιο γρήγορα παρά με τον ψωφιο κινητήρα της audi τον 1600αρι 

 

Το passat έβγαινε και με έναν FSI κινητήρα σε σχέσει με To Α4 

 

Το Α4 είχε πολύ καλύτερη εμφάνιση σε γενικές γραμμές αλλά δεν είχε κινητήρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , OMINUS said:

Αν και δεν έχω το Passat  B6 εγώ.

 

Αλλά το B7 για εμένα μεγάλη καινοτομία εκτός από αυτά που αναφέρατε, 

 

Στο δικό μου passat Β7 παρατήρησα εκτός από τον  αντιθαμβωτικο καθρεπτη που έχει, Και τον αντιθαμβωτικο καθρέπτη του οδηγού στο αμάξι τον αριστερό. 

 

Πολύ μπροστά μιλάμε το συγκεκριμένο πακέτο.:rock:

 

Και βέβαια το άνοιγμα του Πορτ μπαγκαζ που σηκώνετε με το ξεκλείδωμα του. 

 

Σε αντίθεση θέση παρότι το passatΒ6 έκανε την εμφάνιση του το 2006 το αμάξι να θυμίσουμε ότι εκείνη την εποχή-περιοδο κυκλοφορούσε και το AUDI A4 το οποίο ήταν αρκετά φτωχό σε εξοπλισμό.

 

Και το κυριότερο ΕΊΧΕ ΚΙΝΗΤΉΡΑ που με το καρότσι του σούπερ μάρκετ πήγαινες ποιο γρήγορα παρά με τον ψωφιο κινητήρα της audi τον 1600αρι 

 

Το passat έβγαινε και με έναν FSI κινητήρα σε σχέσει με To Α4 

 

Το Α4 είχε πολύ καλύτερη εμφάνιση σε γενικές γραμμές αλλά δεν είχε κινητήρα

Ηλεκτρονικά δεν είχε το Α4 εκτός από κινητήρα. Όλα θύμιζαν παλιό αυτοκίνητο. Θυμιζαν το 2002-2004 μοντέλο. Είχα πάει να το δω τότε (μοντέλο 2005) και δεν με εντυπωσίασε τόσο όσο το passat και φυσικά ήταν πιο μικρό και πιο ακριβό. 

Το καλό με τα vw είναι ότι μπορείς να προσθέσεις ακόμα έξτρα πάνω τους. Ατέλειωτα φαίνονται!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , GeorgeSmirlis said:

Ηλεκτρονικά δεν είχε το Α4 εκτός από κινητήρα. Όλα θύμιζαν παλιό αυτοκίνητο. Θυμιζαν το 2002-2004 μοντέλο. Είχα πάει να το δω τότε (μοντέλο 2005) και δεν με εντυπωσίασε τόσο όσο το passat και φυσικά ήταν πιο μικρό και πιο ακριβό. 

Το καλό με τα vw είναι ότι μπορείς να προσθέσεις ακόμα έξτρα πάνω τους. Ατέλειωτα φαίνονται!

Λογικό πρέπει να λες για τον 1800αρι κινητήρα της audi.???

 

Tό Passat πράγματι είχε Πολύ καλύτερο εξοπλισμό. 

 

Αυτή την στιγμή το Passat B8 τελευταία φορά που ήμουνα στην αντιπροσωπεία. 

 

Το Passat  που είχαν στην έκθεση τους ήταν σε Τιμή 32.000€ με τον diesel κινητήρα. 

Και σε έκδοση comfort line.

 

Μπορώ να πω ότι το δικό μου Β7 το οποίοείναι και αυτό comfort line , αν τα έβαζες δίπλα δίπλα το δικο μου φαίνετε αρκετά ποιο πλούσιο.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

54 λεπτά πριν , GeorgeSmirlis said:

Όχι για τον 1.6 έλεγα. Δεν ξέρω ακριβώς ποιον φορούσε. Ίσως τον MPI

Χρεπη ήταν ο 1600αρις του Audi A4 :thumbsd:

 

Όσους ιδιοκτήτες που είχα ρωτήσει κτυπούσαν το κεφάλι τούς στον τοίχο που το πήραν 1600 και όχι 1800

 

Το 1600 ήταν με 100 η 105hp και με 5αρι σασμάν.

 

Μακριά από 1600αρι μου έλεγαν.

Πολύ το πήραν και καλά ότι θα ήταν άνετο στο δρόμο αλλά την πάτησαν. Και άλλη το αγωρασαν γιατί τότε το 1800αρι έκανε κανένα 6μηνο για να έρθει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , OMINUS said:

Χρεπη ήταν ο 1600αρις του Audi A4 :thumbsd:

 

Όσους ιδιοκτήτες που είχα ρωτήσει κτυπούσαν το κεφάλι τούς στον τοίχο που το πήραν 1600 και όχι 1800

 

Το 1600 ήταν με 100 η 105hp και με 5αρι σασμάν.

 

Μακριά από 1600αρι μου έλεγαν.

Πολύ το πήραν και καλά ότι θα ήταν άνετο στο δρόμο αλλά την πάτησαν. Και άλλη το αγωρασαν γιατί τότε το 1800αρι έκανε κανένα 6μηνο για να έρθει.

To 18αρι 20vt δεν το πιάνεις όμως. Ειδικά αν είναι και quattro. Με λιγα money έχεις κτήνος.

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναλέω. Ότι μπορείς να κουμπώσεις πολλά πράγματα από το b7 και το cc χωρίς πολλές μετατροπές στο. Β6 το ανεβάζει σημαντικά επίπεδο και φυσικά τέτοιο σκάφος δεν μπορείς να βρεις με λιγότερα από 10.000€ απλά κανένα. Μιλάμε για άνεση, χώρους, δυνατότητες, εμφάνιση και τουλάχιστον εγώ έχω μείνει τέρμα ικανοποιημένος από την αξιοπιστία του. 350.000χλμ χωρίς τίποτα το σοβαρό.

 

Συγκεκριμένα έχει κάψει/χαλάσει: 

1. Αντλία βενζίνης τον πρώτο χρόνο από κακή βενζίνη

2. Και τα 4 μπεκ

3. Και τους 4 πολλαπλαστες 

4. Έχω αλλάξει μια φορά μόνο δίσκο πλατό

5. Ένα σωληνάκι βενζίνης από την υψηλή 2 φορές λόγω θερμοκρασίας και φυσικά λογω ασφάλειας γιατί αν σπάσει ξέρετε τι γίνεται μετά.

6. Ντιζα ηλιοροφης

7. Στα πίσω παράθυρα από μια φορά ασφάλειες για κάποιον λόγο τον δεύτερο χρόνο.

 

Αν αυτά θεωρούνται προβλήματα σε αυτοκίνητο με 350κ χλμ και 13 χρόνια τότε τραβάτε πάρτε κάνα yugo ή zastava.

Edited by GeorgeSmirlis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.