Jump to content
DjVassel

Μπεκ Polo 1.2 tdi bluemotion

Recommended Posts

Καλησπερα και καλως σας βρηκα. Χθες μου εβγαλε προβλημα το αυτοκινητο μετα απο 132000km, και στα 6,5 χρονια. Ενω το ειχα αψογα συντηρημενο, και με καυσιμο παντα Shell V Power, ξαφνικα εκανε θορυβο, και εβγαλε λευκο καπνο. Με στειλαν σε ειδικο για diesel κινητηρες στη Θεσσαλονικη και η διαγνωση ηταν οτι καταστραφηκαν και τα 3 μπεκ. Ευτυχως η αντλια δεν ειχε ζημια και ηθελε απλα καθαρισμα.

 

Διαβαζω απο χθες εδω μεσα σχετικα με καθαρισμο των μπεκ, το οποιο ο μαστορας μου ειπε οτι ΔΕΝ πρεπει να γινετε, και αντ αυτου μου ειπε οτι επρεπε να βαζω καποιο καθαριστικο στο φιλτρο πετρελαιου ανα 2 σερβις. Επειδη το κοστος επισκευης ειναι τεραστιο θα καταφυγω σε μεταχειρισμενο ανταλλακτικο και απλα θα φροντισω την καλυτερη συντηρηση του, η θα το πουλησω γιατι με στεναχωρησε απιστευτα. Οσο το εκθιαζα το αυτοκινητο, τοσο με ξενερωσε. 

 

Τα φωτα σας οι παλαιοτεροι αν εχετε καποια συμβουλη ωστε να μη ξανασυμβει

Link to comment
Share on other sites

Κάνε καθαρισμό μπεκ, βρες μάστορα που ασχολείται με αυτά και κάνε για αρχή καθαρισμό.

 

Τόσα χρόνια μόνο vpower και κανένα καθαριστικό για το πετρέλαιο????  Και τα μπεκ??? 

 

Δυστυχώς, το λέω συνέχεια έχουμε σαν χώρα τα χειρότερα καύσιμα στο diesel 

 

Το v-power δεν κάνει καμία δουλειά...

 

Να βάζεις και να βάζετε καθαριστικό πετρελαίου και μπεκ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , OMINUS said:

Κάνε καθαρισμό μπεκ, βρες μάστορα που ασχολείται με αυτά και κάνε για αρχή καθαρισμό.

 

Τόσα χρόνια μόνο vpower και κανένα καθαριστικό για το πετρέλαιο????  Και τα μπεκ??? 

 

Δυστυχώς, το λέω συνέχεια έχουμε σαν χώρα τα χειρότερα καύσιμα στο diesel 

 

Το v-power δεν κάνει καμία δουλειά...

 

Να βάζεις και να βάζετε καθαριστικό πετρελαίου και μπεκ.

Αυτό θα έλεγα κι εγώ.

Εγώ ευτυχώς "έμαθα" για τη V-Power (που έβαζα από 0-5000χλμ) και την αντικατέστησα με την Αvio που βάζω μέχρι τώρα (25000χλμ). Είναι πιο ακριβή αλλά λέγεται πώς είναι η καλύτερη από τις υπόλοιπες που κυκλοφορούν (και πάντα από 1 συγκεκριμένο εταιρικό πρατήριο).

Κι εννοείται είμαι κι εγώ υπερ επώνυμων /προτεινόμενων καθαριστικών-ματζουνιών ανά εύλογα χρονικά διαστήματα.

Edited by spdrosin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις τι γίνεται χωρίς κάποια καθαριστικά για το diesel. 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καθαριστικα ειχα βαλει μονο στο ρεζερβουαρ ως τωρα, κανεις δε μου προτεινε να βαζω κατι και στο φιλτρο για τα μπεκ.

 

σκοπευω να παρω δειγμα απο το συγκεκριμενο πρατηριο και αν σε ελεγχο δεν ειναι ενταξει να κινηθω εναντιον τους. Η καρτα ποντων και οι αποδειξεις που περναω στα εξοδα αποδεικνυουν οτι εβαζα 95% του καυσιμου απο αυτους.

Edited by DjVassel
Link to comment
Share on other sites

Οσο για καθαρισμο μπεκ φανταζομαι εννοεις στα μεταχειρισμενα που θα βαλω, γιατι τα δικα μου βγηκαν και τα 3 αχρηστα. Ηθελαν 230 το καθενα για επισκευη ή 310 για καινούργια.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , DjVassel said:

Παιδια καθαριστικα ειχα βαλει μονο στο ρεζερβουαρ ως τωρα, κανεις δε μπυ προτεινε να βαζω κατι και στο φιλτρο για τα μπεκ.

 

σκοπευω να παρω δειγμα απο το συγκεκριμενο πρατηριο και αν σε ελεγχο δεν ειναι ενταξει να κινηθω εναντιων τους. Η καρτα ποντων και οι αποδειξεις που περναω στα εξοδα αποδεικνυουν οτι εβαζα 95% του καυσιμου απο αυτους.

Σκληρός παίχτης. Αν όντως "κάτσει" και μπορείς να το αποδείξεις και το αντέχεις προχώρα το εννοείται.

 

Το είπες και πριν, αλλά νόμιζα πως κατα λάθος το έγραψες. Τί εννοούσε ο μάστορας, να βάζεις καθαριστικό στο φίλτρο; Κατ' ευθείαν; Πώς γίνεται αυτό;

Πχ εγώ βάζω αυτό (αν είσαι και Θεσσαλονίκη, σε βολεύει). Και για τα μπεκ είναι, αλλά στο ρεζερβουάρ ρίχνεται.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , spdrosin said:

Σκληρός παίχτης. Αν όντως "κάτσει" και μπορείς να το αποδείξεις και το αντέχεις προχώρα το εννοείται.

 

Το είπες και πριν, αλλά νόμιζα πως κατα λάθος το έγραψες. Τί εννοούσε ο μάστορας, να βάζεις καθαριστικό στο φίλτρο; Κατ' ευθείαν; Πώς γίνεται αυτό;

Πχ εγώ βάζω αυτό (αν είσαι και Θεσσαλονίκη, σε βολεύει). Και για τα μπεκ είναι, αλλά στο ρεζερβουάρ ρίχνεται.

 Μπορει να μη καταλαβα σωστα, αλλα μου ειπε οτι ανα 2 σερβις αυτος βαζει ενα υγρο που καθαριζει φιλτρο και μπεκ, αλλα οχι στο ρεζερβουαρ. Και μαλιστα οτι αυτο δεν υπαρχει σε λιανικη, το δινουν μονο σε συνεργεια. Δεν ειναι το συνεργειο που το πηγαινα για τα κανονικα του service, εκει με εστειλε λογω εξειδικευσης στα diesel ο δικος μου

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , DjVassel said:

 Μπορει να μη καταλαβα σωστα, αλλα μου ειπε οτι ανα 2 σερβις αυτος βαζει ενα υγρο που καθαριζει φιλτρο και μπεκ, αλλα οχι στο ρεζερβουαρ. Και μαλιστα οτι αυτο δεν υπαρχει σε λιανικη, το δινουν μονο σε συνεργεια. Δεν ειναι το συνεργειο που το πηγαινα για τα κανονικα του service, εκει με εστειλε λογω εξειδικευσης στα diesel ο δικος μου

Λογικά θα βάζει αυτό ή σαν αυτό τότε. Σωστός.

"Σε κάθε «μεγάλο» σέρβις" προτείνεται από την εν λόγω εταιρεία.

Κι αν προσέξεις κάτω αναφέρει τον εξοπλισμό που απαιτείται για να τοποθετηθεί.

Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν , DjVassel said:

Οσο για καθαρισμο μπεκ φανταζομαι εννοεις στα μεταχειρισμενα που θα βαλω, γιατι τα δικα μου βγηκαν και τα 3 αχρηστα. Ηθελαν 230 το καθενα για επισκευη ή 310 για καινούργια.

Κοιτά τα 310€ που σου είπε είναι σίγουρο για "καινούργιο"????

 

Δηλαδή τι θα είναι γνήσιο VW μπεκ????

 

Η aftermarket μπεκ??? Γιατί υπερβολικά φτηνά μου ακούγετε η τιμή για μπεκ πετρέλαιου.

 

Τα μπεκ αυτά ξεκινάνε από 1000€ το ένα. 

 

Για το δικό μου diesel που είχα το Ford το οποίο ήταν με κινητήρα του group PSA CITROEN PEUGEOT.  

 

Το κόστος ήταν για το δικό μου αν πάθαινε κάτι κάποιο μπεκ 1400 με 1500€ το ένα! 

 

Στο Nissan navara D40 του 2007 του ξαδέρφου μου το 2008 η Nissan λόγο κακού πετρέλαιου η Nissan ζητούσε 1500€ για ένα μπεκ.

 

Ο ξάδερφος μου  ήταν τυχερός γιατί τα άλλαξε μέσα στην εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , OMINUS said:

Κοιτά τα 310€ που σου είπε είναι σίγουρο για "καινούργιο"????

 

Δηλαδή τι θα είναι γνήσιο VW μπεκ????

 

Η aftermarket μπεκ??? Γιατί υπερβολικά φτηνά μου ακούγετε η τιμή για μπεκ πετρέλαιου.

 

Τα μπεκ αυτά ξεκινάνε από 1000€ το ένα. 

 

Για το δικό μου diesel που είχα το Ford το οποίο ήταν με κινητήρα του group PSA CITROEN PEUGEOT.  

 

Το κόστος ήταν για το δικό μου αν πάθαινε κάτι κάποιο μπεκ 1400 με 1500€ το ένα! 

 

Στο Nissan navara D40 του 2007 του ξαδέρφου μου το 2008 η Nissan λόγο κακού πετρέλαιου η Nissan ζητούσε 1500€ για ένα μπεκ.

 

Ο ξάδερφος μου  ήταν τυχερός γιατί τα άλλαξε μέσα στην εγγύηση.

Η τιμη 310 ηταν για ανταλλακτικο bosch χωρις ΦΠΑ, στην αντιπροσωπεια νομιζω οτι ηταν 450€ το αυθεντικο για το συγκεκριμενο αμαξι. Σιγουρα δεν ειναι στα νουμερα που αναφερεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι τόσο φτηνό το γνήσιο τότε καλές τιμές έχει σχετικά..

 

Πάντως ρίξε μια ματιά και αλλού και δες μήπως την βγάλεις φτηνά με καθαρισμό μπεκ.

 

Και όχι αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , OMINUS said:

Αν είναι τόσο φτηνό το γνήσιο τότε καλές τιμές έχει σχετικά..

 

Πάντως ρίξε μια ματιά και αλλού και δες μήπως την βγάλεις φτηνά με καθαρισμό μπεκ.

 

Και όχι αλλαγή.

Τα ελεγξαν και ειπε οτι ειναι κατεστραμενα. Οι επιλογες μου ηταν ανακατασκευη ή αλλαγη.

 

Τελικα βρηκα απο Αθηνα μεταχειρισμενα απο τρακαρισμενο  με 70000km το αμαξι, με ενα 100αρικο το καθενα. Θα βαλω αυτα και θα φροντισω για την καλυτερη συντηρηση τους με καθαριστικα απο δω και μπρος.

Link to comment
Share on other sites

Νά σε ρωτήσω κάτι; 

 

Αυτά που βρήκες τα έχεις πάρει??? Η τα πέρασες στο αμάξι είδη??

 

Εγώ στην θέση σου θα τα έκανα έναν καθαρισμό μπεκ και ας έχουν 70.000χιλομετρα.

 

Καλό θα τα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , OMINUS said:

Νά σε ρωτήσω κάτι; 

 

Αυτά που βρήκες τα έχεις πάρει??? Η τα πέρασες στο αμάξι είδη??

 

Εγώ στην θέση σου θα τα έκανα έναν καθαρισμό μπεκ και ας έχουν 70.000χιλομετρα.

 

Καλό θα τα κάνεις.

 

Το εγραψα και παραπανω, οτι ο ειδικος μου ειπε καθαρισμο καλο ειναι να μην κανεις, με την εννοια να σκαλισεις το μπεκ. Χειροτερη ζημια κανεις παρα καλο

 

Καθαρισμο θα κανω βαζοντας αυτα τα καθαριστικα μολις περαστουν, και βαζοντας τα συστηματικα απο εδω και στο εξης.

Link to comment
Share on other sites

41 λεπτά πριν , DjVassel said:

 

Το εγραψα και παραπανω, οτι ο ειδικος μου ειπε καθαρισμο καλο ειναι να μην κανεις, με την εννοια να σκαλισεις το μπεκ. Χειροτερη ζημια κανεις παρα καλο

 

Καθαρισμο θα κανω βαζοντας αυτα τα καθαριστικα μολις περαστουν, και βαζοντας τα συστηματικα απο εδω και στο εξης.

Σεβαστεί η άποψη-γνωμη σου, αλλά έχω αντίθετη άποψη στο θέμα καθαρισμό μπεκ.

 

Φιλικά όλα αυτά στα λέω:thumbsup:  

 

Η επιλογή βέβαια είναι δική σου.

 

 

Για το θέμα τον καθαριστικόν εγώ έβαζα ανά 2.000  χιλιόμετρα 

 

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν , OMINUS said:

Σεβαστεί η άποψη-γνωμη σου, αλλά έχω αντίθετη άποψη στο θέμα καθαρισμό μπεκ.

 

Φιλικά όλα αυτά στα λέω:thumbsup:  

 

Η επιλογή βέβαια είναι δική σου.

 

 

Για το θέμα τον καθαριστικόν εγώ έβαζα ανά 2.000  χιλιόμετρα 

 

 

 

 

Συμφωνοι, κουβεντα κανουμε. Αλλα η γνωμη σου βασιζεται σε τεχνικες γνωσεις; εισαι του επαγγελματος, ή εχεις πχ καποιον που εμπιστευεσαι με κλειστα ματια;

 

Εγω ΔΕΝ ειμαι σχετικος, οποτε κανω οτι με συμβουλευουν καποιου που θελω να πιστευω οτι δε πανε να με αρμεξουν.

 

Καθαριστικο αν 2000km εβαζες στο ρεζερβουαρ; Τι κοστος εχει αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Να αλλαξεις μαστορα, κατα 99% δεν ξερει να επιδιωρθωνει/καθαριζει μπεκ, και για αυτο σου φουσκωσε αλλαγη. Η επισκευη του καθε μπεκ στοιχιζει 120-150 βαρια, αλλαζοντας ολα τα σωθηκα, μονο αν εχει παρει το σωμα δεν επισκευαζετε, που πρεπει να εχεις πολλα km για να σημβει αυτο. Συνηθως ανοιγεις το μπεκ και βλεπεις που εχει ζημια και το αλλαζεις. Το ποιο πιθανον τα δικα σου μπεκ σε αυτα τα Km εχουν ποιασει βρωμιες, απο το φανταστικο πετρελαιο vpower της shell που ολοι το λουζονται στο τελος. Καλα θα κανεις να παρεις και τα παλια σου μπεκ πισω, μην τα αφησεις στον μαστορα σου. Οπως και για 450€ γνησιο μπεκ, λιγα μου ακουγονται, για aftermarket εκει ειναι καπου. Κανε μια ερωτηση στην vw.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , dasauto said:

Να αλλαξεις μαστορα, κατα 99% δεν ξερει να επιδιωρθωνει/καθαριζει μπεκ, και για αυτο σου φουσκωσε αλλαγη. Η επισκευη του καθε μπεκ στοιχιζει 120-150 βαρια, αλλαζοντας ολα τα σωθηκα, μονο αν εχει παρει το σωμα δεν επισκευαζετε, που πρεπει να εχεις πολλα km για να σημβει αυτο. Συνηθως ανοιγεις το μπεκ και βλεπεις που εχει ζημια και το αλλαζεις. Το ποιο πιθανον τα δικα σου μπεκ σε αυτα τα Km εχουν ποιασει βρωμιες, απο το φανταστικο πετρελαιο vpower της shell που ολοι το λουζονται στο τελος. Καλα θα κανεις να παρεις και τα παλια σου μπεκ πισω, μην τα αφησεις στον μαστορα σου. Οπως και για 450€ γνησιο μπεκ, λιγα μου ακουγονται, για aftermarket εκει ειναι καπου. Κανε μια ερωτηση στην vw.

Τωρα υποτιθεται οτι μου τον συστησαν ως εξειδικευμενο στο θεμα, απο γνωστο μου (οχι ΦΙΛΟ) που εχει συνεργειο και πηγαινα το αμαξι σε αυτον για service. Οπως και να εχει πηρα με 300 ευρω τα μπεκ απο τρακαρισμενο με 70.000km και θα τα κουμπωσω αυριο. Εγινε καθαρισμος αντλιας πετρελαιου (φανταζομαι αν ηθελε μου την φορτωνε κι αυτη ως χαλασμενη, δεν θα ειχα τροπο να το επιβεβαιωσω), και ολου του υπολοιπου συστηματος. Περα απο το να βαλω καθαριστικα σε ρεζερβουαρ και καθαριστικο μπεκ, φανταζομαι δε μπορω να κανω κατι αλλο, αλλωστε ως τωρα δεν το ειχα κανει γιατι δε μου το ειπε κανεις.

 

Τα παλια μπεκ να τα παρω, αλλα εχουν καμια αξια; Μπορω να τα κανω κατι να μειωσω το κοστος μου;

Link to comment
Share on other sites

Παρτα και βαλτα σε μια ακρη...ακουσε με. Τα μπεκ δεν βγενουν off για να πεταχτουν σε τοσο λιγα km, εδω με 400-500.000km τα επισκευαζουν και γινονται καινουρια. 

Εκτος και αν σου τα παρει ο μαστορας και σου αφαιρεσει κατι απο την τιμη, που δυσκολα το βλεπω. 

Edited by dasauto
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να τα παρω εγω, αλλα εχει καπου να τα παω που να τα παιρνει αλλος για επισκευη; Να εχω δλδ και καποιο οφελος απο αυτη την υποθεση

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν , DjVassel said:

Συμφωνοι, κουβεντα κανουμε. Αλλα η γνωμη σου βασιζεται σε τεχνικες γνωσεις; εισαι του επαγγελματος, ή εχεις πχ καποιον που εμπιστευεσαι με κλειστα ματια;

 

Εγω ΔΕΝ ειμαι σχετικος, οποτε κανω οτι με συμβουλευουν καποιου που θελω να πιστευω οτι δε πανε να με αρμεξουν.

 

Καθαριστικο αν 2000km εβαζες στο ρεζερβουαρ; Τι κοστος εχει αυτο;

Κοίτα καταγωγή έχω από επαρχεία και επειδή οχήματα diesel για της αγροτικές εργασίες έχουμε , έχω εδώ και κάποια χρόνια κάποιες γνώσεις.

 

Και σε θέμα μπεκ καθαρισμό κάναμε και όχι πέταμα και πάμε σε άλλα.

 

Αν ήσουν Αθήνα έχω πάρα πολύ καλό εξηδικευμενο συνεργείο που ασχολείται με diesel πριν ακόμα επιτραπεί το diesel στην Αθήνα και Θεσσαλονίκη.

 

Από Θεσσαλονίκη δεν γνωρίζω και δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

 

Για το καθαριστικό έχει πολλές μάρκες αξιόλογες και καλές εγώ έβαζα liqui moly 

 

Κάπου στα 15€ αγωρασα το καθαριστικό.

https://www.autotecparts.gr/kausimon-lipantikon/liqui-moly-prostheta/liqui-moly-bio-diesel-additive-1l.html

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν , DjVassel said:

Να τα παρω εγω, αλλα εχει καπου να τα παω που να τα παιρνει αλλος για επισκευη; Να εχω δλδ και καποιο οφελος απο αυτη την υποθεση

Επειδή όντως είναι περίεργα αυτά που σου λέει :huh:

 

Τα μπεκ σου κοίτα να τα πάρει ς πίσω και φρόντισε να είσαι μπροστά όταν τα βγάλει για να τα πάρεις.

 

Γιατί βλέπω ότι τα μπεκ σου μπορεί και να μπουν σε άλλο αμάξι ως ελαφρός μεταχειρισμένα όταν τα κάνει καθαρισμό:hi:

 

 

Υ/Γ  

 

ΒΛΈΠΕΙΣ ότι δεν είμαι μόνο εγώ που μου κάνει εντύπωση η τόσο χαμηλή τιμή για μπεκ.

 

Μιλάμε για μπεκ πετρελαίου! Που η τιμή τον μπεκ βενζίνης είναι σχετικά κοντά στην τιμή που σου είπαν. 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Θα τα παρω, αν θελεις ρωτα και αυτους που γνωριζεις οτι κανουν επισκευες, μπορει να τους ενδιαφερουν, γιατι τρομαξα να βρω μεταχειρισμενα!

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , DjVassel said:

Θα τα παρω, αν θελεις ρωτα και αυτους που γνωριζεις οτι κανουν επισκευες, μπορει να τους ενδιαφερουν, γιατι τρομαξα να βρω μεταχειρισμενα!

Όταν με το καλό ξεμπερδεψης με αυτά. 

 

Τα παλιά σου μπεκ καντους ένα καθαρισμό και κρατά τα στην άκρη να υπάρχουν. 

Πότε δεν ξέρεις:wink:

 

Εκτός και αν είσαι σίγουρος ότι δεν θα χρειαστείς οπότε τα βάζεις στο γνωστό site και τα πουλάς και τα 3 μαζί.

(Αφού τα καθαρίζεις πρώτα βέβαια:thumbsup2:)

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.