Jump to content
DjVassel

Μπεκ Polo 1.2 tdi bluemotion

Recommended Posts

12 hours ago , OMINUS said:

Για το καθαριστικό έχει πολλές μάρκες αξιόλογες και καλές εγώ έβαζα liqui moly 

 

Κάπου στα 15€ αγωρασα το καθαριστικό.

https://www.autotecparts.gr/kausimon-lipantikon/liqui-moly-prostheta/liqui-moly-bio-diesel-additive-1l.html

 

 

 

Αυτό έβαζα κι εγώ κατά την περίοδο που έβαζα (κακώς μάλλον) V-Power (στα πρώτα 0-10000χλμ) και είχα παρατηρήσει πως σχεδόν σε κάθε καινούργιο γέμισμα καυσίμου μαζί με την προσθήκη του παραπάνω πρόσθετου, έκανε αναγέννηση (καλό αυτό, σημαίνει πως δούλευε - κακό βέβαια για την ποιότητα του καυσίμου, πιθανόν).

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν , spdrosin said:

Αυτό έβαζα κι εγώ κατά την περίοδο που έβαζα (κακώς μάλλον) V-Power (στα πρώτα 0-10000χλμ) και είχα παρατηρήσει πως σχεδόν σε κάθε καινούργιο γέμισμα καυσίμου μαζί με την προσθήκη του παραπάνω πρόσθετου, έκανε αναγέννηση (καλό αυτό, σημαίνει πως δούλευε - κακό βέβαια για την ποιότητα του καυσίμου, πιθανόν).

 

Δηλαδη βαζατε ενα τετοιο σε καθε γεμισμα; Αυτο ειναι τελειως ασυμφορο. Και οταν λες οτι εκανε αναγεννηση, πως το καταλαβαινεις αυτο σαν χρηστης;

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
14 hours ago , DjVassel said:

Τωρα υποτιθεται οτι μου τον συστησαν ως εξειδικευμενο στο θεμα, απο γνωστο μου (οχι ΦΙΛΟ) που εχει συνεργειο και πηγαινα το αμαξι σε αυτον για service. Οπως και να εχει πηρα με 300 ευρω τα μπεκ απο τρακαρισμενο με 70.000km και θα τα κουμπωσω αυριο. Εγινε καθαρισμος αντλιας πετρελαιου (φανταζομαι αν ηθελε μου την φορτωνε κι αυτη ως χαλασμενη, δεν θα ειχα τροπο να το επιβεβαιωσω), και ολου του υπολοιπου συστηματος. Περα απο το να βαλω καθαριστικα σε ρεζερβουαρ και καθαριστικο μπεκ, φανταζομαι δε μπορω να κανω κατι αλλο, αλλωστε ως τωρα δεν το ειχα κανει γιατι δε μου το ειπε κανεις.

 

Τα παλια μπεκ να τα παρω, αλλα εχουν καμια αξια; Μπορω να τα κανω κατι να μειωσω το κοστος μου;

Καλησπέρα & από μένα & εύχομαι να ξεμπερδέψεις γρήγορα & αποτελεσματικά με το θέμα σου.

Από μπεκ δεν ξέρω, ακούω τις γνώμες των άλλων παιδιών, σεβαστές. Τους ταρίφες γενικά τους κοροϊδεύω σε πολλά γιατί κάνουν πως τα ξέρουν όλα, αλλά επί του θέματος, θα πήγαινα σε καμιά πιάτσα και θα έπαιρνα γνώμη. Έτσι & αλλιώς, αυτόν τον καιρό «κάθονται» στις πιάτσες λόγω αναδουλειάς.

Καθαριστικό: από επίσημα συνεργεία VW μου έχουν πει πως γενικά συνεργάζονται επίσημα με την Wurth. Αυτό δε σημαίνει απαραίτητα πως τα καθαριστικά άλλης μάρκας δεν κάνουν εξίσου ή καλύτερη δουλειά.

Τα καθαριστικά που παίρνω εγώ είναι αυτά:

 

Καθαριστικό μπεκ - εγώ κάθε 30.000χλμ.

http://www.wurth.gr/gr/products/?MG=2&Cid=52&Sid=06_01&sub1=1&sub2=&group_key=06&sc=ps&proid=14704

 

Καθαριστικό τεπόζιτου - κάθε 3-4 μήνες

http://www.wurth.gr/gr/products/?MG=2&Cid=52&Sid=06_01&sub1=1&sub2=&group_key=06&sc=ps&proid=15474

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Polakias TDI said:

Καλησπέρα & από μένα & εύχομαι να ξεμπερδέψεις γρήγορα & αποτελεσματικά με το θέμα σου.

Από μπεκ δεν ξέρω, ακούω τις γνώμες των άλλων παιδιών, σεβαστές. Τους ταρίφες γενικά τους κοροϊδεύω σε πολλά γιατί κάνουν πως τα ξέρουν όλα, αλλά επί του θέματος, θα πήγαινα σε καμιά πιάτσα και θα έπαιρνα γνώμη. Έτσι & αλλιώς, αυτόν τον καιρό «κάθονται» στις πιάτσες λόγω αναδουλειάς.

Καθαριστικό: από επίσημα συνεργεία VW μου έχουν πει πως γενικά συνεργάζονται επίσημα με την Wurth. Αυτό δε σημαίνει απαραίτητα πως τα καθαριστικά άλλης μάρκας δεν κάνουν εξίσου ή καλύτερη δουλειά.

Τα καθαριστικά που παίρνω εγώ είναι αυτά:

 

Καθαριστικό μπεκ - εγώ κάθε 30.000χλμ.

http://www.wurth.gr/gr/products/?MG=2&Cid=52&Sid=06_01&sub1=1&sub2=&group_key=06&sc=ps&proid=14704

 

Καθαριστικό τεπόζιτου - κάθε 3-4 μήνες

http://www.wurth.gr/gr/products/?MG=2&Cid=52&Sid=06_01&sub1=1&sub2=&group_key=06&sc=ps&proid=15474

Το κοιτούσα κι εγώ χθες μάλιστα αυτό της Wurth, για να δοκιμάσω και κάποιο αντιμυκητιακό παράλληλα με το καθαριστικό που βάζω εγώ.

Ήμουν ανάμεσα σε αυτό και το αντίστοιχο της tunap πάλι.

 

Επίσης και το ξεκάπνισμα με υδρογόνο διαβάζω πως είναι ωφέλιμο.

Σε δουλειά να βρισκόμαστε.

1 hour ago , DjVassel said:

 

Δηλαδη βαζατε ενα τετοιο σε καθε γεμισμα; Αυτο ειναι τελειως ασυμφορο. Και οταν λες οτι εκανε αναγεννηση, πως το καταλαβαινεις αυτο σαν χρηστης;

Αφού αναφέρθηκε κι από πάνω: ανα 2.000 χλμ προτείνεται αυτό. Κοστίζει ~15ευρώ και έχει ~5 δόσεις = 3ευρώ/2000χλμ.

Είναι σημαντικό να (ανα)γνωρίζεις πότε γίνεται αναγέννηση (κυρίως) για να μην τη διακόπτεις (ποτέ αν γίνεται, με τόσα που μπορούν να συμβούν από παντού).

Το καταλαβαίνεις από αρκετά σημάδια που συμβαίνουν ταυτόχρονα: οι στροφές του ρελαντί ανεβαίνουν από 800 σε 1000, το βεντιλατέρ/ανεμιστήρας της μηχανής δουλεύει σαν να έχεις βάλει κλιματιστικό, το auto start-stop απενεργοποιείται. Όταν όλα αυτά επανέλθουν στις φυσικές καταστάσεις, έχει τελειώσει (γύρω στα 5-8 λεπτά).

Κι εγώ εδώ τα έμαθα, στο φόρουμ, κι ευτυχώς το συγκεκριμένο "ζήτημα" το είχα ανακαλύψει πριν έρθει το αυτοκίνητο (παραγγελία) κι όταν συνέβη πρώτη φορά ήμουν ενημερωμένος.

Εννοείται δεν στα λέει κανείς αυτά. Ούτε στην αντιπροσωπεία, ούτε στο συνεργείο της, που ρωτούσα ψαρωτικά όταν το πήρα "τι να προσέξω". Γι' αυτό και service έξω, σε κάποιον να που σε προσέχει, να τον ξέρεις, όσο μπορείς καλύτερα, με γνήσια ανταλλακτικά VW (τουλ. όσο είμαστε ακόμα στην εγγύηση για παν ενδεχόμενο), πολύ πιο οικονομικά και μια καλή τύχη.

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
45 λεπτά πριν , spdrosin said:

Το κοιτούσα κι εγώ χθες μάλιστα αυτό της Wurth, για να δοκιμάσω και κάποιο αντιμυκητιακό παράλληλα με το καθαριστικό που βάζω εγώ.

Ήμουν ανάμεσα σε αυτό και το αντίστοιχο της tunap πάλι.

 

Επίσης και το ξεκάπνισμα με υδρογόνο διαβάζω πως είναι ωφέλιμο.

Σε δουλειά να βρισκόμαστε.

Αφού αναφέρθηκε κι από πάνω: ανα 2.000 χλμ προτείνεται αυτό. Κοστίζει ~15ευρώ και έχει ~5 δόσεις = 3ευρώ/2000χλμ.

Είναι σημαντικό να (ανα)γνωρίζεις πότε γίνεται αναγέννηση (κυρίως) για να μην τη διακόπτεις (ποτέ αν γίνεται, με τόσα που μπορούν να συμβούν από παντού).

Το καταλαβαίνεις από αρκετά σημάδια που συμβαίνουν ταυτόχρονα: οι στροφές του ρελαντί ανεβαίνουν από 800 σε 1000, το βεντιλατέρ/ανεμιστήρας της μηχανής δουλεύει σαν να έχεις βάλει κλιματιστικό, το auto start-stop απενεργοποιείται. Όταν όλα αυτά επανέλθουν στις φυσικές καταστάσεις, έχει τελειώσει (γύρω στα 5-8 λεπτά).

Κι εγώ εδώ τα έμαθα, στο φόρουμ, κι ευτυχώς το συγκεκριμένο "ζήτημα" το είχα ανακαλύψει πριν έρθει το αυτοκίνητο (παραγγελία) κι όταν συνέβη πρώτη φορά ήμουν ενημερωμένος.

Εννοείται δεν στα λέει κανείς αυτά. Ούτε στην αντιπροσωπεία, ούτε στο συνεργείο της, που ρωτούσα ψαρωτικά όταν το πήρα "τι να προσέξω". Γι' αυτό και service έξω, σε κάποιον να που σε προσέχει, να τον ξέρεις, όσο μπορείς καλύτερα, με γνήσια ανταλλακτικά VW (τουλ. όσο είμαστε ακόμα στην εγγύηση για παν ενδεχόμενο), πολύ πιο οικονομικά και μια καλή τύχη.

Αυτό είναι για μένα το πιο καλό που μπορεί να κάνει ένα φόρουμ: από το να σε βάλει στη διαδικασία να αναρωτηθείς για κάτι μέχρι να σου δώσει έτοιμη τη λύση σε κάποιο πρόβλημα που αντιμετωπίζεις.

Από κόστη, περί τα 10€ το καθένα αγοράζω εγώ τα προϊόντα της Wurth, είτε από αντιπροσωπεία της Wurth ή από βενζινάδικα.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , DjVassel said:

 

Δηλαδη βαζατε ενα τετοιο σε καθε γεμισμα; Αυτο ειναι τελειως ασυμφορο. Και οταν λες οτι εκανε αναγεννηση, πως το καταλαβαινεις αυτο σαν χρηστης;

Αδερφέ αυτά τα καθαριστικά βγαίνουν σε μεγάλα δοχεία (Σχετικά)

Και όταν το αγοράσεις ΔΕΝ το πετάς με μία στο ρεζερβουάρ σου μέσα όλο..

 

Και δεν είναι ασύμφορο κάθε 2000 χιλιόμετρα ρίχνεις μέσα στο ρεζερβουάρ ένα ποτήρι του κρασιού. Αν θέλεις βάζεις και λίγο περισσότερο.:good:

Link to comment
Share on other sites

Updates

 

Τα μεταχειρισμενα μπεκ περαστικαν και δοκιμαστηκαν χθες ολη μερα χωρις προβλημα. Μπηκε καθαριστικο μπεκ στο φιλτρο πετρελαιου, εγινε καθαρισμος της αντλιας και των σωληνωσεων, αλλαχτηκε το φιλτρο πετρελαιου.

 

κοστος

 

3 x 100 τα μπεκ

150 καθαρισμος αντλιας και σωληνωσεων

25 καθαριστικο μπεκ (1 καθε μεγαλο σερβις)

30 αρχικος ελεγχος εκει που στειλανε τα μπεκ

100 εργασια

10 φιλτρο πετρελαιου

5€ κουριερ που εφερε τα μπεκ

 

γενικο κουστουμι 620€

 

Σχετικα με τα καθαριστικα, ο ιδιος εχοντας πετρελαιοκινητο λεει οτι δε βαζει, και οτι σε πολλες περιπτωσεις τα καθαριστικα προκαλεσαν προβλημα διαβρωσης ή προβλημα λογο διαταρραχης του μιγματος καυσιμου που περναει απο τον κινητηρα. Το μονο που μου προτεινε ως προληπτικο μετρο ειναι μια στο τοσο να πηγαινω για καθαρισμο το ντεποζιτο.

 

 

οσο για τα αρχικα μου μπεκ, ειπε οτι το ενα ειναι ελαφρως προβληματικο, το ενα ειναι χαλια, και το 3ο κανει επιστροφη καυσιμο και γι αυτο εβγαζα καπνους. Εσεις που αναφερατε περι επισκευης, θα ημουν υποχρεος αν ρωτουσατε αυτους που ξερετε οτι κανουν αυτη τη δουλεια αν τα θελουν ωστε να ρεφαρω καποιο μερος του ποσου.

 

ευχαριστω εκ των προτερων!

Edited by DjVassel
Link to comment
Share on other sites

47 λεπτά πριν , DjVassel said:

Σχετικα με τα καθαριστικα, ο ιδιος εχοντας πετρελαιοκινητο λεει οτι δε βαζει, και οτι σε πολλες περιπτωσεις τα καθαριστικα προκαλεσαν προβλημα διαβρωσης ή προβλημα λογο διαταρραχης του μιγματος καυσιμου που περναει απο τον κινητηρα.

 

Το μονο που μου προτεινε ως προληπτικο μετρο ειναι μια στο τοσο να πηγαινω για καθαρισμο το ντεποζιτο.

 

Και γιατί δεν του είπες ότι εγώ που Δεν έβαλα ΠΟΤΈ καθαριστικά τότε πως χάλασε το αμάξι. 

 

Καλά να δω τι άλλο θα ακούσουμε...:startle:

 

Ο μαστορα που σου ειπε για το καθάρισμα στο ρεζερβουάρ καλά στα είπα σε αυτό, αλλά το καθάρισμα δεν το κάνεις κάθε μηνα ούτε σε κάθε  servise. 

Και αν χρησιμοποιήσεις καθαριστικά diesel τότε θα έχεις μηδαμινές έως και ανύπαρκτες βρωμιές 

 

 

Μάλλον ό τύπος που σου ειπε αυτά,  σε θέλει για μόνιμο πελάτη του. 

 

Στο θέμα διαταραχές στο μίγμα καυσίμου που σου είπε, Εγώ χρόνια που χρησιμοποιώ καθαριστικά diesel σε τρακτέρ αγροτικό φορτηγάκι και αμάξι. 

 

Τέτοιο πρόβλημα ΔΕΝ ΕΊΧΑ ΠΟΤΈ ΜΟΥ!!!!

 

Ποιο πολλές πιθανότητες είχα σε αυτό που σου είπε,  αλλά ΛΟΓΟ καυσίμου 

 

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν , OMINUS said:

 

Και γιατί δεν του είπες ότι εγώ που Δεν έβαλα ΠΟΤΈ καθαριστικά τότε πως χάλασε το αμάξι. 

 

Καλά να δω τι άλλο θα ακούσουμε...:startle:

 

Ο μαστορα που σου ειπε για το καθάρισμα στο ρεζερβουάρ καλά στα είπα σε αυτό, αλλά το καθάρισμα δεν το κάνεις κάθε μηνα ούτε σε κάθε  servise. 

Και αν χρησιμοποιήσεις καθαριστικά diesel τότε θα έχεις μηδαμινές έως και ανύπαρκτες βρωμιές 

 

 

Μάλλον ό τύπος που σου ειπε αυτά,  σε θέλει για μόνιμο πελάτη του. 

 

Στο θέμα διαταραχές στο μίγμα καυσίμου που σου είπε, Εγώ χρόνια που χρησιμοποιώ καθαριστικά diesel σε τρακτέρ αγροτικό φορτηγάκι και αμάξι. 

 

Τέτοιο πρόβλημα ΔΕΝ ΕΊΧΑ ΠΟΤΈ ΜΟΥ!!!!

 

Ποιο πολλές πιθανότητες είχα σε αυτό που σου είπε,  αλλά ΛΟΓΟ καυσίμου 

 

 

 

 

Κοιταξε, καθαριστικα τον συνεφερε να πουλαει εκει μεσα πιστευω, αλλα φανταζομαι οτι προτιμαει αυτο σχετικα με το καθαριστικο φιλτρου γιατι φανταζομαι θεωρει οτι κανει καλυτερη δουλεια και θα ειναι πιο ευχαριστημενος ο πελατης.

 

για τον καθαρισμο ρεζερβουαρ εννοειται οτι δεν ειναι για καθε σερβις, μια φορα στα 30-40 χιλιαδες χιλιομετρα εννουσε

 

αυτο για τα αγροτικα το ρωτησα κι εγω, πως ειναι δυνατον να κανουν ενα εκατομυριο χιλιομετρα και να μη βγαζουν θεμα. Η απαντηση ειναι οτι κινητηρες με πολλα κυβικα και πιο παλιας τεχνολογιας, που δεν ειχαν προταρχικο στοχο την χαμηλη καταναλωση και χαμηλους ρυπους που εχουν αυτα τα 1.2, 1.4 κτλ ειναι πολυ λιγοτερο ευπαθη. Λογικο μου ακουγεται

Link to comment
Share on other sites

Πες του όμως του μηχανικού που πήγες,  ΌΤΙ εκείνα τα χρόνια ΔΕΝ ΕΊΧΑΜΕ ΒΙΟΝΤΊΖΕΛ....!!!!! 

 

Το Navara  μας τα μπεκ χάλασαν από το ΚΑΎΣΙΜΟ. Και ήταν 2000cc 

 

Η ζημιά που έπαθες, την έπαθες από το καύσιμο.

 

 

Για το καθαριστικό φίλτρου δεν έχω άποψη και ούτε ξέρω ούτε έχω δει τι είναι αυτό?????

 

Για το βιοντίζελ ρίξε μια ματιά εδώ.

http://www.skodaclubpeloponnhsou.gr/2015/02/blog-post.html

 

http://mixanikosose.blogspot.gr/2015/09/blog-post_14.html

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Παντως ως χρηστης diesel εδω και 20 χρονια, και σχεδον 1.000.000km, γραμμενα σε 4 διαφορετικα αμαξια, με χρηση καθαριστικων παντα, σε κανενα ποτε δεν χρειαστηκε να πειραξω μπεκ, αυτα που σου ειπε ο μαστορας σου, στα ματια μου φανταζουν ταινια επιστημονικης φαντασιας.

 

Απο εδω και περα απροβληματιστο να ειναι το πολακι σου, βρες ενα πρατηριο να σιγουρευτεις οτι εχει καθαρο καυσιμο και μην αλλαζεις. Και γνωμη μου, ασε τα ενυσχημενα καυσιμα και βαζε απλο πετρελαιο, για το οποιο ειναι κατασκευασμενος ο κινητηρας σου. Παρε και ενα καθαριστικο να βαζεις, ενα καλο που χρησημοποιω ειναι της liqui molly που αναφερθηκε καπου ποιο πανω, και ανα 2-3000km ριχνε στο καυσιμο.

Edited by dasauto
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν , OMINUS said:

Ρίξτε και μια ματιά εδώ.

 

https://www.fpfilters.gr/el/theory/bioproblems.html

 

Για extra φίλτρα στο αμάξι. 

Κατι αντιστοιχο με το διπλο φιλτραρισμα του νερου στις βρυσες. Βεβαια εκει παντα εχεις απωλεια στη πιεση του νερου απο τη βρυση, φανταζομαι οτι κατι αντιστοιχο στον κινητηρα μπορει να δημιουργουσε προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: τα καθαριστικά μπεκ μακράς διάρκειας και γενικότετα τα βελτιωτικά καυσίμου (πχ ανα 30.000 χλμ που υπάρχουν ή έστω αν είναι να βάλεις κάποιο πιο τακτικής χρήσης και πλησιάζει service) καλό είναι να μπαίνουν πριν την αλλαγή φίλτρου ή μετά;

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , spdrosin said:

Ερώτηση: τα καθαριστικά μπεκ μακράς διάρκειας και γενικότετα τα βελτιωτικά καυσίμου (πχ ανα 30.000 χλμ που υπάρχουν ή έστω αν είναι να βάλεις κάποιο πιο τακτικής χρήσης και πλησιάζει service) καλό είναι να μπαίνουν πριν την αλλαγή φίλτρου ή μετά;

Το φίλτρο πετρελαίου με βάση αυτά που λέει η VW , ανά πόσα service σας λέει αλλαγή???

 

ΠΧ η ford λέει κάθε τρίτο service, η vw στα ποσά?????

 

Στο αν πρέπει να μπει ποιό μπροστά η μετά από service σχετικό είναι κάπως; 

Εμένα προσωπικά δεν με απασχόλησε αυτό...?? Και ούτε και ασχολήθηκα , έβαζα κανονικά καθαριστικά και όταν έκανα την αλλαγή φίλτρου, έβαζα στα επόμενα 2000χιλιομετρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
10 hours ago , OMINUS said:

Το φίλτρο πετρελαίου με βάση αυτά που λέει η VW , ανά πόσα service σας λέει αλλαγή???

 

ΠΧ η ford λέει κάθε τρίτο service, η vw στα ποσά?????

 

Στο αν πρέπει να μπει ποιό μπροστά η μετά από service σχετικό είναι κάπως; 

Εμένα προσωπικά δεν με απασχόλησε αυτό...?? Και ούτε και ασχολήθηκα , έβαζα κανονικά καθαριστικά και όταν έκανα την αλλαγή φίλτρου, έβαζα στα επόμενα 2000χιλιομετρα.

Καλημέρες. Για 1.4 TDI, επίσημη οδηγία VW λέει κάθε 60.000χλμ. Έχω διαβάσει για φίλους που αλλάζουν φίλτρο κάθε 10.000χλμ, εγώ το κάνω κάθε 20.000χλμ.

Σχετικά με το καθαριστικό μπεκ, το βάζω πριν την αλλαγή φίλτρου, αλλά χωράει πολλή συζήτηση (κάπου στο φόρουμ έχει ήδη γίνει). Το καθαριστικό τεπόζιτου οκ, τοποθετείται ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

 

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , Polakias TDI said:

Καλημέρες. Για 1.4 TDI, επίσημη οδηγία VW λέει κάθε 60.000χλμ. Έχω διαβάσει για φίλους που αλλάζουν φίλτρο κάθε 10.000χλμ, εγώ το κάνω κάθε 20.000χλμ.

Σχετικά με το καθαριστικό μπεκ, το βάζω πριν την αλλαγή φίλτρου, αλλά χωράει πολλή συζήτηση (κάπου στο φόρουμ έχει ήδη γίνει). Το καθαριστικό τεπόζιτου οκ, τοποθετείται ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

 

το βάζεις στο φίλτρο μέσα;εννοώ ότι το γεμίζεις με το καθαριστικό και βάζεις μπροστά;σε κάποια βιντεάκια στο YouTube αλλά και σε φόρουμ του εξωτερικού το κάνουν αυτό όταν αλλάζουν φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν , vasilisrx8 said:

το βάζεις στο φίλτρο μέσα;εννοώ ότι το γεμίζεις με το καθαριστικό και βάζεις μπροστά;σε κάποια βιντεάκια στο YouTube αλλά και σε φόρουμ του εξωτερικού το κάνουν αυτό όταν αλλάζουν φίλτρο.

 

Μήπως λέτε την διαδικασία που ξεκουμπονουν τα σωλινακια και της επιστροφές και τα βάζουν κατευθείαν μέσα στο μπουκάλι με το καθαριστικό???

 

Και το ρουφάει κατευθείαν από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , OMINUS said:

 

Μήπως λέτε την διαδικασία που ξεκουμπονουν τα σωλινακια και της επιστροφές και τα βάζουν κατευθείαν μέσα στο μπουκάλι με το καθαριστικό???

 

Και το ρουφάει κατευθείαν από εκεί.

δεν το έχω κάνει ποτέ και εγώ μάλλον υπέθεσα ότι έτσι εννοούσε ο polakias tdi

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν έχω καταλάβει τι είναι αυτή η διαδικασία:huh::unknw:

 

Έχει κανένα video να δούμε τι παίζει???

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ημουν μπροστα στην τοποθετηση για να δω τη διαδικασια δυστυχως.

 

Παιδια το ανεφερα και προχθες, αν καποιος μπορει να μου κανει ενα κονε με καποιον που θελει να φτιαξει τα προηγουμενα μπεκ για να ρεφαρω τη ζημια, παρακαλω να ενημερωσει. Τα εχω και καθονται

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν έχω κάποιον που να μπαίνει στην διαδικασία να αγοράσει μπεκ???? 

 

Κάνε μια έρευνα σε εταιρίες που κάνουν καθάρισμα σας αυτή εδώ. Πχ που είναι στην Θεσσαλονίκη 

 

http://dieselturboservice.com

 

https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.youtube.com/watch%3Fv%3DI0IjQWu24UI&ved=0ahUKEwjH88jjmJXbAhVMBiwKHUUOAgIQwqsBCE0wBw&usg=AOvVaw2npp7AjZiBMJJOEXofH1vh

 

 

Αλλιώς μετά η λύση είναι μια , η τα κάνεις επισκευή τα μπεκ και τα πουλάς μετά μόνος σου σε αγγελία. 

Με τιμή που να βγάλεις το κόστος και από το καθάρισμα και να πατσισης την διαφορά.

 

Η αλλιώς τα πουλάς έτσι όπως είναι σε χαμηλή τιμή και λες οτι έχουν αυτά τα προβλήματα  και να αναλάβει άλλος της συντήρηση

 

Γιατί απο ιδιώτες έτσι κατευθείαν δεν ξέρω να αγοράζουν??? 

Αυτή αγοράζουν αλλιώς 

Edited by OMINUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
1 hour ago , vasilisrx8 said:

το βάζεις στο φίλτρο μέσα;εννοώ ότι το γεμίζεις με το καθαριστικό και βάζεις μπροστά;σε κάποια βιντεάκια στο YouTube αλλά και σε φόρουμ του εξωτερικού το κάνουν αυτό όταν αλλάζουν φίλτρο.

http://www.wurth.gr/uploads/infos/P 09 3303-13045.pdf

Ό,τι λένε οι οδηγίες. Τα έχω δει τα βίντεο, αλλά δεν είμαι τόσο έμπειρος ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.