Jump to content
ErrorScreeN

Golf 4 2.300cc V5 150PS - Μπουκώματα στις μεσαίες στροφές

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολη την ομαδα!

 

Εχω στην κατοχη μου ενα golf 4,οταν το αγορασα ηταν 16αρι SR ο κινητηρας και μετα απο 3-4 χρονια αποφασισα να κανω τν μετατροπη που αναφερω στον τιτλο.Ολα κομπλε η μετατροπη μπηκαν πανω κουτι,αλλαξαμε λαδια-μπουζι κτλ.Αφου το βγαλα απ το συνεργειο πηγα να κανω μια δοκιμη και παρατηρησα οτι ειχα προβλημα.Ο κινητηρας αρχικα δν εχει καποιο περιεργο ηχο,δουλευει ρολοι,αφου λοιπον το βγαζω και παω να κανω την βολτα μου παρατηρω οτι μετα τις 3800 με 4000 στρφες το αμαξι ροπιαζει,μεχρι να φτασει στις συγκεκριμενες στροφες κανει κατι σαν μπουκωμα θα λεγα σαν κατι να το εμποδιζει ενω θελει να φυγει το αμαξι.Παρεπιπτωντος δν εχω φιλτροκουτι,ο δισκος ειναι καινουριος,αντλιες βενζινης,φιλτρο βενζινης ολα καινουρια.

Καποια γνωμη στο τι συμβαινει με αυτον τον κινητηρα?

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Με γεια το εργαλείο!

Μπουζοκαλώδια πως πάμε ?

 

Εφόσον από αντλία μέχρι εμπρός είσαι καινούργιος δες και τα μπεκ σου.

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ αδερφε!

 

Μπουζοκαλωδια ειναι σε καλη κατασταση,για τα μπεκ δεν γνωριζω.Ενας γνωστος μου ειπε οτι μπορει να φταιει και η παροχη αερα,το γεγονος δηλαδη οτι δν εχω φιλτροκουτι και το εχω αντικαταστησει με μια ΣΙΜΟΤΑ,δεν ξερω κατα ποσο ομως ισχυει κατι τετοιο!

Link to comment
Share on other sites

Πως το έχεις στο μαφ (απόσταση - κολλάρο )?

Κάνε μια δοκιμή χωρίς πρίζα μαφ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, nikdev said:

Πως το έχεις στο μαφ (απόσταση - κολλάρο )?

Κάνε μια δοκιμή χωρίς πρίζα μαφ.

Δοκιμασα χωρις μαφ,δν εκανα πολλα χιλιομετρα βεβαια αλλα διαφορα δεν ειδα...η αποσταση ειναι μικρη

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μπρος και με το χέρι παίξε τα μπουζοκαλώδια μήπως ακούσεις σε κάθε κύλινδρο λίγο διαφορετικό ήχο στο κούνημα.

Μπορείς να τα ελένξεις και ωμικά εκτός αν είσαι σίγουρος 100%.

 

Κάνε και το εξής πάτα 10 γκαζιές ρελαντί και μετά πήγαινε να το ξεκινήσεις μόνο με συμπλέκτη και δες αν μπουκώνει πάρα πολύ ή και να σβήνει.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , nikdev said:

Βάλε μπρος και με το χέρι παίξε τα μπουζοκαλώδια μήπως ακούσεις σε κάθε κύλινδρο λίγο διαφορετικό ήχο στο κούνημα.

Μπορείς να τα ελένξεις και ωμικά εκτός αν είσαι σίγουρος 100%.

 

Κάνε και το εξής πάτα 10 γκαζιές ρελαντί και μετά πήγαινε να το ξεκινήσεις μόνο με συμπλέκτη και δες αν μπουκώνει πάρα πολύ ή και να σβήνει.

Για τα μπουζοκαλωδια ειμαι 100% σιγουρος γιατι οντως ρεταριζε και αλλαξα πολλαπλασιαστη και ηρθαν ολα κ εδεσαν μια χαρα......το εχω ξεκινησει αρκετες φορες μονο με συμπλεκτη και ειναι φυσιολογικο,απλα ξεκιναει μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Πάτα γκαζιές όπως σου είπα και μετά ξεκίνα να δούμε.

 

Επίσης είναι ακριβώς το ίδιο κρύο και ζεστό?

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , nikdev said:

Πάτα γκαζιές όπως σου είπα και μετά ξεκίνα να δούμε.

 

Επίσης είναι ακριβώς το ίδιο κρύο και ζεστό?

Το πρωι οταν παω στην δουλεια που ειναι κρυο με το ζορι ανεβαινει ανηφορα....αν ζεσταθει ομως ειναι καπως καλυτερα χωρις πολυ μεγαλη διαφορα βεβαια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.