Jump to content
Timz

Τσιρίγμα κατα την κύλιση

Recommended Posts

Επελεξα να το ξεκινήσω εδω, καθως θεωρώ οτι σχετίζεται με τα φρένα. Ιδεες ευπρόσδεκτες.

Εχω εναν ηχο παρομοιο με αυτον οταν θέλουν αλλαγη τα τακακια (σαν να εφάπτεται κατι μεταλλικο και να σύρεται) , ο οποίος ομως παρουσιάζεται κατα την κίνηση χωρις φρενο, και μαλιστα παρατηρησα οτι ειναι πιο έντονο οταν στρίβω και επανέρχομαι. Γενικα θα ελεγα σε χαμηλές ταχύτητες.

Όταν παταω φρένο φευγει, και δεν ειναι επειδη ελαττωνεται η ταχυτητα καθως οταν το παταω ελάχιστα και το αφηνω,επανέρχεται αλλα αισθητα λιγότερο. 

 Πριν λιγο καιρο αλλαξα ολα τα σινεμπλοκ μπροστα, όποτε θεωρω θα ειχαν δει κατι στραβο στο σύστημα αξόνων κλπ.

Έχει κανεις καμια ιδεα;?

Ps. Εχω 127κ χλμ, χωρις να εχω αλλαξει ποτε δίσκους. Σε συνεργειο μου χουν παρστηρησει νυχι αλλα οχι τοσο για αλλαγη. Υποθέτω εφτασε η στιγμή?:devil:

 

Golf V tsi.

Edited by TimZr
Link to comment
Share on other sites

Πατα 3-4 καλα φρεναρισματα, αν σταματησει να το κανει, ειναι τα τακακια που πατανε πανω στο νυχι του δισκου.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μεταξύ τακάκια και δαγκάνας υπήρχαν λαμαρινάκια που δεν ξανα μπήκαν;;

Όπως  περιγράφεις το συμβάν δείχνει τα τακάκια να ''πλέουν'' 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , dasauto said:

Πατα 3-4 καλα φρεναρισματα, αν σταματησει να το κανει, ειναι τα τακακια που πατανε πανω στο νυχι του δισκου.

Το έκανα, μπορω να πω οτι δεν το κανει για καποια ωρα ή απόσταση, αλλα προφανώς επανέρχεται.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , tsikis007 said:

Μήπως μεταξύ τακάκια και δαγκάνας υπήρχαν λαμαρινάκια που δεν ξανα μπήκαν;;

Όπως  περιγράφεις το συμβάν δείχνει τα τακάκια να ''πλέουν'' 

Δεν άλλαξα τακακια προσφατα, οπότε δεν εγινε κάποια επέμβαση εκει στα φρενα. 

Στο συνεργείο μου είπαν πως να έχουν ακομα ψωμί, αν και γενικόλογο καθως απλα τα τσέκαρε με φακό για ρινισματα.

Μαλλον θα αλλαξω και δισκους και ολα να τελειώνω.

Link to comment
Share on other sites

Aλλαξα τακακια, ηταν σε μαυρα χαλια παρολα αυτα συνεχιζει  ο θόρυβος (λιγοτερο βεβαια)
Τακακια βαζω τελευταια pagit.

Δεν μου ειπαν κατι για δισκοπλακες. ιδεες;;
 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , TimZr said:

Aλλαξα τακακια, ηταν σε μαυρα χαλια παρολα αυτα συνεχιζει  ο θόρυβος (λιγοτερο βεβαια)
Τακακια βαζω τελευταια pagit.

Δεν μου ειπαν κατι για δισκοπλακες. ιδεες;;
 

Ο μάστορας έσπασε τις γωνιές στα νέα τακάκια για να πατάει όλη η επιφάνεια τους στις δισκοπλακες;

Παίζει τα καινούργια τακάκια κατά την πέδηση να έρχονται σε επαφή με το νύχι λόγω φθοράς στις δισκοπλακες. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , tsikis007 said:

Ο μάστορας έσπασε τις γωνιές στα νέα τακάκια για να πατάει όλη η επιφάνεια τους στις δισκοπλακες;

Παίζει τα καινούργια τακάκια κατά την πέδηση να έρχονται σε επαφή με το νύχι λόγω φθοράς στις δισκοπλακες. 

Ειχα πει και παραπανω οτι κανει φασαρια οταν ΔΕΝ παταω φρένο. Με το που το πατησω  το πεντάλ, εστω και ελαχιστα, σταματάει.

Οσο γι'αυτό που ρώτησες, δεν εχω ιδεα, γιατι είχα φύγει

Θωρητικά κανει καλες δουλείες .

Ευχαριστώ πάντως

Edited by TimZr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.