Jump to content
spdrosin

"Ελέγξτε στάθμη λαδιού"

Recommended Posts

Έχω το εξής πρόβλημα/σπαζοκεφαλιά:

To αυτοκίνητο (της υπογραφής) στα 25000χλμ αυτή τη στιγμή. Στα 15000χλμ έγινε service (εκτός αντιπροσωπείας, με όλα τα εργοστασιακά VW ανταλλακτικά σε όλα τα φίλτρα - πλην εισαγωγής αέρος). Πριν 1,5-2 μήνες περίπου (~23000χλμ) ενώ ταξίδευα από Βόλο για Θεσ/κη με 150km/h, 30' πριν φτάσω στον προορισμό, μου έβγαλε ένδειξη με πορτοκαλί θαυμαστικό "Ελέγξτε στάθμη λαδιού". Ελέγχω το λάδι την επόμενη ημέρα (μόνος μου αλλά και στο συνεργείο που έκανα το service) και δεν έλειπε ούτε ml. Μου είπε ο μάστορας πως το πιο πιθανό να είναι ο αισθητήρας στάθμης λαδιού και να το ξαναδούμε πώς θα πάει.

1,5-2 μήνες μετά (χθες) και αφού έχει κρυώσει 4-5 ώρες το αυτοκίνητο μετά από διαδρομή στο Πήλιο, ξεκινάω να φύγω και μου το ξαναβγάζει "Ελέγξτε στάθμη λαδιού".

Ταυτόχρονα, είχα τις τελευταίες 15 ημέρες, μια περιοδική αλλά συχνή ειδοποίηση για αλλαγή λαδιών σε 500,400,300,200,100 χλμ - πλέον λέει "αλλάξτε λάδια τώρα". Προφανώς και είναι το μήνυμα της μαμάς καθώς δεν είχε ρυθμιστεί/μηδενιστεί όταν έκανα πιο νωρίς τις εργασίες στα 15000χλμ. Μάλιστα σε 5000χλμ από τώρα (στα 30000 δηλ. συνολικά) εγώ ετοιμάζομαι για το 2ο κιόλας service.

Πέρασα σήμερα από την αντιπροσωπεία στο Βόλο και μου είπανε, πως πρέπει να το δουν με κάποιο ραντεβού, αλλά δεν είχαν διαθέσιμο άμεσα κι εγώ αυτό το διάστημα μετακινούμαι και το χρειάζομαι το αυτοκίνητο. Με την ευκαιρία της επίσκεψης τους ζήτησα να μου σβήσουν το μήνυμα για την άμεση αλλαγή λαδιών (καθότι το έχω κάνει πολύ νωρίτερα) και μου απάντησαν πως αυτό έπρεπε να μου το κάνουν από το (όποιο) συνεργείο κατά την αλλαγή λαδιών/φίλτρων, γιατί έχει σημασία ακόμα και το πως διαβάζει και συμπεριφέρεται ο εγκέφαλος. Παρόλα αυτά αν θέλω να το κάνω εκεί έχει ένα κόστος 20ευρώ. Κατόπιν τηλεφώνησα στο συνεργείο που έκανα το service μου και μου είπαν πως αν είχα μήνυμα για αλλαγή λαδιών, θα το έσβηναν. Από τη στιγμή που δεν έχει μήνυμα, δε μπορεί να "μηδενίσει" το μήνυμα πριν βγει. Μάλιστα ισχυρίστηκε πως λένε τέτοια οι αντιπροσωπείες για ευνόητους λόγους.

Τί πρόβλημα κατ' αρχήν μπορεί να έχω με το "Ελέγξτε στάθμη λαδιού" - αισθητήρας στάθμης; Να συνδέεται όντως με το μήνυμα που συμπίπτει με το "αλλάξτε λάδια τώρα" - υπενθυμίζω πως αυτό είχε ένα countdown κάποιο διάστημα από "600 -> 100 χλμ -> αλλάξτε τώρα" λόγω προεπιλογής στον εγκέφαλο. Στην αντιπροσωπεία είπανε πως δεν ξέρουν αν συνδέεονται, δεν έχει ξανατύχει.

Σκέφτομαι όταν ανέβω Θεσ/κη, όπου μένω και μόνιμα, να τους το πάω (αν και η Κοσμοκάρ είναι υπεραπαράδεκτη σε όλα, αλλά είμαι εντός εγγύησης) και σαν να μην έχει προηγηθεί κουβέντα αλλού, να τους δείξω τη φωτό, να δουν τι μπορούν να δουν και να μου διορθώσουν και το μήνυμα του service - δωρέαν φαντάζομαι, αφού θα τους το πάω λόγω εργοστασιακού μηνύματος/προβλήματος και θα το βάλουν ούτως ή άλλως στο διαγνωστικό.

IMG_20180602_204529_HHT.jpg

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ρίχνεις μια ματιά στο ίντερνετ να δεις αν αυτό το μήνυμα σβήνει.

 

Με κάποια διαδικασία θα έχει κάτι?

 

Και εμένα στο προηγούμενο αμάξι είχα και εγώ τέτοιο μήνυμα για service.

Αλλά δεν το ρύθμιζαν ποτέ και έτσι μετά από servise το έβγαζε .

Αλλά το έσβηνα μόνος μου κάνοντας μια διαδικασία

Link to comment
Share on other sites

56 λεπτά πριν , OMINUS said:

Γιατί δεν ρίχνεις μια ματιά στο ίντερνετ να δεις αν αυτό το μήνυμα σβήνει.

 

Με κάποια διαδικασία θα έχει κάτι?

 

Και εμένα στο προηγούμενο αμάξι είχα και εγώ τέτοιο μήνυμα για service.

Αλλά δεν το ρύθμιζαν ποτέ και έτσι μετά από servise το έβγαζε .

Αλλά το έσβηνα μόνος μου κάνοντας μια διαδικασία

Καλά αυτό (το μήνυμα) είναι το τελευταίο που μ' ενοχλεί ρε συ. Σιγά το πράγμα, όντως.

Με το θέμα της στάθμης λαδιού προβληματίζομαι-αυτό είναι το πραγματικό και προς συζήτηση νόημα. 

Link to comment
Share on other sites

την σταθμη τσεκαριζε την και εσυ σε τακτα χρονικα διαστήματα να βλέπεις τι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν , XIONOULIS said:

την σταθμη τσεκαριζε την και εσυ σε τακτα χρονικα διαστήματα να βλέπεις τι γινεται.

Το κάνω. Είμαι πολύ σχολαστικός σε όλα.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , spdrosin said:

Καλά αυτό (το μήνυμα) είναι το τελευταίο που μ' ενοχλεί ρε συ. Σιγά το πράγμα, όντως.

Με το θέμα της στάθμης λαδιού προβληματίζομαι-αυτό είναι το πραγματικό και προς συζήτηση νόημα. 

Σόρρυ γράψε λάθος.

 

Άλλο κατάλαβα ότι είναι το συγκεκριμένο μήνυμα..

 

Από την στιγμή που δεν έχεις απώλειες και είσαι σίγουρος για την στάθμη του λαδιού.

 

Τότε καρφί στην αντιπροσωπεία για έλεγχο!!! 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

ασε τον Βολο και ψαξου στην Θεσαλονικη..

οταν το αμαξι ειναι κρυο,και κανεις ελεγχο το λαδι στο εμφανιζει λιγο πανω απο το full ή λιγο κατω?

 

κατι ασχετο..τι κανεις στην πολη μου?τι επαφες εχεις με Βολο και πηλιο?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν , activious said:

ασε τον Βολο και ψαξου στην Θεσαλονικη..

οταν το αμαξι ειναι κρυο,και κανεις ελεγχο το λαδι στο εμφανιζει λιγο πανω απο το full ή λιγο κατω?

 

κατι ασχετο..τι κανεις στην πολη μου?τι επαφες εχεις με Βολο και πηλιο?

Αυτό θα κανω ακριβως. Θα παω κατ ευθειαν αντιπροσωπεια στη Θεσ/κη, θα πω τι μηνυμα μου βγαζει ("ελεγξτε σταθμη λαδιου") κ θα τους πω με την ευκαιρια να μου μηδενισουν κ το αλλο μηνυμα για το service (που οκ δεν ειναι κατι).

Ειναι τερμα γεματο, οχι πανω απο το οριο, αλλα στο οριο. Λες οταν ζεστενεται ρε συ, να ανεβαινει; Κι αντι να ψαχνω για απωλειες να κοιταξω να βγαλω λιγο;

 

Τι δουλειά εχω στην πολη ΜΟΥ; Χαχα.

Απο Βολο ειμαι κ τυχαινει να μενω Θεσ/κη τα τελευταια 2 χρονια λογω δουλειας.

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

Χαχ...ρε τους απατεωνες 20€.. απλα κρατας πατημενο το αριστερο κουμπι με κλειστα ολα και γυρνας τον διακοπτη της μηχανης ως τα λαμπακια. Και με το σετ πατας για επιβεβαιωση. Εχει για μηδενισμο λαδιων και γενικου, αλλαζεις μενου με το αριστερο. 

 

Λογικα μπορει να βγαζει ελεγξτε την σταθμη γιατι βλεπει οτι εφτασε η ωρα του σερβις και ειναι 23000χλμ χωρις αλλαγη. Κατι σαν τον αισθητηρα πιεσης ελαστικων που θελει σεταρισμα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα το δοκιμάσω παιδιά και θα σας πω.

 

Edit: οντως δούλεψε.

Τώρα μενει να παρακολουθησω, αν θα ξαναβγαλει το "ελεγξτε σταθμη λαδιου" και να δουμε αν αυτα τα 2 μηνυματα "συνδεονται".

Επισης τραγικο οντως ο τυπος απο το συνεργειο να μου πει πως δε "μηδενιζεται" το μηνυμα για service/αλλαγη λαδιων. Περναει και προγραμματα μαλιστα. Ουτως ή αλλως δε θα ξαναπηγαινα στον ιδιο, γιατι δε μου αρεσε.

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

Και το συνεργειο αλλοι γνωστες απο κει..αν δεν βγει μηνυμα δεν μηδενιζει :lol:


Επιστημονες!


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά από τάξιδι Βόλο - Θεσ/κη, και αφού έφτασα στον προορισμό μου και ξαναμπήκα στο αυτοκίνητο μετά από 1+ ώρα, ανάβω τα ηλεκτρικά του κινητήρα και μετά να βάλω μπρος και μου ξαναβγάζει το γνωστό "Ελέγξτε στάθμη λαδιού" (για 3η φορά συνολικά).

Την άλλη Δευτέρα έχω ραντεβού στην αντοπροσωπεία. Φαντάζομαι οτιδήποτε κάνουν είναι εντός εγγύησης, σωστά; Όπως προανέφερα, το αυτοκίνητο έκανε service στα πάντα (με γνήσια VW ανταλλακτικά σε εξωτερικό συνεργείο) στα 15000χλμ και τώρα είναι στα 25000χλμ και ετοιμάζεται για 2ο (στα 30000χλμ).

Τί μπορεί να είναι; Τσέκαρα πάλι τα λάδια, αφού κρύωσε λίγο, ήταν ακριβώς στο ανώτερο επιιτρεπτό όριο. Μήπως "φουσκώνουν" και θέλει λίγο να βγάλουν; Αλλά αυτό έγινε τώρα, 10000χλμ μετά το service. Αντί να καίει λάδι, παράγει το δικό μου; Στην τάπα γύρω-γύρω είναι ελαφρώς λερωμένο από λάδι, που δε νομίζω να ήταν πριν.

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

Αισθητήρας στάθμης λαδιού. Μικρό το κακό. Άλλαξε τον και καλές βόλτες.


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , SkyNet said:

Αισθητήρας στάθμης λαδιού. Μικρό το κακό. Άλλαξε τον και καλές βόλτες.


Sent from my iPad using Tapatalk

Αυτο μου ειχε πει τηλεφωνικα κ ο μηχανικος στο συνεργειο που εκανα το service. Μακαρι να ειναι αυτο. Σ ευχαριστω.

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

On 20/6/2018 at 11:27 ΜΜ, SkyNet said:

Αισθητήρας στάθμης λαδιού. Μικρό το κακό. Άλλαξε τον και καλές βόλτες.


Sent from my iPad using Tapatalk

Σήμερα το πήγα στην Καρέντα στο Καλοχώρι (Θεσ/κη):

Με πήρε λοιπόν ο "υπεύθυνος" τηλέφωνο και μου είπε πως δεν υπάρχει καταγραφή στον εγκέφαλο για το σφάλμα. Αν και πιστεύω από τα λεγόμενά του πως το διαγνωστικό δε βγάζει τώρα-αυτή τη στιγμή σφάλμα - αποκλείεται να μπήκανε να το ψάξουνε στις καταγραφές. Και μου συνέστησε την επόμενη φορά που θα συμβεί να βγάλω φώτο και να τη στείλω σε mail.

Και του απάντησα (εν ολίγοις), πως από τη στιγμή που γίνεται 3η φορά και του έχω (ευτυχώς) ήδη δείξει φώτο, ποια η διαφορά της ίδιας εικόνας μετά από 10-15 ημέρες; Ή θα πρέπει να έχω το άγχος στη δουλειά, στις διακοπές μου, οπουδήποτε, να τρέξω, αν ξαναβγεί, σε συνεργείο της VW για να δουν εκείνη την ώρα το μήνυμα που βλέπω εγώ; Και για να μην τα πολυλογώ (είναι τραγικοί οι άνθρωποι εκεί μέσα, δεν παίζονται) του είπα να το ξαναδεί και να μου αλλάξει (ίσως) προληπτικά τον αισθητήρα στάθμης λαδιού.

Και αναμένω απάντηση.

 

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
16 λεπτά πριν , spdrosin said:

Σήμερα το πήγα στην Καρέντα στο Καλοχώρι (Θεσ/κη):

Με πήρε λοιπόν ο "υπεύθυνος" τηλέφωνο και μου είπε πως δεν υπάρχει καταγραφή στον εγκέφαλο για το σφάλμα. Αν και πιστεύω από τα λεγόμενά του πως το διαγνωστικό δε βγάζει τώρα-αυτή τη στιγμή σφάλμα - αποκλείεται να μπήκανε να το ψάξουνε στις καταγραφές. Και μου συνέστησε την επόμενη φορά που θα συμβεί να βγάλω φώτο και να στείλω mail τη φώτο.

Και του απάντησα πως από τη στιγμή που γίνεται 3η φορά και του έχω (ευτυχώς) ήδη δείξει φώτο, ποια η διαφορά της ίδιας εικόνας μετά από 10-15 ημέρες; Ή θα πρέπει να έχω το άγχος στη δουλειά, στις διακοπές μου, οπουδήποτε, να τρέξω, αν ξαναβγεί, σε συνεργείο της VW για να δουν εκείνη την ώρα το μήνυμα που βλέπω εγώ; Και για να μην τα πολυλογώ (είναι τραγικοί οι άνθρωποι εκεί μέσα, δεν παίζονται) του είπα να το ξαναδεί και να μου αλλάξει προληπτικά τον αισθητήτα στάθμης λαδιού. Και αναμένω απάντηση.

 

Τραγικοί. Ευτυχώς που το "πήρες πάνω σου".

Link to comment
Share on other sites

Με κάλεσαν λοιπόν σήμερα (αφού έμεινα 1 μέρα χωρίς αυτοκίνητο χωρίς λόγο) και μου είπανε πως μίλησαν με Αθήνα, γιατί δεν τους είχε ξανασυμβεί αντίστοιχο περιστατικό και τους συνέστησαν να αφαιρέσουν λίγο λάδι (όπως προανέφερα, εμένα ήταν πάντα στο επιτρεπόμενο maximum, αλλά σκεφτόμουν πως ίσως στα ταξίδια που ζεστάθηκε, το εμφάνιζε και φούσκωνε/ανέβαινε λίγο) και πως έχει παρατηρηθεί σε αρκετές τέτοιες περιπτώσεις στο μοντέλο το δικό μου (λέμε τώρα).

Και μάλιστα του το είπα κατά την παράδοση: "μήπως ο αισθητήρας βγάζει μήνυμα για παραπάνω και όχι για παρακάτω λάδι"; "Όχι, μου είπε, μόνο για λιγότερο εμφανίζει". Ούτε ο ίδιος δεν πίστεψε την απάντησή του. Άσχετοι και αμόρφωτοι - ούτε καν να μπουν στη διαδικασία να το ψάξουν. Είχανε μια μέρα το αυτοκίνητο εκεί και το κοιτούσανε - Karenta Καλοχώρι Θεσ/κης.

Τέλος πάντων, θα δείξει το επόμενο διάστημα τις ζέστες του καλοκαιριού, αν θα το ξαναεμφανίσει. 

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε και σε μια αλλη vw


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , nikdev said:

Πηγαινε και σε μια αλλη vw


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αν ξαναπαρουσιαστεί το μήνυμα, που το απεύχομαι και η αλήθεια είναι πως δεν πιστεύω πως θα συνεχιστεί, αυτό θα κάνω.

 

Δεν είναι όμως λίγο περίεργο, όντως μπορεί να ανεβαίνουν τα λάδια και να τα μετράει ο αισθητήρας ως πλεόνασμα και να βγάζει μήνυμα;

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι (με θετικο ευτυχως) feedback:

Mετα την αφαιρεση ποσοτητας λαδιου (η βεργα πλεον δειχνει ακριβως στο μισο αναμεσα απο τα 2 επιτρεπομενα ακρα ακρα - min./max.) και μετα απο 2 ταξιδια (και μαλιστα με 30°C+ εξωτερικη θερμοκρασια) δεν ξαναβγηκε το μηνυμα, οποτε ολα καλα.

Προφανως το λαδι ζεσταινοταν τοσο ωστε να ξεπερναει το επιτρεπομενο max κ να το "διαβαζει" ο αισθητηρας.

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα λοιπον;

Καλο ειναι βρεις ενα πιο υπευθυνο συνεργειο-τεχνικο για το αυτοκινητο σου


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν , nikdev said:

Ολα καλα λοιπον;

Καλο ειναι βρεις ενα πιο υπευθυνο συνεργειο-τεχνικο για το αυτοκινητο σου


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι ολα οκ.

Λογω εγγυησης πηγα στην αντιπροσωπεια. Τα service μου τα κανω σε εξωτερικο συνεργειο, που κι αυτο θα τον αλλαξω, γιατι αυτο επισκεφτηκα πρωτα και μου ειπε πως λογικα θα ειναι ο αισθητηρας κ θα θελει αλλαγη, αλλα λογω εγγυησης να παω αντιπρωπεια για να μην χρεωθω τπτ (λογικο). Ομως αν ημουν εκτος, αυτος αισθητηρα θα μου αλλαζε κ θα τον πληρωνα αδικα κ θα ξαναειχα μηνυμα κ θα ταλαιπωριομουν αδικα. Αρα αλλαγη με την "ευκαιρια", γιατι ουτως η αλλως ειχα εντοπισει πολυ καλυτερο μαστορα στη Θεσσαλονικη κι εχω ηδη μιλησει μαζι του τηλεφωνικα (σε ερωτηση/ενημερωση για προγραμμα+επομενο service).

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.