Jump to content
ntalkos

Λάδι γύρω από την τάπα λαδιού

Recommended Posts

Καλημέρα σας.

 

Έχω παρατηρήσει τις τελευταίες μέρες (μετά από αλλαγή λαδιών) ελάχιστο λάδι γύρω από την τάπα λαδιού που είναι στον κινητήρα. Πολύ λίγο, σε φάση να γυαλίζει απλά. Βέβαια το σκουπίζω και συχνά για να παρατηρώ τι συμβαίνει. Ξέρει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε τάπα. Λογικά ή έχει ράγισμα κάπου η τάπα ή δεν κλείνει καλά ή έχει κοπεί η φλάντζα της.

Link to comment
Share on other sites

Καλά βιδωμένη είναι. Μάλλον θέλει αλλαγή ε; Μήπως έχει να κάνει με υπερβολικό λάδι που μπήκε στον κινητήρα;

 

Όπως και να έχει ξέρετε κάποιο site να ψωνίσω, να μην δίνω κερατιάτικα σε μάστορες;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μπήκε υπερβολικό λάδι στον κινητήρα? Αν είναι πάνω από το όριο άδειασε ποσότητα. Ποιο είναι το αυτοκίνητο και ποιον κινητήρα φοράει? 

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Golf MK7 TDi 105Hp (2014).

Τα πρώτα σέρβις λίπανσης που έκανα στην Karenta έγραφαν πως ο κινητήρας έπαιρνε 4,6lt. 

Η πρώτη φορά που άλλαξα λάδια εκτός, ο μάστορας έβαζε από ένα πεντάλιτρο δοχείο Motul και θυμάμαι να λέει "παίρνει παραπάνω από 4..."

Αυτή τη φορά (εδώ και ένα χρόνο πάω σε άλλο μάστορα) συνέβη το εξής παράδοξο:

μου έβαλε από ένα τετράλιτρο μπουκάλι Gazpromneft, χωρίς να βάλει παραπάνω. Μέτρησε τη βέργα υποτίθεται και όλα οκ (εκεί εγώ δεν ήμουν από πάνω). Αλλά από τότε και σχεδόν κάθε μέρα ελέγχω εγώ τη βέργα και δείχνει να είναι πάνω και από το max σημείο. Είναι δηλαδή παράλογο. Να έχει βάλει λιγότερο από ό,τι συνήθως και να δείχνει πως έχει περισσότερο μέσα.

 

Το μόνο που πάει το μυαλό μου είναι ότι τα παλιά λάδια τα έβγαλε με αναρρόφηση...

 

Τι λέτε για όλα αυτά; Έχω μπερδευτεί

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν , ntalkos said:

Έχω το Golf MK7 TDi 105Hp (2014).

Τα πρώτα σέρβις λίπανσης που έκανα στην Karenta έγραφαν πως ο κινητήρας έπαιρνε 4,6lt. 

Η πρώτη φορά που άλλαξα λάδια εκτός, ο μάστορας έβαζε από ένα πεντάλιτρο δοχείο Motul και θυμάμαι να λέει "παίρνει παραπάνω από 4..."

Αυτή τη φορά (εδώ και ένα χρόνο πάω σε άλλο μάστορα) συνέβη το εξής παράδοξο:

μου έβαλε από ένα τετράλιτρο μπουκάλι Gazpromneft, χωρίς να βάλει παραπάνω. Μέτρησε τη βέργα υποτίθεται και όλα οκ (εκεί εγώ δεν ήμουν από πάνω). Αλλά από τότε και σχεδόν κάθε μέρα ελέγχω εγώ τη βέργα και δείχνει να είναι πάνω και από το max σημείο. Είναι δηλαδή παράλογο. Να έχει βάλει λιγότερο από ό,τι συνήθως και να δείχνει πως έχει περισσότερο μέσα.

 

Το μόνο που πάει το μυαλό μου είναι ότι τα παλιά λάδια τα έβγαλε με αναρρόφηση...

 

Τι λέτε για όλα αυτά; Έχω μπερδευτεί

Αν τα εβγαλε με τρόμπα και χωρίς να έχει αλλάξει το φίλτρο τότε ναι χάνει κοντά στα 400-500ml. Καλό είναι πάντα να αλλάζεται και το φίλτρο για την μακροζωία του κινητήρα. Επίσης βάζε λάδια που προτείνει ο κατασκευαστής, μην τα μπερδεύεις και άδειαζε τα από την τάπα. (Καινούρια μέθοδος αυτη η αντλία που χρησιμοποιούν τα μαστοριά για να μην λερώνονται και να γίνεται πιο εύκολη η δουλειά.)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έκανε ρε συ ακριβώς. Εντω μεταξύ κι εγώ αφηρημένος δεν είπα για φίλτρο κι αυτός δεν άλλαξε και μετά θυμήθηκα ότι πάντα το άλλαζα μαζί με τα λάδια.

Σε όλα δίκιο έχεις. Λες τελικά όλο αυτό να έχει σχέση με την τάπα;

Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν , ntalkos said:

Αυτό έκανε ρε συ ακριβώς. Εντω μεταξύ κι εγώ αφηρημένος δεν είπα για φίλτρο κι αυτός δεν άλλαξε και μετά θυμήθηκα ότι πάντα το άλλαζα μαζί με τα λάδια.

Σε όλα δίκιο έχεις. Λες τελικά όλο αυτό να έχει σχέση με την τάπα;

Για βγαλτην μια και ξαναβαλτην. Μηηηπως δεν έχει κουμπώσει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει ήδη. 

Αύριο θα αλλάξω πάλι λάδια+φίλτρο όλα από την αρχή και θα ξαναελέγξω.

 

Ευχαριστώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4.6lt παίρνουν όλα τα 1.6 και 2.0 ΤDi στο Golf 7.

 

Κάνε μια αλλαγή ξανά μαζί με φίλτρο να είσαι σίγουρος. Νομίζω ότι πρέπει να πηγαίνεις σε κάποιο πιο υπεύθυνο συνεργείο.

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν , nikdev said:

4.6lt παίρνουν όλα τα 1.6 και 2.0 ΤDi στο Golf 7.

 

Κάνε μια αλλαγή ξανά μαζί με φίλτρο να είσαι σίγουρος. Νομίζω ότι πρέπει να πηγαίνεις σε κάποιο πιο υπεύθυνο συνεργείο.

Το φίλτρο δεν άλλαξε και μάλλον μετά έριξε στο περίπου και βιαστικά και δεν του βγήκε.

Μπορείς να βγάλεις λίγο ώστε να έρθει στο ακριβώς η στάθμη, ή νάλλάξεις ξανά μαζί με φίλτρο και συνεργείο πακέτο

Link to comment
Share on other sites

Τα λες πολύ καλά!

Μετά από φασαρία εξασφάλισα αύριο δωρεάν αλλαγή λαδιών και φίλτρου και το συνεργείο θα πάει στο καλό...

Δεκτό να συμβαίνουν και λάθη κάποιες στιγμές, αλλά ο τύπος δεν μπορούσε να δεχτεί ότι κάτι έκανε στραβά.

 

Αν έχετε παρεπιμπτόντως κάποιο συνεργείο στην Αθήνα με εμπειρία, θα το εκτιμούσα να μου το πείτε. Γιατί πλέον είμαι σε αναζήτηση...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.
Να ενημερώσω πως ξανα-αλλαξα λάδια+φίλτρο και ο μάστορας ήταν πολύ σχολαστικός στο τρόπο που συμπλήρωσε.

Ίσως την πρώτη φορά να ειδα πάλι ελάχιστο λάδι σε μορφή υγρασίας, αλλά μετά από καλό σκούπισμα και μετά από αρκετές μέρες δεν έχω δει κάτι άλλο.

Εντωμεταξυ δεν είχα βγάλει και καμιά φωτογραφία πιο πριν για να δείτε μήπως τελικά είναι αναμενόμενη η λίγη υγρασία.

Όπως και να έχει, θα το παρακολουθώ και άμα χρειαστεί, θα αλλάξω την τάπα να δω αν θα φτιάξει η κατάσταση.

Ευχαριστώ όλους

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 7/6/2018 at 7:32 ΜΜ, nouli said:

Το φίλτρο δεν άλλαξε και μάλλον μετά έριξε στο περίπου και βιαστικά και δεν του βγήκε.

Μπορείς να βγάλεις λίγο ώστε να έρθει στο ακριβώς η στάθμη, ή νάλλάξεις ξανά μαζί με φίλτρο και συνεργείο πακέτο

Χωρίς αλλαγή φίλτρου ο tdi 1.6 περνεις 4l λάδι. Τόσο πήρε και το δικό μου . Octavia 1.6tdi και την αλλαγή την έκανα μόνος μου στις 15.000χλμ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.