Jump to content
itheodosis

Προβλήματα ηλεκτρονικών συστημάτων

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Μετα από 11 χρόνια στο golf (καταπληκτικά χρόνια με ελάχιστα προβλήματα και 180.000 χιλιόμετρα)αποφάσισα να αγοράσω το Tiguan 1600 πετρέλαιο έκδοση advance .Παραληφθηκε πριν 3 βδομάδας και έχω κάνει 2000 χιλιόμετρα.Συμπερασματα:

 

1)τα καθίσματα είναι πολύ άβολα και φτηνιάρικα για 28000 ευρώ αμάξι 

 

2)τα ηλεκτρονικά δε δουλεύουν σωστα(τόσο το city emergency brake (ανάβει πολλες φορες χωρισ Λόγο)όσο και το αυτόματο στρίψιμο του τιμονιού δε δουλεύει σωστά σε αριστερές στροφές)

 

3)ο κινητήρας είναι πολύ καλός αν και 115 άλογα 

 

4)με προβληματίζει το πάτημα του αυτοκινήτου καθώς ψαρώνει πιθανόν λόγω υψους

 

5)δε δουλεύει το mirror link με iPhone X 

 

Έκλεισα ραντεβού στη καταντά στις 14 Ιουνίου για αξιολόγηση τωννπαραπανω

 

ακουω σχόλια 

Link to comment
Share on other sites

Για τα καθίσματα επιβεβαιώνω. Είχα πάει σε εκθεσιακό advance  και είχα καθίσει αλλά μου φάνηκαν κάπως. Δεν είναι σαν του passat που σε αγκαλιάζουν (higline -> ημιbucket). 

 

Ειμαι 90 κιλά 1.85μ

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , Sotiris kolliakos said:

Εννοείς το front assist ότι ανάβει χωρίς λόγο;

Ακριβώς το front assist χωρίς λόγο ανάβει 

 

Και για τα λεφτά που δίνεις τα καθίσματα δεν είναι ούτε Passat ούτε golf

 

Υπάρχει κάποιος έστω και με άλλο μοντέλο με το ίδιο πρόβλημα και αν πως το αντιμετώπισε ;έστω κ από άλλο μοντέλο 

Edited by activious
merge
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , itheodosis said:

Και για τα λεφτά που δίνεις τα καθίσματα δεν είναι ούτε Passat ούτε golf

Μην συγκρίνεις τα golf τουλάχιστον τα απλά με τα passat. Το 2005 που πήρα το Β6 higline-sportline είχε 25.600€ και τώρα η ίδια έκδοση κοντά στα 30.000€. Ειναι λίγα λεφτά αυτά νομίζεις? 

Εκατο φορές καλύτερα καθίσματα έπρεπε να είχε το tiguan σε σχέση με ένα παλιό αυτοκίνητο σχετικά (όπως είναι το Passat B6) για τα 28.000€ που ζητάει. Και να σημειώσω εδώ ότι μετά από 350χιλιαδες χλμ τα καθίσματα όλα είναι σαν να έχουν κάνει 100χιλιαδες χλμ. Ούτε το ύφασμα τους έχει πάθει κάτι αλλά και το κυριότερο το αφρολεξ είναι σε άριστη κατάσταση.

 

Το city ebrake μπορεί να φρενάρει το αυτοκίνητο ακόμα και αν δει από τον διπλανό διάδρομο αυτοκίνητα να περνάνε αντίθετα νιωθωντας απειλή. Νομίζω έχει ξαναυποθει το συγκεκριμένο μικροσφαλμα.

Edited by activious
merge
Link to comment
Share on other sites

Μήπως το ftont assist έχει βαθμίδες ευαίσθησιας κ θέλει ρύθμιση;  Ρίξε μια ματιά στην ρύθμιση front assist αν έχει το μοντέλο αυτό ρυθμίσεις front assist

 

ΤΌ τιμόνι γυρίζει δεξιά ή αριστερά σε πολύ ελαφριές στροφές κ δεν σε αφήνει να φύγεις στην ευθεία δεξιά ή αριστερά. Είναι υποβοηθηση μην ξεχνάμε

Edited by activious
merge
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

στο lane assist δε λειτουργεί σε δεξιές στροφές στο 70% των περιπτώσεων και το η ένδειξη κινδύνου ναι είναι ρυθμισμένη στην έντονη κλίμακα αλλά βγαίνει στο καντράν χωρίς να υπάρχει καν εμπόδιο ,κλείνοντας το MirrorLink μου δούλεψε μόνο με Iphone 5

Link to comment
Share on other sites

Το lane assist δε λειτουργεί στο 70% των περιπτώσεων σε δεξιόστροφες στροφές 

 

το city emergency brake εμφανίζει την ένδειξη στο καντράν χωρίς να υπάρχει κανένας λόγος (εμπόδιο)

 

το MirrorLink μου έπαιξε μόνο με Iphone 5 και όχι με όλες τις δυνατότητες 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το  front assist δεν έχει κλίμακες αλλά εφόσον έχει το δικό σου να το ρυθμίσεις στην πρώτη κλίμακα ή στην μεσαία. Το line assist δουλεύει πανω από 60 χιλιόμετρα κ ανάβει μια ένδειξη στο καντράν (που είναι ήδη πορτοκάλι)  πράσινη με διακεκομμένες γραμμές. Να παρατηρήσεις όταν έχεις αυτά ως δεδομένα εάν λειτουργεί το σύστημα. Εγώ έχω το δίλιτρο του 2016 . Κ να ξέρεις ότι στις στροφές δεν λειτουργεί το σύστημα μόνο στις πολύ ελαφριές στροφές 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το front assist χωρίς λόγο ανάβει 
 
Και για τα λεφτά που δίνεις τα καθίσματα δεν είναι ούτε Passat ούτε golf
 
Υπάρχει κάποιος έστω και με άλλο μοντέλο με το ίδιο πρόβλημα και αν πως το αντιμετώπισε ;έστω κ από άλλο μοντέλο 


Έχω το ίδιο εδώ και 1μιση χρόνο και δεν είχα κάποιο θέμα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Το lane assist δε λειτουργεί στο 70% των περιπτώσεων σε δεξιόστροφες στροφές 
 
το city emergency brake εμφανίζει την ένδειξη στο καντράν χωρίς να υπάρχει κανένας λόγος (εμπόδιο)
 
το MirrorLink μου έπαιξε μόνο με Iphone 5 και όχι με όλες τις δυνατότητες 

Όλα ok με το lane assist και όλα ok με iPhone 7


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Πότε αλλάζονται τα πρώτα λάδια σε τιγκουαν;;  Πάει με χιλιόμετρα ή με τους μήνες ;;


Λογικά στα 15.000χλμ ή στο έτος


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

Εκτός απο το front ass μου εβγαλε εκτος και το break ass

Το break ass. μου το έβγαλε εν κίνησή (κίτρινο και το θαυμαστικό) και το front ass με το που έκανα 50 μέτρα από στάση., και το δε πρώτο επανήλθε μετά από 10 λεπτά το δε δεύτερο επανήλθε με το που έσβησα και επανεκινισσα τη μηχανή.

Το αμάξι το πήγα αντιπρόσωποια και έμεινε μέσα 2 μέρες, ο τεχνικός έκανε κάποια ρύθμιση και μου είπε ότι θα μιλήσουμε πάλι γιατί μάλλον είναι κάποιο σφάλμα στο λογισμικό.

Έχει κάποιος προβλήματα με το start - stop? δηλαδή να μην παίρνει μπροστά σε φανάρι ?

20180803_195839.jpg

Edited by NIK-CH
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω προβλήματα κ έχω το τιγκουαν 150 χειροκίνητο του 2016. Τα συστήματα ασφαλείας λειτουργούν αν κ το front assist το ήθελα πιο ευαίσθητο επειδή το δικό μου Μόντελο δεν έχει βαθμίδες ευαίσθησιας όπως είναι κάποια άλλα τιγκουαν

Link to comment
Share on other sites

καλημερα
 
Εκτός απο το front ass μου εβγαλε εκτος και το break ass
Το break ass. μου το έβγαλε εν κίνησή (κίτρινο και το θαυμαστικό) και το front ass με το που έκανα 50 μέτρα από στάση., και το δε πρώτο επανήλθε μετά από 10 λεπτά το δε δεύτερο επανήλθε με το που έσβησα και επανεκινισσα τη μηχανή.
Το αμάξι το πήγα αντιπρόσωποια και έμεινε μέσα 2 μέρες, ο τεχνικός έκανε κάποια ρύθμιση και μου είπε ότι θα μιλήσουμε πάλι γιατί μάλλον είναι κάποιο σφάλμα στο λογισμικό.
Έχει κάποιος προβλήματα με το start - stop? δηλαδή να μην παίρνει μπροστά σε φανάρι ?
20180803_195839.jpg.3f5e18b7f3dfb6c9d4879e7f4105ed54.jpg
Σε συνέχεια του ποιο πάνω κειμένου θα ήθελα να αναφέρω και κάποια άλλα προβλήματα που αντιμετώπισα:
1) auto start stop μη σωστή λειτουργία. ( ο κινητήρας με το πρόγραμμα ECO έσβηνε και δεν ξεκινούσε..Έγινε up date το σχετικό πρόγραμμα και τώρα είναι οκ.
2) Τα παράθυρα παρουσίασαν φουσκάλες με αέρα..Έγινε αντικατασταση σε όλα εκτός από τα μεγάλα μπρος και πίσω.
3) Μπουλόνια ασφαλείας δεν υπήρχαν στους τροχούς. Έγινε τοποθετηση από το συνεργείο χωρίς χρέωση
4)Αλαχτηκαν οι κάμερα και ο αισθητήρας για το breake assistant. Καθώς αυτοι επηρέαζαν τα φώτα κλπ.
5)Μη σωστή εφαρμογή πόρτες, (σφραγισμένες από το εργοστάσιο).. Έγινε σχετική ρύθμιση..οι πόρτες στο κάτω μέρος ήταν ποιο μέσα και στο πάνω μέρος ποιο έξω.
6) καπώ μηχανής ήταν ποιο κάτω από τα φτερά στο σημείο των αρθρώσεων . Έγινε σχετική ρύθμιση.


Εάν κάποιος έχει μοντέλο σαν το δικό μου με ημερομηνία παραλαβής από αρχές του
2018 και μετά θα ήθελα να μου πει Εάν έχει το σύστημα CAR-NET "SECURITY & SERVICE" ( είναι standard στο μοντέλο exclusive ) όπως εμφανίζεται στην φωτογραφία

Φιλικά Νικ5ca6f1ee7fa892364e6bdeea27f94535.jpg

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση είναι δωρεάν από όσο ξερω, κατεβάζεις από την επίσημη σελίδα τους χάρτες και τους εγκαθιστάς.
https://webspecial.volkswagen.de/vwinfotainment/int/en/index/downloads/maps-download#/


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πόσο κοστίζει ένα σέρβις( το πρώτο) σε τιγκουαν

το πρώτο στα ποσά χλμ σου είπαν ;εμένα μου είχαν πει στα 20000χλμ -βεντζηνα έχω


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.