Jump to content
OMINUS

Λάμπες Και Xenon Για Passat B7 + Μετατροπές

Recommended Posts

Καλησπέρα :thumbsup2:

 

Υπάρχει κανένας που να έχει βάλει λάμπες στο Passat B7??

 

Και αν ναι ποιές βάλατε και τι? 

 

Είμαι ανάμεσά σε αυτές  

 

https://www.skroutz.gr/s/11685517/ΛΑΜΠΕΣ-OSRAM-H7-12V-55W-NIGHT-BREAKER-LASER.html

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου Β7 έχω βάλει τις Philips Racing vision 150% στη μεσαία σκάλα και στη μεγάλη έχω τις Philips extreme vision 130%. O φωτισμός παρουσίασε σημαντική βελτίωση (δεν έγινε βέβαια xenon) συγκριτικά με τις απλές οσραμ που φορούσε πριν. Πάρα το γεγονός ότι οι racing vision έχουν μικρότερη διάρκεια ζωής από τις extreme vision, διαπίστωσα ότι οι τελευταίες φωτίζουν καλύτερα στη μεγάλη σκάλα, (λόγω γεωμετρίας του κατόπτρου- νηματος λάμπας;), ενώ οι racing vision φωτίζουν καλύτερα στη μεσαία σκάλα (μπορεί να κάνω και λάθος καθαρά υποκειμενική άποψη). Όσον αφορά στην osram nightbraker lazer, οι απόψεις είναι διφορούμενες, στο αγγλικό autoexpress οι εν λόγω λάμπες δεν πήραν καλή βαθμολογία, άλλοι όμως τις θεωρούν ότι έχουν απόδοση πολύ κοντά στις racing vision ένα-δυο κλικ χαμηλότερα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , tpap said:

Στο δικό μου Β7 έχω βάλει τις Philips Racing vision 150% στη μεσαία σκάλα και στη μεγάλη έχω τις Philips extreme vision 130%. O φωτισμός παρουσίασε σημαντική βελτίωση (δεν έγινε βέβαια xenon) συγκριτικά με τις απλές οσραμ που φορούσε πριν. Πάρα το γεγονός ότι οι racing vision έχουν μικρότερη διάρκεια ζωής από τις extreme vision, διαπίστωσα ότι οι τελευταίες φωτίζουν καλύτερα στη μεγάλη σκάλα, (λόγω γεωμετρίας του κατόπτρου- νηματος λάμπας;), ενώ οι racing vision φωτίζουν καλύτερα στη μεσαία σκάλα (μπορεί να κάνω και λάθος καθαρά υποκειμενική άποψη). Όσον αφορά στην osram nightbraker lazer, οι απόψεις είναι διφορούμενες, στο αγγλικό autoexpress οι εν λόγω λάμπες δεν πήραν καλή βαθμολογία, άλλοι όμως τις θεωρούν ότι έχουν απόδοση πολύ κοντά στις racing vision ένα-δυο κλικ χαμηλότερα.

Μάλιστα σε ευχαριστώ πολύ για της Πληροφορίες φίλε μου.

 

Λες να βάλω και στις 2 σκάλες της Philips Racing vision 150% ???? 

 

Θα έχω διαφορά. Εσύ πως και επέλεξες τέτοιον συνδυασμό  

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψη μου βάλε τις racing vision και στις δύο σκάλες. Τις extreme vision τις έβαλα μετά από μια τυχαία αλλαγή και είδα κατά τη δική μου υποκειμενική άποψη ότι φώτιζαν καλύτερα στη μεγάλη σκάλα, μπορεί να κάνω και λάθος. Να ξέρεις όμως ότι οι racing έχουν διάρκεια ζωής περί τις 200 ώρες. Εγώ τις έχω περίπου ένα χρόνο μόλις ήρθαν Ελλάδα, και ακόμα ζουν, στο εξωτερικό στους περισσότερους διαρκούν γύρω στους έξι μήνες.Κατα γενική ομολογία από αυτά που έχω διαβάσει η racing vision θεωρείται η πιο δυνατή νόμιμη λάμπα πυρακτώσεως.

Edited by tpap
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/6/2018 at 9:34 ΜΜ, tpap said:

Κατά την άποψη μου βάλε τις racing vision και στις δύο σκάλες. Τις extreme vision τις έβαλα μετά από μια τυχαία αλλαγή και είδα κατά τη δική μου υποκειμενική άποψη ότι φώτιζαν καλύτερα στη μεγάλη σκάλα, μπορεί να κάνω και λάθος. Να ξέρεις όμως ότι οι racing έχουν διάρκεια ζωής περί τις 200 ώρες. Εγώ τις έχω περίπου ένα χρόνο μόλις ήρθαν Ελλάδα, και ακόμα ζουν, στο εξωτερικό στους περισσότερους διαρκούν γύρω στους έξι μήνες.Κατα γενική ομολογία από αυτά που έχω διαβάσει η racing vision θεωρείται η πιο δυνατή νόμιμη λάμπα πυρακτώσεως.

Σε ευχαριστώ πολύ για της Πληροφορίες.

 

Δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι θα κάνω, είμαι ακόμα σε αναζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν , Asouliot said:

Δεν τα έχω πολύ εμπιστοσύνη πεταμένα λεφτά είναι αυτά για εμένα. 

 

Δεν θα τα έβαζα σε καμία περίπτωση, πολύ τα πέταξαν. 

 

Καλύτερα xenon HID και λάμπες αλογονου σαν αυτές που γράφω ποιό πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

 

Τι να σου πω, δεν ξέρω το πόσο είναι μικρό, αλλά δεν είναι σίγουρο αν θα έχεις καλά αποτελεματα.

 

Δεν θα έμπαινα στην διαδικασία να αγβρασο τέτοιες λαμπες 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου γνωρίζεις αν για τα εξωτερικά φώτα τα led πρέπει να είναι can bus (passat b7); Θέλω να αλλάξω τα πίσω φλας για αρχή...

Link to comment
Share on other sites

Άκρως επικίνδυνη απόφαση αυτή που θέλεις να κάνεις.

 

Πρώτα απ' όλα για αυτούς που είναι στο δρόμο, μην τα πειράζεις τα φώτα αυτά ΚΑΘΌΛΟΥ!!!! 

 

ΣΑΝ το φως που βγάζει η λάμπα η κλασική στα φλας δεν έχει....!!!. 

 

Μην ασχολείσαι καθόλου με τέτοιες αλλαγές στα φλας- φρένα κτλ. 

 

Τελείως ανεύθυνο προς τους υπόλοιπους οδηγούς... Η οποίοι δεν φταίνε σε τίποτα!!.

 

Έχω δει τέτοιες αλλαγές σε τέτοια τμήματα του αμαξιού , τα οποία ήταν ΕΠΙΚΊΝΔΥΝΑ. 

Τα φλας ούτε που φαινόντουσαν όταν έκανε αλλαγή,  έπρεπε να φτάσεις πολύ κοντά για να δεις τα φλάς.

 

Το ίδιο πάλι μου έτυχε πριν από καιρό πηγαίνοντας στην Θήβα,  ο δρόμος είχε ομίχλη και τα αλαρμ του ούτε που φαινόντουσαν καλά, σε σχέσει με της κανονικές λάμπες αλογονου.

 

Βάλε led στο εσωτερικό του αμαξιού, η ακόμα και στους καθρέπτες τους αμαξιού (αν εχεις εκεί??) 

 

Παρά στα φλας σου και στοπ.

 

 

Το ίδιο λάθος κάνουν πάρα μα πάρα πολύ όταν αλλάζουν της λάμπες στα φανάρια με πολύ ποιό λευκό φως και εκεί δεν αλλάζουν ΜΌΝΟ της λάμπες στην μεγάλη η στην μικρή σκάλα,  αλλά επειδή "Τους χαλάει" αλλάζουν και της λάμπες στους προβολής ομίχλης με ποιό λευκές λάμπες.

 

Όταν όμως χρειαστείς σε ομίχλη τα φώτα ομίχλης τότε θα σου είναι άχρηστα,  Γιατί με ομίχλη και λευκό φως ΔΕΝ ΒΛΈΠΕΙΣ ΤΊΠΟΤΑ!!!  παρά μόνο με το κίτρινο χρώμα που βγάζουν η κανονικές η λάμπες στα προβολακια

 

 

 

Edited by OMINUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την αναλυτική σου απάντηση!

 

Εξωτερικά έχω βάλει μόνο για την όπισθεν που όντως φωτίζουν πολύ περισσότερο και σκέφτομαι μόνο για τα φλας,όχι κάπου αλλού. Και εννοείται ότι δεν θέλω να έχω ούτε και να δημιουργώ πρόβλημα.

 

Για το φως στους καθρέπτες το σκέφτομαι καθώς θέλουν ξυλωμα για να αλλάξεις τις λάμπες,θα το κάνω όμως κάποια στιγμή μιας και τα led τα έχω.

 

Φως στα πόδια των οδηγών έχεις βάλει; Εμένα αν και είναι το highline  δεν έχει...

Link to comment
Share on other sites

Όχι ακόμα,  δεν ασχολήθηκα με το κομμάτι αυτό στο φωτισμό των ποδιών. Εμένα είναι το comfortline...

 

Προτιμότερο είναι να βάλεις τα φανάρια τα εργοστασιακα τα led , παρά να βάλεις λάμπες led αφού το θέλεις τόσο πολύ..

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

On 11/8/2018 at 12:05 ΜΜ, allucard said:

Σε ευχαριστώ για την αναλυτική σου απάντηση!

 

Εξωτερικά έχω βάλει μόνο για την όπισθεν που όντως φωτίζουν πολύ περισσότερο και σκέφτομαι μόνο για τα φλας,όχι κάπου αλλού. Και εννοείται ότι δεν θέλω να έχω ούτε και να δημιουργώ πρόβλημα.

 

Για το φως στους καθρέπτες το σκέφτομαι καθώς θέλουν ξυλωμα για να αλλάξεις τις λάμπες,θα το κάνω όμως κάποια στιγμή μιας και τα led τα έχω.

 

Φως στα πόδια των οδηγών έχεις βάλει; Εμένα αν και είναι το highline  δεν έχει...

Καλημέρα.

 

Να σου κάνω ερώτηση, στο μήνυμα σου γράφεις ότι έβαλες λάμπα led στην όπισθεν.

 

Τη εννοείς ακριβώς????

 

Γιατί και εγώ B7 έχω και το φανάρι μου έχει εργωστασιακη λάμπα led στην όπισθεν.

 

Τι άλλαξες εσύ ακριβώς???? Αφού έχει led.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν έχει led φώτα πίσω ούτε μπροστα ούτε και xenon,μόνο στη πινακίδα. Έτσι έβαλα led w16w canbus για την όπισθεν...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα:thumbsup2:

 

Σήμερα έβαλα επιτέλους λάμπες, έβαλα της Philips τελικά.

 

:rock:

 

1481103314_lamp1.jpg.19ae8d7fc64549028abc0e7172bd7789.jpg

 

 

 

Η διαφορά είναι μεγάλη σε σχέσει με της απλές λάμπες του αμαξιού.

 

Της λάμπες της αγόρασα  από εδώ 

 

https://www.carshop.com.gr/philips-h7-racing-vision.html

 

Πολύ καλό κατάστημα,  και γρήγορη εξυπηρέτηση.

Πρώτη φορά ψωνίζω από το συγκεκριμένο κατάστημα και σίγουρα θα το ξανά προτιμησω:thumbsu:

 

Στα 33,80€, 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας σήμερα παρέλαβα ένα ακόμα Σετ με λάμπες Η7 για την μεγάλη μου σκάλα.

 

IMG_20181214_152909-900x1600.thumb.jpg.09de9da70fb6b5c9575c41b013649d9b.jpg

 

Το σετ είναι και πάλι Philip's racing vision +150%.

 

Στα μεσαία είχα βαλει της ίδιες, και τώρα ήρθε και η ώρα για την μεγάλη σκάλα.

 

Της αγόρασα από το carshop στην Θεσσαλονίκη.

 

 

Και θέλω να ευχαριστήσω πολύ τα παιδιά του καταστήματος για την άμεση και γρήγορη εξυπηρέτηση και αποστολή :rock: 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο από τα παιδιά στο carshop, μένω Θεσσαλονίκη, έχω πάει πάρα πολλές φορές για αγορές και πάντα με εξυπηρετούν με την καλύτερη συμπεριφορά! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ εξυπηρετικοι ! 

 

Είναι η δεύτερη φορά που κάνω αγορές από το συγκεκριμένο κατάστημα τηλεφωνικός , πολύ καλή εξυπηρέτηση και γρήγορη αποστολή. 

 

Εγώ Πέμπτη πρωί στης 12:00 τα παρήγγειλα και Παρασκευή 15:00 τα είχα στα χέρια μου.

Link to comment
Share on other sites

On 15/6/2018 at 9:34 ΜΜ, tpap said:

Κατά την άποψη μου βάλε τις racing vision και στις δύο σκάλες. Τις extreme vision τις έβαλα μετά από μια τυχαία αλλαγή και είδα κατά τη δική μου υποκειμενική άποψη ότι φώτιζαν καλύτερα στη μεγάλη σκάλα, μπορεί να κάνω και λάθος. Να ξέρεις όμως ότι οι racing έχουν διάρκεια ζωής περί τις 200 ώρες. Εγώ τις έχω περίπου ένα χρόνο μόλις ήρθαν Ελλάδα, και ακόμα ζουν, στο εξωτερικό στους περισσότερους διαρκούν γύρω στους έξι μήνες.Κατα γενική ομολογία από αυτά που έχω διαβάσει η racing vision θεωρείται η πιο δυνατή νόμιμη λάμπα πυρακτώσεως.

Εμένα η μια από τις 2 racing vision +150% μου κράτησε 1 χρόνο, 50.000 km (μεσαια σκάλα). Ωραίος φωτισμός, αλλά θα ήθελα να κρατησουν περισσότερο! :)

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , kostas31 said:

Εμένα η μια από τις 2 racing vision +150% μου κράτησε 1 χρόνο, 50.000 km (μεσαια σκάλα). Ωραίος φωτισμός, αλλά θα ήθελα να κρατησουν περισσότερο! :)

Εμένα ακόμα ζουν αλλά από τότε που έκανα τα φανάρια bixenon (εδώ και ένα χρόνο περίπου) με προτζεκτορα, τις έχω στη μεγάλη, σκαλα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/14/2018 at 8:31 PM, OMINUS said:

Καλησπερα σας σήμερα παρέλαβα ένα ακόμα Σετ με λάμπες Η7 για την μεγάλη μου σκάλα.

 

IMG_20181214_152909-900x1600.thumb.jpg.09de9da70fb6b5c9575c41b013649d9b.jpg

 

Το σετ είναι και πάλι Philip's racing vision +150%.

 

Στα μεσαία είχα βαλει της ίδιες, και τώρα ήρθε και η ώρα για την μεγάλη σκάλα.

 

Της αγόρασα από το carshop στην Θεσσαλονίκη.

 

 

Και θέλω να ευχαριστήσω πολύ τα παιδιά του καταστήματος για την άμεση και γρήγορη εξυπηρέτηση και αποστολή :rock: 

 

 

ominus να σε ρωτησω..γιατι εχω μαυρο σκοταδι με λαμπες...που βλεπω τον τυπο της λαμπας πχ Η7 για να παρω την  αναλογη;;θα ενδιαφερε και μενα να αλλαξω τις λαμπες για καλυτερο φωτισμο

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , TMESSOLO said:

ominus να σε ρωτησω..γιατι εχω μαυρο σκοταδι με λαμπες...που βλεπω τον τυπο της λαμπας πχ Η7 για να παρω την  αναλογη;;θα ενδιαφερε και μενα να αλλαξω τις λαμπες για καλυτερο φωτισμο

 

Καλημέρα.

 

2 είναι τα πιθανά σημεία, διαβάζεις το βιβλίο σού προσεχτικά.

 

Και η άλλη περίπτωση είναι να δεις το ίδιο το φανάρι του αμαξιού, κάπου γράφει τι λάμπες έχει επάνω στο φανάρι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.