Jump to content
thangeol

Ανταλακτικα για 1800Τ

Recommended Posts

Καλησπέρα ! 

Έχω το 1800 T μοντέλο 2002 και το πρόβλημα που εμφάνισε ήταν ότι δεν έπαιρνε εμπρός με την πρώτη αλλά αφού το έκλεινα και το ξανά ξεκίναγε , το έβαλε ο μάστορας στον εγκέφαλο και έβγαλε δυο βλάβες , η μια ήταν ο αισθητήρας του στροφάλου τον οποίο και άλλαξα σήμερα και η δεύτερη είναι φτωχό μίγμα βενζίνης αν και βάζω κατοστάρα , το ψάξαμε λοιπόν και βρήκαμε δυο μικρά φιλαράκια που έχει για το τούρμπο , δεν ξέρω πως τα λένε ακριβώς γι αυτό θα ανεβάσω φωτό να είναι για αλλαγή , αλλά ψάχνω στα σάιτ και δεν τα βρίσκω πουθενά , τα μαμισια τσούζουν σχετικά , μήπως μπορεί να βοηθήσει κάνεις ;

6CA992B2-2B6E-4837-87DB-CB8D5C2BC00E.jpeg

D47929DE-BE7B-4B82-BB08-C1AB321F1550.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Άλλαξε τα σωληνάκια αυτα,είναι των αναθυμιασεων και χανει πιεση απο εκει.

 

Κανε μια ερώτηση στον χλέτσο στην αγια παρασκευη,πιθανων να τα εχει και εκεί,και σε γνησια και σε ιμιτασιον,εαν θυμάμαι καλά ενα που εχω αλλάξει γνησιο το ειχα παρει 12 ευρώ,δεν ειναι ακριβά.

 

Στείλε το σφάλμα που σου βγάζει.

Eίναι μηπως το P1113?

Link to comment
Share on other sites

Σου ειπε ο μηχανικος σου, οτι αυτες οι βαλβιδες πανω στα σωληνακια ειναι για το τουρμπο?? Γιατι εγω νωμιζω αυτες ειναι οι αντιεπιστροφες βαλβιδες που κρατανε υποπιεση στο σερβοφρενο, και αποτρεπουν θετικη πιεση να παει προς τα εκει, αν ειχαν προβλημα αυτες θα ειχες θεμα και με τα φρενα σου.

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

Οτι θέλουν αλλαγή είναι σίγουρο γιατί η μια είναι τρύπια δεν φαινεται στη φωτο ειναι απο μεσα και η άλλη εχει σκιστεί στην άκρη , μου είπε και για το φρένο ,

το θέμα είναι ότι δεν τις βρίσκω μόνο μαμίσιες 35€ η μια περιπου .

Link to comment
Share on other sites

Βαλε τα original αν αντεχει η τσεπη.

Χανει απο κει και επηρεαζεται και η πιεση κι οτι λειτουργει με αυτη


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ok τα άλλαξα σήμερα , παραμένει όμως το πρόβλημα στην εκκίνηση παρότι άλλαξα τον αισθητήρα του στροφάλου , δεν το κάνει συνέχεια ( να παίρνει με την δεύτερη προσπάθεια και όχι με την πρώτη ) επίσης αν γυρίσω το κλειδί στην πρώτη σκάλα που ανάβουν οι ενδείξεις του ταμπλό και μετά το τερματίσω δεν παρουσιάζει το πρόβλημα , αν το κάνω με την μια τότε το παρουσιάζει , θα το βάλω αύριο πάλι στον εγκέφαλο να δω μήπως βγάλει βλάβη 

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι καποιο θεμα με την αντλια βενζινης?? Οταν ανοιγεις την πορτα του οδηγου αναβει η πλαφονιερα σου?? επισης οταν την ανοιγεις παλι την πορτα για 1η φορα στην αρχη της μερας ή μετα απο ωρες που θα μηνει ακηνιτο το αμαξι, ακους την αντλια να δουλευει?? ή αλλιως κοιτα και τον ρυθμιστη βενζινης, ο οποιος ειναι πανω στην μπεκιερα, και περνει υποπιεση απο ενα σωληνακι απευεθειας απο την πολλαπλη εισαγωγης. Καλα ειναι να μετρησεις την πιεση της αντλιας. Για να σου βγαζει και βλαβη φτωχο μιγμα, καπου εκει ειναι το θεμα σου.

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

Τρόμπα βενζίνης άλλαξα την προηγούμενη εβδομάδα , όταν ανοίγω την πόρτα του οδηγού η πλαφονιέρα δεν ανοίγει αλλά αυτό είναι καιρό τώρα και δεν το έχω φτιαξει , όντως το πρόβλημα το εμφανίζει αφού έχει μείνει ακίνητο για αρκετή ωρα 

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα εμφανηστικε μετα την αλλαγη της αντλιας ή προυπηρχε??

 

Μπορει το προβλημα σου να ειναι απο την πορτα του οδηγου που δεν δουλευει ο διακοπτης ελενχου της πορτας, οσο και να σου φενεται παραξενο, η κανονικη λειτουργια ειναι, οταν μετα απο ωρες πας να μπεις μεσα, ανοιγοντας την πορτα του οδηγου, μπενει σε λειτουργια και η αντλια βενζινης, με αυτο το τροπο ανεβαζει πιεση στην μπεκιερα πριν βαλεις το κλειδι και μιζαρεις, δοκιμασε στην 1η μιζια να μην βαλεις μπροστα απευθειας, αλλα γυρνα το κλειδι μεχρι να αναψουν τα λαμπακια και παρατηρησε αν περνει μπρος και αν αντλια, δηλαδη αν την ακους να δουλευει με τα λαμπακια αναμενα, δωσε λιγο χρονο, περιμενε μεχρι να σταματησει η αντλια να ακουγετε και μιζαρισε να δεις αν θα παρει με την 1η.

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

Η κλειδαριά της πόρτας του οδηγού είναι χαλασμένη από καιρό δλδ δεν κλειδώνει ηλεκτρονικά μαζί με τις άλλες , όταν η πόρτα του οδηγού είναι ανοιχτή δεν βγάζει ένδειξη στο ταμπλό , πήγα να ρωτήσω σήμερα για αλλαγή και μου είπαν μαμισια γύρω στα 120€ και ιμιτασιόν 80€ ρώτησα κι εγώ σε κάποιον και μου είπε 35€ τι γίνεται ρε γαμωτο , αυτό με τα 35€ είναι αυτό στη φωτό 

A426950A-7504-484B-BBFE-419926CA7EC6.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.