Jump to content
Devote

Κιτ δισκου-πλατω-βολαν

Recommended Posts

Καλησπέρα .

Ψάχνομαι για αλλαγή δίσκου-πλατω και ο μάστορας μου είπε ότι "παίζει" και ένα κιτ δίσκου-πλατω-βολάν που είναι μονής επαφής ( και όχι διπλής όπως είναι από την μαμα ) που είναι πολύ πιο οικονομικό και πάρα πολύ αξιόπιστο.

( μου έδειξε και έναν ταξιτζη-άπειρα χιλιόμετρα που έκανε αυτήν την αλλαγή ).

Έχετε άποψη ;

 

ΥΓ ... δεν ξέρω έαν χρησιμοποίησα τις σωστές ορολογίες άλλα ελπίζω να σας έδωσα να καταλάβετε.

ΥΓ ... Passat 2006-2010 μοντέλο

 

Thnx 

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει 140.000 χιλιόμετρα.

 

Οδηγώ πολύ με συμπλέκτη ( σχεδόν πάντα μαζι με το φρένο ) αλλά αυτό που με έκανε να το ψάξω είναι το πολύ έντονο "κρακ κρακ" στην εκκίνηση του αυτοκινήτου ( 1η ). 

Μετά δεν έχω πρόβλημα . 

 

Ο κυρίως λόγος του ερωτήματος που έθεσα είναι ότι θέλω να το προγραμματίσω και θέλω να έχω μια πρώτη εκτίμηση για το συγκεκριμένο κιτ. Σήμερα ο δρόμος με έβγαλε και σε ένα άλλο συνεργείο ( για άσχετο λόγο ) 

και τους έθεσα το ίδιο ερώτημα ( περί αξιοπιστίας του κιτ ) . Μου είπαν ότι εδώ και λίγο καιρό βάζουν μόνο τέτοια μιας που δεν υπάρχει διαφορά για το αυτοκίνητο και είναι απείρως πιο φτηνά.

Link to comment
Share on other sites

Η τεραστια διαφορα στην τιμη αλλαζει όντως με την αγορα του βολαν.

Το διπλης ειναι αρκετα ακριβό.

Ωστοσο στις 140.000 χιλιομετρα μου φαινεται λιγο δυσκολο να θελεις βολαν.

Προτείνω να λυσεις το σασμαν,και να δεις και να πραξεις εκεινη την ωρα τι σε συμφερει καλυτερα.

Εάν Πχ το βολαν σου ειναι ΟΚ,παιρνεις ενα σετ δισκοπλατο και τελειωσες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αλλάξει σετ δίσκου πλατώ βολάν sachs  passat 1.9 tdi καινούργια και τώρα μετά την αλλαγή εχω Πρόβλημα στην εκκίνηση φαίνεται να δυσκολέψει την μίζα σαν να κολλάει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.